1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труење на кучиња/мачки

Дискусија во 'Дом' започната од Saya, 16 март 2011.

  1. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Трауми, трауми...

    На мене комшијата ми го отру кучето. Уф боже колку само сакав да му го уништам животот, нели во иста мера да се врати.

    Што се' не спремав да направам. После тоа мајка ми ме убеди дека е срамота да правам такви работи. Ама мене никој не ме разбираше, па многу го сакав.

    Ми остави белег тоа. :doh: Сега ќе размислам два пати пред повторно да вдомам куче.
    А сестра ми сакала шарпланинец да купи, па и тоа ќе ни го отрујат.

    Овој комшијата постојано се караше бидејќи кучето лаело, замисли, психопат. Детето не можело да спие, да бе. А братучед ми арно му правеше. Секогаш кога минуваше покрај нивната куќа ќе се издереше гласно и ќе истрчаше. Плус им ѕвоневме на ѕвонче во 5 сабајле. Ама тоа не е ни приближно доволно за тоа што ми направи.
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Бога ми и треба, крене ли рака на животно, правец во затвор или да ја осети болката, која ја претрпело животното, заради неговите постапки.Лутина ме фаќа кога ќе видам како си играат играчки со нив, небаре партали се, па не чувствуваат ништо.Скоро, додуша од одамна, на нет видов слика од борба со кучиња, пустите тие, зрачеа од агонија и болка, крвосани.Наместо да трујат кучиња затоа што не можат да си ги решат своите проблеми, па друг е крив за нивните проблеми, нека си ја исфрлат лутината, гневот на друго место, а не на некој друг кој нит е крив, а нит должен за да трпи нечија тортура.


    За последното, мислам дека никогаш нема да осветат тие луѓе, не се наша сопственост, ама џабе, некои луѓе едноставно не ги интересираат животните, па се изживуваат врз нив.Божем ќе се отварала кај нас Полиција за заштита на животните, ни тоа не се деси...катастрофа, државата за своите луѓе не се грижи, не та за животните, секоја чест на исклучоци, кои се ќе направат за да им помогнат на животните, да ги засака човек, ради тоа.Само ретки се, но има, што е убаво :)
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Никакво оправдување нема за ова. Доколу имате ваков случај или сте виделе некој да го прави тоа, или се сомневате може да пријавите во агенцијата за ветеринарство, може и во здруженијата за заштита на животни. Мислам дека парично казнуваат ама ќе мора прво да се утврди со аутопсија и токсиколошки наоди кои може многу да го чинат сопственикот доколу сака да открие што е причината за смртта ама ако се докаже следат санкции за сторителот. Многу луѓе го занемаруваат ова но сепак постои. Секоја ваква појава треба да се пријави според мене. Луѓето најчесто се откажуваат од тоа да го гонат сторителот по правен пат токму поради тоа што чини пари па секогаш се останува на она само знам дека ми го отру тој и тој ама ништо не му можам.
    Луѓето што се спремни да одземат живот на невино животинче многу лесно можат истото и на човек да му го направат. Неможам да ги разберам тие на кои им смета невино животинче кое не им причинува никаква штета, а и да му причунува тоа не е едниствен начин да си ја реши ситуацијата. Уште повеќе ги презирам оние на кои им смета милениче во туѓ двор, мислам не е негова грижа ниту пак некако му смета, а се дрзнал да го труе. Се надевам дека во иднина ќе биде по достапно ова санкцинирање и дека ќе одговараат како за човечки живот.
     
