1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труднички муабети

Дискусија во 'Бременост' започната од meU, 23 јули 2012.

  1. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20220119_141202_com.android.chrome.jpg
    За кажи си утре има уште еден термин мада и така да отидеш нема никогаш да те врати.
    Ме нема вратено и без упат кога отидов.
    Незнам се детално два пати проверуваше имало некој параметри во урината што исто укажуваат на шеќер.
    Многу е внимателна првиот пат и холтер носев сега немаше слободен.
     
  2. Ljubova

    Ljubova Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2021
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    2.704
    Па јас имам тахикардии до сега на 50 кардиолози отидов, сите викаат се е супер, а мене ми се качува пулсот. Вчера се утепав од читање на ет, вика дека шеќерот може да прави тахикардии. Баш на преглед ќе прашам. И ако е тоа така, стварно се чудам како ниеден доктор не ме упати на скриен шеќер, цело време на каридолози куп време пари потрошив а проблемот не е решен.

    Едит се надевам дека ќе имаш супер резултати (fingers)
     
    На mal.ecka и Yowannty им се допаѓа ова.
  3. Ljubova

    Ljubova Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2021
    Пораки:
    726
    Допаѓања:
    2.704
    Не обична урина, урина за скриен шеќер. Различно е, и различни работи покажува.
     
  4. LiquidLuna

    LiquidLuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.141
    Допаѓања:
    14.954
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше висок обичниот шеќер во второ тромесејче а немав скриен. Не мора да значи дека е секогаш поврзано, не си стварај грижи додека не испиташ :)
     
    На stsmua05, Yowannty и Ljubova им се допаѓа ова.
  5. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Конслутирај се за верапамил да пиеш и ептен кога си вознемирена Диазепам од 2 мг.
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.992
    Пол:
    Женски
    Тахикардии и јас имав. Претходно во Грција живеев, таму при крај на бременост праќаа секако на кардиолог за мајката и за бебето и тие резултати ги носиш со себе на пораѓај.
    Дај боже на сите резултатите да ни се во ред. :)

    И да не е скриен шеќер и обичниов ме загрижува. Од 6.5 граница, јас имав 6.2. А секогаш претходно за се сум била со ниски вредности. Што за шеќер што холестероли се ми било близу долна граница, и ова со шеќеров ми дојде шок.
    Како и да е.. Тоа е што е.
    Здравје, ќе видам како ќе поминам на следни испитувања.
     
    На Ljubova и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Јас имав скриен шеќер и со двете , со второто бев на инсулин , ама немав ниту големи бебиња , ниту повеќе вода, само гликоза во урина.Се си беше во ред.Бебињата ми се родија 41г.н 3390гр и 40г.н 3490гр.:).
     
    На minne992, MilaSs12, Yowannty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Sreknasrekna

    Sreknasrekna Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2021
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Nemav infekcija nikakva imav izliv na voda vo stomakot od hiperstimulacijata I so punkcija mi vadea voda
     
  9. DejziSk

    DejziSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Me utesi so muabetov, i kaj mene e pomalo za nekoj den, doktorkava sto ke me poraga iskomentira demek nema golemo bebe da e. Plus vcera vo odnos na prethodniot Vtornik merkite i tezinata za nijansa pomali pa totalno se zbuniv, ne moze da se smalilo. Seta logika mi vika nema mesto za panika, ama pusti pamet...
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ≈ Moyocoyotzin

    ≈ Moyocoyotzin Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2021
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.178
    Пол:
    Женски
    Тоа е тешка форма на хиперстимулација која може да доведе до компликации, се јавува ради оток на јајниците, затоа си била под надзор на лекар и ти е даден антибиотик да не дојде до поголеми компликации како тромбоза итн. А отокот на јајниците и насобирање на течноста во абдоминалниот дел и останати компликации е ради инфекција која се јавува по околу десетина дена по стимулацијата.
    Значи твојот случај нема врска со случајот на членката. Во случај на корона, кога на пациентот му е дијагностицирана пневмонија во ред е да се даде антибиотик, а за само кашлица има друга алтернатива, не за џабе се направени сирупите.
     
  11. дамјана

    дамјана Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Женски , многу се исплашив денес...21 недела ми се појави кафеав исцедок при бришење ...пред 2 дена бев на 2 скрининг,бебе си одговара на неделите ,само д- р рече плацентата била пред грлото на матката ,ама тоа не сметало на плодот туку ако не се поткачи ќе мора царски ...утре секако ќе одам кај матичниот ,ама до утре ќе се мрднам од грижи...дали имал некој со слична ситуација...можно ли е да е од вагиналната сонда...ама дури денес да се појави...што знам :(
     
  12. Sreknasrekna

    Sreknasrekna Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2021
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Pa nikade ne pisav deka e ona kako mojot slucaj,mislam ubavo se izjasniv prasanjeto na clenkata bese dali nekoj vo bremonost ima zemano summed,I mislam ubavo I objasniv za kakov slucaj go imam zemamno vo rana bremenost I deka mi nema napraveno problem tolku!
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.892
    Кетони во урина укажуваат на дехидрација.
    Така беше кај мене во прво и второ тримесечје додека повраќав,кажано од доктор.
     
    На fana, Ljubova и ≈ Moyocoyotzin им се допаѓа ова.
  14. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Јас не повраќав воопшто. И доста вода пиев. И гинеколог и ендокринолог така ми кажаа.
     
  15. Honny

    Honny Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    1.155
    Пол:
    Женски
    Јас кога прв пат слушнав срценце си купув прво комплетче за бебе, и после секоја контрола поткупував алиштенца и мали работи. Еднаш ми искоментираа дека не се купувало толку рано, јас им викам не дај боже нешто да се случи, ќе жалам зар за работите и парите потрошени. Некои и име кријат и пол, од суеверие како што пиша. Јас и термин за царски на секој што ме праша му кажав, пошто ништо не ми менува искрено и ако нешто преќутам мислам на чело ми пишува :D
     
    На Илина Дол, Sailorgirl, Алек*** и 8 други им се допаѓа ова.
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.704
    Најверојатно ти е од плацентата
    Мене кога ми беше потспуштена ми рече да одмарам повеќе и ако скроз дојде до грлото дека може да се јави крварење да знам дека ми е од тоа.
    Секако нека ти види некој
     
    На stsmua05 и дамјана им се допаѓа ова.
  17. дамјана

    дамјана Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Се плашам ,освен витамините и клексан ,прогестеронската терапија ја прекинав пред 3 недели
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.704
    Појди ако не на дежурен. Вака ќе го мислиш
     
  19. дамјана

    дамјана Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Не сум од Скопје , а овој матичниот не сака ни тел да ми крене , а не па да отвори ординација да ме види...фала ти во секој случај ,му пишав на ин витро докторот ,па ќе видам утре што е
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.704
    Ајде оди утре и пиши ни :hug:
     
    На дамјана му/ѝ се допаѓа ова.