1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Турбофолк

Дискусија во 'Музика' започната од Blue, 26 ноември 2009.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Никогаш не сум слушала турбо -фолк. Знам онолку песни колку што морам , чисто затоа што ми е наметнато да ги знам. Во ваква музика не можам да уживам, ниту пак да се расположам.
    Жално ми е кога ќе видам како сите одат по кафани и ги знаат песниве на памет. Ниту 50 % од малдината не се запознаени со квалитетна музика. И не верувам дека може некој дома со задоволство да седне и да слуша турбо-фолк, чисто за душа. :^)
     
  2. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Турбо фолкот е нешто што не можам да го поднесам, особено затоа што сум рокер и сум многу строго определена и внимателна за музиката! Нема да ми пречи ако некој во мое друштво ја слуша Лејди Гага или Кети Пери, но сигурно нема да поднесам некој со мене да слуша турбо фолк!!! Порано имаше еден вид на турбо фолк или само фолк не знам како да наречам од типот на Шабан, Јашар и не знам уште кој други, но тоа не беа вакви песни како овие сегашните! Никогаш не сум слушала српска музика, ми се гади! Почитувам и слушам екс ју и секоја му чест на Балашевич! Тоа се пејачи кои вредат, не оние што пеат некој без везни стихови од типот на Љепша од ночи или Дигни ме пао сам!!! :lol: :lol:
    Во средно дури патував за на школо во комбето се слушаше само турбо фолк, времето дури да стигнам до школо не можев да го издржам! Потоа почнав да носам мп4ка и се беше ок! ;)
     
  3. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Не слушам турбо фолк едноставно не ја поднесувам таа музика .. Никогаш не сум не слушам и никогаш нема да слушам :devil:
     
  4. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Турбо Фолкот ти е музика да отидеш во кафана да се изнапиеш убаво и толку....уффф ич не ми се допаѓа тој вид на музика....ШАБАНАРИИИ :@
     
  5. sweetyears

    sweetyears Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2010
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    45
    Не ми се допаѓа турбо фолкот и не преферирам да го слушам ама секој со свој вкус :!:
     
  6. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Не сакам да го слушам многу,ама некад ми доаѓа желба да идам у кафана да се развеселам да се распијам на српско =)
     
  7. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Слушам секаква музика,единствено трансот не го поднесувам.Значи си слушам и турбо фолк.И 90% од оние кои наводно не слушаат,во кафана и по журки се први,и ги знаат песните напамет.Добро сепак се работи за вкусови,ама не гледам зошто турбо фолкот е сељачки или незнам што...Сепак на такви песни најмногу можеш да седнеш и да се испијанчиш како човек :D А за текстовите да,има некои многу глупи,смешни и скрос безвезе... :D Ама има и многу убави текстови во кои милион пати сум се пронашла и кои се баш она ЗА ДУША!
    П.С.Е сега оние ептен забегани како што е онаа Шемса(или како и да се вика),ни јас не ги слушам :rofl:
     
  8. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Има турбо фолк ептен сељачки и има комерцијален т.е. со интересен ритам, текст и сл. јас слушам турбо фолк пр ги сакам Цеца, Сека Алексич, Оља Карлеуша, Јелена Карлеуша и сл.
     
  9. Magica

    Magica Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2

    "туку вложуваат напори кој да ја донесе најраслечената певаљка од пинк.... :worried:hock:[/quote]"
    :@ Да у браво си... :|
     
  10. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    јас слушам турбо фолк ако се дефинира така музиката која ми годи, да ја слушам во зависност од расположението,во принцип слушам се што ми е добро за уши. :*
     
  11. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Слушам турбо фолк само кога ќе се расположам и кога ќе излезам ако одам во кафана.Не ми пречи тој тип на музика напротив баш ми е океј за да ми покрене расположение.Дома сама да се затварам и да слушам турбо фолк баш и не сум тој тип или не знам да сечам вени и не слушам оние ептен шабански туку овие нормалниве кои се хитови.
     
