1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Турбофолк

Дискусија во 'Музика' започната од Blue, 26 ноември 2009.

  1. Teddy008

    Teddy008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Добро девојки може ли некоја од вас да ми објасни што значи зборот ТУРБО ФОЛК ?

    Музиката се дели на добра или лоша. Односни музика што ти прија на уши или музика што не ти прија.

    Колку за пример: Во класот кај што учам се договаравме една група на девојчиња како да одиме до Скопје на Цеца, додека другата група се правеше (јака) демек они слушале Поп, Арен Би , Рап, Транс ....
    Дојде и тој долго оцекуван 26-ти Ноември, и има што да видиме во арена Борис Трајковски, речиси сите што се „декларираат“ како Раперки, Трансерки ... се веселеа на Манта Манта, Лепи Громе Мој , Пиле ...

    Мислам дека со постов работите ке си дојдат на свое, или бар делумно на некои особи ке им стане јасно, дека секој си слуша - она то сака !

    И не треба да се критикуваат жанровите !
     
    На sweet-star и Danilela им се допаѓа ова.
  2. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Плавуша има разлика од Цеца до Сека и Дара. Сите 3 се турбо-фолкерки, ама немаат сите подеднакво лоши песни. Цеца би ја ставила пред овие двете,зашто песните и’ се далеку подобри од на овие,а особено од новото CD, каде има соработувано и со Бора Чорба.
     
  3. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Точно. Само што турбо фолкот не е жанр. Турбо фолкот е детето копиле на поп фолкот и потрагата (на простите маси, морам да напоменам) по евтина забава.

    Не смее тоа да се категоризира како музика. Тоа е кич, шунд, силување на ушните тапанчиња и исклучиво лош вкус. Сфаќам да се веселат луѓе во кафана, ама на староградска музика, која не смее да се меша со оваа новокомпонирана бљувотина од ноти.

    Нема ни текст, нема ни мелодија. Што убаво наоѓате, навистина не знам.
     
    На QueenElena, Trendafilka, Offspring и 8 други им се допаѓа ова.
  4. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Турбо фолкот е рај за простите. Зошто? Затоа што неможат да сфатат што е тоа рок и џез, неможат да ја капираат нивната убавина и интелектот што струи од музиката (пошо се прости и слабаци) и затоа песните на Цеца, Аца Лукас и сл највеќе ги погаѓаат во срцето, толку многу што моментално паѓаат на колена и кршат се живо што е пред нив.
    А имаат некои прости текстови, за разлика од некои други жанрови каде што текстовите се и поезија и турбофолкерите немаат потреба да се заморуваат.
    А интересно е тоа што многу интелектуалци се текстописци на јаките турбо фолк фаци, и тоа анонимни, за да си заработат пари.
    Пошо скоро секаде доминира простата маса, најголемиот дел љубат да дигат мишки на овие песни. И мене веќе ми е срам и страв да кажам да го сменат тоа ѓубре, да пуштат нешто по асално затоа што они ќе ми кажат абе ај сега ќе ги слушаме твоите странски.
     
  5. budal4e

    budal4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    10
    хахаха читам читам и неможам се изначитам ... многу ми е смешно тоа што сите викате дека турбо фолкот е селска музика нели а зошто е селска оти салата борис трајковски беше фул кога пред новата година настапија повекето добри српски пеачи.. зар само сељаци беше преполно.... не разбирам суштината на вашето размислување ... вчера градот прилеп беше преполн за да го слушнат здрако чолич ама ајде бре се правите граѓани мислите летате високо а не сте свесни дека тоните длабоко под земја хаха како и да е јас слушам секаков вид музика и у секоја се пронаоѓам... али овде некој од девојките кога биле разочарани од љубовта зар ни малку не ја слушнале анабела, дин мерлин,владо георгиев,цеца... и ред други и многу постари песни што останле хит за секое време .. поздрав девојки и немојте со празни муабете целосно грешите од сега кој ќе осудува за српска музика е најголем сељак ... поззз
     
  6. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Фала ти што не просветли, ама во тоа е трагедијата, 70% од балканот е затруен со турбо фолк. Можеби била фул салата „Борис Трајковски“ и тоа ме иритира. Ете да ја земеме последнава година, дојдоа еден куп квалитетни и познати артисти на светски размер, во просек цената на картите беше околу 1.000 денари. Истата цена беше и кај турбо фолкерите на кои доколку било фул се кладам дека се кревале мишки на велико. Салите во кои имаше добра музика беа полу-празни. Ете, тоа е трагедија.
    Сума сумариум, народот не знае што е музика! Кога девојките се разочарани од љубовта имаат многу поубава и поквалитетна музика за слушање од артистиве кои ги наброја.
    И да, ги проценувам луѓето какви се според тоа каква музика слушаат. Тоа ми е мерило.
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. budal4e

    budal4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    10

    ако 70 % од балканот е затруен со турбо фолк извини али немозат 70% да се сељаци а 30 % градски хахаххаха безвезе коментарот е али сепак ти ако го цениш народот според каква музика слуша немаш добри квалитети за проценка значи човек не се цене и гледа дали е богат или сиромав дали е со облека или без облека дали слуша турбо фолк или хип хоп малце осет со коментарите
     
