УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

 1. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  401
  Допаѓања:
  3.207
  Многу е точно ова. Ова е според мене најголемата придобивка од овој режим на исхрана, посебно за оние што имаат бавен метаболизам.

  Инаку, тука сум и јас, да не ме мислите :D. Некако не ми тргнува периодов, многу грешки имав последниве денови, па денес пак од почеток, оти кај мене е се' или ништо. Ако почнам грешки да правам, право паѓам психичи и подобро ми е од почеток да почнам отколку да продолжам со грижа на совеста.

  Денес денот вака:
  20191016_133911.jpg
  Имајте убав ден девојки, Унки :sun:
   
  На Chanell* и Katie90 им се допаѓа ова.
 2. oli18

  oli18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  41
  19/90 Јх
  доручек: банана
  ручек:ѓеврек + ајвар
  вечера: ќе бидат две палачинки
   
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.708
  Допаѓања:
  48.061
  Пол:
  Женски
  60/90 скроб

  доручек 2 јаболки
  ручек ориз, маслинки и 1 мало интегрално лепче, големина колку лимон
  вечера ориз и зеленчук

  доручекот и ручекот ги сменив со местата, од сабајле не стигнав да јадам доручек бев по лекари, дојдов на работа во 12 и веќе умирав за јадење па решив да земам ориз па после јаболките, грешка е и не треба така ама подобро тоа отколку да изгубам компас и да посегнам по рум коко чоколадните бомбони, нели
   
 4. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  573
  47/90 Јх ден
  д 1 банана
  р 3 парчиња леб со ајвар
  в парче чоколаден колач и плус нешто ситно благо
  @mKdevojce не се мачи така секогаш од почеток да почнуваш.Едноставно не е возможно 90 дена без ниту една грешка.Едноставно почни и терај.Битно што е кога ќе згрешиш да не изедеш се пред себе демек и така грешам.И овошните денови без грешка! Ако си грешела многу си изела се пред себе тогаш помини го овошниот по казна без банани и јаткасто овошје.
   
  На mKdevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 5. christinnn

  christinnn Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2014
  Пораки:
  1.267
  Допаѓања:
  13.146
  Пол:
  Женски
  Ептен неубав совет, поготово ако членката ја почнува диетата од почеток.

  Не за џабе пишува дека дозволено е до 2 банани и плус јаткасти плодови. Ете мене вчера 8ми ден ми беше, овошен. И покрај јаткастите плодови и бананите, јас пред да легнам мислам ќе се онесвестев од глад. И знам дека згрешив, ама каснав едно преслабо парче леб со ајвар. Морав, не се осеќав ич убаво а и не можев да заспијам толку гладна. Ќе припаднев. И не се каам искрено. Полека полека ќе навлегуваме и ќе се навикнуваме, само доколку сме истрајни секако. Никако доведување до состојба да цркниш од глад, затоа што си под казна. Не е тоа целта.
   
 6. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.218
  Допаѓања:
  7.909
  Пол:
  Женски
  Јас вчера овошниот го поминав успешно. Само јаболки, лубеница и банани имав дома, тоа и јадев. Ококу 70 грама јаткасти плодови и една салата од домати, пола краставица и морков. И еден нес со пола лажичка шеќер.
  Јаглехидратниот го утнав скроз, скробниот го издржав.

  Денес 5ден, протеински
  За доручек: 2 средни јаболки и една банана јадев
  Ручек: варено пилешко без ништо, црн домашен леб, салата краставици
  Вечера: исто

  Досега -1.2кг јессс :dance:.
   
  На тп18 и Katie90 им се допаѓа ова.
 7. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  573
  Советот се однесуваше ако си се прејадел претходниот ден и имаш многу грижа на совеста и постојано ја почнуваш диетата од почеток и стоиш на тој начин во место,а не ако си изел една кифла а не била на менито.И јас ја грешам и си признавам и сите тука грешат.Но тераме понатаму.И не советувам пак гладување! Можеш да јадеш ананас јаболки киви јапонски јаболки и ќе се најадеш, за вечера рендано цвекло со рендан морков и зелка зачинети со лимонов сок и сол и сигурно нема да прегладнеш.Исто можеш и супа од домати со праз морков лукче кромид пашканат целер печурки со малку сол кога ќе преминеш само на зеленчук.
  А си стојам на моето мислење.Овошните денови треба да се држат како што треба нормално со банани и јаткасто овошје но не и со леб и ајвар.Лебот со ајвар во ден за детоксификација на организмот нема логика.
  Муабетот ми беше дека нема логика да почнуваш се од почеток кога ќе згрешиш затоа што тоа не води никаде.

