Турбофолк, хип-хоп! Кич или нова „урбана“ култура?

Дискусија во 'Музика' започната од Boyfromtown, 30 март 2010.

 1. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  3.030
  Допаѓања:
  69.296
  Не се, ама овие 2 се со убав текст во 200 останати песни со текст ко таа шо ја пратив... Додека кај Линкин Парк сите текстови се убави...
   
  На Tan4ence, Someonespecial и Оленка* им се допаѓа ова.
 2. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Машки
  Мрсни косишта, дрога и депресија - ова ти би го рекол. А врска нема. Само една песна на Porcupine tree има повеќе суштина отколку цела дискографија на Аца Лукас.
  Ама ај да не ја затераме офтопик. Бива? :D
   
  На Tan4ence, Nausicaa, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Оленка*

  Оленка* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  1.198
  Пол:
  Женски
  Може да редефинирам? :D
  Само еден стих од Поркјупајн има повеќе суштина од постоењето на сите тубофолкерски фаци.
   
  На Novecento му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.121
  Пол:
  Женски
  Мене, текстовите во забавна музика (намена на забавната музика е да ме занимава или расположи), не ми играат најбитна улога. Зборовите се менуваат, имаш исти песни препеани на различни јазици со сосема променетo значење. Не бара забавната музика лирска поезија, и нобеловци по литература да бидат текстописци. Она што ти не го согледуваш (а не разбирам зошто, дали глумиш од инает, или навистина не согледуваш) е дека звуците на турбофолкот се налик флатуленција, што не е случај со мејнстрим популарната западњачка музика и затоа таа останува подобар избор од турбофолк.
   
  На theowndemon, Joi, Црна Ружа и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  3.490
  Пол:
  Машки
  МИШО КОВАЧ БЕ :D:devil::party::music::o::drunk::devil:

  Мишо Ковач го слушаат ликови кои имаат истетовирано на рака "JNA 79 Subotica" или "smrt neverne zene", а не се невообичаени и мотиви со котва, срце прободено со стрела и крст.

  Таа категорија граѓани и нивните деца на кои им влијаат на вкусовите - се дел од изумирачката популација на раја одгледана во некое друго време.
  Таквата популација се пали стриктно на Ране, Скарфејс, Видимо се у читуљи, У змајевом гнезду, До Коске, Рамбо, Роки, вестерни и во пијана состојба, скришно, зад куќа или зграда се обидуваат да изведат оверхед кик како во филмови со Жан Клод Ван Дам при што често паѓаат на задникот.
  Во подрум чуваат нунчаки, синџир, скакавац, порно списанија, постери од Брус Ли или Памела Андерсон и празни кутивчиња од маргарин, за црви.

  Често се фалат за нивните сексуални подвизи од младоста со акцент на странкињите од немачка и Холандија по авто камповите во Преспа и го прашуваат синот дали ебел нешто последно време. Општо имаат ниско мислење за женскиот пол а се знае дека нивната фудбалска кариера завршила пред да почне ради прелом ноге. Виша сила. Иначе сеа ќе беа миљонери. Коа биле млади наводно му ја турале топката низ нозе на Панчев у маало.

  Мене ми се интересни таквите ликови и немам ништо против да се препарира некој таков и да се стави во музеј за да идните поколенија имаат прилика да ги видат тие ситуации.

  И да, често слушаат и турбо-фолк.
   
  На theowndemon, Joi, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.841
  Допаѓања:
  55.066
  Пол:
  Женски
  Со споредбиве на текстовиве ме насмеавте. :D Турбофолк бе, турбофолк споредувате со некои рок и метал песни. Смешки. :D Вистина е дека има лоши текстови и меѓу рокот и металот, за сатанизам, за убивања, агресивност, ама па колку длабоки текстови има во кои човек може да се пронајде...

  Do you dream that the world will know your name?
  So tell me your name
  Do you care about all the little things
  or anything at all?
  I wanna feel, all the chemicals inside
  I wanna feel
  I wanna sunburn, just to know that I'm alive
  To know I'm alive

  Don't tell me if I'm dying
  'Cause I don't wanna know
  If I can't see the sun, maybe I should go
  Don't wake me 'cause I'm dreaming
  Of angels on the moon
  Where everyone you know
  Never leaves too soon

  Do you believe, in the day that you were born
  Tell me do you believe?
  Do you know, that every day's the first
  Of the rest of your life?

