1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050

    Како бре се губиме, се тука сме , само малку пауза од куцање, па се префрламе на гледање филм :lol:
    Мојот си дојде, не избакна, не изгушка, се најаде и отиде на фудбал :x Па така весело си седам пак сама |( веќе ќе се мрднам од досада, немораше баш денес да биде ваков денот :emo:
     
  2. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    меу и јас се мрднав цела ден сум сама, изгледав 8 епизоди од очајни домаќинки, и 5 мин се смеам, 15мин плачам, многу депресивна ден имам.
     
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    откачена си :rofl: :rofl: јас да ти кажам си барав друштво за да излезам да прошетам, ама нема , сите ми се некаде отидени, оние кои не се кои си имаат обврски, на кој не се јавив од причина што мислам дека ќе бидам досадна... па се откажав , сега се мислам дали да гледам пак некој филм или да пратам фудбал на тв ]:)
     
  4. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Во Матица книжарницата видов две книги за идни мамички, ги имаше и на македонски и на српски. `Што да очекувате додека го очекувате вашето бебе` и `Што да очекувате во првата година по породувањето`. Вака на прв поглед ми изгледаа полни со корисни совети. :)
     
    На Unique.chick и meU им се допаѓа ова.
  5. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    еј баш сакав да прашам за некои книги за бебенца и мамички , сакам да си купам за сега а и за во болница да не ми биде досадно иако мислам дека нема во болница да ми биде досадно бебушко ке си биде со мене :)

    tnx. waka-waka
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    јас освен списанија и низ нет ништо не сум читала, сеуште. А овие книги ги имам видено и се замислив дали да ги купам. Здравје кога ќе одам накај центар ќе влезам да ги разгледам.
    Сакам и од тие што се како споменари каде се запишуваат податоци за бебето, но има време уште за тоа :)
     
  7. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Завршив јас со чистење ,дури и купатилото го светнав ама сега сум гроги ако легнам сигурно ке хрчам како да сум трчала километри.
    Меу и јас сакам да си купам таква книга за податоци на бебето ,само незнам каде ги има во книжарници или и по маркетиве ги има ,ако не успеам деновиве да земам да нарачам на некоја другарка да ми земе.
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Имам видено во веро ценар, во маркетот на местото каде што стои полицата со книги.
     
  9. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    тие книги ги има во секоја книжара, јас битола прашав и се 400 денари и ке си купам овие денови, се викаат радосница, и не е рано како рано ;)
     
  10. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    Сонце незнам дали е рано ова со чистењево или не е ама мене уште сега ме фаќа за чистење лудило, пред некој ден правев генералка а вечерва размислувам утре да го фатам купатилото да го светнувам. може сега е период па ќе се стиша па пак после од осми и деветти ...што го знам :rofl: :rofl:
     
  11. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Ајде добра ноќ на сите мешковци убаво да спиете се читаме утре :) ее така помина уште еден ден :)
     
  12. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ајде бре станувајте, што е ова од вас , ама сте се разгалиле, само да се спиело :lol:
    Еве сум јас, со праските во рака, го започнувам денот. Среќа што помина вчерашниот :^) а денешниот се надевам ќе биде далеку поубав :P
    Убав ден мешенцаааа :*
     
  13. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Добро утрооо, кој спие бреее, јас станата уште во 8часот оти телефонот на мм е како звучник цела зграда знае кога му звоне. И јас како тебе денот го почнав со праски, да се освежиме од спиењето... Имајте убав ден и од мене, и растете само во мешињата :lol: :*
     
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Е така, ајде размрдајте се малку .
    Ахх тие нивни телефони :devil: Еј жими се некој ден ќе го треснам од зид. Овој мојот го исклучува преку ноќ, но затоа алармот му вреди за се, а што е најинтересно, тој никако не го слуша , може до крај да си звони алармот и сам да се исклучи, а ако не го викнам да стане по него, не го ни примеќа :@ Па така и јас сум будна уште во 6:40, а потоа жива среќа е ако успеам пак да заспијам.

    Инаку да се пофалам, денес сме точно 27недела(тикерот ми е малку заостанат, па затоа не го бива), така да полека полека ,ситно броиме :wasntme:
    Е сега мислам дека од 28недела е 7месец??? Таман сум или??? Кој месец сум сега(ова ми е најделикатна тема во цела бременост ) :lol: )?
     
  15. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    28недела ти е последна недела од 7ми месец, а на 29та ти почнува 8ми месец :) .
    Значи тоа им је фабричка маана на мажите кога спијат не ги слушаат телефоните :D сите се такви :D
     
  16. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
  17. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    па таман ееее од 29 до 32 е 8ми месец, од 32 до 36 е 9ти и после до 40та е 10ти, јас ти зборам за гестациски недели според лекарите така ги рачунаат, оти први месец се рачуна од датата на последната менс. :!: :D
     
  18. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    е неможам да сфатам да ти кажам најискрено :x но еве по оваа сликата ќе се водам :lol:
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.737
    Пол:
    Женски
    Леле ја почнав секој ден да ве читам.... :lol: ....Леонтинка ме интересира шо напраи, ќе ме биде ли во претскажувањава или не, чистењево и омилената активност на мажите помогнаа или не.... :lol: Убав ден идни мамички, уживкајте си со бебушките и ич да не му ја мислите, ех колку сакам и јас да ве дружам, што е ова бре ми се разбудил мајчински инстинкт до максимум, дали дека синоќа ја чував внука ми или па едноставно мене тој инстинкт од дете уште не ми е заспан, не знам ама деца обожавам и они ме обожаваат морам да признаам :rofl:
     
  20. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Сењорита, од 27 недела до средина на 31 е 7ми месец, од крај на 31 до 36 е 8, и од 36 до 40 е 9ти месец.
    Ако си на пр 27ма гестациска недела, тогаш бебето е 25 недела. Дека гинеколог те прашуваат првиот ден од последниот циклус и од тогаш започнува броењето и одредување на термин за породување, а ти всушност си останала бремена 2 недели после тој датум, или недела и некој ден после циклусот(ова ако имаш нормална овулација. Кај некои е рана или пак задоцнета)
    Се надевам разјаснив некои дилеми. Инаку добро утро и од мене