  4. stefiy

    stefiy Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    71
    Веќе неκолκу пати κомшијата ми ги тρуе κу4ињата и веќе ми станува толκу одвρатен. 4увам κу4е година и неκолκу месеци и κе го отρуе исто таκа и со неκолκу дρуги. Последното κу4е ми беше пρед 2-3 години успеав еднаш да го спасам ама втоρиот пат не... :( Ама аκо ќе го тρпи и он тоа што го тρпеле κу4ињата
    Dog-goD
     
  5. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    Иаκо не чуваме дома ни едно ни дρ сепаκ е суρово да се отρуе животинче во κое неκој вложил тρуд и го чува κаκо детенце.Но имаш случκа со κоја газдите на неκој миленици се без осет деκа κучињата и мачињата се непρедвиливи во неκој моменти.Тρгнувам на ρаб и газда со бит бул ниту масκа ниту ланец и јас застанав едноставно извинете на изρаз се посρав у гаκи.Му виκам леле фати го тој само ми се изнасмеа и му ρече не ја апи гоρчи ова κо зина да лае па κо си ја литнав сρеκа згρада имаше па се уфуκав у еден стан и поади мене κо видов маж во пешκиρ само што се истушиρал човеκот не го ни знаев.А јас се потам збоρ неможам да изустам и се ρасплаκав овој виκна полиција и дми даде вода да се смиρам κо ρасκажав шо ми се случи го најдоа фρаеρот ама не пρизна.Помнеκогашние луѓето сме најужасното нешто што може да постои.
     
  6. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Во мојата уличка пред неколку години имаше улично куче кое го ранеше татко ми постојано и многу се засакаа. Татко ми инаку обожава животни. Еден ден кога го снема дознавме дека било отруено и тоа ни помалку ни повеќе туку од еден комшија. Иако не сакам кучиња воопшто, многу ми беше тешко, и ден денес ми е кога ќе се сетам. :( Како може да има такви луѓе не ми е јасно, без разлика дали е куче или човек, тоа е живо суштество. Човек што може да посегне по било чиј живот - не е човек. Бетер од животно е, и тие не убиваат без причина.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    сега чувам само едно куче зошто живеам во стан а пред тоа кога живеев во куќа чував 5. 4 беа германски овчари а другото беше пејкинезерче сите ги чував од убаво поубаво и некој фрлил отров во двор и сите умреа освен малечкото а пак тоа по некое време ми го украдоа зошто беше многу убаво секогаш беше облечено во фустанчиња и носеше огрлици со циркони цело време ги крадеа алиштава и огрлициве ама неа не и на крај и неа ми ја зедоа и ми беше многу тешко ама тоа е незнам како не размислуваат како ке им биде нив ако некој им го земе или отруе кучето/мачето или тоа е исто како на некој да му го земеш детето па фала богу сега на овој што го чувам ништо не му е
     
  8. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Си имав бушаво бело ангорче, буквално цело време беше со мене, беше дресирсано, итн,итн.. Комшивката мрази мачиња, и има отруено многу.. Едно утро мачето ме разбуди, гладно, и му турив јадење и го оставив надвор, мачето излезе да се најади.. Јас појдов во вц да се туширам.. За некој час излегов надвор - мачето не беше тука.. А ремчето беше на земја во дворот.. Нашата безбедносна камера го снимила ова:
    Мачето јади, комшивката влегува, тура нешто во храната, мачето завршува со јадење, комшивката го зеде ремчето и го врли во требата, го зеде мачето и го икна во една торба и толку. ;( ;( Плачев кога гледав.. 2 години со мачето си се дружевме :doh: Најтешка разделба ;( ;( ;(
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Па што не ја пријавивте во полиција? Има закон според кој кривично се одговара за труење на животни, а плус ова може да личи и на кражба. Сте требале да реагирате, ако не друго ќе ја предупредат и ќе влеат страв можеби од полиција, вака само ќе си продолжи по старо, знае дека никој ништо не и може. :@
     
    На Hipica и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  10. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Многу се нервирам кога ќе чујам дека отруле некое животинче. :@

    Голем број на миленичиња во маалото и наоколу биле отруени. Особено оние кои ги чуваат во дворовите.
    Премногу жал ми паѓа кога ќе го чујам тоа.


