1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УГД или УКИМ?

Дискусија во 'Образование' започната од GirlRose, 19 ноември 2018.

?

Подобар универзитет?

  1. Универзитет „Св. Кирил и Методиј"-Скопје

    63 глас(а)
    61,2%
  2. Универзитет „Гоце Делчев“ - Штип

    40 глас(а)
    38,8%
  1. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.436
    Допаѓања:
    4.642
    Зборувам за регуларна квота. Ако тука е толку, за на УГД кој знае колку е во вакви квоти. Јас познавам лично девојче што сама си ја смени националноста за да влезе во вакви други квоти бидејќи немаше поени за во регуларна.
     
    На cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  2. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    Па добро ете и во регуларните квоти, државна последниот со 94, приватна со 89.
    Не би да навлегувам повеќе, ама за ова не зборам од памет затоа што и самата јас имам поминато низ процесов. Учете си луѓе, помагајте си наместо да се газите еден со друг, сепак ќе ја работите најубавата и најхуманата професија.
     
  3. Ambrosia

    Ambrosia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    1.799
    Пол:
    Женски
    Значи сепак не биле сите за медицина.
    И сега со вирусов видовме кој доктор каков е , да не ја спомнувам ситуацијата со Цаца, или една познаничка моја матична што дури чекаше резултати од тестот слободно се шеташе, или мојата матична што викаше абе што се секирате вирус ко вирус.
    Муабетот ми е дека не сите што ќе завршат медицина се јаки доктори и способни за работа.
    Колку примери знаеме што не можат една дијагноза да постават.
    Значи факултетот си е тежок, ама не значи тоа дека другите факултети се помалку тешки или вредни.
    Тука се водеше дискусија како за време од 6 год. студирање медицина други можеле да завршат 3 факултети. Со тоа автоматски се омаловажува нивниот факултет, знаење, труд.
    Секој си учи по желба. Како што кажав не е секој за медицина затоа што стварно многу примери имам гледано и слушано. Си го знаеме здравствово какво ни е .
    Камо идните генерации да се поспретни за работа. За сите ќе е подобро. Камо.

    Едит: баш во медицина има врска тоа како се однесува медицинското лице. Како може да нема.
    Дедо ми имаше канцер и еден неврохирург му вика ,, а , ти ќе умриш до напролет".
    И ова нема врска? Баш докторите се тие што треба да имаат пристап, да го смират пациентот посебно за таква чувствителна ситуација, да му кажеме на пациент дека ќе умрел, сите знаеме.
    Барем вие што учите медицина треба да знаете како треба да се однесува медицинско лице према пациент.
     
    Последна измена: 27 август 2020
    На Hristina7991, GirlRose, Glowy и 2 други им се допаѓа ова.
  4. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    @LadyR
    Пола колеги ни се од Скопје. Така да логиката со поскапо не ти држи вода.
    Ако немаш 42 поени автоматски презапишувааш ја годината. Не можеш да одиш на испит.
    На испит не ти кажуваат поени туку оценка. Така да, ова рчнувањето со поени ти е глупост жива. Знам дека тоа ти е мерило за квалитет, ама жал ми е, не е баш така.
    Немаме ни технички оценки кои ги има кај вас. Ете, може некој на колоквиум се да препише и да си има лагано 6. На УГД го нема тоа.
    Хигиена, хм. Да си хирург малку треба друго јаче да се миеш раце. И тоа го учат во Словенија во средно цел семестар. Како правилно треба доктор/сестра да се мие раци, ама само во Мкд се раѓаат со знаење како да се мијат раци правилно.
    Океј било стари лешови што се користиле, океј било што студентите психички паѓаат и година губат пошто еден предмет не положиле. Океј било една купа предмети (бтв, буквално истите се и на УГД).
    Катедри?
    Нема. Нема ривалства и катедри, тоа не значи дека нема асистенти и професори. Само нема таква поделба.
    Строги професори?
    Ми се смачи се едно исто да кажувам. Имам предмет на кој има презапишани над 50 студенти.
    Биофизика и генетика во Скопје учете од презентации. Тука се најопасните предмети пошто ептен бутаат.
    Не сум си дала право да ги навредувам оние од УКИМ баш поради таа причина оти ми е малтене банално.
    Ако кај некој професор има повеќе студенти паднато тоа не значи дека професорот е строг, туку дека не си ја завршил работата како што треба. Може 1, 2, 3 студенти не сфатиле, а не 50.
    Знам дека ти тешко паѓа што и тие на УГД имаат исто звање како тебе.
    Утре може да аплицирате за исто место и тој да го земе твоето место.
    Најубаво престани си со овие тешења дека си го завршила најтешкиот и најмакотрпниот факултет. Оти грешка си.
    Фактите ти се тотално погрешни (во врска де со начините тука како се одвива).
    Јас сум свесна дека универзитетот кој го одбрав како целина не е најсјаен. Не летам во облаци, ама па дека е ваква катастрофа како што го опишувате нема врска.
    И се најубаво ти посакувам, верувам дека си кажуваш сама на себе дека си го одбрала најдобриот факулутет во државата.
    Ама, дека се е сјајно како што кажуваш, не е.
     
