Турбофолк, хип-хоп! Кич или нова „урбана“ култура?

Дискусија во 'Музика' започната од Boyfromtown, 30 март 2010.

 1. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.644
  Допаѓања:
  25.988
  А можеш да ги споредиш Цеца и Лудовико Еинауди?:)
   
 2. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Машки
  И ова е вечит изговор.
  А замисли ликови кои искачаат со друштво и понекад мораат да завлезат во некое местенце што пушта ваква музика. Because once you hear it, you cannot unhear it. Трагичното е што влегува во глава. Но не во позитивна смисла. :D
   
  На Joi, Bender Rodriguez, crimson и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Ајде да ставиме листа на рок и метал бендови коишто извршиле самоубиство, биле наркомани и пијандури, педофили, пееле песни со ретардирани наркомански текстови.

  Само оваа година се убија двајца. Крис Корнел и Линкин Парк пејачот. Каков пример се тие? Наркомани и лечени алкохоличари во раната младост. Зошто тие се позитивен пример за општествоот, а Аца Лукас е отров?

  Знаеш ли колку наркомани и пропалитети знам што слушаат рок, метал, електронска, хип хоп?
   
 4. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.121
  Пол:
  Женски
  Нешто што мора да биде многу позастапено во медиумите, е класичната музика.
  Нормално дека е потребна и забавната (популарната) музика, луѓето отсекогаш создавале поедноставни музички творби за забава.
  Ама таа забавна музика не треба да вклучува и повлекува со себе турбофолк, под ниту една основа.
   
  На Joi, crimson, Novecento и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.644
  Допаѓања:
  25.988
  Сега споредуваме музика или приватен живот? И не ги спомнувај ни Крис ни Честер во контекст со турбофолкериве молим те.(facepalm)
   
  На simonka93, Someonespecial и Nausicaa им се допаѓа ова.
 6. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.082
  Допаѓања:
  56.394
  Ете, онака - кога не знае што да одговори најлесно е да игнорира, 2 пати му го поставив истото прашање и не му се допадна па ино го изигнорира. Значи Жак, признаваш дека нема квалитетна изведба помеѓу турбофолкерите?
  Супер, ајде сега оди и расипи некоја друга тема, малку останаа на кои не си јадел гомна.
   
 7. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Лудовико свири модерна класична музика. Ние зборуваме за модерна поп култура.
   
 8. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Машки
  Then again, и Ернест Хемингвеј и Винсент ван Гог си го свирнале.
  Дај не се бламирај да мешаш морал и уметност. Пошо едното со другото нема никаква врска.
   
  На Joi, Lella, simonka93 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.872
  Допаѓања:
  161.700
  Пол:
  Женски
  @Jacques самоубиството на Честер е пример дека треба да се обрне внимание на луѓе со депресија, со сериозни проблеми, кои ти ќе ги наречеш дека се несфатени за да се прават ин и да бараат внимание. Ако не си знаел, Честер западнал во депресија и зависности затоа што бил сексуално злоставуван како дете, и таа траума го држела цел живот. Тој со својот бенд преку своите песни и текстови пружиле рака на оние што се чувствуваат исто како него, песните им биле утеха и поддршка на милиони млади луѓе во тешки периоди.

  А Аца Лукас од друга страна, е едноставно пример за сељачиште што доаѓа и собира илјадници луѓе публика и им мрмла со цигара у уста. Прекрасна споредба.
   
  На kuc, Someday, crimson и 7 други им се допаѓа ова.
 10. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  И во песните на Аца Лукас се пронаоѓаат илјадници луѓе. Што е разликата со Линкин Парк? За некои Аца Лукас е херој, за други Томпсон од Хрватска, за трет Металика, за осми Тоше Проески. Не продавај бајки.
   
 11. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.644
  Допаѓања:
  25.988
  Е сега ја претера.
  Си бил на нивно место да знаеш како им било?
  Сељачизмот на Аца Лукас го споредуваш со емоциите низ песните на Линкин Парк и другите?
  Ако за тебе Аца Лукас е херој, а за мене Avicii, не сме ни на приближно исто ниво, верувај.
  :x
   
  На Nausicaa, Someonespecial и simonka93 им се допаѓа ова.
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.610
  Пол:
  Машки
 13. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Машки
  Добро, и?
  Не е поентата тоа. Поентата е што мешаш баби и жаби. Морал и уметност.
  А ако веќе така правиш, колку ликови се праат ѓомлезе на Аца Лукас? Демек сите трезни деви марии искачаат од негов концерт.
   
  На Joi, elimkd, DAngel и 5 други им се допаѓа ова.
 14. srhsejbsk

  srhsejbsk Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2014
  Пораки:
  1.557
  Допаѓања:
  9.295
  Пол:
  Женски
  @Jacques пријателе, многу лош потег ти беше ова со Честер. Бог нека те чува од таква мака, а и твоите деца во иднина.
  Депресијата со која се борел тој, не е некоја си тинејџерска депресија за љубов и слични глупости. Депресијата со која се борел Честер е многу, многу полоша. Имај малце почит.

