Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

 1. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020

  Како бре се губиме, се тука сме , само малку пауза од куцање, па се префрламе на гледање филм :lol:
  Мојот си дојде, не избакна, не изгушка, се најаде и отиде на фудбал :x Па така весело си седам пак сама |( веќе ќе се мрднам од досада, немораше баш денес да биде ваков денот :emo:
   
 2. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  753
  меу и јас се мрднав цела ден сум сама, изгледав 8 епизоди од очајни домаќинки, и 5 мин се смеам, 15мин плачам, многу депресивна ден имам.
   
 3. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  откачена си :rofl: :rofl: јас да ти кажам си барав друштво за да излезам да прошетам, ама нема , сите ми се некаде отидени, оние кои не се кои си имаат обврски, на кој не се јавив од причина што мислам дека ќе бидам досадна... па се откажав , сега се мислам дали да гледам пак некој филм или да пратам фудбал на тв ]:)
   
 4. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  8.634
  Во Матица книжарницата видов две книги за идни мамички, ги имаше и на македонски и на српски. `Што да очекувате додека го очекувате вашето бебе` и `Што да очекувате во првата година по породувањето`. Вака на прв поглед ми изгледаа полни со корисни совети. :)
   
  На Unique.chick и meU им се допаѓа ова.
 5. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  еј баш сакав да прашам за некои книги за бебенца и мамички , сакам да си купам за сега а и за во болница да не ми биде досадно иако мислам дека нема во болница да ми биде досадно бебушко ке си биде со мене :)

  tnx. waka-waka
   
 6. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  јас освен списанија и низ нет ништо не сум читала, сеуште. А овие книги ги имам видено и се замислив дали да ги купам. Здравје кога ќе одам накај центар ќе влезам да ги разгледам.
  Сакам и од тие што се како споменари каде се запишуваат податоци за бебето, но има време уште за тоа :)
   
 7. leo-n-tina

  leo-n-tina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  372
  Завршив јас со чистење ,дури и купатилото го светнав ама сега сум гроги ако легнам сигурно ке хрчам како да сум трчала километри.
  Меу и јас сакам да си купам таква книга за податоци на бебето ,само незнам каде ги има во книжарници или и по маркетиве ги има ,ако не успеам деновиве да земам да нарачам на некоја другарка да ми земе.
   
 8. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Имам видено во веро ценар, во маркетот на местото каде што стои полицата со книги.
   
 9. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  544
  тие книги ги има во секоја книжара, јас битола прашав и се 400 денари и ке си купам овие денови, се викаат радосница, и не е рано како рано ;)
   
 10. ivanovicka

  ivanovicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  395
  Допаѓања:
  220
  Сонце незнам дали е рано ова со чистењево или не е ама мене уште сега ме фаќа за чистење лудило, пред некој ден правев генералка а вечерва размислувам утре да го фатам купатилото да го светнувам. може сега е период па ќе се стиша па пак после од осми и деветти ...што го знам :rofl: :rofl:
   
 11. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.368
  Ајде добра ноќ на сите мешковци убаво да спиете се читаме утре :) ее така помина уште еден ден :)
   
 12. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Ајде бре станувајте, што е ова од вас , ама сте се разгалиле, само да се спиело :lol:
  Еве сум јас, со праските во рака, го започнувам денот. Среќа што помина вчерашниот :^) а денешниот се надевам ќе биде далеку поубав :P
  Убав ден мешенцаааа :*
   
 13. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  753
  Добро утрооо, кој спие бреее, јас станата уште во 8часот оти телефонот на мм е како звучник цела зграда знае кога му звоне. И јас како тебе денот го почнав со праски, да се освежиме од спиењето... Имајте убав ден и од мене, и растете само во мешињата :lol: :*
   
 14. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  Е така, ајде размрдајте се малку .
  Ахх тие нивни телефони :devil: Еј жими се некој ден ќе го треснам од зид. Овој мојот го исклучува преку ноќ, но затоа алармот му вреди за се, а што е најинтересно, тој никако не го слуша , може до крај да си звони алармот и сам да се исклучи, а ако не го викнам да стане по него, не го ни примеќа :@ Па така и јас сум будна уште во 6:40, а потоа жива среќа е ако успеам пак да заспијам.

  Инаку да се пофалам, денес сме точно 27недела(тикерот ми е малку заостанат, па затоа не го бива), така да полека полека ,ситно броиме :wasntme:
  Е сега мислам дека од 28недела е 7месец??? Таман сум или??? Кој месец сум сега(ова ми е најделикатна тема во цела бременост ) :lol: )?
   
 15. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  753
  28недела ти е последна недела од 7ми месец, а на 29та ти почнува 8ми месец :) .
  Значи тоа им је фабричка маана на мажите кога спијат не ги слушаат телефоните :D сите се такви :D
   
 16. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
 17. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  753
  па таман ееее од 29 до 32 е 8ми месец, од 32 до 36 е 9ти и после до 40та е 10ти, јас ти зборам за гестациски недели според лекарите така ги рачунаат, оти први месец се рачуна од датата на последната менс. :!: :D
   
 18. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.020
  е неможам да сфатам да ти кажам најискрено :x но еве по оваа сликата ќе се водам :lol:
   
 19. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  47.928
  Пол:
  Женски
  Леле ја почнав секој ден да ве читам.... :lol: ....Леонтинка ме интересира шо напраи, ќе ме биде ли во претскажувањава или не, чистењево и омилената активност на мажите помогнаа или не.... :lol: Убав ден идни мамички, уживкајте си со бебушките и ич да не му ја мислите, ех колку сакам и јас да ве дружам, што е ова бре ми се разбудил мајчински инстинкт до максимум, дали дека синоќа ја чував внука ми или па едноставно мене тој инстинкт од дете уште не ми е заспан, не знам ама деца обожавам и они ме обожаваат морам да признаам :rofl:
   
 20. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.751
  Сењорита, од 27 недела до средина на 31 е 7ми месец, од крај на 31 до 36 е 8, и од 36 до 40 е 9ти месец.
  Ако си на пр 27ма гестациска недела, тогаш бебето е 25 недела. Дека гинеколог те прашуваат првиот ден од последниот циклус и од тогаш започнува броењето и одредување на термин за породување, а ти всушност си останала бремена 2 недели после тој датум, или недела и некој ден после циклусот(ова ако имаш нормална овулација. Кај некои е рана или пак задоцнета)
  Се надевам разјаснив некои дилеми. Инаку добро утро и од мене