1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Да, да, јајца и салата ќе биде и вечерата
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    24.457
    Не знам точна бројка, не се измерив пред да почнам. Една недела после почеток на диетата бев 88кг, значи претпоставувам со 90 отприлика сум почнала. Последниве 2 недели не сум дома и немам вага, последното мерење ми беше на 16ти мај и имав 77кг. Ќе се измерам во четврток за конечна бројка.

    ЕДИТ: Да додадам, еднаш месечно, обично првата недела после воден ден, си дозволував еден cheat оброк. Ова го одлучив од сам почеток, бидејќи полесно ми беше така да не правам поситни грешки во текот на целата диета.
     
    Последна измена: 1 јуни 2020
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Тамам да се мерам, вагата нема батерија.
    Пеех...
    Ама се осеќам полесно, иако вака визуелно може не сум нешто уау.
    Утре 16/90 Витамински
    Ќе мавам нешто од вега, плус ананас, некој апетисан цел ден и после ќе свртам на зеленчук.
    Не знам дали спомнав, јадам во прозорец од 8 часа, а 16 часа не јадам во заднава недела. Шеќерот ми е порегулиран.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    @Lilit исто и јас практикувам 8/16 :)

    Драги УН-ки, на фб групата за диетава, админката превела текст од бугарската група, па решив да го споделам и овде, корисен е :)

    СТРАТЕГИЈА НА УНДИЕТА: "Вртење"/Ротација на јаглехидратите!

    Ова е една многу позната стратегија во спортската медицина и многу е ефикасна како за согорување на мастите, така и за правење мускули.

    Во зависност од посакуваната цел постојат различни шеми за "вртење" на јаглехидратите. УНдиета ја користи шемата: Ниско - Средно - Високо - Високо / НСВВ) или таканаречена ЧЕТВОРКА!
    Н = ниско ниво на ЈХ;
    С = средно (умерено) ниво на ЈХ;
    В = високо ниво на ЈХ.

    Што значи тоа?!

    На првиот (протеински) ден јадеме малку јаглехидрати, потоа на вториот (скробен/зрнест) ден јадеме средна/умерена количина на јаглехидрати и потоа на третиот (ЈХ) и четвртиот (овошен) ден јадеме многу ЈХ.

    Овој циклус "се врти"/ротира 7 пати (28 дена) и потоа следува 29тиот ден во кој нивото на ЈХ е еднакво на НУЛА или таканаречениот ВОДЕН ДЕН!

    Значи, за 91 ден (Диетата трае 91, а не 90 дена!) се добива оваа шема:

    Од 1ви до 29ти ден = ПРВ ЦИКЛУС
    Од 30ти до 58ми ден = ВТОР ЦИКЛУС
    Од 59ти до 87ми ден = ТРЕТ ЦИКЛУС
    Од 88ми до 91ви ден = ФИНАЛНА ЧЕТВОРКА
    _____________________________________________
    НИСКО НИВО НА ЈХ = ПРОТЕИНСКИ ДЕН
    (50% јаглехидрати)

    Овој ден внесуваме храна со низок гликемиски индекс.
    ______________________________________________
    СРЕДНО НИВО НА ЈХ = СКРОБЕН ДЕН (100% јаглехидрати)

    Овој ден внесуваме храна којашто содржи умерени или бавни јаглехидрати т.е. јаглехидрати со умерен гликемиски индекс.
    ______________________________________________
    ВИСОКО НИВО НА ЈХ = ЈХ и ОВОШЕН ДЕН (150% - 200% јаглехидрати)

    Овие два дена внесуваме само брзи јаглехидрати или правиме комбинации од брзи и умерени јаглехидрати.
    ______________________________________________
    На ПРОТЕИНСКИ и СКРОБЕН ден, нашето тело ја согорува гликозата во крвта и како "гориво" ги користи мастите. Ова му го сигнализира ниското ниво на инсулин (бидејќи имаме малку јаглехидрати), а откако ќе примиме јаглехидрати инсулинот се покачува! Протеинот којшто го јадеме ни' ги штити мускулите од разградување и не им дозволува на нашите мускули да бидат "гориво", па телото мора да топи масти!

    Затоа е многу важно на протеински ден да ја изедеме целата предвидена и дозволена количина на протеини за ручек и за вечера, за да не ја изгубиме мускулната маса! (А не да се правиме паметни и да скратуваме од предвидената доза на храна, верувајќи дека така побрзо ќе ослабиме! Како не?!) Неопходни ни' се здрави масти за задоволување на енергетските потреби!