  Don't tell me if I'm dying
  'Cause I don't wanna know
  If I can't see the sun
  Maybe I should go
  Don't wake me 'cause I'm dreaming
  Of angels on the moon
  Where everyone you know
  Never leaves too soon.

  This is to one last day in the shadows
  And to know a brother's love
  This is to New York City angels
  And the rivers of our blood
  This is to all of us
  To all of us

  Don't tell me if I'm dying
  'Cause I don't wanna know
  If I can't see the sun
  Maybe I should go
  Don't wake me 'cause I'm dreaming
  Of angels on the moon
  Where everyone you know never leaves too soon

  You can tell me all your thoughts
  About the stars that fill polluted skies
  And show me where you run to
  When no one's left to take your side
  But don't tell me where the road ends
  'Cause I just don't wanna know
  No I don't wanna know

  Don't tell me if I'm dying
  Don't tell me if I'm dying

  I dreamed I was missing
  You were so scared
  But no one would listen
  'Cause no one else cared

  After my dreaming
  I woke with this fear
  What am I leaving
  When I'm done here?

  So if you're asking me
  I want you to know

  When my time comes
  Forget the wrong that I've done
  Help me leave behind some
  Reasons to be missed
  And don't resent me
  And when you're feeling empty
  Keep me in your memory
  Leave out all the rest
  Leave out all the rest

  Don't be afraid
  I've taken my beating
  I've shared what I've made
  I'm strong on the surface
  Not all the way through
  I've never been perfect
  But neither have you

  So if you're asking me
  I want you to know

  When my time comes
  Forget the wrong that I've done
  Help me leave behind some
  Reasons to be missed
  Don't resent me
  And when you're feeling empty
  Keep me in your memory
  Leave out all the rest
  Leave out all the rest

  Forgetting all the hurt inside
  You've learned to hide so well
  Pretending someone else can come
  And save me from myself
  I can't be who you are

  When my time comes
  Forget the wrong that I've done
  Help me leave behind some
  Reasons to be missed
  Don't resent me
  And when you're feeling empty
  Keep me in your memory
  Leave out all the rest
  Leave out all the rest

  Forgetting all the hurt inside
  You've learned to hide so well
  Pretending someone else can come
  And save me from myself
  I can't be who you are
  I can't be who you are

  Well, I know the feeling
  Of finding yourself stuck out on the ledge
  And there ain't no healing
  From cutting yourself with the jagged edge
  I'm telling you that, it's never that bad
  Take it from someone who's been where you're at
  Laid out on the floor
  And you're not sure you can take this anymore

  So just give it one more try to a lullaby
  And turn this up on the radio
  If you can hear me now
  I'm reaching out
  To let you know that you're not alone
  And if you can't tell, I'm scared as hell
  'Cause I can't get you on the telephone
  So just close your eyes
  Oh, honey here comes a lullaby
  Your very own lullaby

  Please let me take you
  Out of the darkness and into the light
  'Cause I have faith in you
  That you're gonna make it through another night
  Stop thinking about the easy way out
  There's no need to go and blow the candle out
  Because you're not done
  You're far too young
  And the best is yet to come

  So just give it one more try to a lullaby
  And turn this up on the radio
  If you can hear me now
  I'm reaching out
  To let you know that you're not alone
  And if you can't tell, I'm scared as hell
  'Cause I can't get you on the telephone
  So just close your eyes
  Oh, honey here comes a lullaby
  Your very own lullaby

  Well, everybody's hit the bottom
  Everybody's been forgotten
  When everybody's tired of being alone
  Yeah, everybody's been abandoned
  And left a little empty handed
  So if you're out there barely hanging on...

  Just give it one more try to a lullaby
  And turn this up on the radio
  If you can hear me now
  I'm reaching out
  To let you know that you're not alone
  And if you can't tell, I'm scared as hell
  'Cause I can't get you on the telephone
  So just close your eyes
  Oh, honey here comes a lullaby
  Your very own lullaby
  Oh, honey here comes a lullaby
  Your very own lullaby

