1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Турбофолк

Дискусија во 'Музика' започната од Blue, 26 ноември 2009.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    pa da de selanec e tocniot gramaticki zbor, megutoa i seljak se odnesuva na istoto samo vo deneshno vreme se koristi so navredliva konotacija. Inaku samite luge sto si ziveat vo selo(kako na pr, baba mi) si se narekuvaat seljaci
     
  2. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Jas lichno ne slusham turbo folk, no ne im se mesham na onie koi slushaat, ne deka ne sum bila na mesta kaj shto rokaat turbo folk ( na pr. so drushtvo od sredno po kafani i sl) no ne bilo po moja volja, skoro vo site kafani ima turbo folk... Naj vazno e da ne slushah po doma.... Jas doma slusham ona shto navistina sakam da slusham,najchesto jazz, pa zavisi i od raspolozenie nekogash ambiet, rok.... No jazz mi e vo srce, pogotovo Billie Holiday....
    Turbo folk spored mene e needukativna muzika....
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    неедукативна?!...ќе може ли да ми објасниш која е таа ЕДУКАТИВНА музика и како и за што не едуцира????
    прашањето се однесува на било кој тип музика кој според тебе е едукативен?
    според мене музиката служи да се изразат чувства и мене секогаш ме расположува :D

    што се однесува до претходната дискусија за тоа кој се сељаци а кои селани ке ве замолам да прекинете со навредите, стварно нема смисла да се служите со навредливи и погрдни зборови за оние кои слушаат турбо фолк!! вас не ви се допаѓа таа музика и крај тоа е тоа кажете го вашиот став но не ги навредувајте другите....ајде да почнеме да ги навредуваме и оние кои слушаат метал, или пак класика :roll:
    јас лично преферирам хип-хоп и рнб, но намам ништо против друг вид на музика и можам да кажам дека од секој жанр си наоѓам оп некоја омилена песничка :D
    ме иритира тоа што луѓето си земаат за право да навредуваат и да омаловажуваат некој што не слуша иста музика како нив..... :evil:
    мој совет ви е да не бидете ограничени и полни со предрасуди кон некој тип на музика зошто се се менива, можеби во иднина ќе се веселите токлу на песни на кои порано сте се згрозувале :lol:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    sekoj ima pravo da si slusa so saka i vo sekoj pravec na muzikata ima i dobri i losi pesni i kvalitetni i nekvalitetni pejaci ,bendovi i slicno,jas licno slusam i rok i hip hop i turbo i rap ednostavno slusam se,i sekade mozes da pronajdes nesto sto ti se dopaga i nesto sto ne ti se dopaga.i nemozes da osudis nekogo poradi toa sto slusa turbo deka e "seljak".seljak ne te pravi muzikata sto ja slusas nego odnesuvanjeto tvoe.jas odam i na rok svirki i u disco na hip hop i u kafana na turbo i sum istata kaj i da sum,znaci ne pocinjam da krsam casi koga ke vlezam u kafana :) ima stvarno turbo pesni sto se sund,ne velam ne,ali ajde kazete mi sto ima edukativno vo nekoja rap pesna koja pee deka zenskite se kucki i treba samo da se e..t i slicni takvi tekstovi.zarem ne e taka?
     
    На dragocena му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pennyroyal

    Pennyroyal Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    40
    Ајдее...
    Факт е дека сите знаеме по некој турбофолк рефрен...
    Еве јас, како закоравено рокерче, знам од Аца Лукас една... :oops:
    Даклем...

    Гооорим, зноим сеее
    за свој живот борим сееее
    пулс ми пипајууууу
    где ме боли питајууу....
    и така натака :mrgreen:
     
  6. 09101986

    09101986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    WOW devojko pa za razlika na toa sto go vregas i vikas deka ne slusas turbo folk dosta pesni nabroja sto iskreno jas ne gi znam site ako znam da izlezam da otidam na zabava kaj sto pustaat srpsko i ubavo si pominuvam :) a koga sme kaj metalot ne sakam takvi nesredeni faci gadni mi se mornicavi.
     
  7. len4e

    len4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    60
    kompletno se slozuvam, znaci slusam sekakva muzika, vklucuvajki po nekoja od ovie ,, seljacki,, pesni so vie gi vikate, ama se somnevam deka ne slusate, ne veruvam deka od zenskive pogotovo ima nekoj so ne slusa ili ne znae nekoja takva, ama izglea ke padnete mnogu nisko ako priznaete..hmm
     
  8. LadyT

    LadyT Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Секој има свое право да слуша музика каква што сака .. тоа што некој не сака да слуша турбо фолк немора .. секој за себе ;)Но, еве пример.. коа ќе отидете у кафана сигурно нема да ви пуштат метал/рок или шо било .. туку во секоја кафана е застапен турбо -фолкот.. :) Јас слушам транс ама во секој правец на музиката си имам некое песниче што посебно ме расположува :) Според мене доколку не слушате некој вид музика неморате да му придавате толкаво значење како што е во случајов :) поззззз.. :)
     
  9. Marley

    Marley Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.128
    Пол:
    Машки
    So... LadyT i so drugite koi slicno se izjasnija se soglasuvam...za dobra zabava treba dobra muzika...
    kaj nas bar jas ne sum videl nekoj na metal se kachil na masa...a mesto da pee da rapuva...vecher sum na
    privatna zabava tamu... ova kje ima sigurno..!...............i ova kje ima znam..!

