УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

 1. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  47.931
  Пол:
  Женски
  Онда клавчиња тргам, а ако најдам линкот ќе ви пишам баш.

  Еве сега читам, ме збунила изгледа палентата, дека палента може ама не и пченка. Онда супер пошто ми фалат идеи за скробен ден и вака ќе си правам салата со пченка. ТОП! А за вечера ќе се жртвувам со сладолед, тоа е, што да праиме, тежок живот диеталски :rofl:
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  2.998
  Пол:
  Женски
  Зрната од житарици спаѓаат во скробен ден, додека брашната од истите се јх. Така да во случајов пченката е во скробен. Палентата е во јх.

  Позз
   
  На Katie90 и AngelOfArh им се допаѓа ова.
 3. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  2.925
  02/90 - Скробен ден
  20190902_123735.jpg
   
  На Belabelinakinder, Katie90 и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 4. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  571
  Здраво феминки, примате ли уште еден повратник на ун диетата ?
  Добра екипа се собрала па да се приклучам.Јас почнав од вчера и имам повеќе од 10 кг за симнување.
  Па вчера протеински доручек банана ручек 2 пржени јајца на малку масло со салата од домати ротквица и кромид и половина парче црн леб со житарки за вечера 1ипол варено јајце без салата.Денес скробен доручек банана ручек ориз со спанаќ и за вечера половина од ручекот.
  Видов имате прашања за палентата и пченката па симнав две слики од фб од групата ун диета.
  @Justicija да ти одговорам на прашањата освен вода и кафе чај и за вечера во јх ден какао не е дозволен никаков друг пијалок мусли можеш во јх за вечера.Јаткасти плодови само во овошен ден до 100 грама непечени несолени и тоа многу се калорични да знаеш
   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена: 2 септември 2019
  На Bubba-Hubba, monka_bonbonka и Chanell* им се допаѓа ова.
 5. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  2.925
  3/90 - ЈХ ден
  Од ова ќе има и за ручек и за вечера :D.
  20190903_120226.jpg
   
  На Belabelinakinder, ZAHRA и Katie90 им се допаѓа ова.
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  47.931
  Пол:
  Женски
  ПМС и УН како идат едно со друго? Кај мене вришти. Изедов и јатки, изедов и банана, сега со сливи да се лажам. 16/90, овошен/витамински, како ли да се издржи.
   
 7. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.126
  Пол:
  Женски
  Многуу тешка комбинација.. Нека ти е со лесно.. :D
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  1.126
  Пол:
  Женски
  Се мислам дали и јас пак да ја почнам диетава. Ја држев лани ослабев 8кг од кои 4 вратив.. Но, не ја држев најстрого како што треба, плус не а држев и 3 месеци. Но, тогаш се одеше побрзо.. После некое време пак ја држев, но кг многу тешко одеа надолу.. Затоа се мислам сега пак дали да ја почнам, плус и овошниот ден ми е малку тежок иако сум љубител на овошје..
   
 9. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  47.931
  Пол:
  Женски
  17/90 протеини
  доручек - 2 праски
  ручек - салата од зелка и туна (сум заборавила колку е добро)
  вечера исто како и ручек

  Леб јадам мнооооогу ретко, најчесто бидејќи за јх јадам бели пецива па да не ми се фати многу. Искрено ми смета глутенот па пробувам скроз да го тргнам, ама така освен ако не спремам дома глутен фри пециво немам што да јадам. Ќе се трудам кога сум дома да земам пример безглутенски тестенини. Супа не пијам ама надохнадувам со вода.
   
  На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  2.925
  Овошниот ден може да почне :inlove:
  20190904_131045.jpg
   
  На GoodGirl45, monka_bonbonka и Belabelinakinder им се допаѓа ова.
 11. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  47.931
  Пол:
  Женски
  Јас искрено се мислев за грозје и смокви, земав едно кисело грозје вчера па изедов сосем малку колку да ми помине меракот. Нели грозје и смокви не се препорачуваат? А банана најмногу 2, така знам во овошен ден.
   
  На Belabelinakinder му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Belabelinakinder

  Belabelinakinder Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2016
  Пораки:
  1.799
  Допаѓања:
  23.032
  Пол:
  Женски
  Секое овошје е дозволено само 2 банани и јас почнав од вчера по незнам кој пат веќе се надевам ќе издржам нема повеќе свадби родендени пред две години ја држев 2 месеци ослабев 10 кг и многу во обем и од хормонската терапија се поправив многу и во бременоста сега сакам стварно да ослабам и да почнам да се спремам за бебенце уште едно среќно на сите
   
 13. waterllady

  waterllady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  487
  Допаѓања:
  3.126
  Грозје не се препорачува бидејќи содржи премногу шеќер, ама не е забрането.
  Јас демек од денес почнувам, ќе видиме колку ќе издржам. Секогаш се откажувам. |(
  Доручек банана, ручек и вечера пилешки стек со салата. Леб многу ретко јадам, скоро па ич.
   
  На Katie90 и Belabelinakinder им се допаѓа ова.
 14. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  2.925
  Не се забранети овие овошја, сепак не треба да се претерува количински. Секако јас нема да го изедам сетоа тоа од чинијата. :D Се знае, банани најмногу три во овошен, ама што помалку тоа подобро. Јас не ги сакам многу поради тоа што негативно ми влијаат на дигестивниот систем.

  Како и да е, шеќерот од овошјето не може да се поистоветува со белиот рафиниран шеќер кој е еден од главните виновници за вишокот кг.

  Ако до вчера сме гнетеле чоколади, сладоледи и сл. сега не мора да значи дека треба да стоиме настрана од ваквите овошја, кои мислам дека нема логика да не здебелат.
   
  На Katie90, AngelOfArh и Belabelinakinder им се допаѓа ова.
 15. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  47.931
  Пол:
  Женски
  Банани јадам, морам за моиве бубрези, ама другово избегавав. Гуд ту ноу.

  Колку протеините се важни и потребни, денес пмс дури на појако, ама пошто се најадов убави 2 оброци со протеин денес не осеќам глад воопшто, вчера беше војна со самата себеси, изедов 3 краставици за да убијам глад.
   
 16. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  571
  Вчера беше убав ден јх ден се знае :)
  Доручекот го скокнав немав можност за овошје од сабајле.Ручек блага кифла и вечера малку пудинг и тортичка парче како тие од винчини.
  Денес овошен 4 ден прегладнета сум на менито малку кикиритки јаболка банана 1 боровинки и за вечера зеленчукова салата од домати краставици и кромид.
   
 17. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  47.931
  Пол:
  Женски
  18/90 скроб, ич не го сакам овој ден

  доручек - сливи
  ручек - салата со клавче
  вечера - исто ко ручек
   
  На Katie90 и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 18. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  2.998
  Пол:
  Женски
  Мене денес ми е протеински, утре и јас клавче :)
  доручек праски
  ручек пилешки врап и салата + супа
  вечера пола од ручек без супа
   
 19. waterllady

  waterllady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  487
  Допаѓања:
  3.126
  2/90 скробен, и јас ич не го сакам.:rofl:
  "Доручек" лимонада.
  Ручек и вечера компир пире со салата.
   
  На Katie90 и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 20. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.555
  Допаѓања:
  2.998
  Пол:
  Женски
  Може ли нес кафе со млеко секој ден да се пие или јок?
  Или само во јх ? или ни тогаш ? :)