УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

 1. Girl235

  Girl235 Активен член

  Се зачлени на:
  27 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  22
  Eve me posle dolgo vreme jas sum na pauza od septemvri pak na un :)
  Gi citam porakive i gledam deka sakate da se otkazete..Znam deka e tesko i sega plus na toplovo ama probajte da izdrzite zasto stvarno pomaga dietava.Jas so premnogu greski oslabev okolu 10/12 kg :)
  So srekja na site.. ;)
   
  На Sirenaa86 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  18.349
  Пол:
  Женски
  Исто и јас, 11кг намалив но веќе не можам, ми стана монотоно и не секогаш успевам да останам доследна на редоследот..
  Овошните ми станаа измачување, зошто ни сама не знам, можев салати да јадам, смути да пијам ..
  Се откажав завчера :|
   
 3. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.381
  Допаѓања:
  53.230
  Абе те читам се мачиш, дај да ти пратам да прочиташ за Фитнес пал и за броење макрос, стварно поедноставно е. Мислам, посложено на почетокот, ама после ќе си речеш, што сум се глупирала. Подолготрајно. Не е од денеска за утре, од денес за навек е, за секоја пригода.

  Извини што ти се убацувам како џокер во покер, ама еве каде мислам дека ти се грешките.

  - Порциите ти се многу големи и не одиш во калориски дефицит (нормално, затоа што си гладна, две овошки за појадок не се доволни)

  - Ако јадеш помалку, веројатно одиш во survival mode, т.е. телово не ти слабее оти знае дека нема да има јадење

  - Јадеш шеќер за појадок што се согорува многу брзо и стануваш уште погладна (зошто овошните ти стануваат потешки и потешки, пинг @Chanell* )

  - Внесуваш многу јх (премногу е, верувај... ако ти ги избројам на апликацијата, ќе испадне дека јадеш како билдер што се обидува да качи мускулна маса)

  - Не јадеш доволно протеини (еден протеински ден со три дена каде што се јадат други работи не е доволен... како за илустрација, јас дневно јадам парче месо/риба и за ручек и за вечера, плус јајца, плус протеинска ужинка - и не, не сум билдер :))))) )

  - Не јадеш доволно диетски влакна (5-7 порции зеленчук на ден, порции = cups)

  Најдобронамерно, како некој што се мачел со вакви „диетички“ со години... не функционира на долги стази, си го расипуваш телото.... пиши ми и лп ако сакаш да не ја трупаме темата.
   
  На orhideea, Animali и Majuska83 им се допаѓа ова.
 4. Lily12

  Lily12 Нов член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Унки, скоро месец од кога сум на режимов, разлика некоја нема веројатно од што имам малку за симнување. Денес протеински, се си беше океј до вечерва ...гладна година :( огромна грешка.
  Да продолжам со скроб утре или да го држам овошен па да си терам со јх во понеделник?
   
 5. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.968
  20190707_114952.jpg
  Јх ден, број не знам кој :D
   
 6. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.968
  Продолжи си со тоа што ти е на ред.
   
 7. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  18.349
  Пол:
  Женски
  @mKdevojce Што се овие круговите?
  Каков резултат имаш до сега?
   
 8. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.968
  Тоа е палента. За 25 дена бев -4кг. После тоа ја згрешив работата нелолку дена по ред. Сега почнувам од почеток, денес ми е 3ти ден. Инаку ја држев 2 месеци оваа пролет и бев -8кг, после тоа се опуштив па си вратив дел од изгубените кг.
   
 9. Марсита

  Марсита Нов член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2019
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  29ти воден... се мислев дали да го држам, ама направив повеќе грешки изминативе денови и ајде да надокнадам на некој начин. Не знам како ќе го поминам денов, ќе мора порано да си легнам. Ќе ви кажам како ќе поминам. :wasntme:
   
 10. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.188
  Допаѓања:
  51.527
  Прв пат држам диета и многу време ми требаше дури се решам да почнам.
  Јас овошје мразам, никогаш не сум јадела, ми се гадеше во овошен ден, со сила јадев.
  За појадок бев изгладнета и после за ручек ќе јадев и ми беше многу тешко на стомакот.
  Мене ми треба појадок и ручек јас скоро никогаш не вечерам.

  Прати ми да прочитам за тоа и плус апликацијата што брои калории.
  Кажи ми колку се потребни дневно, како се мерат, дали ако се меше пример скроб и протеин се слабее или не треба да се меша...?
  Прашање и нејаснотии имам премногу :(
   
  На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Марсита

  Марсита Нов член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2019
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Си легнав да не ме мислите :P
  Издржав цел ден на вода, кафе и чај.. ух, сега почна нервоза да ме фаќа, ама си легнав одма. (waiting)Утре со нови сили, продолжуваме :rofl:
   
 12. Normina

  Normina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2015
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски


  Zdravooooo,
  so ova sto go pisa me stavi vo dvoumica,moze da dobijam plance i aplikacijata?
   
 13. anonimnaaa7

  anonimnaaa7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво и поздрав до сите, сакам да ја почнам диетата но пред тоа си направив план, па сакам да добијам ваше мислење дали е во ред и дали да ја започнам :)
   

  Прикачени фајлови:

 14. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.968
  Само да се пријавам дека сум тука. Да не ме мислите :D8) 20190712_130214.jpg
   
  На Lostinparadise, Emilija97mk, GoodGirl45 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Normina

  Normina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2015
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Здраво.
  Имам едно прашање. Бидејќи сум анемична и освен аронија од сабајле морам да јадам какао во зрна со неколку свежи урми ( делува мн позитивно на жележото) Па ме интересира што со доручекот? Дали тоа да ми биде како доручек или може да јадам по две овошки?
   
 16. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  854
  Пол:
  Женски
  Pregolemo parce leb ,moj sovet jadi ako treba uste edna porcija mandza samo Bez Leb,zatoa bavno ti odi slabeenjeto
   
 17. BellatrixF

  BellatrixF Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  A dali mora da se drzi vodniot den? Na primer da imam ovosen den, i posle toa da prodolzam so proteinski den? A vodniot den da go isklucam. Ke imam li vaka rezultati?
   
 18. Strong.44

  Strong.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2014
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Имам прашање до оние што слабеат по 4 кг за 8 дена или 4 за 6, како?
  Се правам како што треба дури порцииве дознав дека сум ги јадела уште во помали количини од тоа што требало но не верувам дека може толку многу кг во толку малку денови. Пиете мекој чаеви или во што е магијата?
  Инаку, 7/60 денес, јаглехидратен и добро утро нека ви е на сите. Моето започна со праски голи и кафе без шеќер :inlove:
  И да, денес ќе се измерам и ќе ви пишам дали има напредок. Држете среќа хехехе :worried::*
   
 19. Strong.44

  Strong.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2014
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Update: Многу се извинувам што не верував, 3-4 кг 7 ден.
  Мотивацијата сега е преголема. Поздрав и држете се по правилата.:l:
   
 20. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.188
  Допаѓања:
  51.527
  Не мора да се држи водениот. Можеш со протеински да си продолжиш.


  Тоа е задршка на течности во организмот не е салце но секако е голема мотивација. Среќно до целта.
   
  На Strong.44 му/ѝ се допаѓа ова.