Турте за првото запче

Дискусија во 'Рецепти' започната од medus, 8 октомври 2016.

 1. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Споделете рецепт за вкусно турте за првото запче.[​IMG]
  Турте
  Просејте го брашното во подлабок сад за месење, во кое предходно сте ги измешале пецивото и содата.
  Направете вдлабнатина и во брашното ставете ги скршените јајца, шеќерот, маслото, млекото, ванилата и кората од лимон и се убаво измесете.
  Тавата добро намастете ја и потоа побрашнете и по дното и по страните и префрлете го измесеното тесто. Тестото во главно доаѓа меко и добро се расплескува, израмнува со раце. Користете тава бр. 28 или 30.
  Со помош на една или 2 вилушки направете шарки по желба и одозгора украсете со бомбончиња по желба. Овдека се употребени бони-топ.
  Печете на 160- 180 степени, додека добро не се испечи. Проверете со притисок на рака или чачкалица.

  Јас откако го направив во тавата, касно се сетив. Сега, по модерно убаво е и во калапи за мафини да се печи, (Ете, можеби како и многу пати оваа идеја ќе послужи некому за некој сличен рецепт), бидејќи поводот за правење Турте е првото запче кај бебињата и тоа се сечи на парчиња, најчесто коцки, се реди во послужавник и се дели на блиските. А тие пак, откако ќе земат, оставаат железни парички за да се цврсти забите и ориз за да бидат бели.

  https://moirecepti.mk/post/турте
   
  На LUCERKA, Acka22, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Шoљa oд 250ml. 1Кг брaшнo 1шoљa млекo пoлa шoљa мaслo 2шoљи шеќер 3јaјцa 1пецивo 1лaјче сoдa бикербoнa кoрa oд лимoн и бoни тoп зa укрaс
   
  На LUCERKA и Acka22 им се допаѓа ова.
 3. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  1.556
  Medus ме пресмеа со темиве ::)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

  Ова стварно ТУРТЕ се вика? :D
   
  На Dabria, Ketchup и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 4. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  6.675
  Пол:
  Женски
  Кај нас, во нашиов регион не се прави вакво нешто, само за проодување ножиња даваат.
   
 5. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.845
  Допаѓања:
  103.499
  Пол:
  Женски
  Леле:D и јас прееска ја видов темава и се чудев за турте,мислев торте е, грешка само во пишување. Тоа стварно имало нешто што се вика турте.:) Не знам за вакви обичаи. Оно, од форумов разбрав и за постапалките/ножиња:) Интересно.
  Ко некоја погача изгледа туртето,само украсено ко мафин.
   
  На Dabria, Antebellum, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.752
  Допаѓања:
  145.157
  Пол:
  Женски
  И јас не знаев додека не фатив дечко од тој крај пред едно 150 години :lol:... Очигледно Битола, Прилеп и околината прават турте за првото запче, кај нас во СК не сум слушнала
  Го делат по блиските а како што слушнав тие треба да остават железни пари за забите да бидат бели и цврсти како оризот
   
  На Ketchup и zhap4e им се допаѓа ова.
 7. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Вo сите грaдoви е рaзличнo кaј нaс се пригoтвувa турте или мaфини вo фoрмa и се делaт нa блиските a зa пoрoдувaње прaвaт крoфни или мекици кoј кaкo сaкa
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Anche92

  Anche92 Нов член

  Се зачлени на:
  30 септември 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  dali ke mozi nekoj recept za turte-mafini i nekoja slika da vidam
   
 9. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  tumblr_inline_n93verfCMP1rouyxy.jpg 2d527da5ab1d4744a0d1c639f01e8bed_view_l.jpg
   
  На NORA17 и Ctete им се допаѓа ова.
 10. Anche92

  Anche92 Нов член

  Се зачлени на:
  30 септември 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  medus ...Fala ti mnogu
  ako ima nekoj drug interesni idei neka pisi
   
 11. medus

  medus Активен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
 12. LUCERKA

  LUCERKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2015
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  5.355
  Пол:
  Женски
  Samo da kazam boni top bonbonite stavete gi na krajot od pecenjeto nekoja minuta ili od koga ke se dopeci.Vo sprotivno ke se stopat i ke stanat crni.