1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.174
    Денес враќање во нормала.Вчера не изедов многу но пак измешав.Вистина е тоа дека кога ќе почнеш со грешки многу е тешко пак да се вратиш на режимот. @Chanell* и сама знаеш дека првите 2 недели се најтешки.Зошто не почнеш да броиш од прв ден и да си ветиш дека нема да направиш ниедна грешка тие 2 недели.Џабе си ја мачиш душичката ако 3 дена грешиш и еден држиш правилно.Ти едноставно не си на диета, само грижа на совеста имаш кога јадеш.
    Денес 39ден јх ден
    д банана
    р леб и ајвар плус нес кафе 3во1
    в ситни колачиња плус коцка црно чоколадо
     
  2. oli18

    oli18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    42
    11/90 ЈХ
    доручек : банана
    ручек: геврек
    вечера: ред милка и ред црно чоколадо

    12/90 овошен
    цеден портокал, банана, две парчиња тиква со мелен лешник за на работа
    до вечера планирам и јаболче да си каснам и може и уште едно парче тиква
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    53/90 ili 8/12 скробен

    доручек банана
    ручек лепче црно со хумус
    вечера мислам ништо, ич не ми се јаде, не ми е арно
     
  4. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.174
    40/90 Овошен ден. После мешањето што го имав деновиве едвај го издржав.Ми се јадеше ми се плачеше.И јадев малку повеќе одколку што треба но сепак го сметам за успешно поминат. 3 банани(дозволени се 2),150гр индиски орев(дозволени се 100гр),2 јаболки 1 круша и за вечера зеленчукова салата од шери и малку краставичка зачинета со масло сол и балсамико(треба незачинета)
    Вчера пак за вечера каснав повеќе од планираното (2 кроасани(facepalm))
    @AngelOfArh касни си и нешто за вечера , утре да не го изедеш пола фрижидер. Скокањето на оброци нема да ви помогне да ослабнете, напротив ќе го забавите метаболизмот.Касни колку можеш не мора пола ручек.Барем салата и стави малку пченка внатре.Утре ти е овошен ептен ќе ти е тешко.
     
  5. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.174
    41/90 Протеински ден
    Уште ме држи тој огромен апетит, што ќе се прави не знам.Скоро половина од диетата помина уште сум на истите изгубени кила 5 изгубени , се борам со шестото сега.Како сте вие , остана уште некој што ја држи диетата или се фрливте на јадење ?
    д./
    р 3 пржени јајца со парче леб плус парче проја со праз и малку сирење, гледав да не каснам од сирењето.Реално не ми требаше парчето проја ама ми се јадеше бре луѓе.
    измеѓу ручек и вечера едно нес 3 во 1
    в 2 варени јајца со салата од шери и краставица
     
  6. oli18

    oli18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    42
    тука сум јасс...

    13/90 протеински
    доручек: две јаболка
    ручек:пиперки полнети само со мелено месо (од еден вид месо) + салата и едно парче леб
    вечера: половина од ручекот

    14/90 скробен
    доручек: банана
    ручек:тавче гравче +салата
    вечера: половина од ручекот

    15/90 јх
    доручек: банана
    ручек: 3 кифлички домашни со ајвар
    вечера: ред чоколадо ( црното го заборавив)

    16/90 овошен
    тиква, банана, јаболко



    Јас веќе ги добив првите коментари дека сум ослабела...во кг сум - 4 кг а во обем нз колку али забележувам по алиштата...
     
    На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Чек а протеински ден, оти проја? Проја е во ЈХ ден. Или утна.

    Ај што те карам тебе, јас 3 дена маста на диетава и ја извадив. Иначе вечерав, исто хумус со кришка леб, колку да не е без ич.

    57/90 или 12/12 овошен
    Имам досега изедено 2 банани и 100гр индиски, со себе носам и јаболки и краставици, а имам и уште една банана, за секој случај. Дома ќе кркнам и една салата од зелка и морков.

    Како смо се надали за никаде смо се провели. Турбово за никаде, толку во пмс не јадев, особено последниве денови, ама утре воден има да го издржам и крај. Викендов бев на планина, не можев да се држам до режимот иако се трудев, не иде за 3ца еден ручек, за мене друг, за дете трет, не може. Ама ќе се вратам, плус на тоа планирам уште бар 90 дена да издржам со доручек овошје и да не мешам а во неделата еден ден овошен да го терам. Некако решена сум да издржам и тоа е тоа.
     