    На високо јаглехидратните денови, многуте јаглехидрати го одржуваат метаболизмот висок и тој ефект е одличен за доведување на телото во состојба на согорување на масти.

    Во другите потрадиционални диети, во обид да се согорат мастите, честопати доаѓа до своевиден застој! Во УНдиета тоа се избегнува со "вртењето" на јаглехидратите.

    Друга корист од деновите со многу јаглехидрати е тоа што се пополнуваат залихите на истоштените мускули, но и психичката ослободеност, јадење на храна којашто нашиот мозок е навикнат да ја препознава како забранета!

    За да се постигне ротација на јаглехидратите и истовремено немешање на неистородни намирници, исхраната е организирана на многу интелигентен начин:

    ПРВ ДЕН: ПРОТЕИНИ

    Примаме минимално количество на ЈХ (Лепчето што мислите дека треба да го прескокнете за побрзо да ослабите! Како не!) и максимално количество на протеини/белковини!

    Протеините најбавно се преработуваат и се примаат во организмот т.е. метаболизмот ни' е најбавен на овој ден!

    Јадеме МЕСО, РИБА, МЛЕЧНИ ПРОИЗВОДИ, СОЈА, ТОФУ.

    ВТОР ДЕН: СКРОБ/ЗРНЕСТА ХРАНА

    Примаме приближно исти количества на ЈХ и протеини (овојпат РАСТИТЕЛНИ ПРОТЕИНИ)! Заради тоа консумираме бавни јаглехидрати = зрнеста храна полна со скроб! Оваа храна содржи и протеини и јаглехидрати и поради тоа е тешка/бавна за примање во организмот. Затоа се нарекуваат бавни јаглехидрати! Метаболизмот е се' уште бавен, но за 1,5 пати побрз отколку на протеински ден.

    Јадеме претежно зрнеста храна, како ОРИЗ, ПЧЕНКА, БУЛГУР, ГРАВ, ГРАШОК, БОРАНИЈА, БАМЈИ, но и КОМПИР и СЛАДОК КОМПИР. Во овие намирници има приближно иста количина на протеини и јаглехидрати!

    ТРЕТ ДЕН: ЈАГЛЕХИДРАТИ

    Примаме максимално количество на ЈХ и минимално количество на протеини. (Затоа МОРА ДА Е ПОСЕН РУЧЕКОТ! НЕ ЗАТОА ШТО НЕКОИ СМОТАНКОВЦИ РЕШИЛЕ ДА СИ ИГРААТ МАЈТАП СО НАС! ПРЕСТАНЕТЕ СО ФИЛОЗОФИРАЊЕ И СЛЕДЕТЕ ГИ УПАТСТВАТА! Дозволено е минимално количество на протеини за вечера, но никакви протеини на ручек!)

    Затоа користиме брзи јаглехидрати т.е. храна со брашно и шеќер. Таквата храна е лесна/брза за примање во организмот.
    Метаболизмот е брз на овој ден!

    Јадеме јадења со БРАШНО, ГРИЗ, КУС-КУС, ЖИТАРКИ (ОВЕС/МУСЛИ).

    ЧЕТВРТИ ДЕН: ОВОШЈЕ

    Примаме највисоко ниво на ЈХ и најмалку протеини (од сировите несолени 100 гр. јатки!). Затоа јадеме МНОГУ ОВОШЈЕ и МАЛКУ ЈАТКИ коишто му ги даваат на организмот неопходните масти за тој ден, како и витамини, минерали и соли од СВЕЖОТО ОВОШЈЕ!

    Високото количество на брзи ЈХ (фруктоза) во овошјето, како и честите оброци (5-6 оброци, на секои 2 часа) го поддржуваат метаболизмот на овој ден и се создаваат одлични услови за топење на мастите.

    Јадеме ОВОШЈЕ!

    И КОНЕЧНО МНОГУ ВАЖНИОТ ДЕН ВО ОВАА СТРАТЕГИЈА: денот со НУЛА ЈАГЛЕХИДРАТИ, ПРОЧИСТИТЕЛНИОТ ВОДЕН ДЕН!
    НЕ ГО ПРЕСКОКНУВАЈТЕ АКО НЕ МОРАТЕ! ❤
     
    На Chanell*, Ilina_na, Estranged и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Супер текст. Фала ти.

    Денес сум соу фар, соу гуд.
    До кај 6 сум супер, после 6 у витамински сум забавна.
    Ама облеков фармерки што ме сообираа кнап и каишот кој не ме фаќаше ама воопшто, на прво дупче влезе.
    Не се мерам, се премислив. Да не испаднат малку - кг и после ќе се демотивирам.

