1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УГД или УКИМ?

Дискусија во 'Образование' започната од GirlRose, 19 ноември 2018.

?

Подобар универзитет?

  1. Универзитет „Св. Кирил и Методиј"-Скопје

    63 глас(а)
    61,2%
  2. Универзитет „Гоце Делчев“ - Штип

    40 глас(а)
    38,8%
  1. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Во Штип на општа медицина примени студенти во приватна квота со само 60 поени (без матура). Не знам како такви ученици би се посветиле на факултетов. Не дека поените се битни но не знам некој што средното образование го завршил со просек добар/доволен и нема фундаментални познавања од биологија и хемија би се посветил на факултетот. Овде веќе добиваме јасна слика зошто толку е деградиран овој факултет а тоа е поради нивните критериуми за упис , полагање испити и однос со студентите. За некој да оди на медицина треба да има предзнаење и навика за континуирано учење со разбирање , а не навика за кампањско учење за 2ка.

    Жално е што квалитетните доктори ни бегаат во странство додека сите такви со "на сила / буткање " завршен факултет остануваат тука. Јас како идно медицинско лице не можам да замислам да не знам да пунктирам вена или да ракувам со пипетор , срамота е.

    Но секоја чест на тие што ќе се запишат/се запишани на УГД и студиите си ги сфаќаат озбилно :)
     
    На Glossy-girl, ElenaOfRivendell, Glowy и 3 други им се допаѓа ова.
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
  3. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.638
    Ова е од Медицински. За електро, фармација, правен, психологија знам дека е иста. Мислам дека на сите е иста, не сум чула до сеа некаде на УКИМ да е 6ка од 50 бодови.
     
    На Glowy, Lady D ❤️ и Angie1432 им се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    На мојот факултет е од 51 6ка. Да не кажувам сега точно кој факултет, ама важно под УКИМ е.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И на Машински е со 51 поен 6ка, ова сигурно, знам ми кажувале.
    Мислам дека на техничкиве е вака, веројатно и уште некој.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.638
    Кажи слободно. Сигурно нема да те дознаам која си ако кажеш на кој факултет си Баш ме интересира каде е од 51 бод.
     
  7. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.412
    Пол:
    Женски
    Pokraj site raboti shto ste gi napishale, druga olesnitelna okolnost na studentite po medicina vo shtip e toa shto nemaat uslovni predmeti za razlika od studentite n ukim
    Ova mn go olesnuva fakultetot
     
    На Glossy-girl, ElenaOfRivendell, S.W.A.G и 4 други им се допаѓа ова.
  8. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.638
    Тоа секако. Тука година се губи ич како ништо. Посебно од предмети кои се услов, а немаш 3 сесии рок за полагање:Анатомија 2,Пато 2...
     
    На Glossy-girl, Angie1432, ElenaOfRivendell и 5 други им се допаѓа ова.
  9. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.412
    Пол:
    Женски
    Imam drugar koj studirshe medicina na ugd i vo treta godina ne znaeshe da izmeri pritsok
    Obichen pritisok...koj znae da go izmeri bilo koj duri i lica koi ne se povrzani so medicina nikako
    :drunk:
     
    На ElenaOfRivendell, S.W.A.G, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  10. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.638
     немам коментар (facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
    На ElenaOfRivendell, cresa-jagoda, Just.do.it и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.412
    Пол:
    Женски
    Zaboraviv da potenciram drugar mi gi imashe polozheno do togash site ispiti od prva i vtora godina vo rok
    Ochigledno e kolku e kvaliteten fakultetot
     
    На S.W.A.G, cresa-jagoda и Just.do.it им се допаѓа ова.
  12. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Добро, навистина ли мислите дека само на УГД има студенти кои не знаат основни работи и кои полагаат од скрипти со 50 страни? :^)
    Според Универзитетот не може да ја проценувате способноста на студентите, оној што учи и е амбициозен ќе успее секаде.
     
