1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Туризам во време на Коронавирус

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Ahoy, 26 јули 2020.

?

Дали би оделе на одмор според моменталната ситуација?

 1. Да, нема ризик

  59 глас(а)
  18,6%
 2. Да, меѓутоа не ми е сеедно

  84 глас(а)
  26,5%
 3. Можеби

  41 глас(а)
  12,9%
 4. Не, има голем ризик

  58 глас(а)
  18,3%
 5. Не, од други причини

  19 глас(а)
  6,0%
 6. Веќе бев

  38 глас(а)
  12,0%
 7. Можеби, но само во Македонија

  52 глас(а)
  16,4%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  35.085
  Пол:
  Машки
  Што мислите за патувања во ова време? Дали би патувале или дали веќе некаде патувавте? Дали би оделе надвор од Македонија?
  Дали осеќате некаков ризик при сместувањето и/ или ресторани и кафичи?

  Моментално граѓаните со Македонски пасош можат да патуваат во Албанија, Србија (не сум сигурен) и Турција, а наскоро и Египет.

  Инаку би сакал да слушнам мислења и за еднодневни излети и прошетки, дали чувствувате било каков ризик? Дали плажите се безбедно место според вас? Дали периодов би оделе во Охрид, Преспа, Дојран...?
   
 2. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  19.819
  Допаѓања:
  188.389
  Пол:
  Женски
  Сум за.
  Ќе идам на одмор утре фамилијарно. Со истите луѓе со кои живеам. Ништо нема да ми смени.
  Избрав помирно место и без многу гужва. Во Охрид ама во периферијата.
  Другарка е моментално таму и задоволна е, немало многу луѓе на плажа и си држеле дистанца, океј било.

  И така имавме обврски и се шетавме низ ЈСП или со луѓе, 90% моравме да излеземе последниве месец - два барем. Кој до факс, кој на работа, кој до маркет итн...
  Одење на одмор може само да не релаксира и добро да ни дојде. Со партнер или со фамилија, без преголеми групирања мислам дека е океј. :)

  После толку стрес и седење дома со месеци, искрено и те како ми треба одморов.
  А верувам дека исто и на останатите.

  Ќе одев надвор од Мк да ама не се отворени границите, бар не се засега додека сум слободна. За Албанија и во нормални услови не сум така да годинава ќе се задоволам и со Охрид. Битно малку да сменам воздух.
   
  На BlackMistery, christinnn, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Aqualina

  Aqualina Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2020
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  920
  Пол:
  Женски
  Во план ми е да патувам надвор од Македонија, станува збор за познато и проверено место.
  За еднодневните прошетки не ми е страв, ги практикувам од мај наваму, со голема мерка на претпазливост. Сигурно нема да одам по клубови без маска и да се мешам со толпи луѓе намерно.
  Сепак дека сите се најопуштени и е како некогаш, не е. Ама има и исклучоци од се секаде, поентата е сама ако не мислам да се заштитам и како да го оставрам и постигнам тоа па никој нема да го мисли тоа за мене.
   
 4. JoanaS

  JoanaS Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  3.944
  Пол:
  Женски
  Одморот од работа го искористив дома.
  Не бев никаде. Не ми се оди по апртмани и хотели затоа што не знам колку добро ќе биде исчистено. Во Охрид, Маврово, Преспа е страшна работа според тоа што гледам на сториња. Здравјето ми е пред се, и многу побитно од дали ќе одам некаде на шетање.
   
  На poi, mira.mira, hermosa и 6 други им се допаѓа ова.
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  6.934
  Допаѓања:
  44.368
  Пол:
  Женски
  Се прашувам другарката да не е сместена на Галичица чим ти вика дека нема гужва во Охрид, повели слика од денешните случувања по патиштата према плажите
  65602758-69B8-4F2F-B9E2-9F3F49508878.jpeg
  Впрочем, по плажите нема апсолутно никаква дистанца, напикани еден до друг, никаква свест, срам од народ сме
   
  На poi, mira.mira, Frosty! и 11 други им се допаѓа ова.
 6. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  19.819
  Допаѓања:
  188.389
  Пол:
  Женски
  Во Пештани е. Видов и сториња и слики шо ми праќаше, празно е баш таму. Сите се во центарот сместени, пошо за млади тука не им е забавно.
  За 1 ден најдовме и ние смештај у Пештани, дур другиве места фул беа.
  Коњско исто може да е попразно ко шо гледав и таму имаше за смештај доста.
   
 7. Ahoy

  Ahoy Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  35.085
  Пол:
  Машки
  Ова е причината која можеби најмногу ме спречува да одам.