    Последна измена: 27 август 2020
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  5. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Какви мои школски се запишаа на медицина во Штип и еве 4та година се, не сакам ни да помислам тие да ми го допрат детето а камоли пак да ми го лечат.
    Не зборам за сите што се запишани таму (верувам дека има добри студенти) , туку за тие што јас ги познавам. :puke:
     
    На LadyR, Waverly Raven, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Многу забегала темава и гледам некои членки се навредиле од сите коментари кои за жал се вистинити. Никој не потенцира дека вие не знаете да мерите притисок или да ги именувате коските. Говориме за реалната слика на факултетот и какви кадри продуцира...

    Значи УКИМ не е сјаен да , но постои 70 и кусур години. УКИМ има свој универзитетски клинички центар , катедри , институти. Нормално е наставата да биде поквалитетна. Тука не беше темата кој факултет што има дали институти , дали лешеви или фантоми итн... Зборуваме за квалитетот за наставата кои студентите ја добиваат на овие универзитети и критериумот за полагање на испитите и прием на студенти.

    Очигледно беше погрешно сфатено па почнаа препукувања за кој имал електронски индекс и нови столови а кој обични индекси и стари столови... Реално многу и не игра улога тоа , ниту пак страните на скриптите/книгите , нормално битно е знаењето.

    А во врска со примањето на студенти , на УКИМ се прима по еден таков со 60/70 поени и тоа во посебните квоти кај што нема матура/специјални услови. Во редовна квота во историјата на УКИМ не е примен студент со помалку од 88/87 поени , додека на Штипскиот примаат до 60-70 во редовната квота а да не зборуваме за другите квоти каде има и студенти со 55/56 поени на општа медицина. Повелете тука линк , селектирајте факултет за медицински науки , општа медицина , државна/приватна квота и видете само како се рангирани: https://upisi.ugd.edu.mk/
     
    На LadyR и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  7. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    Не знам што толку се фаќате за поените со кои ги примаат студентите како да не знаете како се пишуваат оценки во средно а па поготово на матура. Може некој со 98 поени што влегол ќе се снајде помалце од некој со 78 поени. Да имаше приемен испит друг муабет ќе вртев ама, бидејќи нема и видов кои и како се запишаа, муабетов не ви држи вода.
     
  8. ElenaOfRivendell

    ElenaOfRivendell Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2019
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    5.289
    Пол:
    Женски
    Од мој клас, две соученички, кои во 4та средно медицинско мислеа дека имаме 1 јајник, се запишаа на УГД, и се положуваат. Абе ајде, 4 години не научиле колку јајника имаме, со двојки беа, сега ќе се разучеле. Едната со 76 поени влезе, два збора не знаеше да сврзи како што треба. Секоја чест на тие што учат и се трудат и на двата универзитети, ама критериумите за оценување едноставно не се исти.
     
    На Glossy-girl, Lady D ❤️, LadyR и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    Моја другарка на УКИМ учи ноќ пред испит и положува магично. Другарка што е на УГД се скина од учење и се случуваше да не положи. Ова зборам за прва година, после изгубивме контакт. Значи признај дека имаш и кај тебе на УКИМ колеги за кои си се мавала по чело и си се чудела како се запишале. Доста со генерализирање.
     
    На Hristina7991, Glossy-girl, ElenaOfRivendell и 3 други им се допаѓа ова.
  10. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Да вредеа нешто и УКИМ и УГД ќе се најдеа на Шангајската листа за 1000 најдобри универзитети.
    Верувам дека сите сте свесни за состојбата на нашето образование и се надевам дека ќе престанете со генерализации.
     
    На Ambrosia, glosipgirl, Star_dust и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    Да, ги учиме, верувај.И повеќе од 300, од точка до точка.Ако не за сите предмети, за најголем број немаме простор да си прескокнуваме параграфи.

    ***
    Луѓе, што се лутите ако некој каже дека на еден факултет има повисоки критериуми од друг?

    Никој не ве вреѓа вас како студенти, туку збориме за општите услови какви се.

    Фактите се тие, една глупа споредба да направиш меѓу две средни, меѓу две основни школи ќе најдеш разлики а не па меѓу два факултета.Гледам членки погоре наброиле некои битни работи, ама не ви се свиѓаат. :D

    Не може сите да се подеднакво тешки и секаде да има исти критериуми, на некои се бара повеќе од на друг и таа е реалноста.Затоа некаде идат послаби а некаде појаки ученици(иако тука игра улога и средното, појак ученик од послабо средно ќе има предност пред послаб ученик од појако средно,што според мене не е праведно и треба да има приемни тестови).

    Ама пак на крајот, на студент што не му иде на уким ќе се префрли на угд или од старт го избира тој факултет.Милион примери.Е зошто е тоа така, ако не за да помине полесно?

