1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    3.582
    А зошто не си го прашала? Немате разговарано за како е планот?
    Има шанса за спонтано можеби согледал дека си отворена или ќе те пробат па со провокација ќе видат како реагира дали има шанси и онака последна опција му е царски, секако ако не сте се договориле претходно за царски од некои х фактор :):inlove:
     
  2. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.119
    Пол:
    Женски
    Да да во 37ма недела се разговара нема никакви индикации за царски а сакаме и природно спонтано без провокации...па онака си прашав од искуства
     
    На kjofti4 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Во Охрид, рекоа денес ќе стигне ама еве ништо
     
    На kjofti4 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Жени што да правам со желудникот? Дали конечно му дојде многу од апчињата абе една тапа болка мислам тровање како да имам. Магнезиум пијам до 1гр па доста течна столица имам и реков ај да не се мачам ќе испијам еден пролајф да ме смири. Ниту се смири нит се промени. Само боли сега копа. Кој ми е крив ова денес беше убацување од 5та во 1ва брзина ако ме разбирате. Место да си помогнам го дорасипав и сега незнам што со себе.
     
  5. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.648
    Допаѓања:
    4.629
    Пол:
    Женски
    Јади полесна храна, варен компир ориз без зачини, кисело млеко путер со двопек супа домашна ... После оброк некое време можеш гастрогард лежи повеќе на левата страна иритиран ти е сигурно, чај од нане камилица избегнувај храна како пипер домати зачинето луто мн солено грашок грав леќа додека се смири. Јас имам хроничен гастрит и кога имам мака до желудникот само ова ми помага пред бременоста и нолпаза пиев ама сега не се препорачува . брзо да ти помине
     
    На Radost i ocaj, irenculce и Tsukinory им се допаѓа ова.
  6. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    пробај со силактис таблети ( врз база на некаков јаглен се ) и смируваат желудник и столица и мене про лајф не ми помогна туку пиев линекс многу ме смири , пиј кока кола само тоа ме спаси ....
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  7. TinaI

    TinaI Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    145
    Здраво на сите, 6 недела сум и со премногу јаки киселини и гадење од се. Предходно имав проблем со киселини пиев еманера и супер ми беше со неа. Сега ги прекинав и се вратија киселините но уште појаки. Пробувам со ориз, семка од маслинка но ништо не помага, и лоша работа преска се заглави семката некаде под грлото или измеѓу градите, не ми смета во голтање но тапа болка ми прави. Совет како да се симне семката надолу. Пиев количински вода но ништо
     
  8. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Кога малата ми беше 8 месеци ме фати таков гастритис не можев да дишам.Доев несмеев ништо.Викнав дома доктор и дојде еден дедо.Интернист и хомеопат.Ми рече доиш ништо нема од лекови.Па ми предложи да испијам црн чај 1 литро за 2часа.Во секоја чашка да ставам прстофат сол.Од третата чаша ми ја снама болката.Мислам дека црн чај можеш да пиеш.Не литро доволно е една чаша.Ќе те смири сигурна сум.Само сол малку,без шеќер.
    Или пак во чашка со 1/3 лажичка сода со вода(јас и мојата сода(facepalm))
     
    На Tsukinory му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hope 28

    Hope 28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Женски огромни отоци на нозе.37ма недела.што да се прави ?
     
  10. mimi6

    mimi6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2020
    Пораки:
    242
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    А колку ти се д димерите, јас еве деветата ја примив денес
    уште утре десета и во понеделник здравје да вадам крв да видам како е состојбата, јас сум 31 недела,, а за симптомите никакави немам, нормална бременост, никакви симптоми на тромб и само 4 кила сум поправена, нозете ниту ми се отечени ниту црвени ништо, доста што ги знам што веќе и се породиле викаат дека никогаш не им барале да проверат д димери е сега се актуелни, секоја втора со инекции ... катастрофа
     
    На GolemaMala му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Chikitaa

    Chikitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    Повеќе одмор, течности многу, притисок мери си ...
     
  12. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Пробај со храна. Банана (позелена), ориз, компир, к.млекце.
     
  13. Andra

    Andra Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2019
    Пораки:
    1.156
    Допаѓања:
    1.666
    Пол:
    Женски
    Ако се огромни мора трансфузиологија и анализи за вкупни протеини преку крв и урина.Течности и протеинска исхрана.
     
  14. lemon8ejt

    lemon8ejt Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2019
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    3.271
    Пол:
    Женски
    Дали во 9ти месец послабо го осеќате бебето? Почнав да бројам и има доволно движења, ама некако млитаво клоца, не се "таласа" стомакот како порано...буквално од кога влегов во 9ти. 36та недела сум, пред 4 дена бев на преглед и постелката е 3ти степен зрела, а бебе е многу спуштен доле (стомакот не) цервикс скратен 24мм, ама грло затворено и цврсто, ЦТГ мирно и пак Др. ми рече не очекува повеќе од 2 недели да го носам :) можеби дека е спуштен, а јас никакви болки немам, одеднаш се да не ме фати :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.119
    Пол:
    Женски
    Да послабо или многу јако малку незгодно...и јас се прашувам уште никакви болки влегувам во 39та се е ок а болки уште никакви контракции лажни 10 пати на ден само цврст стомак?
     
    На Chikitaa и Snowflake92 им се допаѓа ова.
  16. lemon8ejt

    lemon8ejt Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2019
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    3.271
    Пол:
    Женски
    И мене почна често да ми се укочува цел стомак без болки. Ама некако непријатно ми е. Чудно дека Др ми рече уште 10на дена ќе сум го поносела, а ја ништо не осеќам...затоа си мислам одеднаш ќе ме фати се...:/
     
    На Malesia му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.119
    Пол:
    Женски
    Исто само на мене од 10те дена уште 3 ми останаа едно е сигурно до крај ќе уживаме
     
  18. lemon8ejt

    lemon8ejt Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2019
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    3.271
    Пол:
    Женски
    Пихх...:( а баш си замислував дека нема 40 недели да терам, не ми е тешко ама доста е веќе :)
     
    На Malesia му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    @lemon8ejt каде ќе се пораѓаш? Баш убаво уште малку ти останало :)
     
  20. Chikitaa

    Chikitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2019
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    1.058
    Пол:
    Женски
    И јас така долу и како притисок нелагодност осеќам , сега овие два дена почнав како режење да осеќам во долниот дел на стомакот ... 39+2 и јас се прашувам наеднаш ли се ќе ме фати :sweat:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.