1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Dee*Tee

    Dee*Tee Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    773
    Пол:
    Женски
    Течности: вода многу, цедени сокови, јогурт, само коцка супа од зеленчук... Си ги пиев пренаталните што си ги пијам цела бременост, омега, витамин Ц од 1000, витамин Д од 2000, цинк, селен и магнезиум. Немав потреба од дополнително нешто како лекови :) Се надевам сѐ ќе биде како што треба (fingers)
     
    На mjay.yyy, Ula и nevenask им се допаѓа ова.
  2. Vase89

    Vase89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2020
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    268
    Пол:
    Женски
    Makji denes vlagam vo 22 nedela vcera bev na skrining sve e ok so bebusot mojot maticen lekar vo 15 nedela mi kaza deka e masko a vo 19 nedela bev na prv skrining vo cair me gledase doktor kirovski mi kaza deka sve e ok so bebusot i mi rece 90 posto e masko a vcera bev na vtor skrining ksj mojot maticen ginekolog sve bese ok no mi rece mozno e da e dunde nemozel da vidi ubavo papocnata vrvca mu bese megu nozete hahaa zamislite 2 pati masko sega kerka ne mi se beruva neznam vosto da veruvam kako e mozno vakvo nesto no ne e bitno neka ni se rodat zivi i zdravi samo..i mi rece deka za 5 dena e pomalo deteto od toa sto treba do sega bese ponapredno sega bilo pomalo dali ima nekoja iskustvo i mi rece deka nema dovolno dotok na krvta od kaj tebe do kaj bebusot mozno e da e momentalna situacija dojdi za 3 nedeli ke vidime ako e isto ke moras da primas kleksan sega majki mnogu sum zbuneta dali treba da se plasam ili ???
     
    На KonstantinaM му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.596
    Пол:
    Женски
    Појачај витамини Ц 1000,Д 1000(по потреба и повеќе),Цинк и мн.течности, јас прележав 26та-27ма недела и само тоа ми кажаа ништо дополнително...секако следевме крвна слика...не се паничи може и ќе те одмине.
     
  4. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.596
    Пол:
    Женски
    Јас мислам да си провериш д-дмери со хемостаза...ако веќе не се добри протоците зошто не те пратиле да испиташ уште сега...не знам дали е за плашење ама јас не би чекала 3 недели до следен преглед.Ништо нема да изгубиш ако по на време провериш.
     
  5. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    И мене денес така ми рекоа за протокот дека ми е на граница и јас сум испаничена. Јас примам клексани но изгледа не доволно. Само кај мене бебето си е ок со неделите. За 10 дена сум на контрола да видиме како е ситуацијата. Испитај димери и хемостаза
     
    На Vase89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    A dali e vo red bebeto da mrda premnogu da kloca 23 nedela sum
     
    На saki13 и Ula им се допаѓа ова.
  7. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Снежана Миленкова гаврилоска од Коруновски во лисиче
     
  8. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Мамички дали некоја од вас имала проблем со намалени протоци на бебето? Дали ви дале некоја терапија, препорака за физичка активност, почести контроли, следење на фетилни движења? Мене ми се на границата и ништо не ми дадоа дополнително само ми рекоа контрола за 10 дена :|
     
  9. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Клексан или нешто слично дали примаш?
    Ако имаш можност иди и на второ мислење да си бидеш раат.
     
    На mace89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Примам клексан од 0.6 до пред една недела примав плус аспирин и го прекинав. 31 недела сум. Бев кај Котларова во Ремедика, она ми кажа за 10 дена на контрола е сега страв ми е додека поминат тие денови во мисла ќе бидам. Незнам дали е доволна таа терапија до тогаш(facepalm)
     
  11. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Normalno e, mojata ne zastanuva.
     
    На mjay.yyy и Емина1 им се допаѓа ова.
  12. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    Ако немаш испитано во скоро време димери и хемостаза, па да се види и тоа.
    Аиии леле кога ќе рече докторот дека има нешто а не ти кажува чаре,... за нас толку треба.
     
    На mace89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. saki13

    saki13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2013
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    976
    Нормално е некогаш мислам дека фудбал игра :D а овие два дена па помирен е осеќам како понежни удари. Инаку сум 24 недела.
     
    На Емина1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Знам (facepalm) Цел ноќ не спиев, читав ова она. Испитав димери пред две недели беа 2110. Сега ќе испитам пак. Ако веќе има нешто индикација подобро е да се зголеми терапија на време ама ете докторката смета дека уште не треба а јас како ќе издржам до следна контрола, а ми викаат биди релаксирана и тоа влијае:doh:
     
  15. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    5.155
    Пол:
    Женски
    А да се консултираш и со трансфузиолог? Чисто за да се опуштитш.
     
    На mace89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Да мила во право си, пошто вака ќе се скрене човек од мислење. Ќе пробам да стапам во контакт со трансфузиологот. Фала :hug:
     
  17. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    Девојки јас сум денес 30та недела.Сум во многу лоша психичка состојба поради болест на член од семејството.Никако не можам да се смирам,се плашам дека можам да му наштетам на бебе.Дали знаете што би можела да се напијам за смирување, што е дозволено во бременост? Пиев магнезиум со б6, но не ми помага многу.Дали стресот во овој период би можел лошо да влијае на плодот? Навистина не знам што да мислам и да направам:(
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mace89

    mace89 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    2.024
    Допаѓања:
    4.096
    Пол:
    Женски
    Смееш б6 да пиеш така ми кажа матичната ама по колку незнам. Најдобро е да пробаш со едно на ден да видиш дали ќе ти помогне. Тие се појаки од дозата што ја има во тие со магнезиум
     
    На Маја Т и Prolett им се допаѓа ова.
  19. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Прво и најбитно, не паничи. Се толерира до 2 недели разлика ако бебето напредува на секој преглед. Не смее да стагнира. Може и да е компјутерска грешка за 5 дена, не е страшно.
    Второ, ти провери ли протоци? Те прати ли да провериш д димери и фактори на хемостаза? Барај сама ако немаш проверено.
    Полот може да се погреши. На една мајка во 8ми и кажаа дека не е машко туку женско. Некои се раѓаат обратно од тоа што им кажале, па си носат алишта за друг пол.
     
    На Vase89 и mace89 им се допаѓа ова.
  20. saki13

    saki13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2013
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    976
    Можеби не го го опфатила убаво да го измери, а според мерките самиот ком си вади просек на недела. Мене ќерка ми на последна кон неколку дена пред пораѓај ми ја измерија 3700 а јас ја родив 3180 така да зависи како ќе го опфатат бебушот да го измерат... а за полот сега мене двајца доктори ми рекоа машко дека е а ќерка ми сеуште се надева на дада :D јас се фрлив на купување на плаво треба малку да промешам и жолто за секој случај :D
     
    На Vase89 и Prolett им се допаѓа ова.