Тужба поради коментари на интернет

Дискусија во 'Правни совети' започната од Pomegranate, 20 август 2015.

 1. Pomegranate

  Pomegranate Нов член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Sakam da prasam nesto.Pred otprilika eden I pol mesec na edna stranica koja ja imav lajknato na fejsbuk se diskutirase na edna tema I nekoi licnosti imaa napisano raboti sto ne se odnesuvaa na mene ama se cuvstvuvav navredeno I napisav navredi od lazen profil koj brzo potoa bese izbrisan odnosno nekoj go prijavil I bese blokiran.Nekolku licnosti se zakanija deka ke me tuzat a edna zena napisa deka e advokat I ke podnese tuzba do zdruzenieto cija bese stranicata,druga osoba napisala ,,ke se vidime na sud,,itn.,a eden moj komentar ne bese navreda kon nikogo samo si iskazav mislenje vo vrska so edna tema I toj komentar bese stavan vo grupi na fb za da mi se potsmevaat demek kakvo razmisluvanje sum imala.Pred nekoj den slucajno naletav na eden forum ne sakam da imenuvam koj,bese otvorena diskusija za stranicata I moite komentari bea staveni tamu.Eden clen na forumot imase napisano deka znael koja sum ama ne sakal javno da go pisuva imeto I prezimeto I deka e povedena postapka vo agencija za mediumi I audiovizuelni uslugi zaradi sirenje na govor na omraza I zakani na internet.Jas nikakvi zakani nemam napisano kon nikogo tuku samo navredi kon nekoi osobi koi me isprovociraa so pisuvanje na gluposti.Govor na omraza nemam sireno.Bi sakala da dobijam soveti dali nekoj ima pravo da me tuzi za navreda na fb I ako stvarno se vodela nekoja postapka vo taa agencija za mediumi I audiovizuelni uslugi dali moze da ima nekakvi posledici protiv mene.Mene kolku osobi me imale navredeno vo komentari pa nikomu nisto
   
  На angelche16 и baba_kata им се допаѓа ова.
 2. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  16.903
  Допаѓања:
  106.354
  Пол:
  Женски
  А ти знаеш што значи компјутерски криминал?
  Ова се Цеца, Сека и ЈК тужби за навреди од досада.
  Будализам.
   
 3. baba_kata

  baba_kata Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  pa ce te prijavi sega vo edinicata za kompjuterski kriminal vo svr , a da znaes deka kaznite za navreda i kleveta sega se enormno visoki pazi mnogu...

  pa ce te prijavi sega vo edinicata za kompjuterski kriminal vo svr , a da znaes deka kaznite za navreda i kleveta sega se enormno visoki pazi mnogu...
   
 4. baba_kata

  baba_kata Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  tie ce ispitaat od koi se lazni profili pisuvala i ce ja najdat toa sakav da kazam
   
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.911
  Допаѓања:
  72.459
  Точно е, можеш да бидеш кривично гонета и ако се докаже дело, ќе одговараш. Сите одговараме за своите постапки, ако се на интернет не значи дека се невини. Навреда и клевета е кривично дело, запозната сум со судска постапка за истава работа која заврши со тоа што лицето беше осудено со условна казна од две години и паричен надоместок оти на еден новинар му рекол неписмен на ФБ.

  И на форум да одговориш и изнавреѓаш некој, нормално дека ќе одговараш, со тоа што од Секторот за компјутерски криминал истрагата ќе покаже од каде и кој пишувал, сведоци ќе бидат сопствениците или админите.

  Мислам дека Агенцијата може само да ти го затвори профилот, имаше некоја постапка, не се сеќавам точно, ама полошо е на суд да имаш работа, ќе те обвинат и тешко да доставиш доказ за неосудуваност ако сакаш да се вработиш некаде. Затоа очи отворање кога пишувате навреди или клевети.

  Едит, во право е членката под мене, само за штета се одговара за навреда или клевета, ама доста е да се влечеш по судови и да плаќаш на некој за претпрпен бол.
   
  Последна измена: 21 август 2015
  На Ekstaza и crimson им се допаѓа ова.
 6. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.129
  @Pomegranate Навредата и клеветата се декриминализирани со измена на КЗ и е предвидена само граѓанска одговорност. Доколку некого си навредила ќе треба да исплатиш надомест на штета од определен паричен износ па може и ќе треба јавно да им се извиниш. Но доколку си ширела говор на омраза и закани на интернет можно е да те гонат кривично. Во моментов пошто не знаеш што е тоа што тие би превзеле единствено ти останува да чекаш па понатаму ако има покренато било каква постапка ќе се консултираш со адвокат пошто ќе ти треба и следен пат воздржувај се од глупави и избрзани постапки од било чии провокации.
   
 7. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.409
  Допаѓања:
  48.831
  Пол:
  Женски
  Ова да не е за караниците од страницата на анима мунди од пред некое време? :D
   
  На Bokchee и MysteryMan23 им се допаѓа ова.
 8. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  7.589
  Пол:
  Женски
  Ama kako ke dokazis deka ne si kriva?
  ;(
   
 9. Pomegranate

  Pomegranate Нов член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ne e za Anima Mundi moevo bese pred edno tri meseci
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  7.589
  Пол:
  Женски
  Epa so se nerviras ako bilo pred 3 meseci bilo pa pominalo
   
 11. Pomegranate

  Pomegranate Нов член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Dali znaete kolku otprilika bi iznesuvalo paricen nadomest za navreda na internet I sto ako ne se plati
   
 12. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.911
  Допаѓања:
  72.459
  Зависи колкумина и како си навредила, колку ќе бараат, судот ќе одлучи. Ако не платиш, има извршители.