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Не слушам, не сакам, не знам и не сакам да знам песни од тој жанр.
    Тие што слушаат нека слушаат што сакаат, ги разбирам. Јас не ги разбирам тие што велат дека не било можно да не слушаш турбо фолк, дека тој што се прави дека не слуша дома скришно пушта Цеца, а во кафана прв се весели. Нит слушам скришно, нит се веселам во кафана! :^)
    Во ретките случаи кога одам во кафана, одбираме таква со староградска музика. Ако се погоди турбо фолк - ми пречи, ме нервира. Го слушам текстот и си велам "зоштооо?!?!".
    Ми пречи што Охрид цело лето ечеше од турбо фолк, нервиве ми се кинеа при секое излегување по чаршија. Ми пречи што ми го уништил дочекот на Нова Година неколку пати (нема бре место каде што не пуштаат). :puke: :fubar: :doh:
    Nevermind, најважно ми беше да се изјаснам за оние кои велат: "Како е можно да не слушаш, нема некој што не слуша - гарант дома слушаш". :o
    Слушајте си и трајте си.
     
    На Phyramide, baguf4e и macysh им се допаѓа ова.
  13. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Синоќа бев во една дискотека и пуштија на 15тина минути малку ваква музика,ама додека менуваше диџејот песна нешто му прекина музиката и јас таква поднапиена малку нит едно нит две на цел глас: Ајмо село веселоооо ... Цела дискотека мишкодигачи на Аца Лукас (и одма ми текнува на Трендафилка).

    Презирам ваква музика! Презирам,одвратна ми е,од цело друштво за Нова година само јас не ги знаев песните и само јас не играв додека слушавме ваква да ја наречам еве музика мада не ми влегува во таа категорија.
    Умри од природна смрт не од турба фолк ова де транс - о -фолк :puke:
     
    На macysh и Phyramide им се допаѓа ова.
  14. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Една работа е за музиката да кажеш - „не ми се допаѓа, но ако некој го сака, нека си го слуша“. Има еден куп пејачи или пејачки/ групи кои не ги поднесувам, ама ги разбирам луѓето кои ги слушаат. Тие сакаат таква музика, јас не.

    Ама ова за жал не може да се нарече ни музика. Турбо фолк за мене не е музика, простете ми турбофолкерки, ама тоа е мое мислење. Ако сака некој да ме казни, може да ми пушти такво нешто.
    Болест на денешницата - шунд и кичерај. Колку сака некој нека ме убедува дека текст како „бацичу се са седмог спрата, родила ми жена сина ал’ ја нисам тата“ е прашање на вкус.
    Ај што некој го пее тоа, ама уште некој да дига раце на ова е нешто што никогаш нема да го разберам. А и не знам дали сакам да го разберам.

    Можам чисто од рецесија и заради зафркавање да ја слушам Сузана Спасовска или други наши фолк пејачки од времето кога сум била помала. Знае да ме расположи циганска врањанска музика, трубачи ми се закон за новогодишни и други прослави. Чочеци исто почитувам за свадби и разноразни џингрлака џикици. Староградска македонска музика обожавам во стари кафани поготово во ДМ, тоа е традиција и историја.
    Ама турбо фолк НЕ! Нешто ко морско прасе, нит е морско, ниту пак прасе :x
     
    На nesa, starfish, baguf4e и 3 други им се допаѓа ова.
  15. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно зошто за Н.Г мора задолжително да се испочитува Цеца и компанија?!
    И покрај моите негодувања и мрштења, мнозинството реши дека дека Цеца, Аца, Полумента брадерс и сл.се достојни за да ни ја развеселат атмосферата.
    И да, во новата 2011 влегов полуопијанета, качена на столче , со камера во рака, снимајќи како сите денсаат на некоја фолк нумера.
    Зошто на речиси сите им треба турбофолк за да се развеселат и да се поткрене атмосфера?
    Е стварно не знам.
    И потполно се сложувам со Пирамидка дека е болест на денешницата, ефтино ср*ње што масовно се шири и ги зафаќа широките маси на нашиов народ со балкански менталитет, поготово младината.
    Па не само со пеењето што не трујат, туку и со изгледот. Промовираат балонки(зошто тоа не се гради тоа се цицкишта), ефтин изглед и сељачизам. Балкане, мој Балкане....


