Турбофолк, хип-хоп! Кич или нова „урбана“ култура?

Дискусија во 'Музика' започната од Boyfromtown, 30 март 2010.

 1. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Да, го споредувам. Цеца пее, овој пушта ретардирана повторувачка музика направена на компјутер. Разликата е голема.
   
 2. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.644
  Допаѓања:
  25.988
  Абе пее, ама што пее треба да се прашаме.
   
  На Someonespecial и Vitaly им се допаѓа ова.
 3. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.610
  Пол:
  Машки
  Правам и јас таква музика но никако да станам познат како него. :D Причина? Тој е далеку подобар.
  Да направи таква музика неможе секој. Немој те молам да споредуваш уметник кој е светски познат со некоја кафанска пеачка која не излегла подалеку 2-3 пати од Србија и Македонија.
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Да, сега му ги читам текстовите, ги гледам спотовите, мелодиите. Лигав тип, текстови и мелодии за девојчиња од 13 години во стил “јас те сакам, ти ме сакаш, тешко ми е, ќе се убијам бла бла“.  Во оваа песна барем има машкост, а не она типично исфеминизирано тинејџерско лигавење на Ед Ширан или Колдплеј.
  Мишо Ковач ти е прав машки пејач на работничката класа кој пее за вистинските проблеми на обичниот човек, а не се лигави за некоја недорасната тинејџерска љубов бла бла.
   
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.082
  Допаѓања:
  56.394
  Данијела и Мишо Ковач не се турбофолк, не мешај баби и жаби.
  Жак, дај бе мавни се, и тука ли пропаганди за наркомани и пролупани женски ќе шириш?
   
  На Bender Rodriguez, crimson, simonka93 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.121
  Пол:
  Женски
  Не дека ги обожувам наведените, ама они и кога би се труделе намерно, не би можеле да излезат толкави сељаци како дотичните шабани од Србија и околијата ;( Голи и боси луѓе од Африка во ритуални обреди произведуваат звуци поплеменити од балкански турбофолк.
   
  На Joi и crimson им се допаѓа ова.
 7. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Машки
  Знаеш дека постои музика која е без текст, така?
  Башка споредуваш различни жанрови на музика по вкус, а не по оноа што истите се.
  Па уште и Данијела Мартиновиќ (песната од евровизија) ја става во класа на турбофолк....
  А џе је ту Миле воли Диско, а ја шумадиско?
  Ова е прав правцат турбофолк. Пошо е народњачко, текстот е без веза, цела хармонија се повтара но не како во електронска музика (чиј концепт е баш да направи нешто електронско, со лепени семплови) туку човек демек да се опушти и да поигра на маса.
  Well guess what... Има и таква квалитетна музика, т.е. повеќе типови кои имаат своја уметничка вредност во етно мелос (староградска, едно, итн). Турбофолкот само ги позајмил сите тие работи и додал еден вид на варијации со глуп текст, моредни инструменти и штанцање на тони. Јер, ко што реков погоре... копија на копија на копија.
   
  На Joi, elimkd, Bender Rodriguez и 6 други им се допаѓа ова.
 8. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Ајде ставете текстови од некои рок, метал, поп, хип хоп или било кој правец, па ќе ставиме од турбо-фолк и ќе го споредиме квалитетот и темата за која пејат. Ќе видиш дека нема апсолутно никаква разлика.

  Никаде не реков дека сум конзервативна личност, туку дека воздигнувате иста ѓубре култура додека друга омаловажувате, а квалитетот е буквално ист.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Машки
  Вечит изговор е ова со текстовиве. Демек само околу текстовите се врти се`.
  Не. Најпрво се врти околу композиција и хармонија, после тоа преку концепт, па најнакрај некаде е текстот.
   
  На Bender Rodriguez, crimson, Tan4ence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.644
  Допаѓања:
  25.988
  Ако ти е до текст... Убава песна со убав разбирлив текст.
  Wake me up

  Feeling my way through the darkness
  Guided by a beating heart
  I can't tell where the journey will end
  But I know where to start

  They tell me I'm too young to understand
  They say I'm caught up in a dream
  Well life will pass me by if I don't open up my eyes
  Well that's fine by me

  [2x]
  So wake me up when it's all over
  When I'm wiser and I'm older
  All this time I was finding myself
  And I didn't know I was lost

  I tried carrying the weight of the world
  But I only have two hands
  Hope I get the chance to travel the world
  But I don't have any plans

  Wish that I could stay forever this young
  Not afraid to close my eyes
  Life's a game made for everyone
  And love is the prize

  [2x]
  So wake me up when it's all over
  When I'm wiser and I'm older
  All this time I was finding myself
  And I didn't know I was lost

  Didn't know I was lost
  I didn't know I was lost
  I didn't know I was lost
  I didn't know (didn't know, didn't know)
   
  На simonka93 и Someonespecial им се допаѓа ова.
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.082
  Допаѓања:
  56.394
  Не мора да збориме за текст, еве за квалитетот на изведбата. Дај ми еден глас што онака ќе те стресе и наежи од турбофолкерите, текстовите на страна.
  И членката горе вика дека не слуша македонска музика, нашата музика и држава биле срање, само турбофолк слушала. Тебе проблем ти е зошто не сме ги сакале "соседите", а немаш воопшто проблем што господата опседнати со турбофолк не си ја знаат музиката на сопствената земја?
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.610
  Пол:
  Машки
  Country in depression
  Nation in despair
  One man seeking reasons everywhere
  Growing hate and anger
  The Fuhrer's orders were precise
  Who was to be blamed and pay the price!