    На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    И јас сум моментално на таа страшна бројка, односно 95. Не можам да се гледам себеси ваква, а исто и не можам ништо да преземам против тоа. Размислувам да ја почнам диетава пак, ама овошниот ден ми е премногу тежок. Никаков карактер имам, се велам ќе почнам, ќе почнам и никакоо. А, и да почнам само 2дена држам диета и после јадам и за тиа 2 дена што сум гладувала...... Ќе пукнам.:headbang::@:@:headbang:
     
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Ама во диетава нема гладување, баш убаво се јаде. Мене сега колку ми е мака што јадев викендов, стомакот револуции ми прави.
     
    На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.174
    Не за карање за тепање сум овие денови! @AngelOfArh правев проја за останатите и мирисаше прекрасно и си реков ајде леб е дозволено па може и парче проја.Јас мислам да си ја продолжиш уште еден месец диетата па да направиш пауза 3 месеци.Јадев многу овие денови не знам што да кажам,страв ми е на вагата да се качам.Денес овошен 44/90 на менито јаболки киви индиски орев и круши.За вечера ќе правам зеленчукова салата.

    @Summer16 никој не може да почне место тебе, никој не може да ја ослаби твојата килажа.Ако навистина ти смета тогаш едноставно почни од утре.На почеток јади поголеми порции, со тек на време организмот нема да ти бара толку храна.Ќе правиш големи салати од неутралните намирници и не би требало да имаш проблем.Можеш вода со лимон чаеви измеѓу.Првите две недели е тешко после станува малку полесно.Мене многу ми помага што пишувам во форумот.Секогаш пишувам на крај на денот и гледам да не грешам.Некогаш имам повеќе апетит и јадам поголеми порции некогаш помали.Не скокам оброци.Можеш наутро повеќе овошки за почеток со исклучок на банана и грозје.
    Еве јас сум утре протеински, па исто ќе броиме денови ќе се мотивираме.
     
    На Summer16 и AngelOfArh им се допаѓа ова.
  11. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Здраво женски, само напред. Секогаш има вакви денови, но треба да издржиме кога искушението е најсилно, така? :)

    Се наканив да почнам, ја убедив и другарка ми. Секогаш е полесно во друштво :D. Јас денес и утре ги терам протеински, после нормално скробен, јх, овошен. Не верувам дека ќе го држам водниот ден, не верувам ни дека 10 дена ќе издржам :).
    Но нема да се демотовирам, ќе одам ден за ден. Многу ме фаќа криза за благо после ручек, така сум навикната. Одма после ручек нешто благо, а дома секогаш има некое домашно благо во фрижидер.

    Ден 1
    Доручек: 2 јаболки
    Ручек: 3 мали варени јајца, парче црн домашен леб, салата( пола домат, средна краставица, мала пиперка, малку масло), и 5 маслинки
    Вечера: изгледа 2 јајца, парче црн леб и домата

    Да не згрешив со маслинките?
    Паралелно ќе бројам калории на MyFitnessPal, па ќе видиме како ке биде.
    Стартувам со 65kg.
     
    На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Така е во право си. Но, речиси секојднево со мм сме по патишта и што ќе најдеме тоа каснуваме. Во главно се е скара, сендвичи, пици. И ова најмногу ме кочи. Бидејќи ќе ми се погоде овошен ден и јас зезнувам..
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Мене овошниот ми е најлесен, спремам 2 банани, јаболки, круши, салата некоја и терам. Плус 100гр јатки.
     
