Тужба поради коментари на интернет

Дискусија во 'Правни совети' започната од Pomegranate, 20 август 2015.

 1. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  831
  Допаѓања:
  2.417
  Пол:
  Женски
  Мислам дека само докилку навредуваш јавна личност која извршува јавна функција или се закануваш тогаш можеш да нае*еш инаку неисплатливо е поединец да бара податоци, ангажира адвокати... само за да те тужи за нешто за што казната е премногу мала. Ако прашуваш дали може, секако дека може да те пронајдат без оглед од каков профил си пишала нешто. Искрено јас сум за тоа да се има одговорност што се пишува без оглед дали е тоа фб, форум.... Апсолутно ми е неприфатливо јас некого да наплукам затскриена зад лажен профил и да за тоа не одговарам. Одговорност за јавно кажан збор треба да постои.
   
  На anakonda88 и fallenangel им се допаѓа ова.
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.005
  Допаѓања:
  73.962
  Да знаевте дека можете да тужите, може и ќе бевте.

  Еве дека и доказ се соочуват со опомена од тужба, па морале да си објават демант http://www.dokaz.mk/demant-so-zakana-za-tuzhba-do-dokaz-od-tsvet-kompani/ и не ми се бара повеќе, ама сигурно има.

  За ФБ препуцавање бев во судница и да судот донесе одлука, ако ја најдам онлајн ке ти ја пратам во ЛП.
   
 3. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.320
  Просто да не му се верува на човек до кој степен фејсбукот им е дел од животот, уште да почне народ да пријавува и се тужи за непожелено poke како молестирање. Богами...

  Делото се случи пред месец и пол во првиот пост, во наредниот пред три месеци... има некој црна дупка(пардон, ама не таква де) околу направијава што кај мене вика темата е стара два дена само.
   
  На simoncelicius и joy1 им се допаѓа ова.
 4. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  2.705
  Пол:
  Машки
  http://libertas.mk/жарко-трајановски-казнет-зашто-го-нар/
  aли миленко е поврзан со власта, а овој што го навредил ваљда е од сдс.


  Али дал изјава јавно на телевизија и цела држава го слушнала тоа, а ти тоа што си го пишала колку луѓе го прочитале? 100?


  http://it.com.mk/veleshkiot-sud-ja-izreche-prvata-kazna-za-navreda-na-facebook/

  еве ти за навреда на фб
   
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.005
  Допаѓања:
  73.962
  Да бе, вмешај политика :) Новинар од сдс беше во случајов мој каде слушав ко практикант кој зема пари за навреда на ФБ :) Кога веќе те интересира политичка припадност. Ја најдов пресудата, се работи за статус на ФБ во кое името на новинарот не е ни кажано :)

  Иначе ТВ само пензионерите гледат, сите други се онлајн, има поголема публика таму. Во една секунда една вест може да има од 1000 до 2000 клика.
   
  На Priroden му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  687
  Допаѓања:
  2.705
  Пол:
  Машки
  Oва е офтопик али види ја анкетава од ИРИ од пред 2 месеци, страна 57

  http://www.iri.org/sites/default/fi..._macedonian_public_opinion_june_6-15_2015.pdf
  Страна 57 од анкетата на ИРИ, види колку си грешка дури 90% одговориле дека за политика се информираат од ТВ, не верувам само пензионери да прашувале.
   
  На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.005
  Допаѓања:
  73.962
  Надвор сме од темата, ама ИРИ вртат на фискни телефони, кои во последно време ги нема во младите семејства, освен кај страците кои немаат мобилни и некои ретки исклучоци.
  Како и да е 2000 клика у секунда не е мал број.
   
  На sanjaeva и Priroden им се допаѓа ова.
 8. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.472
  Пол:
  Женски
  за закана да така е , но за навреда и зависи од навредата колкава е , секој може некого да тужи за било што , но дали ке се докаже е поентата .
   
 9. Igrata

  Igrata Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2013
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Машки
  Се замарате со лесно решливи проблеми
   
 10. XqueenX

  XqueenX Активен член

  Се зачлени на:
  3 август 2015
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Еј аман не се замарај со тоа ја колку лажни профили сум имала,слики превземани сум се карала, ме уценувале дека сум пријавена во полиција ехее до сега требаше во затвор да бидам.
   
 11. Џокер

  Џокер Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Машки
  Интернетот по правило е место со потполна слобода на говор. По ни еден закон не може некој да те тужи за твое мислење и твој став ОСВЕН доколку немаш вреѓано во ситилот: „Петко Петковски магаре едно кретенско матер ќе ти ебам ќе ти ја запалам фамилијата“ и сл.

  Тогаш имаат право да те тужат за закани/клетви и слично. Не се сеќирај шансите да те повикаат на разговор ако било само твој став и не навредило никого се сведени на 0.

  Во 2009 имаше еден скандал дека на еден бивши македонски форум имаше туторијал како да направиш бомба, кога беше тоа пријавено во Сајбер Криминал одделот на Р.М, министерство за информатика излегоа со став дека се додека тој што го напишал не ја напрајл таа бома ништо не му можат бидејќи он само кажал свој став/мислење.
   
 12. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  девојки ме интересира една работа. Доколку се скараш со службено лице а тоа тие каже навредливи зборови и го тужите, а во меѓувреме и да го снимите разговорот доколку го приложите на суд како доказ дали би можеле да добиете
   
 13. Џокер

  Џокер Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Машки
  Да, по закон смее да го снимаш целиот настан доколку службеникот е на работа.
   
 14. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  аха фала ти многу ми помогна
   
 15. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Дали си сигурен во ова? Мене спротивното ми го кажаа.
  И дали под снимање се подразбира снимање со камера на телефонот или само со voice recorder?
   
 16. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Ме интересира, доколку некој тужат за навредливи коментари на интернет, каква и колкава казна би добил тој што ги напишал навредливите коментари?
   
 17. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.472
  Пол:
  Женски
  јас сакав да тужам една на форумов , се консултирав со адвокат и тој ми рече батали бидејки ке трае долго време ке искинеш нерви за едни 200/300евра ! е сега ова мене ми го рече адвокат ,е сега ти види
   
 18. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.005
  Допаѓања:
  73.962
  Досега се донесени 2 пресуди, мислам дека малце пари земаа, еден новинар на сдс тужеше, доби 100 евра, а другото заборавив што беше.