1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УЕФА Супер Куп во Скопје 2017

Дискусија во 'Спорт' започната од ADOKI, 8 август 2017.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.396
    Јaс кoгa прoчитaв oрo, мислев некoи вo публикa нaши земaле дa игрaaт, кo штo беше сo oнa вo WizzAir. :rofl:
    Не сум гледaл oтвaрaњa нa некoи други вaкви мaнифестaции и не знaм кaкo oди сè тoa, нo oвa сo oрoвo не ми беше тaкa лoшo. Симбoличнo зa нaшиoт нaрoд, трaдицијa... Глуп мoмент ми беше штo немaме ни пејaчи, ни музикa, пa се пееше Sky Full Of Stars. А нaстрaнa тoa, идејaвa сo дечињaтa беше ствaрнo врвнa.
     
    На cresa-jagoda, PaLaVa, fallenangel и 10 други им се допаѓа ова.
  2. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Не значи дека ако ни се допаднало ова, живееме во пештера и не сме гледале ништо од ваков тип во странство, мислам до каде одат осудиве и претпоставкиве, човек дали да се смее или чуди :clap:

    Воопшто не гледам фудбал, не сум по тој спорт, така што самиот натпревар не го гледав, ама отворањето ми се допадна, чак што више на самото „просто и заостанато“ оро имав многу убаво чувство, знаејќи дека што се вели пола свет го гледа тоа, не гледа нас, а потоа за дечињата и немам збор :bow:

    Се е прашање до вкус, и ако за некои од вас мора да е бомбастично со модерни кореографии и распеани ѕвезди (кои патем нешто многу не ги ни имаме) и конфети, не значи дека сите треба тоа да го сакаат :^)
     
    На PaLaVa, Annath, AURUA и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Jason123

    Jason123 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    3.168
    Точно. Исто ко што не треба сите да се согласат со моето или твоето мислење. :)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Вчера навистина беше интересно и преубаво си поминав. Мене се’ ми се допадна, а најмногу дечињата што на знаковен јазик изведоа популарна песна. Но, ако мене ми се допадна, не мора на сите да им се допадне.

    Не би рекла дека се одржува во заостанати земји кога од 1998-2012 се одржуваше во Монако. Добро, можеби Грузија е, ама Чешка, Велс, Норвешка и Естонија не се. А за Монако да не зборувам.

    Мене ме изреволтира постот на самопрогласената дива ЈК, но секако дека ќе има по некој љубоморен.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Каков пост?
     
    На cresa-jagoda и Arthur им се допаѓа ова.
  6. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    На MagsDestiny му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.987
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    На ваков настан како овој вчера, без разлика дали е спортски или не, треба земјата домаќин да се покаже во најдобро светло. Македонија е земја со огромна традиција
    Викаш било старомодно? Требало нешто посовремено? Како што?
    Тресење газови на пример?
    Цел свет виде дека имаме млади луѓе кои негуваат традиција и за разлика од луѓево тука кои само знаат да јадат гомна, во светот тоа се цени. Со кој странец и да сум зборувала, сите кажувале дека се воодушевени од танците и енергијата и пораката која тие ја носат.
    Погледни го само сјајот во очите и насмевката која ја имаат играорциве. Тоа е радост, огромна чест да презентираш една земја пред цел свет правејќи нешто што го сакаш.
    Мене солзи ми дојдоа на очи поготово кога излезе детето со знамето. Многу моќен момент!

    Настанот беше преубав, секоја чест за организацијата и идејата пред се да се направи нешто вакво отколку да се избламираме со глупости
     
    Последна измена: 9 август 2017
    На Chica.Loca, cresa-jagoda, PaLaVa и 14 други им се допаѓа ова.
  8. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Тресење газови ? Кој рече ?
    Си гледал/а ваков спектакал во други земји ?
    Во штафетата што ја посочив тресење газови нема ...
    Би сакала вие дрините да гледате /присуствувате на вакви спектакли/манифестации па да сватите колку е назАдно ова , и ке сватите дека никаде нема газици освен во вашите мозоци....


