1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Туш за очи

Дискусија во 'Лице' започната од Zaljubena111, 27 март 2011.

  1. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се присликува воопшто. Напротив, многу брзо се суши кога ќе го нанесам на капакот. Иако некогаш знаат да ми бидат мрсни капаците.

    Околу остранувањето, тоа го правам со мицерална вода и чепкалка за уши и лесно е. Сепак е поинаку од другите тушеви, зошто овој како да се одлепува, како оние порано тушевите што беа :lol:
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  2. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.727
    Пол:
    Женски
    @Mishela и мене ми пресликува. Не веднаш ама после некој час приметувам на капаците црно.

    Веќе ми е при крај тушот, овде немам Аура да ми препорачате некој друг? Со тенка четкичка мека.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    Да, баш така. Не се пресликува веднаш по нанесувањето, туку по некое време. Како што е случај со повеќето црни моливчиња за очи на пример.
    Ептен се приметува, дури и на слика се познаваат флеките од тушот.
    Со фиксатор беше во ред денес, најверојатно ќе треба да почнам да го користам само на очите. Немам навика да ставам секој ден, почнав ептен ретко да ставам пудра, па некако изгубив навика.

    Вадењето не ми е проблем воопшто, само ме потсети на еден туш од Боржуа со гумичка, кој можеше да се лупи како лушпа при вадење. : )))))
    Ама пресликување не можам да „преболам“, не знам како би било кога би се шминкала со сенки, без фиксатор нема шанси да издржи кај мене очигледно.

    За предлог-туш не знам, веројатно имаш Бенефит. Погледни го Benefit - They're Real.
    [​IMG]
    Малку е скап, но мене ми е убедливо број 1 лајнер кој сум го користела. На Интернет има различни рецензии и поделени мислења, но јас бев многу задоволна. Ако не ти се допадне, види што нудат Сефора. Верувам кај тебе изборот е поголем.
    Имаше еден со тенка четка, 12-часовен, така некако пишуваше. Го има другарка моја, мене ми фати око и во некоја наредна прилика би го купила.
     
    На duffi, sorbet, Rose96 и 2 други им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.055
    Пол:
    Женски
    Овој на Аура не ми се пресликуваше , го имав и тој во вид на фломастер и тој беше одличен. Мене овој на Бенефит воопшто не ми се допадна и ми се пресликуваше , ама и ме нервираше таа гумичка што служи за заштита на тушот да не се суши , се плашев да не ја изгубам бидејќи после "отиде" тушот. :D можеш да го прoбаш @macka91
    Јас мoментално го користам овој на Kat Von D Tatoo liner во вид на пенкалце , го има исто така во Сефора баш ѕирни го. Остава јака црна боја и е траен до бескрај

    [​IMG]
     
    На buba4e89, Matotheja, lovemme и 3 други им се допаѓа ова.
  5. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.727
    Пол:
    Женски
    @Mishela @koritsaki ви благодарам девојки на предлозите. Ќе ги видам, морам и да видам како ќе ми “легне”. Не сум многу вешта во ставање туш во вид на пенкалце.
    Всушност никако не сум вешта со тушот ама се трудам. :wasntme:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    Јас со овој од Бенефит се научив да исцртувам убаво и прецизно опавче. :)
    Потоа со Есенс ептен фатив рутина.
    И тие на Сефора не се лоши, баш се класичен туш со четка, можеш да разгледаш, па бирај што ќе ти се допадне повеќе.
    И пофали се што ќе си купиш. :D
     
    На macka91 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Го има овој каj нас и што цена е? :)
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.055
    Пол:
    Женски
    За тој на Kat Von D ме прашуваш? Го нема за жал во Македонија , но го има во Сефора најблизу во Грција , цената е 21 евро
     
    На Matotheja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Да на тој мислев. Ооо скапичок за мој џеб. Фала ти на одговорот! :*
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Wow, баш го гледав низ фејсбук написот за една девојка на која ајлајнеров не и мрднал ни по сообраќајка. И ти да не го читаше? :D
     
    На sorbet и Matotheja им се допаѓа ова.
  11. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    @koritsaki го имам и јас овој на Кat Von D, ама имам мрсни капаци и морам да ставам и подлога и камена пудра и тушов едвај го нанесувам поради тоа. Ќе ја собере пола пудра на врвот и не пушта ич боја :| Имаш и ти ваков проблем? Морам на чиста кожа да го "распишувам" како обично пенкало за да пушти боја, 20 минути само на ставање туш ми одат хаха
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.055
    Пол:
    Женски
    @LollySky јас ја видов сликава на инстаграм :D

    @marija_maca и јас имам мрсни капаци и секогаш нанесувам база на очните капаци колку и да е издржлив тушот.. потешко е нанесувањето да , и тоа не само со овој туш туку со сите ми се случува истово. Го имаш ли користено тушов без база? :)
     
    На marija_maca и LollySky им се допаѓа ова.
  13. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Не. Туку ја обожавам Кет, и гледав нешто реклама со тушов, па се попалив. :)
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.585
    Допаѓања:
    80.672
    Пол:
    Женски
    И јас го видов ова сабајле, дури малку језивко ми стана кога прочитав. :worried:

    Ама секако би го пробала тушов во наредна прилика, Аура дефинитивно не ми одговара, се пресликува и покрај нанесен фиксатор, така да...ќе го баталам.
    Баш штета, многу ми е криво за тушов зашто навистина ептен ми се допаѓа четката и ми лежи за исцртување секакво опавче, ама многу се замачкува во текот на денот, тоа ми е дилбрејкер.
     
    На koritsaki и LollySky им се допаѓа ова.
  15. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    @koritsaki не се ни осмелувам без база да пробам, ни 5 минути нема да ми издржи :D ама само со овој туш имам толкав проблем, другите пенкалца не ми "кочат" до толку. Читав дека бил од некој посебен материјал што многу потешко се чистел во споредба со другите пенкалца. А штета, зашто стварно е предобар ама не можам да го користам секој ден зашто премногу време ми одзема. :(
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Дали во Голден Роуз има бел туш? Или ако сте користеле препорачајте ми некој :)
     
  17. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Добар кафеав туш?
     
  18. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Има негде златен туш?
     
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ја сум многу задоволна од на Малена тушот иако бев скептична кога го земав, плус за смешна цена некоја 100-110ден. Неколку месеци го користам скоро секој ден и стварно ми одговара. Не се размачкува, а и убаво се нанесува, ептен убава боја дава. Ме изненади стварно, мислам дека конечно најдов добар туш.
    images.jpg
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.418
    Допаѓања:
    42.794
    Пол:
    Женски
    Провери во Golden Rose. Гледав на страната имаат, само не знам дали има кај нас донесено.
    Барај од тие Металик што се, или пак тие со дебело, цврсто четче. :)
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.