1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. oli18

    oli18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    42
    19/90 Јх
    доручек: банана
    ручек:ѓеврек + ајвар
    вечера: ќе бидат две палачинки
     
  2. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    60/90 скроб

    доручек 2 јаболки
    ручек ориз, маслинки и 1 мало интегрално лепче, големина колку лимон
    вечера ориз и зеленчук

    доручекот и ручекот ги сменив со местата, од сабајле не стигнав да јадам доручек бев по лекари, дојдов на работа во 12 и веќе умирав за јадење па решив да земам ориз па после јаболките, грешка е и не треба така ама подобро тоа отколку да изгубам компас и да посегнам по рум коко чоколадните бомбони, нели
     
  3. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    1.174
    47/90 Јх ден
    д 1 банана
    р 3 парчиња леб со ајвар
    в парче чоколаден колач и плус нешто ситно благо
    @mKdevojce не се мачи така секогаш од почеток да почнуваш.Едноставно не е возможно 90 дена без ниту една грешка.Едноставно почни и терај.Битно што е кога ќе згрешиш да не изедеш се пред себе демек и така грешам.И овошните денови без грешка! Ако си грешела многу си изела се пред себе тогаш помини го овошниот по казна без банани и јаткасто овошје.
     
    На mKdevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  4. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.965
    Пол:
    Женски
    Ептен неубав совет, поготово ако членката ја почнува диетата од почеток.

    Не за џабе пишува дека дозволено е до 2 банани и плус јаткасти плодови. Ете мене вчера 8ми ден ми беше, овошен. И покрај јаткастите плодови и бананите, јас пред да легнам мислам ќе се онесвестев од глад. И знам дека згрешив, ама каснав едно преслабо парче леб со ајвар. Морав, не се осеќав ич убаво а и не можев да заспијам толку гладна. Ќе припаднев. И не се каам искрено. Полека полека ќе навлегуваме и ќе се навикнуваме, само доколку сме истрајни секако. Никако доведување до состојба да цркниш од глад, затоа што си под казна. Не е тоа целта.
     
  5. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Јас вчера овошниот го поминав успешно. Само јаболки, лубеница и банани имав дома, тоа и јадев. Ококу 70 грама јаткасти плодови и една салата од домати, пола краставица и морков. И еден нес со пола лажичка шеќер.
    Јаглехидратниот го утнав скроз, скробниот го издржав.

    Денес 5ден, протеински
    За доручек: 2 средни јаболки и една банана јадев
    Ручек: варено пилешко без ништо, црн домашен леб, салата краставици
    Вечера: исто

    Досега -1.2кг јессс :dance:.
     
    На тп18 и Katie90 им се допаѓа ова.
  6. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    1.174
    Советот се однесуваше ако си се прејадел претходниот ден и имаш многу грижа на совеста и постојано ја почнуваш диетата од почеток и стоиш на тој начин во место,а не ако си изел една кифла а не била на менито.И јас ја грешам и си признавам и сите тука грешат.Но тераме понатаму.И не советувам пак гладување! Можеш да јадеш ананас јаболки киви јапонски јаболки и ќе се најадеш, за вечера рендано цвекло со рендан морков и зелка зачинети со лимонов сок и сол и сигурно нема да прегладнеш.Исто можеш и супа од домати со праз морков лукче кромид пашканат целер печурки со малку сол кога ќе преминеш само на зеленчук.
    А си стојам на моето мислење.Овошните денови треба да се држат како што треба нормално со банани и јаткасто овошје но не и со леб и ајвар.Лебот со ајвар во ден за детоксификација на организмот нема логика.
    Муабетот ми беше дека нема логика да почнуваш се од почеток кога ќе згрешиш затоа што тоа не води никаде.

    Денес овошен имам јас 48 ден по ред на менито денес јаболки,киви,1 банана,јаткасто овошје,и за вечера зеленчукова салата.
     
  7. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    1.174
    49/90 протеински
    д 2 јаболки
    р пржени пиперки со 1 лажица кремсир и моцарела плус јогурт 250 мл и парче леб
    в топено сирење ( еден ред домати расечени на кругови па моцарела врз нив и неколку маслинки во рерна без зејтин зачинето само со малку вегета и сол)
     
  8. Marija Stela

    Marija Stela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2018
    Пораки:
    277
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Протеински
    Банана
    Стек со салата леб и супа
    Пола без леб и супа
     
    На Katie90 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    1.174
    50/90 Скробен ден
    д 1 банана
    р грав манџа и салата од краставици
    в малку грав и пченка ќе биде најверојатно
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    63/90 протеини

    Одлично се држам во последнава третина. Денес ќе се сладам селско мевце во таа чест.