  Wicked propaganda
  Turning neighbors into foes
  Soldiers of the Third Reich searching homes
  And then the former friends are watching
  As they are rounded up one by one
  Times of persecutions has begun

  Ever since it started
  On Kristallnacht '38
  When liberty died
  And truth was denied
  Sent away on trains
  Sent on a one-way trip to hell
  Enter the gates - Auschwitz awaits!

  When freedom burns
  The final solution
  Dreams fade away and all hope turns to dust
  When millions burn
  The curtain has fallen
  Lost to the world as they perish in flames

  There was a country in depression
  There was a nation in despair
  One man finding reasons everywhere
  Then there was raising hate and anger
  The Fuhrer's orders still apply
  Who was to be blamed and send to die!

  Ever since it started
  On Kristallnacht '38
  When liberty died
  And truth was denied
  Sent away on trains
  Sent on a one-way trip to hell
  Enter the gates - Auschwitz awaits!

  When freedom burns
  The final solution
  Dreams fade away and all hope turns to dust
  When millions burn
  The curtain has fallen
  Lost to the world as they perish in flames

  When freedom burns
  The final solution
  Dreams fade away and all hope turns to dust
  When millions burn
  The curtain has fallen
  Lost to the world as they perish in flames
  Sabaton-The final solution Еве текст од метал музика. Те молам спореди со некој текст од Цеца.
   
  На crimson, simonka93, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.023
  Пол:
  Женски
  Пред вратима спавала ко пас :D
  И тоа од театарска претстава ја знам песнава :D
  Си тече претстава, се смееме и оп Цецаааа :bandit:
   
  На simonka93 и Vitaly им се допаѓа ова.
 14. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Сите модерни песни на Запад се базираат на four chords шема и лесен денс ритам. Нема тука никаква композиција или хармонија.
   
 15. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.082
  Допаѓања:
  56.394
  @Jacques, дај ми турбофолкер со добар глас, што знае да испее една песна без да ја украсува со овие непотребни и глупи трилери и завивања. Некој глас што ќе ти е уживање за ушите, а не измачување.
   
 16. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.394
  Допаѓања:
  46.690
  Пол:
  Женски
  За некој што мрази турбофолк машала добро знаете да рецитирате "шабански" песни и изведувачи:?:
  На крајот ќе излези работава-мене ми е кул турбофолкот,ама тајно си слушам оти во друштвото ме викаат сељак ако го слушам :rofl:
   
  На elimkd и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 17. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Машки
  Точно.
  A сеа на турбофолкот?
  Додади го после тоа текстот.
   
 18. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.377
  Допаѓања:
  19.080
  @Jacques, повели, читај :)

  Candelabra snuffed prey - silhouette wedded
  Nightfall take my hand
  Seduce me with silky timbred limbs
  Grant me thy dark command
  Over the peaks framing tapestries
  Of thick forest, dusk has filled
  With Lucifugous kisses enwreathed in mist
  Creeping like violations from the shadows
  to kill

  Lucretia
  is my love in vein
  When thy tears bleed sweeter
  Thank the midsummer rain?
  Bewinged, infested belfries
  Toll o'er the sobbing throng
  A writhe of lethargic, terrored nudes
  Whipped and welted neath the barbed windsong....

  (in saddean paradise
  Ancestral legacies linger on....)

  I am He
  The crowned and conquering darkness
  Satan robed in ecumenical filth
  Livid Bacchus sustained by bridal echelons of sylph

  This wintry eve when the snow glistens deep
  And sharpened turrets wed the jewelless skies
  I shrug off the shroud of preternatural sleep
  Enbroided by these words Malaresia scribed....

  "Beauty slept and angels wept
  For Her immortal soul
  In this repose, all evil chose
  To claim her for their very own"

  Carpathia
  The pleasured dead speak of her
  In necromantic tongue
  When ambered daylights are done

  Masterbating in their graves
  On her zenith to come....

  This catafalque night when awed stars report
  Their absence from the heavenly brow
  Crippled seraph shalt cower in illustrious courts
  Whilsts the cloaked maelstrom resounds throughout

  "How the storm it fulfills
  My heart though unhealed
  Celestial knifes ebonied
  And wild woods thrill
  Yet far fiercer still
  Her lustre eviscerates me"

  Carpathia
  Priapic lovers twist in concert with Her
  Covenants are struck, jagged lightning fellates
  The path towards the castle weary innocence takes

  I rule as Master here
  Where feral hordes impart my temper
  Love sank wounded when I, betrayed
  saw death etch cruelly, upon my lineage

  "Usher the spite seething Draconist
  And commit this world to thy ancient
  sovereignty"

  Erunescent veil descend
  Psalmed sunset thus portends
  And laid to rest, I now am blessed
  With this darkness.... Forever more

  Supreme Vampiric Evil

  In space the stars are no nearer
  Just glitters like a morgue
  And I dreamed I was a spaceman
  Burned like a moth in a flame
  And our world was so fucking gone

  I'm not attached to your world
  Nothing heals and nothing grows

  Because it's a great big white world
  And we are drained of our colors
  We used to love ourselves,
  We used to love one another

  All my stitches itch
  My prescription's low,
  I wish you were queen
  Just for today

  In a world so white what else could I say?

