1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Турпии за нокти

Дискусија во 'Тело' започната од smurffi, 24 август 2013.

 1. smurffi

  smurffi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  378
  Пол:
  Женски
  Споделете дали користите и какви турпии за нокти користите.
  Моите најнови се овие од авон:

  [​IMG]

  За 39 денари работата си ја вршат одлично.Има 3 турпии со по 2 лица. Значи 6.
  Со секоја страна го поминуваш ноктот за на крај да добиеш толкав сјај на ноктите што некој би помислил дека си лакиран со безбоен лак. Пробајте ги. Ќе бидете задоволни. За тоа ви гарантирам.
   
 2. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  9.907
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Имам како првата беше околу 120 денари
  А употребувам и ваква
  [​IMG]
   
  На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
 3. hellowooorld

  hellowooorld Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  107
  Порано ги користев овие на Орифлејм и не бев нешто задоволна.

  И лани кога отидов за да ми прават гелни нокти ми дадоа една турпија што е преубава, знам ја носи нешто од странство девојката, ништо од препаратите за гелни нокти не и е од Мкд. :)
   

  Прикачени фајлови:

  • 9676_2.png
   9676_2.png
   Големина на фајлот:
   52,9 KB
   Прегледи:
   300
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.398
  Допаѓања:
  33.953
  Пол:
  Женски
  Не користам турпии за нокти.
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.699
  Допаѓања:
  80.850
  Пол:
  Женски
  Имам ваква, ја купив од Космо за некои 50-60 денари и супер ми е.
  [​IMG]
  Мислам дека Solingen или така некако се викаше фирмата, ама не е ниту битно - прекрасно си ја врши работата и не се оштетува по некое време од користењето, како што беше случај со еден сет турпии кој го купив пред да ја земам оваа и станаа тотално неупотребливи по неколку користења.
  Веќе дури и ретко употребувам грицкалка за нокти, само редовно ги средувам ноктите со турпија и изгледаат прекрасно, дури и не се случило додека ги средувам да пукнат или да се оштетат - тоа ми беше најголемиот проблем поради кој се откажав од грицкалките. :)
   
  На LUCERKA и I.want.to.sleep им се допаѓа ова.
 6. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Имам многу турпии имам и од Орифлејм и задоволна сум како ги прават ноктите :D
   
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.099
  Допаѓања:
  104.195
  Пол:
  Женски
  Јас од ибеј купувам турпии, а во последно време користам електрична машинка
  :)

  [​IMG]
   
  На Osamena devojka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.600
  Допаѓања:
  144.654
  [​IMG]
  Јас ја имам оваа од Solingen, купена е од некоја локална парфимерија или од Jumbo, не се сеќавам точно. Сигурно е 3-4 години. Не ја менувам за ништо, ја заменив со грицкалката за нокти, која сега ја употребувам ептен ретко.
  Ептен е добра, и по толку користење иста си е, се нема променето. Ако не дај Боже ја изгубам некаде, ќе си барам пак иста :lol:
   
 9. zaljubena18

  zaljubena18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2013
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  139


  Каде може да се најде ваква машинка ?!
   
 10. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  12.600
  Допаѓања:
  144.654
  ^^Види во подобро снабдните парфимерии, или ако има Премиум во твојот град, таму имаш козметичка опрема. :)
   
  На zaljubena18 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BelieberYeahh

  BelieberYeahh Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  1.445
  Допаѓања:
  2.206
  Пол:
  Женски
  даа стварно е супер..и јас ја користам :)
   
  На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tikvice

  Tikvice Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  250
  Пол:
  Женски
  И јас ја користам истата и многу сум задоволна
   
 13. mirc

  mirc Активен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  1
  здраво!јас нешто во врска со маникир сакам да ве прашам дали може да се стави гел на ноктите еднен слој после да се исуши во ув ламба па после да се стави обичен лак па после да се стави пак гел дали мислите дека можам така да работам???????????????? |(
   
 14. cooll

  cooll Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  9.907
  Пол:
  Женски
  Може.Мене така ми ги правеа ноктиве на козметичар :)
  Пошто неможеш ти да имаш гелови во сите бои ;)
   
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.653
  Допаѓања:
  45.210
  Пол:
  Женски
  ги има уште? моите отапуваат https://www.google.com/search?q=Tit...Fforum%2Findex.php%3Ftopic%3D7223.120;500;375 ,ja Користам 3-та трупија од десно али отапе
   
 16. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.383
  Допаѓања:
  9.314
  Пол:
  Женски
  Па слични вакви

  [​IMG]


  [​IMG]
   
 17. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  761
  Пол:
  Женски
  Јас не користам толку често дека ги отенчуваат ноктите и полесно се кршат.
   
 18. elenkata20

  elenkata20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2016
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  241
  Пол:
  Женски
  Луѓе сакам да започнам да ставам нокти искуство имам но се двоумам дали од реклама5 гледам нешто има опрема дали од ибеј и алиекспрес некој порачал ли задоволни ли сте стига ли на време ефтино ли е :) ( незнам ни како да порачам ) оф.. Поздрав :*
   
 19. teteks

  teteks Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  788
  Користев една,имаше повеќе страни и само ја користев едната,таа најтврдата за да ми бидат помеки и имаше една страна shine,изгледа беше за да дава сјај на ноктите.:D Другите не ги користев,а се сеќавам беа одбележани со бројки,изгледа која страна по ред да ја користиш.Толку филозофии за една турпија.(facepalm)
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.699
  Допаѓања:
  80.850
  Пол:
  Женски
  Веќе со години користам само турпии за обликување на ноктите на рацете и нозете. Не памтам од кога немам фатено грицкалка за нокти во рака и не ни планирам. Многу поубаво ми е да си ги средувам ноктите со турпија и забележувам разлика и во квалитетот на самиот нокт.
  Со притисокот кој го ствара грицкалката дури сечев, често пати ноктите ми се расцветуваа и напукнуваа па морав да ги сечам пократко, а доколку се работи за ноктите на стапалата - тоа секако не ми е по желба, затоа што ме боли кога ноктињата се премногу кратки и ми зараснуваат во месото.
  Вака сум раат и конечно успеав да ги доведам во ред ноктите на нозете. Да живеат турпиите! :)
   
  На duffi и Bozica1980 им се допаѓа ова.