1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    мене од Еуролинк ми пратија некои табели, како кредит да земам ми кажаа дека е, воопшто не ми се виде примамлива понуда. Не се информирав за Кроациа, а за Халк ми е касно, дека имаат лимит.
     
    На mace89 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Овој ден посебно читам и мислам за жолтиот исцедок што го имам.
    Се' од нешто ми е страв и ми е премисла.|(
    Значи прво малку ме чешаше и ме печеше кај отворот на вагината кога останав бремена и имав исцедок со непријатен мирис.
    На првата контрола кажав на докторот и ми препиша вагиналетки 14 дена сабајле и вечер да ставам, до крај на неделава треба да ги прекинам.
    Сега е добро не ме пече не ме чеша и нема мирис.
    Ама уште го имам жолтиот исцедок, кога помалку, кога повеќе, кога воопшто во текот на денот.
    Ставам и утрогестан од 200 два пати на ден.
    Ама секое одење во вц ми е ужас, обавезно ја проверувам тоалетната:doh: и се нервирам.
    Инаку 6та недела сум, некој совет од вас кој има поминато низ слично?
    Прават ли волку рано брисеви?
    Според вас дали е подобро сега да ми земат брис или да почекам?
    Не сум свесна што да правам, а се нервирам потајно.
    Незнам дали е нормална ваква ситуација:shake:
     
  3. Natashka1988

    Natashka1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2020
    Пораки:
    1.060
    Допаѓања:
    4.460
    Пол:
    Женски
    Какви вагиналети примаше?
    Исцедокот сеуште, може да се должи и на утрогестанот...самата вагиналета кога се распаѓа, нешто останува и го исфрлаш...Кога направи брисеви последно?
    Јас сум 25та, па секое одење во тоалет ми е event, ја проучувам хартијата како да не сум баш баш...(facepalm)
    Обично ги земаат на првиот скрининг, 12та недела, но ако имаш симптоми во било кое време...
     
    На mace89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.128
    Допаѓања:
    17.792
    Пол:
    Женски
    Добар знак е што исцедокот нема мирис и не прави иритација. Јас примав Утрогестан до 12та недела и имав повремено бледо жолт исцедок, т.е. остатокот од вагиналетата што се исфрла. Ако ти е мисла можеш во било кое време да побараш да ти направат брисеви, не мораш да чекаш до 12та недела. Иако и да покаже нешто, за да добиеш терапија пак ќе мораш да чекаш после 12та. Консултирај се со лекарот што ти ја води бременоста, или побарај си и второ мислење ако бидеш поспокојна така.
     
  5. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Лактогин вагиналетки.
    Да, ама кога бришам некогаш и дел од утрогестанот е со жолта боја. Многу ме нервира искрено.
    Исто само ја студирам тоалетната уф:shake:
    Последно правев пред 7 месеци и беа чисти немав никаква инфекција.
    Само што видов позитивен тест, за 3 дена почнаа некои од симптпмите, аман.
    Докторот на првата контрола ми рече, сега хормони и е промена флората на вагината.
    Сега други симпѕоми немам, освен овој исцедок.
    Незнам дали ми е попаметно сега да правам брисеви?
     
  6. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Немам мила сега лоша миризба ни други симптоми.
    Вагиналетките го средија тоа, иако го имав на почетокот.
    Тоа ми беше, значи и да има нешто на брисевите пак ќе морам да чекам до 12 недела за да примам терапија.
    Дај Боже да не е ништо страшно, од нервози и неспокој веќе незнам што да правам, подобро веќе и да не читам ништо по нет.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.128
    Допаѓања:
    17.792
    Пол:
    Женски
    Да мила, најдобро е така. Немој да читаш премногу, не ти е потребен стрес сега. Како што кажав супер знак е што нема мирис и иритација, а исцедокот без специфичен мирис, боја и без иритација е типичен за скоро секоја трудница. Јас сум 30+ г.н. и си имам исцедок скоро цело време, кога проѕирен, кога бел/бледо жолт, без мирис и иритација. Бременоста до сега може да се каже дека ми е уредна.

