1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета - Одржување

Дискусија во 'Диети' започната од SkarletOHara, 18 октомври 2012.

  1. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Добро а што се случува со кг кај вас? Загубивте нешто останавте на исто или како? Баш ме интересира.
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Јас сум на исто што баш и не ми се допаѓа, се надевав дека ќе симнам барем уште 2 кг ако не за друго, а не дека не се придржувам, се придржувам строго кон правила само малку повеќе јадам количински во однос на претходно и тоа не секогаш. Планирам откога ќе зарвшам со одржувањето да продолжам веднаш со турбо ун.
    Едит, а кај вас?
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.657
    Допаѓања:
    95.766
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не сте ја разбрале диетава, не значи дека со Одржување ќе изгубите задолжително килограми, и не е ТурбоУН сама по себе диета, тоа е забрзување на слабеењето кое поради тоа што организмот се навикнал на еден та ист режим заборавил дека треба да слабее, и да ТурбоУН се држи или 12 дена пред Воден или 12 дена пред да треба да ви биде Воден, исклучиво крајот на 2риот и 3иот месец од диетата, нели трае отприлика 3 месеци. Значи, можно е со Одржување да се ослабе некое кило, но не значи дека е задолжително тоа. Самиот збор Одржување ви кажува. Препорачано е и покрај се да се продолжи уште нови 91 ден јадење за појадок исклучиво овошје, во пар се разбира, како и во диетата. Јас се водам по тоа дека ако сакам да ослабам 20 кила ќе се потрудам да ослабам 25, сигурна сум дека ќе вратам некое кило, па да не си ја чукам главата од ѕид.
     
  4. The.Pink.Angel

    The.Pink.Angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    497
    Допаѓања:
    132
    kolku od prilika se oslabnuva za 2 nedeli ? :)
     
  5. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Кај сте женски? :D Ние од Св. Никола па до денес нон стоп сме со гости, бетер Ивкова слава :rofl: ама ако куќа отворена дај боже само за убави работи :D Јас да ви кажам како си поминав... па вака во протеински за ручеци имав сувомесно(чајна, кулен, чадено пилешко, кашкавал...), а вечерата ми беше шопска салата,немаше смисла пак да јадев сувомесно, а и не ми се јадеше сита бев ептен јадев шопска колку да не ја изостанев вечерата, во јх за ручек си јадев кифлички со кечап, а за вечера си јадев од сите можни слатки што ги имавме направено :D битно си јадев според денот што ми беше без да правам прекршоци освен количински малку повеќе што јадев и овие сувомеснати ствари, ама во толку време ако се опуштам малку па и не е страшно, се надевам нема да се уплашам кога ќе се качам на вагата (се оставам за утре, некако ми е страв :rofl: ) и то је то. :hai:
     
    На SkarletOHara му/ѝ се допаѓа ова.
  6. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Guten Tag :)
    Ме примате во друштво? Од денес се префрлам ваму. Планирам барем два месеци да се одржувам, после ќе запролети и ќе се фрлам во поход на смачкување на уште 5 кг, толку ми недостигаат до моето замислено. Првично не мислев дека и волку ќе можам, ама волјата чуда прави.
    Ете така... Денес на мени за појадок 2 мандарини. За ручек ќе си печам две јајца со две зденки, оригано и бибер, малку салата. За вечера 1 јајце печено, малку сиренце или пак зденка и малку салатка.
    Всушност ист принцип на јадење како и до сега.
     
    На Angel.Heart и anabel-a им се допаѓа ова.
  7. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Бидејќи со одржувањето почнав 1 Октомври, како и да е, помина и тоа :) Сега овие денови ќе си се опуштам малку, не дека не го правев тоа во последно време, но го правев со каење :D , ете личност што не ме гледа секој ден ми кажа , дека се немам поправено можеби и имам симнато нешто. А во одржувањето престанав и да вежбам. За празнициве немам намера да с е оптоварувам што и како, секако се во граници на нормалата, но после Божик почнувам со нов циклус на УН диета, посериозно и со вежби. Кога почнав со диетава мислев дека 3 месеци се премногу да мислиш што и како, но ете поминаа 6 месеци, дури некако неосетно.
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Среќна ви нова година на сите, многу среќа, здравје, љубов и изгубени и никогаш не вратени кг :D како сте, како поминавте? Мене вчера ми беше протеински, па си јадев кулен, чајна, врат, кашкавал.... битно протеини :) Денес јх, јадев за ручек интегрални шпагети, а за вечера велика количина на благо :lol: Се спремам психички за утре, овошниот ден, нешто ме мава јака криза за јадење, ај дај боже до утре да ми помине оваа пуста криза :D
     