  Јас сеуште сум во двоумење, ќе видиме.
  Од една страна мислам дека очајно ми треба одмор некаде надвор од моја околина, ментално здравје и тие ствари, а од друга стравот од вирусот. |(
   
  На poi, stetoskop, tinka-mace и 2 други им се допаѓа ова.
 8. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  3.222
  Допаѓања:
  46.263
  Пол:
  Женски
  Сум за патување бев во Охрид и сега сум во Албанија. Ете според мене Охрид поминав меехх, онака празно беше нигде лежалки незнам хаос поминав. Додека тука сум изненадена. Прв пат доаѓам во Албанија бидејки имам страв за подалеку, тука и да слушнеме нешто за границите веднаш се враќаме.
  Иако само во хотел седиме се се странци, најмногу од Босна, Србија Косово. Се зачудив колку биле гостопримливи. Со страв не се живее. Дома седам уште од Ноември поради болест и смрт на член од фамилија и едвај чекавме одмор. Уште сега да не отидев психички ќе скреневме.
  Јас сум ЗА. И моите тука ќе дојдат,и сестра ми кога ќе си дојде од странство. Поздрав моментален(fingers)
  718F50F3-6B7E-43BA-8039-06404BC2BCFB.jpeg
   
  На vitamina, Alex.T, hermosa и 17 други им се допаѓа ова.
 9. Blackandwhite123

  Blackandwhite123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2018
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  88
  Пол:
  Женски
  Иста сум и јас, очајно ми треба одмор, цело време сум под стрес и доколку одам би одела овде во Македонија, но сепак имам страв од вирусот па ќе видам што ќе направам.
   
  На poi и Ahoy им се допаѓа ова.
 10. f.girl

  f.girl Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  31.906
  Пол:
  Женски
  Голема гужва е Дримке, од Потпеш сè до Св.Наум, денес игла немаше каде да се фрли по плажите :| Дури и на поинтимните плажи имаше гужва. По чаршијата е уште полошо, никој не носи маска :worried:
   
  На poi, Ahoy и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 11. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.365
  Допаѓања:
  44.223
  По тоа што гледам на сториња, ни без пандемија не би отишол во Охрид моментално, не па со ситуацијава.
   
  На poi, PaLaVa, Bezimenka90 и 12 други им се допаѓа ова.
 12. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.147
  Допаѓања:
  105.453
  Пол:
  Женски
  Јас сум во Охрид, гужва има премногу. Секако овој период е шпицот и други години, ама годинава е премногу. До маркет не можеме да одиме. Паркирани коло пред куќа, низ град не сум излегла уште од март, мада по кажување и слики што гледам, врие, без дистанца, без маски.
  Сликата на плажа е ваква
  20200727_003748.jpg
  Денес бевме до плажа од 19 до 21. Тогаш има можност за дистанца, нема толку народ. И пак со страв, ама веќе збеснавме со три деца дома во изолација 6ти месец. Не би одела на одмор, јас ни во маркет не би во оваа гужва деновиве
   
  На poi, mira.mira, Bezimenka90 и 6 други им се допаѓа ова.
 13. flawless.

  flawless. Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2020
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  1.135
  Пол:
  Женски
  Не би одела, сите се таму и нема никакви мерки.
   
  На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
 14. coolgirl123

  coolgirl123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Па зашто воопшто си отишла во Охрид ?
   
 15. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.147
  Допаѓања:
  105.453
  Пол:
  Женски
  Не дојдов, охриѓанка сум, тука живеам
   
  На poi, ALISA0000, Nightwish11 и 8 други им се допаѓа ова.
 16. coolgirl123

  coolgirl123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  (y)
   
 17. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  7.338
  Допаѓања:
  74.059
  Пол:
  Женски
  Би одела Грција.Посигурна ми е од Охрид.
  Или Хрватска.
  Албанија не.
  не знам дали го прочита ова искуство.
  Тука бил.
  https://www.hrvatskaapartmani.hr/apartmani-vila-ivana-medulin.aspx
   
  Последна измена: 27 јули 2020
  На azelea и Ahoy им се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.471
  Допаѓања:
  282.828
  Вака, како што стојат работите до сега, нема да одиме никаде.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Aqualina

  Aqualina Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2020
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  920
  Пол:
  Женски
  Ама во работни денови е помирно така? Јас утре планирам да одам, викендов намерно избегнував одење натаму зошто е баш вака како на сликава.
   
 20. jasbi

  jasbi Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  7.566
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20200727-004147.png
  Zar i ova go ima vo Ohridov nas(facepalm).
  Jas i da sakam odmor nemam :(
  . Vo Oktomvri, ke se iznacekam malku. No ako ke vredi cekanjeto:inlove:
   
  На kukla21, molikaMk и TutiFuti им се допаѓа ова.