1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трчање по скали

Дискусија во 'Фитнес' започната од dankee, 29 април 2011.

  1. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Кога одев на трениг(кошарка) секој ден трчавме по скалите кај трибина |(
     
  2. Egypt

    Egypt Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    18
    Алал да ви е на сите што трчате по скали, тоа кај мене може само кога лифтот е out of order. :tmi:
    Од понеделник ќе пробам, па видечемо резултате :D
     
  3. flowerly

    flowerly Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    Па јас живеам во куќа на 2 ката и дневно сигурно се качувам и спуштам едно 50 пати. :) Нормално за мене ,затоа што горе ми се само спалните и вецињата , а долу се сите други соби.Морално е да трчкам нагору надоле. :D
     
  4. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    живеам на 5ти спрат и нема лифт, па мора да качувам 100 скали. ама не ми е проблем, имам слушнато дека трчањето по скали има многу подобри резултати дури и од џогирањето 8) некогаш кога имам вишок енергија прескокнувам и по 2 скали наеднаш :D
     
  5. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    Баш пред некој ден слушнав на радио дека во овие зимски денови кога е студено, тие што живеат во зграда, па и поголема куќа, можат слободно да трчат по скали, дека тоа е одлична вежба за нозете, па и за целото тело. Јас живеам во зграда на 6 спрата, и има многу скали. Јас сум на 2ри спрат и секогаш го користам лифтот. Кога му кажав на дечко ми дека планирам да трчам до 6ти и назад, ми се смееше. Ама не го слушам, ќе почнам да ги трчам овие денови.
     
  6. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    happygirl почни да трчаш и веднаш ќе забележиш резултати, а и подобро ќе се осеќаш :D
     
  7. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Веќе два месеца не користам лифт и се пентарам по скали а живеам на 5ти спрат.
    Како и да е , се трошат плус калории :)
     
  8. lusi17

    lusi17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Јас ги поминувам скалите над 10 пати плус кујкава е како палата 6 спрата и скалите се огромни после одам кај брачедите и тие ја зголемиа куќата и ја имаат 4 спрата и скалите се огромни и тие ги поминувам на 5 пати.Има ефект кај мене ;)
     
  9. stefyle

    stefyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    па така и така живеам во зграда :puke: ...но не трчам по нив се качувам онака полека ама коа треба 327586437056 да одам до продавница за нешто што ке и текне на мајками :@ може да се каже дека спортувам :lol:
     
  10. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    почнав оваа недела, мојава куќа има 3 спрата и многу скалила :lol: па првиот пат успеав само 5 пати да се качам до горе и да слезам без да неможам воздух да земам :D ама од понеделникот до денес значително се подобрив, можам дури 20 ејјј :o ... супер ми е, се заморувам ама да се надеваме дека ќе се привикнам за брзо, мора да ослабаммм ! мора !
     
    На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Мојата куќа е на 4 спрата и има баги скали,ги врвам 5,6 пати на ден ама од утре почнувам да ги трчам чим имало толку ефект и се слабеј :rofl:
     
  12. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Девојки сакам да ве прашам,има ли врска колку скали се,дали се 10 или 20-30,или пак важното е што повеќе да трчаш...куќава кај мене е на 2 спрата,ама само околу 10-15 скали имам за трчање,па да знам дали да ги трчам или пак нема ефект ако се малку скали? :?:
    ајде ве молам која знае нека ми одговори,да си почнам што побрзо со трчање ако има ефект :)
     
  13. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Јас лани трчав по кеј по 2 ипол километри обично на ден и секогаш откако ќе се истрчав обавезно почнував да трчам и по скали надоле нагоре по 10 пати зависи кога како. Почни си да трчаш по скали и ти неколку пати нагоре надоле зависи колку ќе можеш и ќе имаш ефект како и да е, а секако поголем ефект ќе имаш ако и намалиш со исхраната ;)
     
  14. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Ако немаш каде да трчаш по повеќе скали тогаш стави на подот некоја повисока енциклопедија со дебели корици или па некое летвиче или нешто слично. Имам прочитано дека има сличен ефект како трчањето по скали ;)
     
  15. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Незнаев дека трчањето по скали е толку корисно :tmi: Еве и јас ќе почнам да трчам така.За место имам каде.Нема да го користам више лифтот.Скоро секогаш се симнувам по скали али за нагоре задолжително си го користам лифтот, али веќе нема.Од денес барем 5 пати ќе се симнам и качам до 12ти, па ако сум добра кондиционо можи и до крај на зграда до 16ти :D
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    :D ќе ти кажам јас како. Ќе си облечеш чорапи за да не тропаш по скалите и да не узнемираваш соседи и навечер после 22 - 23 часот кога веќе сите ќе се приберат ќе си трчиш. Јас ова го практикував (кога живеев во стан како девојка) кога бев во фази на диети и ослабнување ( :!: имаше ефект навистина).
    И еден ден ме сретнува еден комшија и ме прашува ,,абе што правиш ти по ходници навечер,, и јас ,,ништо бе месечарам,, :D Му ја кажав вистината, тој слатко се изнасмеа и повеќе не трчав :$
     
    На teddygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Ахам,ајде ќе почнам од утре по скалите да трчам...незнам дали се ни 10 скали,ама се надевам дека ќе има ефект...а иначе секој ден да ги трчам скалите,или може и преку еден ден? :)
    И по колку пати отприлика? :)
     
  18. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    А навечер неможам, страв ми е :( Сијалиците се на сензор на секој спрат и се гасат после 30 секунди и што ќе правам ако ми се исклучи меѓу спрат?Инаку ретко кој оди од станариве по скали сите си го користат лифтот :lol: мрзлива зграда сме :D еве денес два пати се симнав и се качив и никој не сретнав по пат :)
     
  19. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100

    Јас до 4ти спрат имам 100 тина скали. И во денот минимум по 200 качвам (за горе и долу), а некогаш ако имам работа излегвам и по 3 пати во ден и тоа се вкупно 600 скали :o Ама се многу добри за кондицијата и не се задишваш плус :lol:
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Ја па една смотана, еднаш се утепав по скалите |( ко дете не сум била толку тромава ко сега. Сега веќе не ги трчам сите. На првата се качувам и симнувам...не е исто, ама јбг, нејќам да скршам некоја коска :D