УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

 1. Girl235

  Girl235 Активен член

  Се зачлени на:
  27 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  22
  Sakav da ve prasam za vreme na pauzata ostanuva 90 dena uste za dorucek ovosje.Sekako prvo zemam ovosje no dali moze i nesto drugo osven toa?Pregladnuvam do rucekot a i celo vreme zemam uzinki pa si mislam deka e zaradi toa sto nemam dorucek.

  I da prasam 2 meseci imam neredoven ciklus i problemi dali na nekoj mu se ima sluceno? Dodeka ja drzev dietava bese se okej ama otkako prekinav imam neredovno i kratko trae sega vekje ima mesec ipol a uste mi kasni...
   
  Последна измена од модератор: 26 јули 2019
 2. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.188
  Допаѓања:
  51.527
  Ова е табелата за одржување на диетата.
   

  Прикачени фајлови:

  На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Melek2018.

  Melek2018. Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2019
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
  Здраво и јас планирам да ја почнам оваа диета.јајцата ќе може ли пржени да бидат или само варени треба?
   
 4. Melek2018.

  Melek2018. Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2019
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
  Девојки ај молам за одговор
  Салата со цвекло морков и марула ќе можели.. зеленчук се јадели ли на пр тиквичка модар патлиџан да искомбинирам со месо.. денес ние прв ден сабајле се напив млака вода со лимон и една банана изедов.сега за ручек се мислам што.
   
 5. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.968
  Може да бидат пржени и но на нелеплива тава со една лажица масло.
  Може. Сите тие се неутрални намирници.
   
  На Melek2018. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Melek2018.

  Melek2018. Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2019
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам многу чекав одговор е сега на пр појадокот ми беше во 10 ручекот во колку да ми биде јас уште не сум јадела не сум мн гладна..вечерата точно 18 треба така
   
 7. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  1.968
  На протеински ден времето помеѓу оброците треба да биде барем 4 часа, на скробен и ЈХ по 3 часа, а на овошен по 2. Нема одредено во колку часот треба да ти се оброците, си ги прилагодуваш како ти одговара. Само треба да се придржуваш на времето помеѓу ручек и вечера. А за времето помеѓу појадок и ручек не сум сигурна ама мислам дека треба 2 часа да е.
   
  На Melek2018. му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mariiiii

  mariiiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2013
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  206
  Пол:
  Женски
  Девојки вие што одите 3 смена на работа како издржувате, како ви е распоредот и дали користите плус некој додаток во исхрана?(витамини,суплементи)
   
 9. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  49
  Пол:
  Женски
  Девојки, после колку време од прилика може да се очекува резултат?
   
 10. mariiiii

  mariiiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2013
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  206
  Пол:
  Женски
  Индивидуално е кај секој различно.Кајмене без физичка активност не функционира баш најдобро.А со физичка активност повторно е бавно за разлика со некој други што слабеат и по 10кг во месец но во просек слабеам 3-5кг месечно.Почнувам од понеделник но колку ке издржам незнам бидејќи работам во три смени
   
 11. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.727
  Допаѓања:
  25.866
  Пол:
  Женски
  Решена од денес на диетата да бидам па како почетник дајте предлози за почеток и редоследот како да биде секој совет добредојден.
   
 12. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.849
  Пол:
  Женски
  Повратник после многу години на диетава. Денес втор ден,

  скробен 2/90

  доручек : 2 праски
  ручек : салата од црвен грав
  вечера : салата од црвен грав

  Вчера почнав со појадок јаболки, ручек пилешко и вечера јајца.

  Ме интересира бистрата супа, само во протеиски ден беше? Или зеленчукова и во скробен? Уште не сум зела а ќе земам секако, првите 4 дена да се привикнам и ќе терам после. Првиот пат најмногу имав ефект од диетава, ама овој пат и вежбам убав тренинг, појак, па ќе видиме.
   
 13. Fit Girll

  Fit Girll Активен член

  Се зачлени на:
  22 март 2019
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски

  Како ја правиш салатата?
   
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.849
  Пол:
  Женски
  Има еден зелен микс од Кам, плус патлиџан сецкам и додавам конзерва грав или пченка. Денес беше грав. Гледам во вид на салата да е за да изедам повеќе зеленило од главното.
   
  На Fit Girll му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Sk95

  Sk95 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2016
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  10
  Neli sto jades za rucek treba da e i za vecera? Primer rucek meso i vecera meso, ne smee da se mesa
  Inaku i jas pocnuvam od denes i se nadevam ke isteram do kraj
  1/90
  D: dve kruski
  R fisfingeri przeni na malku maslinovo, kriska leb i salata
  V pola od rucek (so kriska leb bev mnogu gladna)
   
 16. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.849
  Пол:
  Женски
  Абе ај јас ја утнав со ручекот и вечерата, ама ти со фишфингериве? :D Шала на страна, фишфингер не ти е протеин, да знаеш, и баш ти е мешање на протеин со јх. Исфрли ги од диетава.
   
  На Sk95 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  18.349
  Пол:
  Женски
  @AngelOfArh Јас јадев бистра супа во протеински, а зеленчукова супа со неутрални намирници во скробен и овошен (витамински) меѓу оброци, за да ме држи сита.
  Имав многу добар резултат овој пат.
  Тебе те читам стално нешто почнуваш диети, а не довршуваш.
  Не си наоѓај изговор, ако сакаш да ги мавнеш тие вишок килограми сфати го ова озбилно,не за друго, за здравјето!
  Морам да те карам :) и јас бев вака, почни денес па прекини, па пак почни .. итн итн.
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.849
  Пол:
  Женски
  Јас сум ти цел живот на диета, во теорија се знам, што како е, ама никако во пракса. Ги симнав 10те закоравени кила од бременост, сега одам даље со оние од пред тоа.
   
  На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  18.349
  Пол:
  Женски
  @AngelOfArh И јас сум, затоа I feel you sista’ :D
  Колку имаш за симнување, секако ако не е тајна?
  Нели, колку повеќе кг толку побрзо се симнуваат.
  Ова во пракса-јас го потврдив дека е така :)
  И сега пазам со друга диета секако,и одам надолу... и никогаш нема да дозволам да се вратам на тие килограми,никогаш!
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 20. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.685
  Допаѓања:
  47.849
  Пол:
  Женски
  20 имам за симнување, за да останам бремена со второ, па после јово на ново. Не можам на оваа килажа, не сакам, да останам бремена со второ.
   
  На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.