1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трчање по скали

Дискусија во 'Фитнес' започната од dankee, 29 април 2011.

 1. dankee

  dankee Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  772
  ако не е соодветна темава избирете ја.Иноку ја ставив во фитнес бидејки слушав од многу личности дека тоа е добро за слабеење и за зацврстување на нозите и за целулит.Па еве почнав неколку дена и се повеке и повеке мочам да ги трчам и се чуствувам по убаво .Да ливе трчате или само јас сум таа :D :lol:
   
 2. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  987
  Трчам понекогаш. Инаку пред неколку дена баш прочитав дека трчањето по скали било поефективно од џогирањето ;)
   
  На Iv.girl55 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. GoldenValery

  GoldenValery Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  13
  :D Трчам секој ден.. татко ми ја направил куќава како да е палата на 4 спрата..па така секој ден трчам по 5-6 пати на ден до 4 спрат и досега немам проблем со моите килограми ;)
  Така да, мислам дека не си сама :)
   
  На Veki4kaa и Angel-Wings им се допаѓа ова.
 4. BabyD0ll

  BabyD0ll Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  8.328
  Пол:
  Женски
  И јас трчав, ама веќе не. Сега само трчам на прав пат, немој да не направиш некое чудо да се сопниш и после налет и тоа слабеење.
   
 5. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  па незнам дали е добро јас не трчам по скали но имам другарка која трча (може да ги претрче со еден корак) а и често ские по скали :lol: ако трчаш како нејзе не е добро :D :D
   
 6. spanko

  spanko Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  522
  Не сум била јас единствена! :lol: пред 4-5 години трчав во влезот на зградата секој ден по 30 минути,а зошто ѕидовиде во здрагата ни се како листови сите комшии знаеа кога трчам, колку време, дали скокам скали или не :D Сигурно си мислеле еве ја оваа ненормалнава, ама тогаш ми беше сеедно, бев средно и не мислев многу многу! Сега полесно ми е да стигнам до кеј (за неполни 10 мин) и да трчам по рамно.

  Само знам дека тоа лето листовите на нозете ми беа најистенчени и стегнати,а и воопшто останатите мускули на нозете- најстегнати. А трчав по скали зошто секогаш бев најактивна во 13h кога надвор беше пекол топло и додека имав желба само требаше да го поминап прагот од вратата. А се знам себеси ако не станам одма во моментот после тоа шансите се многу мали :$

  А да, по скали не паднав никогаш, ама затоа на рамно... :tmi:
   
  На marince87 и zhap4e им се допаѓа ова.
 7. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.895
  Ќе почнам и јас да трчам активно по скали. Немам време за друга активност, ама ќе ги претрчувам скаливе по 2-3 пати во денот.
  Ха! Може Цаци ќе реши да ме напушти. ^_^

  Ако листовиве пројават зголемување, тешко вас. :!:
   
 8. Lov3

  Lov3 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2010
  Пораки:
  774
  Допаѓања:
  1.886
  Повеќе мочаш?! Се чувствуваш поубаво затоа што повеќе мочаш? :^)
  :lol:

  Јас не трчам многу по скали, а и живеам на прв спрат, немам многу скали за да се растрчам.
  Најверојатно затоа не мочам многу. :rofl:
  Се зафркавам, немој да се навредиш, знам дека е печатна грешка. :*
   
  На marince87 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Несвесно изодувам (истрчувам понекогаш) 60 и кусур скали. Да да, ги имам бројано :lol: .
  Епа во интернатот кога те ставила на 3ти спрат, мораш и да ги прескокуваш :lol:
   
 10. bigfish

  bigfish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  27
  едно време кога ни беше расопан лифтот не трчав него се качувам пешки поскали и се симнував, ама тоа беше едно време
   
 11. dankee

  dankee Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  292
  Допаѓања:
  772
  не не , не се налутив всушност кога приметив и самата се скинав од смеење :D :D
   
  На Lov3 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Miss.Sweet

  Miss.Sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  1.002
  Допаѓања:
  4.537
  Бидејќи живеам во зграда, во последно време почнав да го избегавам лифтот :D
  Последниов месец по 3-4 пати дневно трчам по скали од доле до горе (7 спрата). За резултати ќе видиме. Немам некој проблем со килограмите или целулит, ама сакам да го затегнам малку телово :angel:
   
 13. queennn

  queennn Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  0
  А колку скали истрчувате?
   
 14. zuzuu

  zuzuu Активен член

  Се зачлени на:
  11 декември 2011
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  Има разлика дали ке рипаш скали или не ? :^)
   
 15. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  УФ не дај Боже, јас на прав пат ќе се сопнам, а не па да трчам по скали.
  Може да испробам некој ден, ама со брзо одење, пошо нејќам да паднам. х)
  А секогаш, кога се качувам по скали бројам.. До кај мене горе, има 24 скали, вклучувајќи ја и скалата од влезот, и прагот пред влезната врата. :wasntme: Добро де, има 22.
  Ај доста, да не забегувам многу многу од темава. :rofl:
  Што значи ќе пробам.. некој ден. :rofl:
   
 16. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Нормално дека има, исто кога одиш со ситен или со крупен чекор, напорот на мускулите е различен.

  При прескокнување скали имаш поголем напор на некои мускули при одразот посебно на бутниот мускул додека кога трчкаш скала по скала помал а напорот на бутовите а повеќе се активираат и листовите (ако трчаш правилно од стопало).

  Ако го варираш трчањето ќе имаш ем кардио тренинг ем вежба за бут и листови значи за цела нога :).
   
  На Name, MarchelineAmaru и zuzuu им се допаѓа ова.
 17. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  А што кога на некој му е полесно да ги истрча скалите отколку да ги изоди? :rofl:

  Најозбилно, во куќава моја со скоро 40 високи скали, научена сум сите да ги претрчувам. Т.е. може да се рече дека кога се качувам ја скокам секоја втора скала, така што од еден спрат на друг одам за 3-4 секунди. А при слегување, една по една ама пак брзо.

  Цел живот сум вака научена, и дома кај мене, кај другарки па и по згради. Поради тоа незнам дали и како ми влијае тоа врз мускуливе на нозеве. Сакам да знам дали ќе има разлика ако не трчам некое време .. но не сакам да се навикнам така. :?:
   
 18. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Има разлика, со тоа што трчаш си го скратуваш времето за тренинг. Ако одиш скала по скала дури и да трчаш ќе трае подолго што значи ефектот на тренингот ќе се зголеми и плус и за кондиција нешто повеќе ќе ти користи.

  Јас намерно одам или трчкам скала по скала и секој ден си имам тренинг за нозе (листови и бутови) по неколку пати.

  Ти најубаво комбинирај, еднаш трчај како си навикната а друг пат оди или трчај скала по скала ама многу е битно да ја подигаш ногата од листот (не од бут) зашто листовите се едни од најзанемарените делови на женското тело.
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Немора по скали, нo едно вакво [​IMG]истата работа може да се заврши, само место скала по скала, чекор по чекор и пак в место. :)
   
 20. XMaN

  XMaN Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  2.370
  Или едно ниско столче или кутија со книги иста работа ќе заврши без трошок :D. Само важно е отфрлувањето на задната нога од листот да биде :).