1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Труење на кучиња/мачки

Дискусија во 'Дом' започната од Saya, 16 март 2011.

  1. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам, комшијата ми го отру кучето, се јавил сопругот на ветеринарот му рекол веднаш да му даде млеко да се напие, ако не и е подобро да ја однесе на ветеринар утре, за грев кученцата мали цивкале околу неа, што мислите ќе преживее или тешко? Оф аир и бел ден да не види
     
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Ако е отруено не треба да се чека до утре. Кој ви го рече тоа (facepalm) мед јаглен дајте му.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Ветеринар како што пишав, јас сум далеку од дома а сопругот е втора смена на работа, му дал млеко сабајлето, прежал ми е
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Абе нормален ли е тој? Однесете го кај друг вет. Не чекајте. Со навремена реакција може да се спаси. Ако се чека, се знае.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Ништо нема со млеко да направите. Мед јаглен и треба да го боцнат со некој лек за да се предизвика повраќање.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу на брзите одговори, како што му кажал ветеринарот така направил и заминал на работа, дај боже да преживее ;(
     
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Преживеа?
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  8. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Леле сега само што притиснав да пишам и да споделам фотографија
    A4BE057A-4A30-4529-8A33-6413AE04CB8A.jpeg
    8D5E78DC-D825-435F-A309-134815271249.jpeg

    Преживеа добра е, не знам како да ја заштитам дали да ја врзам ама грев ми е
     
    На GirlRose, Mishela, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    Колку мил поглед има, душа. :l:
    И бебињата само за гушкање. :inlove:

    Никогаш не ми станаа јасни овие што одат низ туѓи дворови да трујат нечии миленици. Кој им е проблемот не знам, енигма ми се.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.461
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Некако да и заградите да не оди во делот каде е отруена.
    Не ја врзувај, ептен е греота, особено како одат ниски температури.
    Некој подрум, гараша, делче некое каде би можела да седи заштитена колку толку.
     
  11. Babygirl1234

    Babygirl1234 Активен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Дали постои некоја организација за пријавување на луѓето што трујат мачиња и кучиња. Пред мене буквално на 2 метри труеше маче комшијата со цевка у уста и му истури отров директно во уста. Како да се оттарасиме од вакви психопати?
     
  12. fbaby

    fbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2022
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    9.560
    Пол:
    Женски
    За жал немаме, а и да имаме исто како да немаме, се е нефункционално.
    Државата за нас луѓето не се грижи не пак за животните.

    Еден куп отруени мачки лежеа по тревниците лани, не апели, не известувања за да престанат ништо не помага за такви психопати.
    А како што фрлаат отрови по фрекфентни места каде што седат луѓе и деца, кога ќе се отруе некој од нив тек тогаш е прашање дали ќе се освестат.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Поддршка Права

    Поддршка Права Активен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2022
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    34
  14. NikiTheGamer

    NikiTheGamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Машки
    На мој другар му го отруја кучето додека бил на одмор без никаква причина. А трујачот е најверојатно негов комшија кој бил некое исфрустрирано створење на кое му сметало све што мрда, нон-стоп правел проблеми. Другар ми го пријавил случајот, ќе има изгледа кривична пријава за трујачот и исто така и тужба, па се надевам дека трујачот ќе плати оштета и ќе биде у ќелија со некој "надарен".
     
  15. skinnylove

    skinnylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    462
    Види, океј тужба ама ако мислиш дека ќе заврши позади решетки поради ова, тешко.
     
    На Серотин и NikiTheGamer им се допаѓа ова.
  16. NikiTheGamer

    NikiTheGamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Машки
    Па сега, ако труел нон-стоп може да има шанса да заврши во затвор. Иако да, има елементи на кривично дело но познавајќи ги нашиве тешко да го затворат.
     
  17. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Не сакам да бидам погрешно сватена а знам дека ќе бидам но еве да ви кажам од секогаш јас и сопруг сме помагале на животни , поготово сопругот и мајкаму негова ми има кажувано не знај и тој сам колку има спасено кучиња но на жалост вечерва на само 100 метри од нашиот дом че беше растргнат од овчарски песови кој го пеплосуваат центарот на Прилеп сета среќа што останал сталожен и покрај3 - 4 овчарски песови што му лаеле до самите нозе цел беше излигушен од кучињата вика дека очекувал во секој момент едното да го касни за да го растргнат позади него се движи девојка која живее во зградата која беше готова да трча и да бега а знаете и самите во таков момент што значи тоа .....

    Седам моментално на тераса и слушам како и по други луже лаат крвнички сепак џабе и пријавување и се не идат така да верувајте дури вечерва ми е јасно зошто некој луѓе трујаат такви кучиња и после ова вечерва оправдувам !

    Затоа што за некој може да биде фатална една обична прошетка !
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mrs. right

    Mrs. right Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2022
    Пораки:
    2.124
    Допаѓања:
    7.846
    Пол:
    Женски
    И решението ова е? Не мислиш дека има некое поефикасно и пологично решение за овој проблем?

    Разбирам мил му е секому животот, најнормално е тоа, секој сака да се одбрани но труење да оправдуваш ?!

    Само размислете малку дека тој отров опасен е и за човекот, меѓу кој и за вашите деца ако дојдат не дај Боже во контакт. Како ладнокрвно и опуштено за отров си зборите.. :x
     
  19. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Јас бев прва за против отров сопругот мој има дадено еден куп пари за помош на животни ама ако мора да бидам помеѓу свој живот и живот на моето дете или живот на туѓо дете што би одбрала ти ?

    Не го оправдувам отровот но да биде куче агресивно отруено дефинитивно ДА од вечерва пс само што кажа комшијата на сопругот разговараат еве пошто ќеркаму е преплашена пред неколку дена бил човеч искасапен никогаш нема да подржам отров на сегде или да се трујаат невини животни никогаш но за ова како вечерва кој на некој би му го сменил животот сето треба да се отруја шо е такво !

    А ЗА ОВА Е КРИВА И НАШАТА НЕСПОСОБНА ОПШТИНА !
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Труењето на кучиња нема да го реши проблемот. Неколку ќе отруеш ама многу повеќе се раѓаат или фрлаат на улица, така да, селогаш ќе има нови и побројни ќе се. Менталитетот наш треба да се смени. Само казни за луѓето што си ги пуштаат слободно дворските кучиња нестерилизирани, и тоа дебели казни. Од тука да се почни.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.