  14. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.174
    Кога се сака се наоѓа решение , кога не изговор.
    Пример протеински ден пилешко на скара е нискокалоричен оброк а ќе те најаде ќе си порачиш 3 парчиња и ќе имаш 2 за ручек и 1 за вечера, каде што има скара обично имаат и салати домати,, краставица марула зелка се е нискокалорично и е добар избор,супа можеш во термос да си носиш, риба на скара исто може, ептен кога нема каде како јас утре сендвич со сирење и јогурт, сега летото помина можеш и сендвич со јајце , за вечера без леб со голема зелена салата пример марула и јајца или ако си јадела сендвич со сирење шопска за вечера.Скробен ден е малку покомплициран ама мислам дека во повеќето градови барем ориз можеш да најдеш , дури и во маркетите го имаш пр здравец.Можеш компир салата да си направиш, се јаде и ладна и баш е превкусн,во краен случај можеш конзерва грашок или пченка ако немаш каде да јадеш.Исто можеш и хумус со излупени краставички и моркови да си мацкаш.
    За јх ден е најлесно купи една празна кифла,2 гевречиња, или некаде порачи обични макарони без ништо, во многу ретки случаеви можеш и 2 парчиња од пица вегетеријана или и повеќе ако нагласиш што може да има пицата, да нема растителен кашкавал.За вечера благо се знае пудинг,блага кифла,сладолед,парче торта,млечно чоколадо 2 или 3 реда.Премногу избор имаш овој ден.
    За овошен ќе си купиш 100гр непечени бадеми,лешници,ореви,2 банани, сезонско овошје и се издржува некако, за вечера ќе си направиш зеленчукова салата цвекло морков зелка домати краставици и тоа е тоа.
    За почеток не го исфрлај лебот, глдај да се најадеш но да не се прејадеш тоа е многу важно и постепено пример 2 месец ќе ги намалиш порциите.Тешко ќе ти биде не дека не, но се издржува,затоа што со оваа диета сепак јадеш не гладуваш.Посебно овошниот кога маж ти ќе јаде пица пример а ти овошје ама биди одлучна и купи си помал број фармерки од оние кои ги носиш сега.А можеш и маж ти да го ставиш на диета, полесно ќе ти биде.

    Јас исто како тебе многу ми е тежок овошниот ден и него гледам да го истерам без грешка.Мислам дека тој игра најголема улога во оваа диета.Денес многу ми се јаде ама не ја прекршив.И затоа сега ќе се одјавам и правец кревет.
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  15. oli18

    oli18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    42
    17/90 протеински и направив грешка
    Доручек:банана
    ручек: јадев чварки :(после видов дека не се дозволени али тоа е немав друга алтернатива
    вечера: само салата - имав грижа на совест

    18/90 скроб
    доручек: два цедени портокали
    ручек: компир печен и салата
    вечера: половина од ручекот
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    58/90 Јухуууу воден ден... Којзнае како ќе издржам, ми се јаде ама пиев кафе ме засити, ќе пијам и чај, вечер ќе гледам да легнам порано не сум арна нешто па да издржам. Ќе земам некој сок од портокал да исцедам, од лимон, цитрон, нешто такво да направам и ќе видиме. Ако не успеам ќе го правам овошен ден, ама не се давам.
     
  17. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Ја скршив вагата, кандидата ми се врати, и престанав да диетувам.
    Ја стаив под контрола, си порачав нова вага и можам да почнам пак.
    Желудникот ме мачи и цревата ми се нервозни од јадење ѓевреци и помфрити.
    Сакам истата мотивација од лани да ја имам, а тоа што не сум качила ни килце е огромна мотивација.
    Од понеделник ве дружам повторно, чесен збор!(fingers)
     
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.735
    Пол:
    Женски
    Значи колку е добра диетава, не ми се верува, нормална перисталтика, нормално се, 3 дена аут оф контекст, јадеш сенешто и оп, проблем со цревата, дијареа, надуеност, нелагодност. Ми се чини никогаш повеќе нема да јадам мешана храна после ова, колку било добро вака значи, еј. Воден ден издржан со литар сок од портокал цеден.

    59/90 протеини
    доручек банана
    ручек салата со не знам што, ќе видиме, дали ќе биде месо или јајца или сирење
    вечера исто како ручек

    Е сега планирам да заострам доста последниве 4 недели, онака баш да биде форца, да намалам на оброците, да гледам да не погрешам ниту еднаш.
     
    На mKdevojce и Katie90 им се допаѓа ова.
  19. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.174
    46 ден скробен
    д 1 банана
    р ориз со спанаќ и моркови плус парче леб
    в половина од ручекот
    Вчера помина протеинскиот со две киви, пржени пиперки со сирење малко мешано сирење и на крај ставив моцарела да се растопи и за вечера бев на работа и земав мала кифла со сирење.
     
  20. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.963
    Допаѓања:
    13.984
    Многу е точно ова. Ова е според мене најголемата придобивка од овој режим на исхрана, посебно за оние што имаат бавен метаболизам.

    Инаку, тука сум и јас, да не ме мислите :D. Некако не ми тргнува периодов, многу грешки имав последниве денови, па денес пак од почеток, оти кај мене е се' или ништо. Ако почнам грешки да правам, право паѓам психичи и подобро ми е од почеток да почнам отколку да продолжам со грижа на совеста.

    Денес денот вака:
    20191016_133911.jpg
    Имајте убав ден девојки, Унки :sun:
     
    На Chanell* и Katie90 им се допаѓа ова.