  Empty spaces - what are we living for
  Abandoned places - I guess we know the score
  On and on, does anybody know what we are looking for...
  Another hero, another mindless crime
  Behind the curtain, in the pantomime
  Hold the line, does anybody want to take it anymore
  The show must go on,
  The show must go on
  Inside my heart is breaking
  My make-up may be flaking
  But my smile still stays on.
  Whatever happens, I'll leave it all to chance
  Another heartache, another failed romance
  On and on, does anybody know what we are living for?
  I guess I'm learning, I must be warmer now
  I'll soon be turning, round the corner now
  Outside the dawn is breaking
  But inside in the dark I'm aching to be free
  The show must go on
  The show must go on
  Inside my heart is breaking
  My make-up may be flaking
  But my smile still stays on
  My soul is painted like the wings of butterflies
  Fairytales of yesterday will grow but never die
  I can fly - my friends
  The show must go on
  The show must go on
  I'll face it with a grin
  I'm never giving in
  On - with the show -
  I'll top the bill, I'll overkill
  I have to find the will to carry on
  On with the -
  On with the show -
  The show must go on...

  Доволно се. Солзи ми течат на овие песни, кој црн турбофолк, не зафркавајте.
   
  На Mr. Right, theowndemon и Someonespecial им се допаѓа ова.
 7. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.509
  Допаѓања:
  71.241
  Пол:
  Машки
  Луѓе прв пат ја слушнав таа песната со Стоја и оној раперот или што и да пред три дена....ушобол. Кичерај. :worried:
  Најлошо од сè е што братучетка ми и` ја пушта таа песна на внука ми и од Аца Лукас - Волиш ли ме која има само три годинки. А внука ми кога и да ја слушне волиш ли ме одма пее. :bug:
   
  На Someonespecial и elimkd им се допаѓа ова.
 8. clen1

  clen1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2016
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  196
  Пол:
  Машки
  Evo ja taa pesna od Stoja orginal zvuci mnogu poubava ;)


  Vie kako zenski ne ve pogagja ovoj tekst i muzikata e mnogu ubava
  sto sakate pokje ne znam jas
  Porano turbofolkot bil poubav pred 15 godini denes gi kopiraat spotojte od Amerikancite so raperi. I jas ne slusam mnogu turbo folk ama ima nekoj pesni sto mi se interesni od starite
   
  Последна измена од модератор: 30 јули 2017
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.082
  Допаѓања:
  56.394
  Дубоко |(
   
  На Mr. Right, crimson и Someonespecial им се допаѓа ова.
 10. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.872
  Допаѓања:
  161.700
  Пол:
  Женски
  Рајти, штом спомна ваква комбинација, да се надоврзам и јас во контекст на насловот на темава... Балканскиот хип хоп и рап е ептен слеан со турбофолкот ради комерцијала, и ваквите комбинации (па и со електронска музика) ми се врв на кичот. Што е најсмешно, овие си се нарекуваат MC, DJ и слично, а тие што ги слушаат – си мислат и се убедени дека слушаат нешто урбано и модерно, ма каааков турбофолк (facepalm) :D
   
  На Mr. Right и DAngel им се допаѓа ова.
 11. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  3.490
  Пол:
  Машки
  Постојат разни варијации на рок-фолк каде што оригиналната фолк нумера (стара, пример од времето на Голеемата војна или Црната чума) се обработува во рок или пауер-поп или панк-рок стил и излегува нешто моќно, како Волеј Марфи од Ирска :)  Инаку се пее за некој лик кој се вратил од војна...без нога. Без две нозе. Ок без две нозе и рака. Добро де, без нозе и раце. И не можеле да го препознаат. И пошто немало социјална заштита, му останало да пита со чинија пред себе :worried:


  Често фолк музиката величи војни, херојства и бидување праф маш низ лажната дилема дека маш оди во војна и се враќа...или загинува. Она измеѓу никогаш не го споменуваат (губењето делови од телото). Мал спин на Марфис за да се добие антивоена песна.

  Ганс енд драмс енд драмс енд ганс.
  Дечки, не одете во војна, не вреди :)
   
  На crimson, Someonespecial и DAngel им се допаѓа ова.
 12. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.121
  Пол:
  Женски
  Јас турбо-фолк мразам општо, ама мислам дека од македонски турбо-фолк нема полош. По телевизиите не сум чула попросто нешто од Елена Велевска или Јордан Митев, пример. А кога прв пат во животот слушнав некаков турбо-фолк (српски) мислев дека подолу не може да се оди, ама ете. Инаку, Србите вистина почнаа да го американизираат нивниот :D (facepalm) Сеедно, останува еднакво безвреден и булшит како што беше некогаш :D
   
  На Someonespecial и LivingGlam им се допаѓа ова.