1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тјудорови (The Tudors) [2007-2010]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од poison.ivy, 11 ноември 2011.

  1. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Имаше ли денес нова епизода?
     
  2. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Нема овој викенд, само од понеделник до петок до 23 часот. Во понеделник заршува втора сезона.
     
  3. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Не ја гледам,ниту планирамм!
     
    На CoCoGiiiRL му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Никој не те тера, за сите вкусови постојат серии, некој сака турски, некои американски.
     
  5. cat250

    cat250 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    398
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми каже зошто ја уби Ен :?: :?: :?:
     
  6. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Зошто беше обвинета за неверство и инцест со брат и.Тоа не беше точно но,се е по заслуга на тој секретарот/советник на кралот незнам како се викаше.
     
    На cat250 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Како што знам од историјата он ке има многу жени но никоја нема да може да ја сака како што ја сакал ЕН ..па ако сум грешка поправете ме...
     
  8. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    ^ Па и не би рекла баш.. На почетокот да, очигледно чувствувал страст, штом го кренал цело кралство на нозе за да може да се ожени со неа, ама понатаму не ни сакал да му ја спомнуваат. Се што ќе се рече или напише за неа морало да биде во негативен контекст. Плус каква љубов е тоа да наклеветиш некого за инцест и за блуд и да го обезглавиш откако претходно ќе го изругаш пред народ?
    Тој велел дека единствена што ја сметал за законска жена и што ја сакал била предвреме починатата Џејн Сејмор, очигледно зашто само таа успеала да му роди син. Побарал дури и покрај неа да биде погребан. Ама кога ќе размислиш, да не се разболела и да останела жива, кој гарантира и со неа што ќе се случело понатаму.
    Незгоден карактер имал, цел живот го поминал размазено и во потрага по адреналин, се брзо му здосадувало, по се изгледа така и жените.
     
    На ocila и Sara123 им се допаѓа ова.
  9. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Кажуваат дека Декември ке заврши,што значи уште малкуу има.
     
  10. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    незнам 3-4 сезони се ..дали кај нас сите ќе ги давааат знак „?“ е......
     
  11. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Денес почнува 4 сезона, што значи сите ќе ги даваат
     
  12. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Морам да се согласам, одамна ми стоеше во компјутер и никако да почнев да ја гледам. Кога го прочитав твојот коментар, си викам добро нели во прашање е вкус, ама не е можно да е до толку лоша. Ах, али си била во право. Моментално јас сум на 3 сезона, ама ја гледам онака.. колку да кажам сум ја изгледала. Значи да не ги повторувам веќе кажаните зборови, ама навистина и фали динамичност. Една работа се оптега една цеееллааа сезона.

    За актерите, девојка што ја глумеше Ана Болејн, мене лично не ми беше ништо посебно на лик ама најдобро си ја одигра улогата. За останатите немам некој посебен коментар.

    П.С Чарлс, некако ми беше срцка во 2-рата сезона. Демек вика созреал.. :D
     
  13. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Се согласувам дека едно исто се влече цело време, црквата против реформите, но таква е замислата на оние кои ја создале. Но и во тој случај, сепак фали динамичност и емоција. Од ликовите неколку се само добро развиени, кралот, Ен, Кетрин и толку.
    Јас сум на трета сезона која ми е најлоша и најдосадна.
     
  14. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Се то па то ..се се жене се се остава се други сака се нешто некои се карат..серијава е досада на квадрат...више неја гледам 1 месец мош..се то па то...
     
  15. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Па сега тоа се случувало, реформација и бракови, со тоа е обележано владеењето на Хенри VIII.. Уште малку остана, ако ви се остава при крај оставете ја сега што да ви кажам.. Ама да беше прикажано точно онака како што било, не знам дури тогаш колку ќе ви беше интересно.
    Што знам мене ми се допадна кога ја гледав и првиот пат, можеше да биде и подобро, ама и вака е солидно. Историскиве настани во серијава се воглавно веродостојни и по хронолошки редослед.
    Забелешка имам за некои карактери, не се доловени баш онака како што е посведочено дека биле, повеќе како да ги прикажуваат од денешен аспект. И четврта сезона ја завртеа малку накај сапуница.
    Ликот на Чарлс Брендон, војводата од Сафолк некако ми е вишок, историски не ни имал некаков голем удел во настаните, тука е издвоен како еден од најбитните ликови, во сите епизоди се јавува и во сите четири сезони. Исто ја претеруваат малку и со експлицитноста на секс сцените, може од денешна гледна точка е смешно, ама мислам знаеме дека менталниот склоп тогаш им бил таков што тие освен тоа дека мажот треба да рипне врз жената тешко дека се разбирале од нешто друго, за нив се било грев а повеќето од нив биле и тешки верски фанатици. Така да, малку нереално ми е она слободно однесување во амбиент во кој летаат глави. Ама добро, таков решиле да биде концептот. Инаку, кога спомнав фанатизам, дури и жените на Хенри, сите освен Кетрин Хауард биле 'забегани' по религија. Катарина од Арагон поминувала уште од мала ден и ноќ над Библија, била цврст католик а така ја воспитала и ќерка и, тешко за верување ама и Ен Болејн била тврдокорен протестант, под тоа мото кога станала кралица ги терала жените во дворецот да се облекуваат конзервативно
    добро таа и од други причини го правела тоа со облеката, не била глупава :D ама на крај се и било џабе, за жал
    Џејн Сејмор во серијава беше прикажана како 'швалерката' а они легнале прв пат дури после бракот, инаку некаде прочитав дека Хенри неа ја викал мала калуѓерка од што била така наивна (денес би се рекло смотанка). Историчари тврдат дека Ана од Кливс не била така грда колку Хенри што си увртел во главата, само била побујна, имала големи гради и широка половина, а тој преферирал вити жени со помомински изглед, плус и тенот не и бил блед како што барал. Последната жена Кетрин Пар била можеби и најрелигиозна од сите, пишувала молитви и верски книги. Неколку нејзини пријателки биле и спалени на клада како протестантски еретици, за малку и неа ќе ја погубеле ама кралот се премислил зашто била многу грижлива и добра со него, а и покорна. Во серијава за разлика од тоа остава впечаток на малку лицемерна и опортунист.
    И покрај тоа што физички не одговара на ликот на Хенри, на Џонатан не планирам да му наоѓам маани. :l:
     
    На ocila и Gordana10 им се допаѓа ова.
  16. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    серијава уште колку епизоди има.....
     
  17. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Во среда завршува.
     
    На ocila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Канал 5 ги кратат епизодите.
    Затоа мене не ми излегува пресметката.. :wasntme:
     
  19. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    ^^^не да ги кратат абе додека се свртеш таканаречената епизода завршува....едвај 20 минути траат, а во оригинал една епизода е околку 60мин..па и повеќе... :^)
    јас ги добив сите сезони на усб и ќе си гледам отпочеток се пак... :)
     
  20. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
    Заврши серијата во средата на Канал 5.
    И не ми фали воопшто. Немаше нешто посебно по што ќе ја запамтам и ќе ја сакам многу, фалеше нешто, возбуда, емоции.
     
    На ocila му/ѝ се допаѓа ова.