1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тужба против починато лице

Дискусија во 'Правни совети' започната од genkisi, 17 мај 2018.

 1. genkisi

  genkisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Мојот родител е починат пред повеќе од 4 год.
  Од имотот поседуваше стан во Дојран.Наследници сме јас мојот брат и маќеата но поради несогласување сеуште го немаме решено спорот за наследство.
  Во меѓувреме сметките за комуналии се натрупуваа па денес на мојот меил стигна порака со прилог во кој на име на мојот татко е подигната опомена пред тужба на име на неплатен долг за вода од јкп-Дојран во кој пишува дека ако во рок од 5 дена не се плати долгот ќе се поведе судска постапка и дека објектот ќе се исклучи од градскиот водовод.
  Бидејќи мојот татко е починат какви можат да бидат понатамошните постапки од страна на правното лице во овој случај комуналец јкп-Дојран