    [youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/m4ApRTmUDRk&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/m4ApRTmUDRk&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]...[youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/hzKTnawNXCk&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/hzKTnawNXCk&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]

    ...a za drugo neznam...samo metal i rap sigurno nema da ima...
     
  10. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    :D :D :D :D :D
     

    Прикачени фајлови:

  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ауууууу закон е ова.сум го видела на фејсбук. се пресмеав :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  12. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    а бе убаво се... умрел турбо фолкот ова-она...само да не почнат задушници за секоја песна да прават...
    мафт планот со умирачкава ке е....
    од лошото секогаш има полошо...којзнае што ке биде следно
    п.с и јас на фб го најдов ;)
     
  13. venividivici

    venividivici Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    JAs licno ne ja razbiram taa muzika...ako moze i taka da se kaze (muzika) :|
    Duri i nemozam da gi sfatam lugeto sto ja slusaat...dobro kako moze edna "pijem na eks" da gi raspolozi do toj stepen pa da zemat da se mavaat od zemja kolku e dobra pesnata...ili "moje gacice" aloooo koi se tekstovite kako prvo...kako vtoro koi se tie melodii??!!! :Down:
     
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Па и јас не можам да разберам таму некои хц песни или некои металски или што ти ја знам. Па пак не се бунам. Секој си има право да си слуша што си сака и некој нема право да рече кои се тие мелодии или текстови и.т.н. Ако не ти се свиѓа не ја слушај бре, а не да критикуваш некој. Преку таквото веќе од такви ограничени луѓе што не можат да сфатат или да разберат како некој може да слуша ова или она.
     
  15. venividivici

    venividivici Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    najverojatno si glavna u kafana pa..... :?:
    ograniceni luge??? wtf??? koj?? prosto i ednostavno! NE razbiram! nemora da se vozbuduvas i zapaluvas... chilllll.... ;)
     
  16. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Единствената музика која не ја прифаќа моето сетило за слух. А „ѕвездите“ од таквата естрада ги знам од веснициве, од Свет, Крема и слично. Избегнувам да одам на места каде се пушта таква музика. Само еднаш отидов во Гранд, ептен дека ме натераа ( и фала богу го затворија). Во Мементо ми се чини два пат отидов и на крај нормално се завршува со тепачки и докажување на силата помеѓу пијаниците, додека во позадина свири Она е лепша од ночи. Сакам да одам на латино во Тренд, на хип хоп во Колосеум, на рок журка во Хавана или Миднајт, ама секогаш гледам претходно што има на репертоар, да не отидам по грешка и да слушам Пази скиме спаваш.

    ДМ сат, Пинк, Балканика и такви некои програми на мојот телевизор се избришани, се слуша само музика од Сити, Ем ти ви, Вива и слично. Можеби некој ќе помисли дека скришум дома слушам таква музика, ама навистина, јас навистина не уживам во тоа. Не ја гледам поентата на текстовите, јас сакам да се опуштам со баладите на Бијонси во чиј текст толку многу се пронаоѓам. Да ја слушам Wonderful Life од Hurtѕ кога сакам да се утешам и да заборавам на проблемите кои ги имам во животов. Баш пред некој ден кога бев кај другарка ми, беше пуштен ДМ сат и одеше некоја нова песна на Џогани, за некакво супер средство, тренутно му дејство, витамини, протеини... така некако одеше. Зар тоа да го слушам?
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Па затоа бе девојче дека не разбираш. И да главна сум во кафана, во диско каде и да отидам. 8)
    И пишувај си на кирилица, па можда и ние ќе те разбереме.
     
  18. venividivici

    venividivici Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
  19. anima

    anima Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    275
    Не ми е јасно зашто демек "сељаци" само слушале турбо фолк,аман бе луѓе па што е повеќе фраер или повеќе човек некој што слуша метал или рок,од оние што повеќе слушаат турбо фолк музика.Па секој има право да си го слуша тоа што му се допаѓа а ако некој има нешто против таа музика едноставно немора да ја слуша.Јас на пример излегувам на различни места,во B2 сум била на хип хоп забави и сум си поминувала одлично,во хавана на рок,миднајт исто така кога има рок забави со живи свирки,или латино најт,па се до Картел кога пееја Дуле и Коки а сите знаеме каков е нивниот репертоар па сум си поминувала феноменално,едноставно знам да се забавувам кај и да сум.Значи слушам се што ми е убаво за слушање,имам омилена песна од Сека Алексич но и од Алис Купер и што?Во последно време најчесто излегувам во 69 каде обично се пушта комерцијала па супер ми е музиката,но не мислам дека се чудаци оние што слушаат и гледаат само Пинк тв.Поззз
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Слушам турбо-фолк. А ако некој не ја слуша ваквата музика, не мора да значи дека и другите не треба да ја слушаат. Секој има право да слуша што сака.