  Металот бил само дерење? Во тоа дерење има три пати повеќе емоција од Цеца и компанија.
  Џабе објаснува човек кога некој нема доволно капацитет да сфати.
   
  На Joi и Nausicaa им се допаѓа ова.
 15. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Да, точно е тоа се што го велиш, но јас не го слушам Аца Лукас, не одам на негови концерти, не купувам негови албуми, но не живеам во илузија дека Линкин Парк се уметност, а Аце Лукас срање кога за мене истото е bullshit.
   
 16. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.030
  Допаѓања:
  69.296
  I'm tired of being what you want me to be
  Feeling so faithless, lost under the surface
  Don't know what you're expecting of me
  Put under the pressure of walking in your shoes
  (Caught in the undertow, just caught in the undertow)
  Every step that I take is another mistake to you
  (Caught in the undertow, just caught in the undertow)

  [Chorus:]
  I've become so numb, I can't feel you there
  Become so tired, so much more aware
  I'm becoming this, all I want to do
  Is be more like me and be less like you

  Can't you see that you're smothering me,
  Holding too tightly, afraid to lose control?
  'Cause everything that you thought I would be
  Has fallen apart right in front of you.
  (Caught in the undertow, just caught in the undertow)
  Every step that I take is another mistake to you.
  (Caught in the undertow, just caught in the undertow)
  And every second I waste is more than I can take.

  [Chorus:]
  I've become so numb, I can't feel you there,
  Become so tired, so much more aware
  I'm becoming this, all I want to do
  Is be more like me and be less like you.

  And I know
  I may end up failing too.
  But I know
  You were just like me with someone disappointed in you.

  [Chorus:]
  I've become so numb, I can't feel you there,
  Become so tired, so much more aware.
  I'm becoming this, all I want to do
  Is be more like me and be less like you.

  [Chorus:]
  I've become so numb, I can't feel you there.
  (I'm tired of being what you want me to be)
  I've become so numb, I can't feel you there.
  (I'm tired of being what you want me to be)

  Belo, oko mene sve je belo
  sat na ruci, kosulja, cipele, odelo
  na celo, stavljam prst na celo
  glava mi aterira i drhti mi telo

  Ref. 2x
  Hej sta je meni
  sto ja idem uvek drugoj zeni
  hej stani malo ni do jedne
  tebi nije stalo

  Zrelo, nekad razbilo se celo
  na milion delova na tanko i debelo
  smelo, nekad otiso sam smelo
  i od prave ljubavi stvorio obelo

  Ref. 2x

  Dijabolik, to sam sada ja
  alkoholik, to me ubija
  melanholik, to me razbija

  Dijabolik, to sam sada ja
  alkoholik, to me ubija
  melanholik, to sam sada ja

  Исто е?
   
 17. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Машки
  Пак ја сведуваш работата на личен вкус. Едно е да нештото не ти се допаѓа, друго е истото да има некоја позитивна улога во општеството. Објективно да гледаме, што позитивно донел турбофолкот во општествово? А што ете метал музиката?
   
  На Tan4ence и Someonespecial им се допаѓа ова.
 18. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Аца Лукас

  Nocas je bila lepa
  tvoja bela haljina
  a sto ti dusa crna
  mene bas ne zanima

  Dala si sebe samo
  da mi bude najlepse
  sad mirno spavaj
  jer te moje misli vise ne plase

  Ref. 2x
  A kada odem, nek' te probude
  podigni glavu kad mene ne bude
  za tvoje grehe ja cu pastati
  al' tebi vise necu prastati

  Ja vise nemam nerava
  za neke price pametne
  zato je najbolje da odem
  da se trag zametne

  Da ti se pravdam, duso
  nemoj da ocekujes
  sad mirno spavaj
  ja se gubim, ti pobedjujes

  Iza tvojih koraka

  Lepo je da gledam te
  da pamtim i da secam se
  trebas mi za starost
  i za mladost
  slabosti to si ti, to si ti

  Bojim te u zeleno
  da budes moje prolece
  o, neverno
  mi znamo da je tako
  odavno, a

  Ref.
  Iza tvojih koraka
  moji su posustali
  a iz tvoga pogleda
  ljubav su potrosili, o

  Tu u mojim rukama
  pun je kofer bolova
  odkada si njegova
  bas se tesko zatvara

  Tamo gde si spavala
  tu sreca nije svanula
  o, trebas mi
  bez tebe nije isto
  slabosti to si ti

  Лоши се текстовите?
   
 19. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.121
  Пол:
  Женски
  Апологетика на шабанизмот :D
   
  На Joi, LivingGlam, Nausicaa и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Jacques

  Jacques Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  1.887
  Пол:
  Машки
  Објективно да гледаме турбофолкот ништо не довел позитивно, но што пак металот донел?

  Со ист квалитет се и текстовите на странците, но ти ги гледаш напишани на англиски, па тоа визуелно поубаво ти изгледа. Барем тебе, мене не.
   
  Последна измена од модератор: 23 јули 2017