    На Glowy, Ambitious и Purplelilac им се допаѓа ова.
  13. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.412
    Пол:
    Женски
    Da, ama zborime za kriteriumite na fakultetot koi go pravat toj fakultet kvaliteten ili ne
     
    На Angie1432, ElenaOfRivendell, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.042
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Тука никој не ги проценува способностите на студентите, туку се дискутира за критериумите за положување и студирање на универзитетите. Не се прави споредба за способности, никој не кажа дека поспособни се студентите на тој универзитет, туку се коментира критериумот. Членовите кои споменаа некои студенти дека не знаеле основна работа, не рекоа ништо за нивната способност, туку дека би требало тоа веќе да го знаат.
     
    На Beauty161, Glossy-girl, ElenaOfRivendell и 3 други им се допаѓа ова.
  15. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Во ред, но јас никаде не видов споредби освен за оцени, сесии и колку биле спремни студентите.
    Кога веќе дискутираме за критериумите треба да гледаме на други работи како што се хигиената, односот на професорите кон студентите, нивното предавање, опременоста со инвентар, дали се почитуваат правата на студентите, начините на полагање и сл. Ова се разликите што треба да се гледаат, а не дали некој знаел или не.
     
    На Glowy и Purplelilac им се допаѓа ова.
  16. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.768
    Пол:
    Женски
    Не можам многу да коментирам бидејќи не студирам медицина ама, дали сте озбилни дека на УКИМ - Медицина сите што се запишуваат се навистина одлични ученици и капацитет за идни доктори :D :D. Само тој дел не ми е јасен, друго не можам да навлегувам многу бидејќи се би било од рекла казала. А, богами лошо сум слушала.
     
    На Mishela, Tan4ence, christinnn и 7 други им се допаѓа ова.
  17. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Да, никој експлицитно не го рече тоа. Препрочитај ги постовите назад и ќе сфатиш.
     
  18. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.042
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Па сите членови коментираат критериуми. Ако дискутираме за критериуми на положување, сигурно критериум нема да биде хигиената.
    Дискусијата не е за тоа дали студентите учат и на кој универзитет повеќе учат, туку колку минимално знаење се бара од нив за да го положат предметот. Факт е дека УКИМ има многу построги критериуми и затоа повеќе студенти се префрлуваат од УКИМ на УГД.
     
    На ElenaOfRivendell, S.W.A.G, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.412
    Пол:
    Женски
    Mislev na onie kriteriumi koi se bitni za znaenjeto na studentite, a ne na toa kakva bila higienata vo fakultetot i onaka koga ke si doktor nitu eden pacient nemA toa da go interesira tuku tvoeto znaenje
    Tuka se napravija bash dobri sporedbi, skala na ocenuvanje t.e. minimalnoto potrebno znaenje za da se polozhi predmetot, brojot na sesii, uslovni predmeti a zaradi koi se gubi godina na ukim, a vie od ugd ne ste se soochile so toj problem
    Kvalitetot na fakultetot ovie kriteriumi go pravat a ne higienata inventarot i sl, za koi e izlishno da se zboruva
     
    На Angie1432, ElenaOfRivendell, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  20. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Критериум е факсот сета енергија, живот и сила да ти ги земе?
    Критериум бил бројот на страни, еј.
    Да, катастрофа се и двата.
    Пошто имаат бубање и само бубање. Пошто праксата е 10%.
    Ете, за оние што се тешат дека имало послаби студенти да кажам.
    Имав доволно поени да влезам и во факсот кој го сакав и во Скопје.
    Дека има студенти што не знаат притисок да мерат има и во Скопје.
    Темава ја отворив да си кажеме pros and cons. А, не да се вреѓа еден, да се издига друг.
    Сепак УКИМ постои над 70 години, УГД нема ни 20.
    Толку ли е сјајно на УКИМ, ете не знам. Кога ве читам добивам впечаток ко да е Хардвард.
    И на мојов има минуси, многу. Недоволна опрема, шетање по кампуси итн.
     
    На christinnn, Ambitious, Purplelilac и 1 друга личност им се допаѓа ова.