    Знам дека имаш причина да си загрижена после се што имаш поминато, но имај и надеж овој пат. Пробај да си најдеш спокој, моли се и верувај дека оваа ќе биде успешна бременост. :sun:
     
    На S.o.F.i, Andrijana2801, mace89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Пудинг8

    Пудинг8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Добро е што нема лош мирис. Убаво е да пиеш чај од брусница и да се измиваш доле со чај од камилица.
     
    На mjay.yyy, S.o.F.i, Bella_Stella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. MissWitch

    MissWitch Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    184
    Брисеви во бременоста покрај тие што се во одредени недели, можеш и треба да правиш секогаш кога ке имаш некакви индикации, секако во консултација со матичниот. Утрогестанот вагинално ја прави промена на природната микрофлора на вагината и од околу и е можно да предизвика појава на исцедок во др боја и иритации.
     
    На IRBBB му/ѝ се допаѓа ова.
  10. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Јас тамам се пофалив дека немам печење, од вечерот почна пак да ме пече кај отворот баш, цела недела не осетив ништо еве и сега малце ме пече аман.
    Јас пред утрогестанот почнав да ги имам симптомите, сега ставам вагиналетки ама еве некој ден добро и пак ке се појави печење.

    @Пудинг8
    Да пијам брусница и се одмивам со камилица, ама пак еве повремено се појавува печење.
     
  11. Пудинг8

    Пудинг8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    229
    Пол:
    Женски
    Другарка ми се миеше со раствор од сода бикарбона. Само вода и сода бикарбона. Секој ден се миеше и процесот траеше ама по некое време се смири и немаше никакви проблеми.
     
    На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
  12. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Колку саати најдолго може да тече провокација?
    Јас сум уклучена 6ч.
     
  13. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Колку си отворена ?
    Постепено ја покачуваат за да се отвориш до 10 прсти
     
  14. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    Не ме провериле уште
     
  15. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Е по проверката зависи колку си отворена ке ти ја зголемат дозата и на бокс
    Со лесно мајка :)
     
    На mjay.yyy, IRBBB и ivance.. им се допаѓа ова.
  16. nevenask

    nevenask Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    zenski, vie sto prelezavte korona, dajte nekoj sovet. soprugot e pozitiven, jas sum izolirana, ama verojatnosta da izbegnam e mnogu mala. sto pievte osven vitamini i tecnosti? inaku sum 28 ma nedela
     
    На KonstantinaM му/ѝ се допаѓа ова.
  17. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    4 прста,сега ми дадоа и Спазмекс
     
    На ivance.. и minne992 им се допаѓа ова.
  18. marta993

    marta993 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2017
    Пораки:
    1.549
    Допаѓања:
    29.030
    Пол:
    Женски
    Додека не се појават симптоми и не добиеш не дај Боже позитивен резултат за Ковид, доволно се само витамини и течности..
    И јас бев во иста ситуација, само што дознав дека сопругот е позитивен, веднаш се преселив кај мајка ми на две недели.. За среќа не развив симптоми, за влакно се ‘спасив’. Не мора да значи дека и ти ќе се инфицираш или си инфоцирана, сепак изолирај се колку можеш :)
     
    На mjay.yyy и nevenask им се допаѓа ова.
  19. Andrijana2801

    Andrijana2801 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    73
    Само витамини пиев јас, многу течности, посебно лимонади. Ништо повеќе не ми дадоа мене.
     
    На mjay.yyy и nevenask им се допаѓа ова.
  20. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.250
    Допаѓања:
    4.525
    Пол:
    Женски
    Многу течности,овошје,зеленчук,цинковит ц за имунитет дозволен во бременост,витамин ц,витамин д,примав фраксипирин ама и пред ковидот ми варираа ддимерите и ми беше редовна терапија,чаеви,јас имав кашлица пиев алпенкрафт сируп исто така дозволен во бременост и секако редовната терапија што ја примав до тогаш.Мене ми рекоа дека ако се влоши состојбата ќе ми вклучат и антибиотик сумамед а бев рана бременост ама не стасав до тоа.Не мора да значи дека ќе бидеш и ти позитивна,на пример јас бев позитивна сопругот негативен и немаше никакви сипмптоми и тоа заедно бевме цело време,освен што преку пср јас проверив и антитела и имам високи а он нема така да не прележа.Со лесно нека ти е
     
    На nevenask му/ѝ се допаѓа ова.