Трчање по скали

Дискусија во 'Фитнес' започната од dankee, 29 април 2011.

 1. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  502
  Пол:
  Женски
  Кога одев на трениг(кошарка) секој ден трчавме по скалите кај трибина |(
   
 2. Egypt

  Egypt Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  18
  Алал да ви е на сите што трчате по скали, тоа кај мене може само кога лифтот е out of order. :tmi:
  Од понеделник ќе пробам, па видечемо резултате :D
   
 3. flowerly

  flowerly Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  13
  Па јас живеам во куќа на 2 ката и дневно сигурно се качувам и спуштам едно 50 пати. :) Нормално за мене ,затоа што горе ми се само спалните и вецињата , а долу се сите други соби.Морално е да трчкам нагору надоле. :D
   
 4. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.092
  живеам на 5ти спрат и нема лифт, па мора да качувам 100 скали. ама не ми е проблем, имам слушнато дека трчањето по скали има многу подобри резултати дури и од џогирањето 8) некогаш кога имам вишок енергија прескокнувам и по 2 скали наеднаш :D
   
 5. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.268
  Допаѓања:
  14.606
  Пол:
  Женски
  Баш пред некој ден слушнав на радио дека во овие зимски денови кога е студено, тие што живеат во зграда, па и поголема куќа, можат слободно да трчат по скали, дека тоа е одлична вежба за нозете, па и за целото тело. Јас живеам во зграда на 6 спрата, и има многу скали. Јас сум на 2ри спрат и секогаш го користам лифтот. Кога му кажав на дечко ми дека планирам да трчам до 6ти и назад, ми се смееше. Ама не го слушам, ќе почнам да ги трчам овие денови.
   
 6. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.092
  happygirl почни да трчаш и веднаш ќе забележиш резултати, а и подобро ќе се осеќаш :D
   
 7. Mermaid

  Mermaid Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  102
  Веќе два месеца не користам лифт и се пентарам по скали а живеам на 5ти спрат.
  Како и да е , се трошат плус калории :)
   
 8. lusi17

  lusi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Јас ги поминувам скалите над 10 пати плус кујкава е како палата 6 спрата и скалите се огромни после одам кај брачедите и тие ја зголемиа куќата и ја имаат 4 спрата и скалите се огромни и тие ги поминувам на 5 пати.Има ефект кај мене ;)
   
 9. stefyle

  stefyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  па така и така живеам во зграда :puke: ...но не трчам по нив се качувам онака полека ама коа треба 327586437056 да одам до продавница за нешто што ке и текне на мајками :@ може да се каже дека спортувам :lol:
   
 10. Melany.Macedonia

  Melany.Macedonia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  67
  почнав оваа недела, мојава куќа има 3 спрата и многу скалила :lol: па првиот пат успеав само 5 пати да се качам до горе и да слезам без да неможам воздух да земам :D ама од понеделникот до денес значително се подобрив, можам дури 20 ејјј :o ... супер ми е, се заморувам ама да се надеваме дека ќе се привикнам за брзо, мора да ослабаммм ! мора !
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.972
  Мојата куќа е на 4 спрата и има баги скали,ги врвам 5,6 пати на ден ама од утре почнувам да ги трчам чим имало толку ефект и се слабеј :rofl:
   
 12. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.021
  Девојки сакам да ве прашам,има ли врска колку скали се,дали се 10 или 20-30,или пак важното е што повеќе да трчаш...куќава кај мене е на 2 спрата,ама само околу 10-15 скали имам за трчање,па да знам дали да ги трчам или пак нема ефект ако се малку скали? :?:
  ајде ве молам која знае нека ми одговори,да си почнам што побрзо со трчање ако има ефект :)
   
 13. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.544
  Пол:
  Женски
  Јас лани трчав по кеј по 2 ипол километри обично на ден и секогаш откако ќе се истрчав обавезно почнував да трчам и по скали надоле нагоре по 10 пати зависи кога како. Почни си да трчаш по скали и ти неколку пати нагоре надоле зависи колку ќе можеш и ќе имаш ефект како и да е, а секако поголем ефект ќе имаш ако и намалиш со исхраната ;)
   
 14. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.092
  Ако немаш каде да трчаш по повеќе скали тогаш стави на подот некоја повисока енциклопедија со дебели корици или па некое летвиче или нешто слично. Имам прочитано дека има сличен ефект како трчањето по скали ;)
   
 15. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  615
  Незнаев дека трчањето по скали е толку корисно :tmi: Еве и јас ќе почнам да трчам така.За место имам каде.Нема да го користам више лифтот.Скоро секогаш се симнувам по скали али за нагоре задолжително си го користам лифтот, али веќе нема.Од денес барем 5 пати ќе се симнам и качам до 12ти, па ако сум добра кондиционо можи и до крај на зграда до 16ти :D
   
 16. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.270
  Допаѓања:
  5.118

  :D ќе ти кажам јас како. Ќе си облечеш чорапи за да не тропаш по скалите и да не узнемираваш соседи и навечер после 22 - 23 часот кога веќе сите ќе се приберат ќе си трчиш. Јас ова го практикував (кога живеев во стан како девојка) кога бев во фази на диети и ослабнување ( :!: имаше ефект навистина).
  И еден ден ме сретнува еден комшија и ме прашува ,,абе што правиш ти по ходници навечер,, и јас ,,ништо бе месечарам,, :D Му ја кажав вистината, тој слатко се изнасмеа и повеќе не трчав :$
   
  На teddygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.021
  Ахам,ајде ќе почнам од утре по скалите да трчам...незнам дали се ни 10 скали,ама се надевам дека ќе има ефект...а иначе секој ден да ги трчам скалите,или може и преку еден ден? :)
  И по колку пати отприлика? :)
   
 18. teddygirl

  teddygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  615
  А навечер неможам, страв ми е :( Сијалиците се на сензор на секој спрат и се гасат после 30 секунди и што ќе правам ако ми се исклучи меѓу спрат?Инаку ретко кој оди од станариве по скали сите си го користат лифтот :lol: мрзлива зграда сме :D еве денес два пати се симнав и се качив и никој не сретнав по пат :)
   
 19. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.092

  Јас до 4ти спрат имам 100 тина скали. И во денот минимум по 200 качвам (за горе и долу), а некогаш ако имам работа излегвам и по 3 пати во ден и тоа се вкупно 600 скали :o Ама се многу добри за кондицијата и не се задишваш плус :lol:
   
 20. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.626
  Допаѓања:
  40.935
  Ја па една смотана, еднаш се утепав по скалите |( ко дете не сум била толку тромава ко сега. Сега веќе не ги трчам сите. На првата се качувам и симнувам...не е исто, ама јбг, нејќам да скршам некоја коска :D