  Што толку лошо напиша?
   
 13. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.129
  Ооо па нели досега не ти стигнало ниту тужба ниту те повикале со покана во полиција или обвинителство значи никој ништо не поднел нема место за паника.
  За висината на паричен надоместок се зависи од процена на судијата , ако не се плати доброволно може правосилна и извршна пресуда да се даде кај извршител на присилно извршување.
   
 14. baba_kata

  baba_kata Активен член

  Се зачлени на:
  21 август 2015
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  24
  Пол:
  Женски
  ce ja povikaat od obvinitelstvo sporo e sega tamu znam imaat mnogu rabota i predmeti ama do kaj godina dena ce ja povikaat .
  epa sea so da ti kazam mnogu se visoki paricnite kazni probaj da se izvinis moze ce projdes so uslovna
  prvo ce probaat preku izvrsitel a ako ne ti najdat imot ce ti zamenat 20 evra za den zatvor taka ide toa sega
   
 15. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.471
  Пол:
  Женски
  Глупости невидени , на фах имав предмет компјутерски криминал , но во твојот случај нема никаков криминал , туку сте се карале или незнам ти што , како прво за да проверат од кого е профилот, така можност има Убк (не верувам дека Убк ке се замара со тебе што си пишела на фб), како второ штом е избришан профилот и не постои тогаш нема што да откријат бидејки профилот не постои (штом е блокиран профилот избришани се и пораките ), е сега зависи што си кажала таму , што си напишала али доколку беше лажен профилот и избришан ,ништо не ти можат , има една страница на фб каде што се препокуваат , пцујат , лажни профили и никому ништо , доколку јавно навредиш некого со име и со презиме (а не кој што си ја има мувата на капата па се пронашол во тоа ), тогаш може приватно да те тужи , и ке си платиш ...
   
  На praski4e му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.911
  Допаѓања:
  72.459
  @anakonda88 не е точно ова што го пишуваш. Бев во судница кога се донесе одлуката за ИЗБРИШАН пост, за кој обвинетиот викаше дека не го пишал, ама со принскринови и сведоци се докажа. Ако му се заканила на некој (ние не знаеме што се изнапишала, во првиот пост вика закана) и тој се грижи за безбедноста своја, нормално дека од Секторот ќе реагираат. ДБК не го прави тоа. И тоа го видов од нивното известување.
  Мене онлајн некој да ми се закани за живот и здравје, или на моите блиски, нормално декка ќе направам принт скрин и дека ќе одам веднаш во полиција. Оти сум видела како изгледа сето тоа.
   
  Последна измена: 22 август 2015
  На zeka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Pomegranate

  Pomegranate Нов член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Se nemam zakanuvano na nikogo na internet zasto znam deka ne smee I deka e kaznivo toa.Na edno mesto procitav slucajno edno lice imase napisano deka licnosta sto gi imala pisuvano komentarite znaci jas e prijavena vo agencija za mediumi I audiovizuelni uslugi I povedena bila nekakva postapka za sirenje na govor na omraza I zakani na internet sto ne e tocno.Zakani I sirenje govor na omraza nemam pisuvano tuku navredi na lica koi me isprovociraa so komentari I napisani gluposti.Mislam deka liceto sto go imase napisano toa gi nema prijaveno moite komentari nigde,tuku samo izmisluva bidejki se sto imase napisano bese netocno.A I mislam deka nema sto da se prijavi I prevzeme vo vrska so moite komentari bidejki na fejsbuk svasta se pisuva I ima karanici sekojdnevno.
   
 18. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  1.760
  Пол:
  Женски
  @Pomegranate Ај смири се и не се глупирај! Ти текнува на сајтовите како доказ и инфомакс? Може некој да ги тужи?
  Сѐ што е објавено на интернет портал и на социјална мрежа (клевети, навреди, закани, пцовки, монтажи) ОСВЕН малолетна порнографија, објавување на експлицитна содржина, која наведува на откривање на приватноста на одредена индивидуа НЕ Е КАЗНИВО СО ЗАКОН!
  Значи, некој може да те начека и да ти смени личен опис, ама да те гони правно не може.
  Смири паранојата.
   
  На simoncelicius и Nausicaa им се допаѓа ова.
 19. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.911
  Допаѓања:
  72.459
  Сериозна си со ова? Правник си? Зошто Саше глупотико оди на суд? Оти на сајт пишува глупости. Интернет медиум е тоа. Секој одговара за напишаното.
  И ако е како што викаш, можда јас не сум била во судницата, може сум ненормална кога судот заради ФБ донесе одлука?
   
 20. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  1.760
  Пол:
  Женски
  А како доказ.мк не е на суд кога плука кој стигне? Саше Политико к*ња и по ТВ програми. Плус тоа, тоа држи вода, бидејќи се работи за клевети, изнесени на сва звона.
  За фб препуцавање со лажни профили никој не може да добие тужба. Да беше така сите ќе бевме милионери.
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.