    Значи, срам да е го секој што го прави ова. Што му згрешило едно мало невино животинче?
    :@ :@ :@
     
  11. Haritiela

    Haritiela Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2013
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Не знам како да го започнам текстот
    Срцето ми се кине . Кај мене во комшии има продавница во куќа и тука во дворот беше едно препрекрасно црно кутре но беше во некој кафез, а позади во дворот тоа другото кафеаво. Црното ( Луис ) кога ке ме видеше толку скокаше од среќа и таков сјај имаше во очите што го немав приметено кај моето куче никогаш
    Вчера после толку дена отидов да купам леб во самата продавница и приметив дека кучето црно Луис го немаше , а го немаше ни кафеавото, ја прашав продавачката ми рече дека кафеавото го дале на некој човек да го чува а на неговото место било сместен Луис. Отидов позади во дворот да го видам, не мрдаше , не ме отпоздави како друг пат , да се игра да се радува. Лежеше и едвај дишеше. Му се приближив почнав да го галам а на неговата уста имаше пена..Не, не сакав да помислам дека е тоа, но тоа беше...
    Ги викнав газдите да го видат. не знаевме дали е отров или што е, зошто беше во живот уште. Се јавив на ветеринар и ми кажа дека против отров ништо не може да помогне само да даваме вода со шеќер или млеко со шеќер..од 3 часот до вечерта неколку пати отидов да го видам и да му дадам од благата вода..Ке го кренев да застане на нозе и струполено паѓаше само...Кој ли беше монструмот? Одеднаш почна да исфрла измет со крв, и пак падна , што значеше дека му доаѓа крајот. Бев до него го галев и знаев дека тоа е нашиот последен поздрав. Нема да те заборавам Луис му реков, ти си најпрекрасното куче кое некогаш го запознав.
    Утрово кога станав слушнав од татко ми дека вчера доцна навечер починало. Уште не можам да си дојдам на себе...Зошто такви луѓе монструми постојат ? Те сакам Луис...
     
  12. IceCube

    IceCube Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ве молам некако помагајте. На мачката и ставив ампула, но не знам како успева да ја излиже. Може ли да и наштети или не дај боже да се отруе?
     
  13. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
  14. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Најстрого сум против тровење, измачување и убивање животни. Повеќе сум за наоѓање начин на згрижување на веќе напуштените и санкционирање и казни за сопствениците кои не ги чуваат соодветно и ги напуштаат на улица откако ќе им здосадат.
    Инаку горд сопственик на 4 по ред куче.
     
    На John Snow му/ѝ се допаѓа ова.
  15. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ај ќе ти верувам.
     
  16. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Не мораш.
    Треба да сме малце посилни во реалниот живот и да притиснеме таму кај што треба. Ете уште 2019 беше најавено бесплатно чипување. Знаеш колку проблеми ќе се решат ако животните се чипуват и лесно се најде сопственикот?! Тогаш оној кој што ќе го напушти кучето ќе одговара и ќе си плати казна, а ако сака да не му го троват или убиваат ќе си го чува дома, во двор, со подводник на улица и со маска. Така ќе се намалат училните кучиња, а со тоа и непријатните случки со нив.
     
  17. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ама ти како го претстави проблемот у првичните постови и ова сеа што го пишуваш е небо и земја затоа и реагирав. Инаку донекаде се сложувам со ова од горе.
     
  18. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Бурно реагирам - посебно за деца, тоа сум јас. Сеушто стојам на став дека дете само не се остава со куче, ма колку и да било кучето мирно, добро. Е не ги сакам ни тие што мачат, троват и се изживуваат врз животни. Во самоодбрана е друга приказна.
     
  19. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски
    Најголеми виновници за уличните кучења се човекот.
    Кој ѓавол си купувал кутро животинче, па подоцна го бркаш, го мачиш и малтретираш?
    Пред некој период во мојот град имаше големо труење на кучиња и мачки.
    Каков мозок треба да имаш за да го сториш тоа дело и дали си размислувал логички дека може и мало дете да се отруе зошто малку му фали?
     
    На Just_a_kid му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Сопственик на куче кој одговорно чува и да чуваш куче на ланец во двор на -18 и +30 не е исто. Разликата од улични е тоа што е врзано на ланец