    Жално е што немаме пејач од ранг на Тоше Проески , па да беше се совршено ...
    Едит: Сепак тоа е твое мислење , но и јас си имам свое мислење , нема потреба од наметнување .
     
    Последна измена: 9 август 2017
    На Stephen Amell и Arthur им се допаѓа ова.
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Шкoтскa сo гaјдите истo зaoстaнaтa е нели. Сигурнo стрaнците-гoсти, игрaчите и гледaчите кoгa гo видoa oрoтo рекoa -Леле кoј сељaчизaм. Сигурнo ги пoтсетувa нa некoјa свaдбa кaде пијaни чичкoвци и рaстресени стринки игрaaт бoси пa им дoјде пoд седиштa дa се скријaт oд срaм. Туку чекaј, тoa се твoи кoмплекси, не нивни. Нив мoже oтприликa дa им е сееднo или нештo нoвo и интереснo. Чистo се сoмневaм декa фејс пaлм зa oрoтo ќе нaпрaвaт кo штo прaвиш ти.
     
    На Gosh, cresa-jagoda, PaLaVa и 13 други им се допаѓа ова.
  10. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Од каде знаеш што мислат они?
    На кој спектакал во фудбал Шкотланџаните свиреа со гајдите ?
    Си гледала воопшто вакви ствари ?
    На пример Лига на шампиони 2017 во ракомет , кај што ВАрдар е шампион , гледаше ли ?
    Јас како што кажав ви посакувам да бидете дел од вакви ствари , светски манифестации па тек тогаш може да дискутираме.

    Незнам зошто ми го наметнувате тугото мислење
     
  11. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    И Шкoтлaѓaните свиреa сo гaјди и вo Дaблин сo нaрoдни тaнци се oтвaрaше. Не мoрa дa oдaм зa дa видaм, oтвoри нa интернет.
     
    На AURUA и Tanjamm им се допаѓа ова.
  12. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Си ги испомешала брзините драга .
    Отворање манифестации и навивачи се два различни поими!
    Навивачите од шкотска и овде ни дојдоа со гајди и сукњи , како што и нашите нАвивачи одат како фаланга и со тапани и тоа е Ок , тие се навивачи .
    Отвори на гоогле Олимпијада Лондон или нА јутјуб , види го и отварањето и затворАњето , и ке бидеш водушевена :o
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.086
    Допаѓања:
    11.244
    Орото многу ми се допадна. Како изгледаше одозгора, уууаааууу. Нека видат што е фолклор. Делот со знамето ме наежи.
     
    На cresa-jagoda, PaLaVa, sj *O* и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Подобро да има ора, отколку да „пеат“ некои т.н. пеачи ко Викторија Лоба на пример, па да „пукне“ гласот на сред изведба и да се обрукаме за сите пари. :D
    Не сум ниту некоја играорка, ниту пак којзнае каков патриот, ама изведбата беше повеќе од прекрасна и тоа не можеме да го негираме никако.
    Од историјата не се бега, а и факт е дека народните танци се едно од нашите најголеми обележја. Сè што беше прикажано беше на ниво - домаќински и културно.
    Не сме ние USA за чирлидерки да скокаат натаму-наваму на песни од Ники Минаж. :)
     
    На Gosh, Tanjamm, Yowannty и 15 други им се допаѓа ова.
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Лоба беше еден од ликовите што го рекламираат Пепси пред Супер купот и баш со дм се смеевме, недај боже да и речат нешто да отпее, се побрукавме скроз.
    Џабе се јадат вафли, се си беше на место.
    Можеа малку повеќе да го промовираат туризмот и да направат финти околу тоа со цел да ги задржат подолго тука, но што е тука е, ваљда прелаз на влада, најмалку им беше на ум тоа. Ама и тур операторите (ако воопшто можат така да се наречат) самите воопшто не се потрудија да направат нешто околу тоа.
     
    На Marossa, Tanjamm, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Леле дo Oлимпијaдa дoјде дa мешaш, aкo не дaј дa видиме Супербoлoт кaкo се oтвaрa и дa oдиме сите дa си легнеме.
     