  And hell was so cold
  All the vases are so broken
  And the roses tear our hands all open
  Mother Marry miscarry
  But we pray just like insects
  And the world is so ugly now

  Because it's a great big white world
  And we are drained of our colors
  We used to love ourselves,
  We used to love one another

  All my stitches itch
  My prescription's low,
  I wish you were queen
  Just for today

  All my stitches itch
  My prescription's low,
  I wish you were queen
  Just for today

  In a world so white what else could I say?

  Because it's a great big white world
  And we are drained of our colors
  We used to love ourselves,
  We used to love one another

  All my stitches itch
  My prescription's low,
  I wish you were queen
  Just for today

  All my stitches itch
  My prescription's low,
  I wish you were queen
  Just for today

  In a world so white what else could I say?

   
 19. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.430
  Допаѓања:
  39.058
  Oф тoпик.
  Мене oвa ми фaти oкo.
  Сaмo дa ти кaжaм декa не знaчи сите штo се нa светскaтa сценa декa се нaјдoбри. Имa мнoгу кoи прaвaт пoдoбрa музикa, нo не се тoлку слaвни oд причинa штo немa кoј дa ги туркa... менaџер, екипa и сличнo.
  А сегa нa темaвa немaм штo дa кaжaм, бидејќи целo време истoтo се верглa и гледaм декa пaк се вoдиме пo тoa штo кaжaле некoи рaндoм сoсемa непoзнaти јутјубери.
   
  На Joi, crimson и Vitaly им се допаѓа ова.
 20. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.872
  Допаѓања:
  161.700
  Пол:
  Женски
  НЕ, не е ни оддалеку ист.
  Еве ти Жак еден текст од рок-бенд, Арктик Манкис:
  Аrabella - Arctic Monkeys
  Arabella's got some interstellar gator skin boots
  And a Helter Skelter 'round her little finger and I ride it endlessly
  She's got a Barbarella silver swimsuit
  And when she needs to shelter from reality she takes a dip in my daydreams

  My days end best when the sunset gets itself behind
  That little lady sitting on the passenger side
  It's much less picturesque without her catching the light
  The horizon tries but it's just not as kind on the eyes

  As Arabella, oh
  As Arabella
  Just might have tapped into your mind and soul
  You can't be sure

  Arabella's got a '70s head
  But she's a modern lover
  It's an exploration, she's made of outer space
  And her lips are like the galaxy's edge
  And her kiss the colour of a constellation falling into place

  My days end best when the sunset gets itself behind
  That little lady sitting on the passenger side
  It's much less picturesque without her catching the light
  The horizon tries but it's just not as kind on the eyes

  As Arabella, oh
  As Arabella
  Just might have tapped into your mind and soul
  You can't be sure

  That's magic in a cheetah print coat
  Just a slip underneath it I hope
  Asking if I can have one of those
  Organic cigarettes that she smokes
  Wraps her lips 'round the Mexican Coke
  Makes you wish that you were the bottle
  Takes a sip of your soul and it sounds like...

  Just might have tapped into your mind and soul
  You can't be sure
  Најди ми еден турбофолк текст во кој вака на уметнички начин се опишува восхит и љубов кон жена, те чекам на 32ри јули да ми го ставиш ;)

  Најди ми и еден длабоко мотивирачки турбофолк текст како овој од Fix you на „лигавите“ Колдплеј што на цели генерации им се детство и младост и утеха во тешки периоди, или креативен спот како на втората Up&up... исто на истиот датум те чекам ;)
  Coldplay Lyrics
  "Fix You"

  When you try your best, but you don't succeed
  When you get what you want, but not what you need
  When you feel so tired, but you can't sleep
  Stuck in reverse
  And the tears come streaming down your face
  When you lose something you can't replace
  When you love someone, but it goes to waste
  Could it be worse?

  Lights will guide you home
  And ignite your bones
  And I will try to fix you

  And high up above or down below
  When you're too in love to let it go
  But if you never try you'll never know
  Just what you're worth

  Lights will guide you home
  And ignite your bones
  And I will try to fix you

  Tears stream down your face
  When you lose something you cannot replace
  Tears stream down your face and I
  Tears stream down your face
  I promise you I will learn from my mistakes
  Tears stream down your face and I

  Lights will guide you home
  And ignite your bones
  And I will try to fix you


  И уметност и музика зарем почнавте да цените според тие „вредности“ со огромни наводници, па машкост, исфеминизираност? Згрозена сум. Жално, срамно...
   
  На simonka93 и Tan4ence им се допаѓа ова.