Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Туторијали, Блогови, Веб страни за изучување на странски јазици и компјутери

Дискусија во 'Образование' започната од boomsleng, 24 февруари 2020.

 1. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  580
  На ова место можат да се поставуваат линкови од туторијали на you tube кои се однесуваат на едукативни видеа за изучување на странски јазици, компјутерски софтвер, програмирање сите овие видеа, блогови, веб страни несебично ќе им бидат од помош на сите кои сакаат да се стекнат со знаење од овие области

  Во денешно време на изобилство на информации, податоци интернетот е место на кое се објавуваат најразлични содржини од најразлични области, сметам дека оваа тема ќе им биде од огромна помош на сите оние кои имаат желба да се стекнат со знаење од наведените и други области за кои постојат објавени видеа и други едукативни содржини

  Изминативе неколку дена на форумов имаше барање од голем број членови за едукативни курсеви и други содржини на германски јазик поради актуелноста од заминување во Германија и интересот за изучување на германскиот јазик во продолжение ќе ставам линк до неколку страни кои имаат ваква содржина:
  • На следнава страна на you tube https://www.youtube.com/channel/UC6vE3MPcRpD6qY5qGhzZcaA/videos има едукативни видеа за изучување на германскиот јазик кои ќе има бидат од огромна помаош на сите почетници но и оние кои сакаат да го обноват, освежат знаењето и надградбата на истиот
  • На https://www.lingohut.com/en Страната изобилува со голем број на курсеви со над 60 јазици кои можат да се изучуваат, прво се избира јазикот кој го зборуваш потоа се избира јазикот кој сакаш да го изучуваш, исто така има звучен изговор на соодветниот јазик што е од голема помош за полесно изучување на истиот. Со совладување на лекциите се добива солидна основа од соодветниот јазик
  Нешто и од областа на компјутерите - оваа страна е доста корисна особено на оние кои имаат потреба од изучување, освежување, надградба на знаењата од програмите Word, Excel, Power Point, Access, Wordpress, Power Bi, Photoshop.........

  Сите овие содржини се на српско - хрватски јазик и се разбирливи за нас
  Се надевам дека темава ќе биде од огромна помош за сите заинтересирани, "гладни", желни за едукација, знаење на еден доста корисен начин бидејќи нуди бесплатни содржини

  Очекувам ова да биде само почеток, потоа истата треба да се надополнува постојано со нови линкови за различни туторијали од различни области кои ќе им бидат од корист на сите членови на форумов и сите други заинтересирани за образование и знаење.
   
  Последна измена: 24 февруари 2020
  На Abracadaver и pdb123 им се допаѓа ова.
 2. pdb123

  pdb123 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  3.824
  Супер тема, баш би било од помош :). Јас ги познавам најкласичните - duolingo (веб-страна, а има и апликација за на телефон), coursera и edx (веб-страни кои даваат онлајн курсови од секакви теми, вклучувајќи ги и овие). За сите овие мора да се знае англиски. За германски мислам дека има вежби и на страната на deutsche welle.
  Убаво би било и ако можете да споменете некоја книга која ви помогнала со граматика или вокабулар итн :*.
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 3. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  580
  За сите кои имаат потреба за совладување и обновување на знаењата од областа на граматиката на англискиот јазик, одлична страна која многу едноставно, детално, разбирливо ја објаснува оваа проблематика http://www.gramatika.org/

  Оваа страна ќе им биде од голема корист како на почетниците така и на напредните @pdb123 корисници, во изучувањето на англискиот јазик, особено граматиката која знае да им прави доста проблеми
   
  Последна измена: 1 април 2020
  На pdb123 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.