    На Marossa, Annath, AURUA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Само по нешто да се плукало бе. Што е, срам да не ве фати што ќе речат другите оти сме се претставиле со носии. Оф бе, тие не се замараат како нас.
    Тоа е богатство што го имаме и треба да си го чуваме. Мене ми беше убаво и се осетив горда.
    Колкав труд само вложуваат играорците и на +40 и на -20, а ние не цениме..
    Во ред може требаше да ни дозволат УЕФА мини концерт, па ќе бевме задоволни... ама и тогаш ќе се најдеше некој да плука.
     
    На Tanjamm, cresa-jagoda, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Ајде и јас да пишам збор,два.
    Прво,многу ми се допадна ова отварањето.И јас не сум обожавател на фолклорот.Но,сепак тоа е дел од нашта култура и традиција (и навистина ми се допадна :wasntme: ).Дечките што играа се гледа дека се професионалци.Дека не се туку така одбрани.Сите до еден беа насмеани.Горди се што се присутни на некој убав настан.Што е реткост во последно време во државава.
    Второ,она со глувите дечиња.Голем респект.До оној што го организирал тоа и што овозможил да се запознаат со своите идоли.Срцето ми се стопли,искрено.Тие не треба да се гледаат како нешто што го грози општеството.И секако дека и на тие деца треба да им се овозможи шанса.И се гледа дека ептен беа радосни
    Трето,цените.Добро,бре.Македноче алчно на сите страни.Прифатливо е 10,20 денари повеќе од маркетите,ама ова??Страшно.Човек да се порадува дека нешто од светски рамки ќе се деси во Македонија,тие до пари да се докопат.Ненормална работа.
    И највеќе ми сметаше тоа што на социјалните мрежи сите се правеа тешки филозофи.Демек вака би требало да биде,онака.
    Не сум љубител на спортот,не гледав искрено.На YouTube го гледав отварањето.
    И доста со тоа било сељчизам.Тоа не е журка па да викнат ди џеј.Мечот се одигра во Македонија и треба да се покаже државата во вистинско светло.Тоа што сме.И со ова што го кажа членот погоре дека било сељачизам фолклорот,играорците што се?Секаде по светот се негува фолклорот,овде се плука.Фолклорот е уметност.Сељачизам е Ана Николиќ и Милица Тодорович.
     
    Последна измена: 10 август 2017
    На Tanjamm, cresa-jagoda, Olitomboy12 и 7 други им се допаѓа ова.
  19. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Кога ви доаѓа гостин од странство и сака да му ја покажеш твојата култура и историја што му покажуваш? Историјата или пак рекламата на Gute Früchte? Се разбира, културата, историјата и фолклорот. Затоа не разбирам зошто е тоа лошо? Тие народни носии се дел од нашата култура а и исто така ја претставуваат нашата словенска историја зошто тие носии биле носени од нашите претци и се доста поврзани со нашето словенско потекло. За тоа во друга тема. Сè беше во нормални рамки. Дури и беше скромна претставата и тоа особено многу ми се допадна, немаше некои помпезни претстави и сл.
     
    На AURUA, cresa-jagoda, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Штом ниту јас не успеав да најдам мана, нема мани. Се работеше за елитен настан, беше угостен кремот на фудбалот за ТВ пренос кој цел свет можеше да го гледа во живо, и прво УЕФА не би дозволила бламови, 100% биле примани детални инструкции како се да биде како по прирачник, во и околу стадионот. Е сега, навивачите којзнае што се не виделе низ град деновиве, ама гостите во луксузен карантин сигурно немале поплаки.
    Единствена критика до медиумите кои не знаеја да збогатат атмосфера, за веројатно, најубавиот вторник во Скопје. За љубител на фудбалот, ова е магија и живеење во град каде се одвива јак натпревар е посебно доживување, сон.


    Се мисли на неразвиени фудбалски средини, значи помали градови, како и места каде не се вложува многу во фудбалот. И секако, тоа не важеше во годините кога Монако беше домаќин на куповите.
     
    На Olitomboy12, Annath, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.