  Денес овошен имам јас 48 ден по ред на менито денес јаболки,киви,1 банана,јаткасто овошје,и за вечера зеленчукова салата.
   
 8. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  573
  49/90 протеински
  д 2 јаболки
  р пржени пиперки со 1 лажица кремсир и моцарела плус јогурт 250 мл и парче леб
  в топено сирење ( еден ред домати расечени на кругови па моцарела врз нив и неколку маслинки во рерна без зејтин зачинето само со малку вегета и сол)
   
 9. Marija Stela

  Marija Stela Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2018
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Протеински
  Банана
  Стек со салата леб и супа
  Пола без леб и супа
   
  На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  573
  50/90 Скробен ден
  д 1 банана
  р грав манџа и салата од краставици
  в малку грав и пченка ќе биде најверојатно
   
 11. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.708
  Допаѓања:
  48.061
  Пол:
  Женски
  63/90 протеини

  Одлично се држам во последнава третина. Денес ќе се сладам селско мевце во таа чест.

  Доручек банана
  Ручек селско месо со зелка салта
  Вечера исто од ручекот само упола
   
 12. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  16.906
  Пол:
  Женски
  Старт1/91
  Доручек јаболки
  Ручек 3јајца на грил тава и салата
  Вечера ќе преферирам да е само салата.

  Со оглед на тоа што раб време ми е малку незгодно,ќе се потрудам да издржам.
  Среќно на сите!
   
 13. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  573
  51/90 јх ден
  д 2 јаболки плус нес кафе 3 во 1
  р јуфки со ајвар
  плус нес кафе 3 во 1
  в малку колач и палачинки (оддамна ги немам јадено може и 2 ќе се) + коцка црно чоколадо+ какао

  @LaDyDoLl јади си оброци по пропишаното,не скокај вечера.Стави во салатата после и 2 варени јајца.Мислам дека доволно се прочистува организмот со овошниот ден, вака ќе ти биде многу потешко.Многу ќе се изгладнеш и полесно ќе згрешиш и ќе се откажеш.
   
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.708
  Допаѓања:
  48.061
  Пол:
  Женски
  64/90 скробен

  Доручек 1 банана
  Ручек костени
  Вечера костени

  :D:D

  Едвај се воздржувам другите денови да не јадам а имам дома 300 кила и морам во скробен :$
   
 15. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.683
  Допаѓања:
  16.906
  Пол:
  Женски
  Запознаена сум доста со диетава,ја држев извесен период и доста намалив. Само маана ми е што не можам да вечерам :)
   
 16. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  Smee vo dietava domasni kiseli krastavicki?
   
 17. СноуБол90

  СноуБол90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2017
  Пораки:
  302
  Допаѓања:
  855
  Пол:
  Женски
  Koi se dozvoleni namirnici?
   
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.708
  Допаѓања:
  48.061
  Пол:
  Женски
  Оди на 1вата страна, се е објаснето.

  65/90 јх ден

  Доручек 50гр сув ананас, немав свежо овошје во моментот
  Ручек пицаааа... После 65 дена си дозволувам пица и тоа со кашкавал, ќе гледам да го тргам ама искрено ми е гајле дали ќе успеам, оти многу ми се јаде а се воздржувам 65 дена
  Вечера палачинки и црно чоколадо
   
 19. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  635
  Допаѓања:
  1.040
  Пол:
  Женски
  Од утре сакам да почнам со диетава. Гледам секиј 30 ден е воден, ама јас не би издржала. Би имало ли ефект без тој воден ден?
   
 20. Katie90

  Katie90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  573
  Да, затоа што водниот ден е еден вид детоксификација за организмот, не е клучен во губењето на килограмите.Инаку секој 29 ден е воден.
  @СноуБол90 измени од првата страна се ако јадеш млечни производи не се меша со ништо друго и место супа се пие јогурт после ручекот.Ако се јадат јајца само јајца ако се јаде месо само месо со овие две варијанти оди супа, се разбира неутралните намирници можеш во секој оброк да ги вметнеш и не мора да бидат исти.
  Неутрални намирници: лук, кромид, пиперка, краставица, домат, зелена салата, кељ, карфиол, брокула, прокељ, морков, печурки, тиквица, црн домат, блитва, першун, цвекло, зелка, зеље, целер, спанаќ, репка, ротквица, тиква.

  52 овошен вчера успешно издржан
  53 протеински
  д банана
  р лепче намачкано со авокадо малку сол лимон и јајце пржено врз лепчето, си изедов две лепчиња
  в пак ќе бидат јајца ќе видам само дали да биде кајгана со кромид и морков или варени јајца со салата
   
  На aaaaa и СноуБол90 им се допаѓа ова.