УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

 1. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  38
  5/90 протеински ден.
  Со оглед на тоа што вчера беше овошен денес едвај чекав да ручам.Па доручек шака боровинки ручек каснав 2 пилешки крилца и сфатив дека тоа нема да ме најаде и направив ќофтиња .Па 4 за ручек со салата од 1 домат и 3 за вечера планирам.
  На фб групата ун диета 90 дена една жена доста упатена во диетата кажа дека може чај од билки место супа па можеби тоа ќе го пробам подоцна.
  Има една страна на која има рецепти за секој ден за ун.Па наместо да го мразите овој ден направете си нешто вкусно не еднолично.
  https://www.dijeta.net/un-dijeta-proteinski-dan/
  https://www.dijeta.net/un-dijeta-skrobni-dan/
  https://www.dijeta.net/un-dijeta-uh-dan/
  https://www.dijeta.net/un-dijeta-vitaminski-dan/

  Моника на фб групата нес кафе со млеко и шеќер пијат во јх ден со вечерата со благо.Ако пиеш само со млеко без шеќер можеш во протеински ако јадеш млечни производи тој ден инаку не би требало.
  Да ве прашам како сте со килограмите колку ослабнавте тие што сте подолг период на ун ?
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  1.305
  Пол:
  Женски
  јас сум 17ти ден и сум само 1 кило ослабена ама приметувам во обем сум повеќе. Ке видиме амаа некако слабо килограмиве ...
   
  На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.658
  Допаѓања:
  47.600
  Пол:
  Женски
  Да, во обем слабееме побргу бидејќи кило сало наспроти кило мускул има различен обем. Затоа гледајте во огледалото и не се замарајте со вагата. Плус првите килограми се вода и воздух насобрани во делот околу цревата, зошто процесот на дебелеење односно складирање вишок течности и масти почнува тука, околу цревата и со дебелеење најчесто прво ни страда стомакот. Моментално сум пред циклус и може да се рече уште сум отечена во градите особено, ама и стомакот исто така се изобличи, па сакам да ми заврши и да си направам неколку фотки да си имам за себепотсетување. План ми е да си лепам на фрижидер со магнети и да гледам цело време до кај сум. Неодоливо сакам да ослабам до нова година и мислам дека ќе ми успее, особено со еланот што го имам сега моментално.
   
  На mKdevojce, monka_bonbonka и Katie90 им се допаѓа ова.
 4. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  1.596
  05/90
  Д: 1 банана и кафе
  Р: Варено пилешко и цвекло од тегла.
  В: Исто, на пола
   
 5. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.658
  Допаѓања:
  47.600
  Пол:
  Женски
  19/90 ЈХ ден

  доручек - банана
  ручек - лиснати стапчиња соленки
  вечера - сладолед ама можно е и да биде пак нешто лиснатко, понеутрално оти вчера имав пад на шеќерот и лапнав малку благо, па да не претераме сега де, обавезно ред црно чоколадо
   
  На waterllady и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 6. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  1.305
  Пол:
  Женски
  18/90 скробен
  доручек 4 сливи
  ручек пире со салата
  вечера пола од ручек
  Симнати колограми за 18 дена 1кг :(
   
  На waterllady му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  1.596
  06/90 - Скробен ден
  20190906_130123.jpg
   
  На hermosa, Katie90, waterllady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. waterllady

  waterllady Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  2.811
  3/90 јх ден.
  Доручек неколку зрна грозје.
  Ручек 2 кришки бел леб со ајвар.
  Вечера ќе биде нешто благо и нескафе со млеко.
   
 9. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  1.305
  Пол:
  Женски
  Лебот треба да биде интегрален
   
 10. Girl235

  Girl235 Активен член

  Се зачлени на:
  27 март 2019
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  22
  Zdravo decki kako ste :hai:
  Jas zavrsiv so pauzata i sega se mislam dali pak da pocnam nemam premnigu kg za simnuvanje ili da pocekam uste nekoj mesec.
  Sakav da ve prasam za dorucek sega otkako pominaa 3 meseci pauza smeam sto sakam da jadam ili da si prodolzam so ovosje zasto i taka mi odgovara? ;)

  I imam drug problem..Nekolku meseci imam problem so menstruacija sto mislam deka e zaradi gubenjeto na mnogu kg naednas.Ne bese bas naednas ali celo vreme dodeka traese dietata nemav rezultati i otprilika 2/3 nedeli pred da zavrsi izgubiv okolu 12kg.
  I sega se mislam dali da cekam da se stabilizira sostojbata pa da pocnam pak so dietava ili...?
  I ne ne sum bila na ginekolog treba da odam denovive :(
  Na nekoj drug mu se ima sluceno da ima problemi so menstruacija zaradi naglo/gubenje na mn kg?
   
  Последна измена од модератор: 6 септември 2019
 11. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  1.391
  Пол:
  Женски
  Јас колку што знам откако ќе ја завршиш диетата науто се јаде пак исто овошје (како и во ун 2 исти вида на овошје) а ручек и вечера што сакаш.За проблемот со менсруацијата не знам да ти одговарам ама знам дека откако ќе се заврши диетата се прави пауза 3 месеци па после можеш пак да ја држиш.Ако сум грешка нека ме исправи некој.:)
   
 12. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  38
  Вчера скробен помина со доучек јаболка ручек компир со салата од домати и за вечера компир со малку ориз и парче леб и салата.Денес јх доручек јаболко и испив едно нес кафе 3 во 1 ,пицата се пече за ручек планирам 2 парчиња и за вечера нешто благо.Вчера ја погрешив со нес кафе 3 во 1 испив едно а не требаше ама бидна тоа.Тешко е 90 денови без грешка да се поминат.
   
 13. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  1.596
  Вчера ме немаше затоа што целосно го утнав денот. Ми беше ЈХ ама не бевме дома и се претвори во комбинација од сите денови. :D

  Како и да е, продолжуваме понатаму. Денес овошен ден, добро се држам засега и не планирам да се откажам. 8)
   
  На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.658
  Допаѓања:
  47.600
  Пол:
  Женски
  Мојот протеински ден денес ќе ми го простите. 21 ден за мене беше роденденски и морав торта да си кснам. Ама не мешав, само плус кснав торта парче.
   
  На monka_bonbonka и Katie90 им се допаѓа ова.
 15. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  38
  8/90 Овошен ден 2 банани и 2 јаболки на менито денес со малку кикиритки.Гладна и преморена го завршувам денешниот ден.
  @AngelOfArh Среќен роденден ти посакувам иделна тежина после 90 дена:^::party:
   
  На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
 16. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.658
  Допаѓања:
  47.600
  Пол:
  Женски
  Аууу поубава честитка денес сум немала :inlove: Тенкју, да се враќа!
   
  На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  1.596
  09/90 - Протеински ден

  Д: 2 јаболки, кафе
  Р: 3 јајца со праз, пржени на малку масло, и кисели краставички.
  В: Ќе биде исто, на пола

  Имајте убав ден Унки :sun:
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Silma

  Silma Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2018
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
   
 19. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.658
  Допаѓања:
  47.600
  Пол:
  Женски
  Пошто последниве 2-3 дена диетата малце ми беше у криза се мислев многу дали да почнам од ново ама не, ќе продолжам построго само.
  23/90, јх ден
  доручек - сливи
  ручек - 2 ѓевречиња
  вечера - мало парче торта и 1 ред црна чоколада со нескафе
   
  На monka_bonbonka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  1.305
  Пол:
  Женски
  Колку кг симна за овие 23 дена?