1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.633
    Допаѓања:
    4.117
    јас во прво тромесечие имав киселини и ги џвакав можеш слободно... ама искрено не ми помагаа. сода највеќе мене ми помагаше
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Marsic

    Marsic Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2021
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    1.105
    Пол:
    Женски
    Лешници ако не си алергична на нив напи се и газирана вода 1 чашка мала
     
  3. Anculce

    Anculce Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2021
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamicki .. Vejke sum 19 nedela ovie dva dena osejkam kako nekoi grcevi vo preponot kaj desnata noga grcevi vo stomakot ama vo intervali desnata noga ja osejkam kako otrpnata a isto taka mala bolka imam i vo dolniot del na grbot a pred dve nedeli prokrvariv otidov na doktor se bese vo red samo so mi kaza deka postelkata mi bila dolu mi dade utrogestan i magnezium i poveke miruvanje a i zabrana za seks..ama kako sekoja normalna zena na ovoj svet taka i jas imav golem nagon za seks ama koga ne mozev so taa rabota, probav samata da se samozadovolam ..sramno i smesno mi e ova stvarno .. Sega mamicki prasanjeto mi e dali tie grcevi se poradi toa sto jas ja napraviv taa rabota ili pa toa e se normalno vo bremenosta
    Ve molam za odgovor i izvinete na dolgiot post
     
  4. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Фала ви жени, пробав со сода ми олесна многу..:D
     
    На Anaroz1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sonchulka

    Sonchulka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2021
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    416
    Пол:
    Женски
    Гастрогард не содржи алуминиум, безбеден е а рупурут содржи а го даваат на трудници. Имаш и опција мали ќесенца сода без алуминиум на витаминка. И тој е безбеден, јас ставам отприлика во уста и одма пијам вода.
     
  6. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Јас прима жв до 35 недела утрогестан
     
    На stsmua05 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Herrra

    Herrra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    273
    Пол:
    Женски

    Имам болки во препони од многу рана бременост па еве уште имам 37 недела. Нормално е.
     
    На Anculce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    713
    Допаѓања:
    1.832
    Пол:
    Женски
    Не знам кои се индикациите, но понекогаш забрануваат и оргазам.. Контракции, омекнување на грло на матка, не знам точно која е поврзаноста.
    Инаку нема ништо ни срамно ни смешно во тоа, тотално здраво и нормално е тоа што си го направила. Кај некои трудници во бременост сосема опаѓа либидото, додека кај некои се зголемува желбата за секс, под дејство на хормоналните промени. Ако си загрижена, посоветувај се со гиникологот, не мора детали да образложуваш, само дека си имала оргазам без пенетрација - дали има поврзаност со болката што ја чувствуваш.
    И покрај здивените труднички хормони и желбата, јас се откажав од сѐ сексуално.. Овојпат паднав во погоренаведената прва група. Бебе е поставено многу долу, тропа скоро на пубична коска, не ми рекол никој дека не смеам ама некако не чувствувам дека е безбедна ниту една активност..
     
    На bybeDkid, baby 5, LiquidLuna и 4 други им се допаѓа ова.
  9. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    15.487
    Пол:
    Женски
    Јас пијам гастрогард од почеток на бременоста. Помага моментално, колку да заспијам навечер ама после неколку саати пак се будам од киселини. Пробај со зелено јаболко, и тоа помага понекогаш :)
     
    На bybeDkid му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    15.487
    Пол:
    Женски
    Прашај си го докторот директно, нема зошто да ти е срам, тоа си е нормално. Јас после оргазам моментално имам многу слаби грчеви ама не со денови и немам отрпнување на ногата. Така да мислам дека е најдобро да се консултираш дали во забраната освен секс спаѓа и оргазам :)
     
    На Anculce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво. Од синоќа наваму, носов нешто ми се затна ставам марисол капки помагаат колку толку одзатнат ми е носот можам да дишам нормално. Е сега изутринава кога станав, гледам во усната шуплина околу ресичката ми е црвено, и кога го спуштам јазикот да голтнам ме наболува. Значи не ме боли грлото да се оградам од тоа туку ресичката во усната шуплина. Тт немам уште од одма да кажам (мерено 3пати од синоќа за превентива, да не биде не сум мерела не знам хаха )
    Се заангажирав одма, сварив чајче, испив, супа сварив со бибер си цепам посабајле уште од 7 сааат.. а и да не заборавам напраив солен раствор (вода сол, да зоврие) го остаив да се олади и после ќе правам гаргара.
    Некоја друга идеа без медикаменти ? не сум ни сигурна што можам да пијам, иако сум пред пораѓај. Нешто за да ми се олабави просторот околу ресичката освен ова што наведов ? А и сакам да прашам искуство дали некој правел гаргара со жалфија? Знам не е дозволена во бременост, наводно потикнувала контракции, меѓутоа за гаргара дозволено ли е ? (прашувам се и сешто, затоа што матичната и вака и така не можам да ја добијам на телефон, зафатена е премногу аха (читај после 3 дена реагира на повик) )
    Фала ви поздравче.
     
    Последна измена: 28 септември 2021
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Земав брисеви а на наодот за стрпептокока ми пишува не е изолирана бактерија стрептококус .Не знам што значи ова кај другите пишува нормална флора ,ке ја барам матичната секако
     
  13. Kailani

    Kailani Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2021
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    1.142
    Пол:
    Женски
    Не е пронајдена стрептокока, негативен е резултатот :)
     
    На S.o.F.i, Anaroz1 и ivani30 им се допаѓа ова.
  14. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Да си прашам јас вака некој ко ќе ми каже посигурна сум си .Што ти прави паника.Фала ти мила
     
    На Kailani му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.574
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    Јас настинав пред недела дена, тт пониска дури ми беше. Ставав аква марис во нос и пиев хербион од индиски лишај за грлото( ми беше засипнато). Гаргара со солена вода и сода бикарбона правев.
     
  16. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Немаш стрептокока, негативен е резултатот = што значи супер е.
    Јас од паника последниот пат кога земав резултати од брисеви и све беше добро 5 пати си го препрочитував името да не случајно туѓи резултати ми дале. Абе смешки:rofl:
     
    На stsmua05, baby 5 и Knizhevnik11 им се допаѓа ова.
  17. Knizhevnik11

    Knizhevnik11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2021
    Пораки:
    1.574
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    Кој салеп ќе го препорачате, оној на алкалоид добар е?
     
  18. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Не сум само јас. Имам некој мирис непријатен ама се е негативно, земав и вагиналети чисто превентивно ама ќе почнам сега со јогурт... И чекам
     
  19. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Кои вагиналети?
    Јас па иам доста исцедок, а и кај мене све чисто. Се мислев и јас што да земам
     
  20. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.598
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    vermina probiotik ми ги даде матичнава става 10 ама немаже некој резултат искрено