    Да беа во секоја образовна институција подеднакво високи критериумите, немаше да се приметуваат толку воочливи разлики помеѓу студентите.Генерално ова, не мислам само за уким и угд.

    Да ми каже некој од Харвард дека кај нас од уким има многу пониски критериуми од кај нив и дека сме општо послаби, ама ич нема да се навредам зашто сум свесна како стојат работите, а егото ми дозволува да признаам дека некој таму вложува три пати повеќе за да положи од мене.

    Така што, убаво што учите и мило ми е, само кога дислутираме, да дискутираме објективно, а не да си сфаќате лично и да се осеќате нападнати.
     
    На Glowy, cresa-jagoda и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  12. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    Не можам ниту лично да сфатам ниту да се осетам нападната бидејќи како што кажав, не студирам медицина.
    Се надоврзувам на "фактите" што ги фрлате од ракав, за тоа какви студенти со какви поени се запишувале на Медицина при УКИМ. Ама џабе ќе се повторувам, само пак ќе кажам, да имаше приемни испити на факултетиве, ама еве конкретно сега на медицина бидејќи тоа е темата, скроз друга песна ќе се пееше али ај :D:D:D.

    Едит: Не знам дали знаете, ама постојат и други факултети што учат по 300 страни за испит, од збор до збор :worried:
     
    На Glowy и f.girl им се допаѓа ова.
  13. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.033
    Допаѓања:
    26.564
    Не се фаќам навредена искрено.
    Одамна е поминато времето кога при срце си ги сфаќав коментарите од рандом форумски ликови.
    Не дека сега ќе се отпишам од мојов и ќе одам на УКИМ оти некоја мисли дека тука не се учи.
    Ви ги корегирам фактите кои ви се сосема погрешни.
    Веќе ако терате нешто што се вика дискусија терајте со факти што се точни.
    Тоа дека ќе сте подобри доктори утре од оној на УГД или УКЛО е само тешење искрено.
    Учењето точка до точка не ве прави подобар кадар.
     
    На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    А делот од моето мислење насочен кон тебе беше само оној пред трите ѕвездички така што не знам зошто мислиш дека ти го посветив и остатокот од постот. :D
     
    На Lady D ❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    Извини не читам дел од мислење само. Не можам да ти го искоментирам во целост?
    Патем на мое мислење одговори, тогаш ене го едитот за тебе е, прочитај го само тоа и ќе дискутираме за една реченица од цели мислења :D.
     
  16. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    Па не реков дека не постојат?
    А не знам кои се тие факти од ракав?фактот што на еден факултет паѓање на еден предмет ти значи паѓање на цела година, многу менува во споредба со друг кај што не ни има услови.
    И тоа е едно нешто, да не се повторувам со другите.
     
    На Lady D ❤️, Glowy, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Дали сериозно го спореди Харвард со УКИМ? :rofl:

    Еве јас сум на УКИМ и не мислам дека сме нешто поразлични од УГД. Па и да сме, тоа не ми дава за право имплицитно да ги потценувам останатите и да мислам дека сум супериорна над нив.
    Симнете ги веќе розевите наочари и видете ја реалноста.
     
    На Hristina7991, Glowy, GirlRose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Damn...
    Ја гледам темава, викам чекај да видам што се дешава, што дискусија се води и мислев стварно нешто асално ќе прочитам. А оно медицина, медицина, медицина...:drunk:
    За мојава струка или општо некои други како е на УГД нема ни да прочитам очигледно.
     
    На Glowy, злоба и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  19. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    40.238
    Пол:
    Женски
    Буквално ми се гади од споредбиве кој бил затупен факултет, кој бил перспективен.
    Мизерно.

    Вие што пљукате по УГД треба да сфатите дека не секој може да си дозволи да оди на УКИМ, прво поради финансии, второ поради критериумите.
    И на едниот и на другиот факултет има неписмени створења а исто и паметни и на двата факултета.
    Познавам такви што се имаат запишано во УКИМ а во средно не знаеле да сврзат два збора, како и што не сакам да навлагам, ама престанете УКИМОВЦИ да мислете дека сте нешто над другите, пошто не знаете на чива врата ќе тропнете.
    У осталом, не сте го фатиле Господ за јајца ако имате диплома од УКИМ и мафтате со неа пред студенти завршени на УГД, смирете доживљај, у реду е.
     
    На sweetdesires7xo, Ladyy*, Hristina7991 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.293
    Допаѓања:
    20.770
    Пол:
    Женски
    Фактот дека се запишувале студенти со минимум 97 поени па и фактот дека сите тие студенти се капацитет и баш ги бива за медицина.
    А ова со презапишувањево, ме дирна сега :D.
    И на ПМФ е истото, врие од услови секоја година. И на ФЕИТ ако не положиш предмет, немаш право да запишеш некој што е услов. Ама океј, друго нешто?