    Доручек банана
    Ручек селско месо со зелка салта
    Вечера исто од ручекот само упола
     
  11. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.368
    Пол:
    Женски
    Старт1/91
    Доручек јаболки
    Ручек 3јајца на грил тава и салата
    Вечера ќе преферирам да е само салата.

    Со оглед на тоа што раб време ми е малку незгодно,ќе се потрудам да издржам.
    Среќно на сите!
     
  12. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    1.174
    51/90 јх ден
    д 2 јаболки плус нес кафе 3 во 1
    р јуфки со ајвар
    плус нес кафе 3 во 1
    в малку колач и палачинки (оддамна ги немам јадено може и 2 ќе се) + коцка црно чоколадо+ какао

    @LaDyDoLl јади си оброци по пропишаното,не скокај вечера.Стави во салатата после и 2 варени јајца.Мислам дека доволно се прочистува организмот со овошниот ден, вака ќе ти биде многу потешко.Многу ќе се изгладнеш и полесно ќе згрешиш и ќе се откажеш.
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    64/90 скробен

    Доручек 1 банана
    Ручек костени
    Вечера костени

    :D:D

    Едвај се воздржувам другите денови да не јадам а имам дома 300 кила и морам во скробен :$
     
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.368
    Пол:
    Женски
    Запознаена сум доста со диетава,ја држев извесен период и доста намалив. Само маана ми е што не можам да вечерам :)
     
  15. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Smee vo dietava domasni kiseli krastavicki?
     
  16. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Koi se dozvoleni namirnici?
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Оди на 1вата страна, се е објаснето.

    65/90 јх ден

    Доручек 50гр сув ананас, немав свежо овошје во моментот
    Ручек пицаааа... После 65 дена си дозволувам пица и тоа со кашкавал, ќе гледам да го тргам ама искрено ми е гајле дали ќе успеам, оти многу ми се јаде а се воздржувам 65 дена
    Вечера палачинки и црно чоколадо
     
  18. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    1.215
    Пол:
    Женски
    Од утре сакам да почнам со диетава. Гледам секиј 30 ден е воден, ама јас не би издржала. Би имало ли ефект без тој воден ден?
     
  19. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    1.174
    Да, затоа што водниот ден е еден вид детоксификација за организмот, не е клучен во губењето на килограмите.Инаку секој 29 ден е воден.
    @СноуБол90 измени од првата страна се ако јадеш млечни производи не се меша со ништо друго и место супа се пие јогурт после ручекот.Ако се јадат јајца само јајца ако се јаде месо само месо со овие две варијанти оди супа, се разбира неутралните намирници можеш во секој оброк да ги вметнеш и не мора да бидат исти.
    Неутрални намирници: лук, кромид, пиперка, краставица, домат, зелена салата, кељ, карфиол, брокула, прокељ, морков, печурки, тиквица, црн домат, блитва, першун, цвекло, зелка, зеље, целер, спанаќ, репка, ротквица, тиква.

    52 овошен вчера успешно издржан
    53 протеински
    д банана
    р лепче намачкано со авокадо малку сол лимон и јајце пржено врз лепчето, си изедов две лепчиња
    в пак ќе бидат јајца ќе видам само дали да биде кајгана со кромид и морков или варени јајца со салата
     
    На aaaaa и СноуБол90 им се допаѓа ова.
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    67/90 протеински

    Доручек абер немам уште што да јадам, мислам дека ќе одам по некои јатки, не ми се јаде овошје
    Ручек пилешко, плескавички домашни и малку стекче, остатокот на синко од синоќа :lol: со краставичка
    Вечера мислам дека пак стекче ќе биде со зелка, како манџичка

    Вчера овошен го поминав со така помалку храна, зелка салата и семки за последно јадев, гледам да јадам во интервал од 12 часа во денот, па да намалам на 10, па на 8, да искомбинирам еден друг режим оти ми завршува оваа диета веќе па ќе видиме, нешто да смениме. Кога веќе сме тргнале да слабееме да не застануваме.