    На thinkerbell му/ѝ се допаѓа ова.
  9. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Мал новогодишен извештај :D
    Вчера протеински ми беше. Добра бев, умна, каснав малку месо, кашкавалче, пола јајце, малку сирење. Не мешав во глобала. Од алкохол чаша ракија и две чаши бунар. Е на крај каснав парче тоблероне, цела вечер пред мене стоеше :$
    Денес зафркнав работа. Скробен ден. Си појадував 2 мандарини и еден чај како човек, потоа отидов на ручек кај момчето, а таму немаше ништо скроб. Имаше месо на скара, руска, сарми, сите чуда, освен чист скроб. И решив протеини да ручам. Каснав парче месо, малку кашкавал и сиренце, салата од зелка. Тоа е. Нема да вечерам, ручав околу 5 ипол па не ми се јаде.
    Утре ќе печам компир. Чист скроб.
     
  10. Sonne

    Sonne Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    21
    драги мои диеталки срекна нека ви е новата година да сте ми зиви и здрави,слаби :D срекни весели и успесни,и се најдобро во неа.ајде и јас еден известај на нова година ги променив деновите наместо јх јас имав овосен и вецерта само едни глупави грицки несто во стилот на кикирики пробав :envy: ,не дека немасе да издрзам и без нив,ама ајде де ...е вцера нели касно се разбудив ама пак имав време за сите оброци хахахахах а за вецерата посебно ;) демек од лани муабетот ми е да не претерувама ама еве така поцна и оваа година и колицински е ``малку``повеке и ако не го размесам не ме бива :tmi: не сум се мерела многу време по мене не би требало да има промени празници ме фатија па везбанјето малку послабо,ма ке ја средиме таа работа...ајде да ве прасам сега на бадник како планирате :| еве кај мене се пага овосен да рецеме пак да сменам да е јх,сто правиме со намирниците?? :^) бадник е еднас,ама совеста :fubar: ?ај ве молам малку помос околу оваа ? :wasntme: да одлуциме на време па после ке си споделуваме ``гревови`` поздрав :hai:
    п.с леле да не заборавам да казам јас со алкохолот воопсто не пазам ама ете празниците се изговорот :worried:
     
  11. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Ах, и мене ми се паѓа овошен. Јас планирам да го терам овошен цел ден. За вечера ќе печеме ослич, наместо пржен, ќе има грав, сарми, посни работи де.
    Мислам да каснам едно парче печен ослич и малку од лепчето со паричката ради адет. Барем протеините во овошен се помало зло од скроб или јаглехидрати. И онака ќе вечераме накај 6 часот, ќе има време додека да си легнам да се преработи :)

    Eдит: Бадник се паѓал недела вечер. Јас мислев сабота е. Збунка во пресметки, протеински ми е тогаш. Гајле немам, ќе јадам риба :)
     
  12. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    И мене бадник ми се паѓа протеински, па мислев да го сменам во скроб, ама некако ќе ми дојдам три дена скробни по ред, се мислам, а баш си сакав да си каснам гравче, посна сармичка... :D Најверојатно ќе си го направам скроб, значи недела пак скроб, понеделник јх, вторник ми е овошен и среда ВОДЕН :D леле леле :D ќе пишам секако што и како сум направила и во кого ќе се падне паричкава ;)
     
  13. Sonne

    Sonne Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    21
    и сега сто одлуцивме :D јас јх да го правам па да вецерам од лебцинјата само? и после баклава на крајот:?:или да го терам овосен па на крајот риба, ох леле маки си мислам правата варијанта ке ја правам :^) а после тоа секако еден воден ке воведиме,не ми е за јаденјето ке одолеам ама некако стравот од недаај бозе несто да се зафати со овие поцести промени во деновите:sweat: арно сто има цовек кај да си се исказе,да немора да ги замарам останантите :D :*
     
  14. Sonne

    Sonne Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    21
    Eдит:
    не видов ни јас дека недела е бадник,јас си сметав како да е понеделник знаци немаа промени во редоследот недела е јх :$ а за др ке ја мислиме :*
     
  15. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Девојки еве 10ина дена како сум на одржување, се мерев денес, сум ослабнала уште едно килце.
    Прекраснотии :rofl:
     
