Трчање по скали

Дискусија во 'Фитнес' започната од dankee, 29 април 2011.

 1. Sanimk1

  Sanimk1 Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  Живеам на 6ти, последен кат во зграда без лифт со 17 скали од кат до кат, вкупно 102. :sweat:
  Вообичаено кога доаѓам од некаде ги качувам со некое побавно темпо, но некогаш кога сум во филм за физичка актвиност ги трчам во неколку серии па пауза, па пак.
  Мислам дека вечерва не ќе да е лошо да си истрчам горе-долу. :sweat:
   
 2. Sanimk1

  Sanimk1 Активен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  97
  Пол:
  Женски
  А, инаку, дали има некое правило за трчање по скали?

  Нели, стапнувањето е на прсти т.е пола пета, а дали дишењето треба да биде исто како при трчање на рамно т.е еден подлабок инспириум и 2 пати краток експириум?

  Од вечерва планирам сериозно да почнам со трчање по скали ама сакам тоа да биде правилно за подобар ефект.
   
 3. Lefk

  Lefk Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  123
  Квадрицепс, задна ложа- задник, листови на нозе и сите останати мускули се таргетираат како и сеекоја друга активност но најмногу тие и кога телото слабее се губат масти на цело тело шо значи ке ти ослабне лицето, рацете, грбот, задник, нозе и се останато- не може да слабее на одреден дел на тело без разлика која активност и која дел го вежбаш, шо значи можеш да играш и шах но ако си у калориски дефицит (Трошење повеќе енергија од шо внесуваш(храна)), ке слабееш во задникот поточно насекаде.
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. teateevska

  teateevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2014
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  И јас почнав од денеска и баш ми е некако интересно:) Само малку ме нервира што од време на време ке помине некој комшија и малку чудно ке ме погледане:smirk: ама ми е гајле некако чуството ми е поубаво отколку кога ке вежбам некои класични вежби.​
   
  На Abrakadabra му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.045
  Пол:
  Женски
  :lol:
  Мене постојано чудно и преплашено ме гледаат комшиите, затоа што по скалилата ( поради клаустрофобија ) одам цело време и само ме прашуваат: „Лелееее, не работи лифтот ? ''
  А трчањето по скали е одлична кондициона вежба.
   
  На teateevska му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.313
  Допаѓања:
  51.255
  Јас откако знам за себе трчам по скали... Дури понекогаш и прескокнувам преку една!!!
  Еве, скоро се ближам до 50-ката ама таа навика никако да ми „помине“!!! Можеби тоа и допринело да ја „држам“ килажата во права линија со години 8)!!! А целулит... што е тоа :D???
   
  На Veki4kaa и teateevska им се допаѓа ова.
 7. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.464
  Пол:
  Женски
  Повторно почнувам со трчањето по скали , овој пат ке одам до крај ;)
   
 8. CuteSugar

  CuteSugar Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2016
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  233
  Пол:
  Машки
  Секој ден ги трчам скалите до 7ми спрат минимум по 2 пати на ден, мислам дека е одлично кардио.
   
 9. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.464
  Пол:
  Женски
  трчање по скали му е мајката :P
   
 10. Olimpija17

  Olimpija17 Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2016
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  108
  Пол:
  Женски
  Трча некој по скали ?