1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Туторијали за нокти

Дискусија во 'Тело' започната од Wild-GirL, 2 октомври 2010.

  1. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Туторијали за нокти :)

    Знае ли некој кај може да се најде тоа што на туторијалите го користат за правење точки или њвентуално цел сет за маникир?
     
  2. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Туторијали за нокти :)

    Еве новогодишни со мн мн светки :)

    http://www.youtube.com/watch?v=UNgfdOw6zeA

    <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Qkx9yBCG-7E?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Qkx9yBCG-7E?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
     
  3. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    Туторијали за нокти :)

    за точки можеш да искористиш нешто од дома, како патент за коса(од оние црните), или ако сакаш ептен малечки, ама потешко е со чечкалица или нешто, јас со патенти си ги направив сега и баш убави ми излегоа
    ги направив со бордо лак, па бели точки и на крај млечен лак ставив и ми излегоа баш новогодишни и не многу натрупани и светкави(мразам такви)
    инаку девојки печати има на пазар така?? и колку се од прилика да не знаете, иако не сакам баш некој цвет кој ќе ми го зафаќа цееел нокт, кеф ми е и сакам да пробам и со печат да ги направам еднаш :$
     
  4. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Туторијали за нокти :)

    Знам дека може со тие ствари гледав на туторијалите со што се може тоа да се направи али многу сакам ноктите да ми се увек средени па затоа ми е мерак и такво да си имам или цел сет за маникир па да се филмам по дома... Затоа што знам дека можам да си ги направам и самата па безпотребно ми изгледа давањето пари по козметички салони за работи и за кои можеме сами да ги направиме... |(
     
  5. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Туторијали за нокти :)

    Го знам ова water marbling чудово уште одамна али никако да се кандисам да го пробам.
    штом почне зимски распуст, тоес, штом се распуштам со школо и тестовиве ке го пробам..изгледа чудеснооо! :)

    А за тоа dotting tool, јас го првам со чачкалица мегута со тоа што ја кршам на пола, или малце помалце од пола за да дојдам до подебелиот дел, и си брцам после..и супер работи пресупер..немора да ставаш постојано за да се суши и се тоа..
    тој начин а исто правам и со чепкалка за уши со што го вадиш памукчето од врвот, и после го брцаш у лак и исто се прават точки..само малце поголеми.. мислам дека овие два начина се едни од подобрите бидејки не уништуваш пенкало,молив,игла или што и да е.. :)

    Ке може некој да постира некој убав новогодишен дизајн али да не е претежок за правење :)
     
  6. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    Туторијали за нокти :)

    <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/FoY0MZsae6U?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/FoY0MZsae6U?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
    Јас си ги направив вакви супер се и лесни се за правење.
    Еве со новогодишен дизајн
    <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/56fdN4Br6OI?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/56fdN4Br6OI?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

    <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/TTVR1tDoHsc?fs=1&amp;hl=en_US"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/TTVR1tDoHsc?fs=1&amp;hl=en_US" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>
     
  7. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Туторијали за нокти :)

    ми се допага вториот дизајн.и се се прави со nail dotting tool суперр! =)
    фалаа :*
     
  8. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    Туторијали за нокти :)

    искрено не можам да те разберам што мислиш, па алатчето за правење точки го нема во сетот за маникир и педикир, во него спаѓаат само алатките за одржување на ноктите т.е. за отстранување на заноктици, турпии и сл. инаку каде ќе го најдеш сетот прво зависи од тоа каков сет сакаш-дали електронски или обичен. Електронските се разбира малку се поскапи, ама имаат и некоја дополнителна функција плус, на пример на некој има и UV ламба за сушење на ноктите, инаку за украсување деловите(тоа за точки, печатот) ти се посебно и претпоставувам дека ги има на пазар, а за украсувањето важни ти се и лакчињата со тенка четкичка, јас ги купувам од една продавничка, ама од бт сум и џабе и да ти кажам која, ама мислам дека има и на пазар, инаку ептен се малечки и 30денари јас ги купувам (OPOOLA-мислам дка се некоја кинеска фирма, ама добри се)
     
  9. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Туторијали за нокти :)

    Па сакам целосен сет значи алатки, професионални помагала а не декоратива зашто имам веќе мнооогу лакови и ми требаат односно сакам таков сет со алатки... Каде си ги видела по салони или... Јас ја прашав мојата козметичарка и она ми рече дека го земала од Италија а низ Скопјево немам забележано нигде каде да барам и одприлика која цена се??? Фала :)
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Туторијали за нокти :)

    Еј јас со печативе ги правам ноктите редовно веке 2 години (покрај другите шари) и одлично испаѓаат не знам зошто не ви излегуваат.Мене најлесно ми е со нив,зошто не треба да чекам да се суши.Инаку чим не ти се пресликува да те прашам дали го извади најлончето залепено на тоа железното?Зошто мн пати знае воопшто да не се познава а да има најлонче
     