    На Regenbogen, Angel.Heart и Lux им се допаѓа ова.
  16. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Христос се роди! Нека ни се среќни празнициве на сите православни христијани.
    Јас вчера како што кажав си го направив скробен денот, за ручек јадев посно гравче со маслинки и ајвар и зелка салата, а за вечера посни сарми, маслинки, ајвар и зелка салата. Денес ми е јх ден, денес имам панагија така да сабајле каснав од лебчето малку само тоа делче со виното и две мандарини, за ручек и вечера нешто благо најверојатно многу ми се јаде, а и утре ми е овошен а во среда воден па мора да собирам сила уште сега :D Вие како поминавте на бадник, и кај кого се падна паричката? Кај нас во тато :* :hai:
     
  17. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Христос се роди! Кај мене се падна паричката :rofl:
    Мене вчера ми беше протеински и одлично поминав. За ручек си јадев риба и малку сирење, за вечера исто риба и неколку залчиња од лепчето.
    Денес ми е скробен ден, таман ќе јадам од гравчето од синоќа :)
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sonne

    Sonne Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    21
    срекни и берикетни бозикни празници диеталки, да поцнам од парицката ,се падна во сестра ми :D ви казав кај мене бесе јх ден и како сто мозам да забелезам јас сум најзагазена хахах за руцекот јадев 3 мали гурабии(знаете овие стое треба да се потопени во сербет ама насиве беа скоро како кифлицки не беа благи)и ај тоа ок ама дури стаса вецерата богами прегладнев и кога си седнав од овие месените работи (мајка ми како ги бесе погодила :tmi: )си пробав од се од зелникот,имасе една како погацка со малку ајвар ги пробав и за адет само малку макав во заправата на тавце-гравцето,и нели бидејки многу ке се цека до др јх на крајот пробав и малку алва и баклава :| многу е? :tmi: аууу да и испив 1 литро вода :o сега незнам дали од јаденјето или од водата ама си имав тескотии....не за друго си имам гриза на совеста бидејки бесе малку касно и јас пробав пак од колацинјата..е затоа денес воден ден ке терам :!: нема попустанје...си мислам арно сто си имам резим бидејки мозесе и полосо да биде...замислете кога ке се измесаат сите тие намирници аууу...е така ајде да го истуркаме овој воден ден,па од утре како луге да се вратиме во нормала :worried: пак ке ве известам...имајте убави бозикни празници и пазете на трпезата ;) п.с јас и одамна се немам мерено,незнам како ке соберам храброст да се проверам,инаку кога поцнав со одрзуванјето после малку време веке бев усте еден кг подолу,да се надеваме сеусте е така :worried:
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sonne

    Sonne Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    21
    драги мои ветено-сторено :$ вцерасниот ден без ниту една греска помина во знакот на цајот,вода и 2 кафинја :D ке докторирам во оваа област :D замислете цел ден по гости,бозикна трпеза пред мене а јас цај :emo: и денес бас имав прилика да се мерам се е на место :rock:и тоа 1 килце изгубено во одрзуванјето,усте е изгубено :wasntme: со оглед на тоа дека усте малку бројам до крајот на одрзуванјето да се надеваме ке изгубам барем усте едно и да не целта е одамна постигната 8) ама нели никогас не е доволно :$ бидете ми поздравни ситеее :*
     
    На thinkerbell и Angel.Heart им се допаѓа ова.
  20. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Јеееее, го издржав вчерашниот 87-воден ден. :clap: за мене. Цел ден си пиев водааа, чајче, кафе и какао и успеав. Денес за појадок изедов 4 мали мандарини(200г тежеа сите заедно) и едвај го чекам ручекот да си каснам како човек, ќе јадам пилешки стек со кари сос и печурки...мммм... :P
    Него луѓе се ближи крајот и на одржувањето, понатаму сигурно продолжувам со турбо ун, но што потоа? Несакам да се вратам на стариот начин на исхрана од страв да не ги вратам кг, се мислам да ја пробам диетава на иренна еден месец да видам ако успеам да си ја одржувам така моменталната килажа ќе биде супер зошто тој режим некако најмногу ќе ми одговара покрај факултетот и обврските што ги имам, но ми е страв таму за појадок е дозволено благо, а јас како што незнам да се контролирам со благото, мислам дека не да ја одржувам килажата туку одма ќе се здебелам :D но од една страна пак самата помисла кога ќе знам дека секој ден е дозволено за појадок благо, па нема да ми се толку јаде, оти нели се е повеќе до психа, кога не смее ти се јаде, а кога смее е тогаш не :rofl: Па да пробам еден месец, ако си ја одржувам моменталната кг ќе биде супер, а само ако накачам 1-2 веднаш се враќам од почеток на ун додека е на време. Вие што би ме советувале, како да правам? :*
     
    На Sonne му/ѝ се допаѓа ова.