Трчање по скали

Дискусија во 'Фитнес' започната од dankee, 29 април 2011.

 1. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.893
  имам трчано но не го префирам трачањето по скали...
   
 2. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  Трчање, па и одење по скали е напорна активност која е многу корисна и за слабеење и за затегнување на задна ложа т.е. задник, бутови и листови на нозете..арно ама порано кога го правев тоа комшилуков ме гледаше наопаку или ми се смееше и ми е срам да правам тоа. Можда некогаш на некои поосамени скали би се впуштила во овој спорт :D
   
  На Devoj4eto_12 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Muffin.Love

  Muffin.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  14
  Секој ден. Живеам во зграда со 17 ката такада секој ден по 3-4 пати горе-доле и супер ми е. Иначе имам слушнато дека е поефикасно е од џогирањето и дека многу брзо го намалува целулитот.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sunshine0

  Sunshine0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  12
  Дома само сум нагоре/надоле по скали. Не сум научена да ги симнувам/качувам полека туку цело време ги трчам и дефинитивно има резултати, но кај мене тоа е секојдневна неизбежна рутина. Од скалите имам направено истакнати огромни листови, затегнат задник и не толку јаки бутни мускули. И сега токму поради скаливе нозете ми се спремни да истрпат секаква дополнителна активност т.е. никогаш сум немала проблем да ме болат било кои од мускулите на нозете по физичка активност дури и кога ќе се исфорсирам.
   
 5. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.933
  Немам внатре дома, ама имам од надвор каде што се оди горе на 2-от спрат. Не одам често , уште расчистуваме полн е со ствари, уште го доправаме. Има како скали,па тарасичка,па скали и конечно се искачуваш на горниот спрат. Ама нема ограда па мораш да пазиш да не паднеш во подрум :rofl: :rofl: :rofl: . Ама научена сум си , ке пробам да трчам само доле, на првиот ред скали или пак на 3-те скали кај тарасата :lol:
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.953
  Пол:
  Женски
  Имам слушнато дека многу има ефект.
  Со оглед на тоа дека живеам на 8ми спрат, знам доста често пешки да одам.
  А да трчам теорија нема.
   
 7. EleMental

  EleMental Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  4.237
  Јас пронајдов скоро вертикални скали, околу 90 се. Прво ги спринтав само 2 пати пред да ми прегорат нозете и крстот. Тоа беше пред месец ипол - два, денес ги спринтам 10-ина пати без душа да ми излезе (не без умор :!: ).
  Штом ќе го поминете првичниот бран болка, телото се адаптира.
  А како вежба вреди многу. Дефинира нозе и посебно листовите, ги активира стомачните бидејќи ви е потребна силна активација на јадрото за да ги правите тие движења, срцето ќе ви помине низ носот, ама телото после со часови ќе гори калории обидувајќи се да закрепне.
   
  На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Foreveryoungiwannabe

  Foreveryoungiwannabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  685
  Може ќе ви звучи чудно,ама другарка на братучетка ми има ослабнато 10кг со трчање по скали.Живее на 8 спрат,и секој ден горе доле трчаше по 30 мин. :) Јас не живеам во зграда,а не ни трчам,иако за слабеење е добро.
   
 9. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  836
  За колку време ослабела 10кг? :)
   
 10. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.736
  Пол:
  Женски
  трчам,бидејќи живеам во куќа на 2 спрата и имам 30 скали и трчам секој ден по неколку пати :D
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BadBitchBomb

  BadBitchBomb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2013
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  93
  Па во домот имам скали, и секојдневно по 10 пати се качувам, се симнувам а може и повеќе
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Женски
  нон стоп сум горе долу,горе ми е пц,плакарот,и се мое ми е во соба а долу само за дневен престој сум и затоа само трчам
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.655
  Допаѓања:
  19.674
  Пол:
  Женски
  во едната кујЧа скали,па во другата 2 пати повеке од толу исега во станов 2 пати скали и нонстооп по нив сум :^) може и затоа сум си витка :D :D диета не ми требало никогас :lol:
   
 14. SweetBabe

  SweetBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2013
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  живеам на 4 спрат, и се качувам и слегвам по 7-8(и повеќе) пати во денот. :P
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Blue97

  Blue97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  44
  Секакоооо ;)
  Живеам најгоре во зграда на 7ми спрат, плус станот имам уштре еден нагоре дека сум најгоре, доградено е и имам скали секој ден по тие... и тие во влез плус, и пешачам многу :)
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. tarzan

  tarzan Нов член

  Се зачлени на:
  30 јули 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  12
  и јас почесто трчам по скали
   
 17. Miss.N

  Miss.N Популарен член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  1.338
  Пол:
  Женски
  2 пати неделно сигурно дека трчкам по скали, пошо стварное ефективно.. до душа користам само една скала правам качувања испод 100 на нога не сум така да.. + стомак и стурк обавезно :)

  Кој пробал знае! :)
   
 18. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.470
  Пол:
  Женски
  30 minuti po skali , denes pocnav so mali pauzi sepak prv den mi e i ke vidime rezultati :) Samo da prasam imam visak na kilogrami dali od trcanjeto po skali mozat da mi se pretvori saloto vo muskuli i da izgledam kako bilder od 100 kg ? :)
   
 19. Lefk

  Lefk Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  124
  Da moze i odma te prakjame na evropsko prvenstvo da ja pretstavuvas Makedonija u bodibilding, pa na mister Olimpija :D haha se salam nema sansi, naprotiv ke ti se smalat nozete, a saloto se gubi ne se pretvara i muskul, samo postojnite muskuli malce ke se zacvrsnat i toa. :)
   
  На Petar80 и anakonda88 им се допаѓа ова.
 20. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.470
  Пол:
  Женски
  Jas pak si napraviv odma film za evropsko prvenstvo vo bodibilding , mi go rasipa filmot sega :D se zezam :) a trcanjeto po skali na koj del od nozete najmnogu vlijae ? ( bidejki potrebno mi e za slabeenje vo zadnik se prasuvam dali moze da se oslabi i vo toj del ?
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.