  11. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.688
    Пол:
    Женски
    Туторијали за нокти :)

    На пазар има. Ама како што кажа Хајди, фејк се. 50 денари се :lol:
    И како што спомнав јас погоре , не издржав повеќе од една недела со нив, затоа не ти ги препорачувам :!: :D
     
    На TheKiketoo му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Туторијали за нокти :)

    Абе луѓе не се фејк убави се одлично излегуваат,исти и јас од пазарче ги купувам
     
    На TheKiketoo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    Туторијали за нокти :)

    ^^50?? озбилно само толку?? па и фејк да се ќе купам, не се скапи :)

    обичните се поефтинки и можат да се најдат по парфимерии, барем во подобро снабдените, а енектронските би требало да ги има по маркетите за електроника :?:
    а можеш и преку интернет да си купиш, еве разгледај:
    http://www.tc.mk/shopping/set-za-manikir--apostolka/2428/1
    http://www.megastore.com.mk/Default.aspx?KatID=200
    а и во орифлејм има
    http://mk.oriflame.com/products/product-detail.jhtml?prodCode=18797, а претпоставувам и во авон :)
     
  14. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    Туторијали за нокти :)

    моево фејк над фејковите е, она розовото пластиче кај мене целото е пластиче, нема желевце долу, а и да и јас не го забележав најлончето, мислев дека на тоа желевцето на розовото пластично е, а кај мене немаше желевце на тоа и си реков нема ни најлонче, ама некако мазно ми изгледаше кругчето и сетив и го извадив, ама нема разлика, ама баш никаква, пробав секако, ама мислам дека не се доволно изграфирани, се размачкува на секаде, а печатот е 0, ни тоа замачканото не го фаќа, само тогаш дирекно ставеното, без тргнато со пластичното фаќа и го пренесува на ноктот :doh:
     
  15. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски

    Прикачени фајлови:

    • Photo 0006.jpg
      Photo 0006.jpg
      Големина на фајлот:
      232 KB
      Прегледи:
      326
    • Photo 0005.jpg
      Photo 0005.jpg
      Големина на фајлот:
      220,9 KB
      Прегледи:
      326
  16. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Туторијали за нокти :)

    Еве нешто од мене:
    Тука ми беа многу кратки ноктите, па ушлапав од страна. :D Ама откако се сликав, го избришав. :)




    Овие и ги правев на една другарка. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC02282.JPG
      DSC02282.JPG
      Големина на фајлот:
      74,2 KB
      Прегледи:
      311
    • SDC10203.JPG
      SDC10203.JPG
      Големина на фајлот:
      41,2 KB
      Прегледи:
      311
    • IMG_3509.JPG
      IMG_3509.JPG
      Големина на фајлот:
      55,8 KB
      Прегледи:
      311
    • IMG_3521.JPG
      IMG_3521.JPG
      Големина на фајлот:
      52,6 KB
      Прегледи:
      311
    На Wild-GirL, viki44e и Hipica им се допаѓа ова.
  17. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Туторијали за нокти :)

    Мене супер ми излегоа :) , многу е битно да ти се лаковите течни а не засушени па растварани ;)
     

    Прикачени фајлови:

    На SieIstDieSonne, wings, viki44e и 9 други им се допаѓа ова.
  18. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    Туторијали за нокти :)

    Jас морам да си ги шарам ноктите зошто ги грицкам. Глупава навика од која сакам да се одвикнам! :!: Омилени ми се овие :
    [​IMG] - оди тешко, па можно е нешто друго да ти излезе :lol:
    [​IMG] - лесно оди, прво се нанесува розевата боја, потоа белите линии одозгора :)
    [​IMG] - и ова лесно оди, најпрво нанесуваш жолто на ноктот, потоа портокалово па розево, потоа откога ќе се исуши црташ устички или нешто како принт, ставаш точки .. по твој избор :) ( во моментот ми се вакви ноктите, само формата ми е помала :( )
    :inlove:
     
  19. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.421
    Туторијали за нокти :)

    Само што ги направив. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • 101226_015808.jpg
      101226_015808.jpg
      Големина на фајлот:
      73,6 KB
      Прегледи:
      254
    На Dushica-sk и Hipica им се допаѓа ова.
  20. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Туторијали за нокти :)

    Можеби не сте го извадиле дуплото најлонче што е на плочката :?: . Јас често користам “фејк“ печати и искрено излегуваат совршено :) А за розевото пластиче со кое што се трга лакот од плочката......не му фали ништо иако е без метал ;)
    За да ви стојат шарите подолго нанесете безбоен лак врз нив (сјај)
    Поздрав феминки :*