1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Трчање по скали

Дискусија во 'Фитнес' започната од dankee, 29 април 2011.

  1. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    имам трчано но не го префирам трачањето по скали...
     
  2. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Трчање, па и одење по скали е напорна активност која е многу корисна и за слабеење и за затегнување на задна ложа т.е. задник, бутови и листови на нозете..арно ама порано кога го правев тоа комшилуков ме гледаше наопаку или ми се смееше и ми е срам да правам тоа. Можда некогаш на некои поосамени скали би се впуштила во овој спорт :D
     
    На Devoj4eto_12 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Muffin.Love

    Muffin.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    15
    Секој ден. Живеам во зграда со 17 ката такада секој ден по 3-4 пати горе-доле и супер ми е. Иначе имам слушнато дека е поефикасно е од џогирањето и дека многу брзо го намалува целулитот.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sunshine0

    Sunshine0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    12
    Дома само сум нагоре/надоле по скали. Не сум научена да ги симнувам/качувам полека туку цело време ги трчам и дефинитивно има резултати, но кај мене тоа е секојдневна неизбежна рутина. Од скалите имам направено истакнати огромни листови, затегнат задник и не толку јаки бутни мускули. И сега токму поради скаливе нозете ми се спремни да истрпат секаква дополнителна активност т.е. никогаш сум немала проблем да ме болат било кои од мускулите на нозете по физичка активност дури и кога ќе се исфорсирам.
     
  5. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Немам внатре дома, ама имам од надвор каде што се оди горе на 2-от спрат. Не одам често , уште расчистуваме полн е со ствари, уште го доправаме. Има како скали,па тарасичка,па скали и конечно се искачуваш на горниот спрат. Ама нема ограда па мораш да пазиш да не паднеш во подрум :rofl: :rofl: :rofl: . Ама научена сум си , ке пробам да трчам само доле, на првиот ред скали или пак на 3-те скали кај тарасата :lol:
     
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Имам слушнато дека многу има ефект.
    Со оглед на тоа дека живеам на 8ми спрат, знам доста често пешки да одам.
    А да трчам теорија нема.
     
  7. EleMental

    EleMental Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    4.242
    Јас пронајдов скоро вертикални скали, околу 90 се. Прво ги спринтав само 2 пати пред да ми прегорат нозете и крстот. Тоа беше пред месец ипол - два, денес ги спринтам 10-ина пати без душа да ми излезе (не без умор :!: ).
    Штом ќе го поминете првичниот бран болка, телото се адаптира.
    А како вежба вреди многу. Дефинира нозе и посебно листовите, ги активира стомачните бидејќи ви е потребна силна активација на јадрото за да ги правите тие движења, срцето ќе ви помине низ носот, ама телото после со часови ќе гори калории обидувајќи се да закрепне.
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Foreveryoungiwannabe

    Foreveryoungiwannabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    685
    Може ќе ви звучи чудно,ама другарка на братучетка ми има ослабнато 10кг со трчање по скали.Живее на 8 спрат,и секој ден горе доле трчаше по 30 мин. :) Јас не живеам во зграда,а не ни трчам,иако за слабеење е добро.
     
  9. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    За колку време ослабела 10кг? :)
     
  10. Dog-lover

    Dog-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    1.510
    Допаѓања:
    3.743
    Пол:
    Женски
    трчам,бидејќи живеам во куќа на 2 спрата и имам 30 скали и трчам секој ден по неколку пати :D
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BadBitchBomb

    BadBitchBomb Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    93
    Па во домот имам скали, и секојдневно по 10 пати се качувам, се симнувам а може и повеќе
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    нон стоп сум горе долу,горе ми е пц,плакарот,и се мое ми е во соба а долу само за дневен престој сум и затоа само трчам
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    во едната кујЧа скали,па во другата 2 пати повеке од толу исега во станов 2 пати скали и нонстооп по нив сум :^) може и затоа сум си витка :D :D диета не ми требало никогас :lol:
     
  14. SweetBabe

    SweetBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    живеам на 4 спрат, и се качувам и слегвам по 7-8(и повеќе) пати во денот. :P
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Blue97

    Blue97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    44
    Секакоооо ;)
    Живеам најгоре во зграда на 7ми спрат, плус станот имам уштре еден нагоре дека сум најгоре, доградено е и имам скали секој ден по тие... и тие во влез плус, и пешачам многу :)
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tarzan

    tarzan Нов член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    12
    и јас почесто трчам по скали
     
  17. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    2 пати неделно сигурно дека трчкам по скали, пошо стварное ефективно.. до душа користам само една скала правам качувања испод 100 на нога не сум така да.. + стомак и стурк обавезно :)

    Кој пробал знае! :)
     
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    30 minuti po skali , denes pocnav so mali pauzi sepak prv den mi e i ke vidime rezultati :) Samo da prasam imam visak na kilogrami dali od trcanjeto po skali mozat da mi se pretvori saloto vo muskuli i da izgledam kako bilder od 100 kg ? :)
     
  19. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Da moze i odma te prakjame na evropsko prvenstvo da ja pretstavuvas Makedonija u bodibilding, pa na mister Olimpija :D haha se salam nema sansi, naprotiv ke ti se smalat nozete, a saloto se gubi ne se pretvara i muskul, samo postojnite muskuli malce ke se zacvrsnat i toa. :)
     
    На Petar80 и anakonda88 им се допаѓа ова.
  20. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Jas pak si napraviv odma film za evropsko prvenstvo vo bodibilding , mi go rasipa filmot sega :D se zezam :) a trcanjeto po skali na koj del od nozete najmnogu vlijae ? ( bidejki potrebno mi e za slabeenje vo zadnik se prasuvam dali moze da se oslabi i vo toj del ?
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.