  8. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Извини ама по облеката и тоа како можеш да процениш кој е богат, а кој сиромав. Да не се лажеме.
    А за првата реченица, доколку има квантитет, не мора да е присутен и квалитетот.
    Мене ми е крајно сељачки да се опнам на маса, со минич, штикла 15 че (светљуцава доколку е можно), огромно деколте, нагоре топ и цел прслук излезен, а околу таа у средина уште четворица напалени мажјаци со раскопчани кошули во линии (обавезно апликација позади) од кои „извира“ љубовен килим. Фризура четка обавезно, кој повеќе ГЕЛ истроши е поголем „фраер“ и чии мишки се најмногу испотени најмногу се забавувал.
    И секако, за музиката е задолжен Саша Матич и неговиот „хит“ - Мешај, мешај.
    Атендинг? |(
     
    На Lolo5, baguf4e и nesa им се допаѓа ова.
  9. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    е секако ако сум разочарана од љубовта баш Цеца ќе ја слушам
     
    На Phyramide и LivingGlam им се допаѓа ова.
  10. thequeenoftender

    thequeenoftender Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Секако дека може и не само што може туку и така е
     
  11. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Јас увек кога не ми дава, од мака и лутина, а искрено и тага, ја пуштам Цеца и си пеам во име на добри спомени и сеќавања, како ми беше со него - сечаш ли се лепи громе мој?

    И не ни контам дека го нарекувам гром.

    Се сеќаваш ли прекрасна моја секавицо? Гром те убио што не ми даваш.

    Мелем за душа и извор на прекрасни чуства ваквата музика, особено при крај Цеца кога ќе удри едно силно вибрато, абе срце ми пука а јас стегам солзи да не потечат ;(
     
    На Lolo5, mims-89, baguf4e и 4 други им се допаѓа ова.
  12. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.280
    Чола не пее турбо фолк, не мешајте го со Аца Лукас ;) .
     
  13. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Ти се заебаваш, Пирамитке, а не знаеш како ни е на нас што сме имале бивш дечко што се вика Драган.

    Па после раскинување, аутоматски ти иде „Драгане мој“ на рипит, и ги спремаш жилетите за вертикален зарез бидејќи си премногу хард - кор за хоризонтално сечење вени. Осет да се немало бе!
     
    На baguf4e, Wild.Child и LivingGlam им се допаѓа ова.
  14. stella83

    stella83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    129
    Драгане мој......колики је твој?......39 са 2..... :rofl:
    И нормално после следи: Пази скиме спаваш.......ухватичеш сидуууу (Ехее компилација напраив :D)

    Кај ти текна да ја спомнеш, сега ми се уврти во глава :D
     
  15. Ivycka

    Ivycka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    32
    :puke: :puke: Го мразам турбо фолкот и поради тоа што луѓево се заразени не можам да си најдам асално друштво за у Хавана или слично... :@
    Уште повеќе ме фрустрира што пиво фестот ми се зафркна во саботата ...
     
  16. K4813

    K4813 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    9
    Не сум обожавател на турбо фолк но има по некоја песна која ја слушам како за зафрканција инаку до пред неколку години цело мое друштво слушаше турбо фолк но мислам дека влијаев на нив и полека но сигурно се оддалечуваат од овој стил
    Инаку јас слушам хип хоп
     
  17. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    25.561
    Пол:
    Женски
    јас сум звисник од музика,слушам све живо и диво,па и турбо фолк
     
  18. MiaBeMia

    MiaBeMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    35
    Девојчето што ја отворило темава убаво си кажа, ’’не знам дали вреди да има ваква тема’’, и не, не вреди. Нити слушам нити поднесувам. А за процентиве погоре; не се ни 30% за жал, што мислат луѓево дека ако живеат во град, граѓани се? :rock: :rock: :rock:
     
  19. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Смрт!
    Музика за никаквеци! Со извинување, ако не можете да ме сватите тоа е благодарение на вашите тесни мозоци
     
  20. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Не поднесувам турбо-фолк.Не знам на свадбиве како им се пејат тие песни.Сакам нешто забавно странско.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.