    И да се разбереме уште еднаш.
    Плех музиката, трубачите, чочеците не се турбофолк! Јас обожавам да се растресам на плех музика, на малите музикални циганчиња, што само преку слух, маестрално ги совладале чочеците и ората.
    А старограската македноска е сосема различна приказна од тубофолкот. Староградска, значи наследна, нешто квалитетно кое трае со генерации, евергрин. Нешто што ти е милина да слушаш и да се рсположиш. И наjважно, со текст кој има смилса, длабочина и певливост.
     
    На babylove123, baguf4e, LivingGlam и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ниту ја слушам, ниту ја почитувам како музика.
    Точно, на прослава и те како шизам на турбо фолк, опа цупа на стол уз чаша во рака, но никако не би издржала да имам такво нешто во плеј листа.

    Какви текстови, каква музика, и се тоа заедно вклопено во едно ќе ми се оштетат ушните тапанчиња ако го слушам подолго од 5 минути.
    Вистина, не поминува добар помин во кафана без српска музика, ама квалитетна староградска српска музика, покрај нешто наше старо и добро, песни од калибар на оние на Тома Здравковиќ.
    Да земеш да пиеш, пееш, да се веселиш и мерак да ти е што си таков.

    Но, сосема друга приказна е Мили Китич или песни од типот Мини сукња. :!:
     
  17. Happygirl13

    Happygirl13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    60
    Никој не слуша турбо фолк али затоа коа ке влезете во кафана сите песни ги знаете ха.Иначе јас слушам секаков тип на музика.Ако ми се допадне некоја турбо фолк песна си ја слушам со задоволство не се сите океј али некој се навистина убави, иначе секој со свој вкус ;)
     
    На S-i-m-o-n-a му/ѝ се допаѓа ова.
  18. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Не слушај турбо фолк умри од природна смрт ;)
    хахаххаха мразам турбо фолк не слушам не сакам ни да слушам само кога морам слушам т.е кога одам во кафана тогаш мора да се слуша што да се прави а има некои песни што ги знам заради тоа што моево друштво слуша турбо фолк, често па јас сакала не сакала морам да слушам. :x



    http://www.youtube.com/watch?v=43Hpbwrirdo

    http://www.youtube.com/watch?v=MmcQRCOgRws

    мизеријааааааааааа :D :D :D
     
  19. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Слушам, се веселам на тоа, секако има многу песни што не ми се допаѓаат, особено фактот што веќе секоја стана певачица од Гранд или не знам од кај, па во ист кош се ставаат оние кои имаат добри текстови и комплетно песни и оние кои имаат текстови од типот: Господине од Беквалац. Мислам каква е таа утка на Беквалац после: Поново, Никотин, 300 степени итн. И има разлика од турбофолк до фолк. Како и од една песна турбофолк која знае да те расположи и да те зарази, и друга која од текст до музика е све пропаднато и катастрофа и ти е мака да ја слушаш. Фолк се Тома Здравковиќ, Тозовац, Харис Џиновиќ итн. Типичен т.фолк е Аца Лукас, Сека, Дара, Цеца и останата компанија. Јас слушам српска музика, а турбофолк само тоа што ми се допаѓа.

    Да нема забуни, Дино Мерлин, Жељко Јоксимовиќ и Жељко Самарџиќ пример се далеку од турбофолк и фолк.
     
  20. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Мене косата ми се крева од оваа музика ко рацете в штекер да ги имам збрцано!
    Налет косата , па и сета желудечна содржина!
    Не гледам ни смисла ни логика во текстовите , музиката е све компјутерско , а за гласовите и да не расправам !
    Да сум јас на власт овде , има со закон да ја забранам таа ужасна музика , зашо ствааарно го расипува слухот , проверено и потврдено ! Ај хејт ит!