    Сакам да верувам дека правам траен шифт и да бидам како порано. Порано јадев за да преживеам, јадев се што е здраво, глупости многу малку, го доживував ко частенка и немав кризи за јадење такви работи и кога јадев пример хамбургер, 5 залака и толку, го оставав. Бев 55 кг. Целулит? Само си замислував дека го имам.

    Имам страшно добар мотив, но успат и друго ми се појави кое плус ме мотивира да намалам кг и да го регулирам шеќерот. Хроното пишував - многу успеале со него, ама не е мој кап оф ти. Секој има различен метаболизам и утринска и ноќна птица не може да се смени. За утринските птици можда е хроно подобро зошто е идеално за таков метаболизам. Јас сум ноќна птица, наутро не морам да јадам, не можам да јадам, моментот - појачај доручек да не ти се каде после за мене е ноу, појачан појадок значи уште поголем глад. Едноставно не ми одговара тоа, мојот метаболизам е таков - ноќен и се во него така е инструментирано. Се поинаку навистина го мачи и не сакам да го променам него, туку сакам да прилагодам на него. Се раѓаме такви и има добра студија зад тоа и прилично одлични објаснувања зошто не има такви и вакви.
    Викаат - ама трајно ќе го смениш, биди упорна. А што ако не сакам? А ти ако ти кажам дека тоа не се менува и за мене е измачување трудењето да си го мразам и менувам телото и метаболизмот со сила?! А плус, моментот - ќе си најдеш време да месиш леб и да копаш вакви такви намирници, ми е скроз напорен, осудувачки и толку психолошки неисправен и неедноставен. Затоа и многу се откажуваат.
    Ако некому хроно е љубов, у случајов за мене ун е љубов. Ме поттикна една објава за хроното и агресивните наметнувања кои звучат ако не се согласуваш со нас, против нас си.
     
    На JuLleE, ♡BuBaLe♡ и Estranged им се допаѓа ова.
  6. Lifelive

    Lifelive Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2019
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    771
    Пол:
    Женски
    Кој интегрален леб се препорачува за ручек за протеински и скробен ден?
     
  7. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    @Lilit не секој може хроно и не секој може ун.
    Јас сум тип за ун, сестра ми гледам и годи хроно. Организам до организам, разлика.
    За појадок сум приметила и јас, а јадам обилно наутро, цел ден гладна.

    Денес скробен, арно поминав,гравче и многу салата.

    @Lifelive леб каков сакаш може
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Токму тоа сакам да го кажам.
    Ама долго ме убедуваа дека јас сум човекот со проблемот и дека тоа со сила треба да се надмине. Дека шкрапецот е у главата. А ти на сабајле џвакаш и плачеш, не можеш да јадеш, до 12 веќе си у нок даун, од 12 па на така почнува борбата, реалната борба, а у 21 веќе умираш од киселини.

    Леле кај го спомна гравот.
    Јас заколнатиот непријател на гравот, денес изразив желба за грав, едвај чекам задутре да дојде.
    Витаминскиов пројде. Солидно би рекла, све по план, сега малце ми се јаде од иштав.

    Утре 17/90 Протеински

    П.Банана
    Р.Урда со пиперки пржени, шопска проросена со урдата и кисело млеко, супа и бг леб
    В. Пола од ручекот без супа и леб.
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    ^ мх мх пиперки, да побарам утре.
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Јас јадам интегрален леб од спелтино брашно, некогаш и сама си го месам.
    Мислам дека најздрава варијанта е он.
     
    На Lifelive му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    24.457
    Кога јадеш млечни производи во протеински, супата се изоставува. Наместо неа јогурт/кисело млеко.

    Јас денес последниот ЈХ ден. Доручек кајсии, за ручек планирам веге пица, а вечера ќе се почастам со палачинки. Утре ќе истерам и овошен, задутре мерење и ќе споделам конечни резултати, ама вака во огледало и по облека сум прилично задоволна.
     
    На Tajnaotrovna и Lilit им се допаѓа ова.
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Еј добро што ме корегираше. Фала ти.
     
    На Estranged му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fidorija

    Fidorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
     
  14. Ilina_na

    Ilina_na Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    24/90 Овошен ден
    Две праски,две банани,едно јаболко ,цреши и околу 100тина гр. бадеми...
     
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Д гуд њуз из - сите панталони ми се широки. Не се мерам на вага уште, а и не купив батерија, заборавив.
    Протеински завршен со не знам колку исправна завршница - мацнав краставица и протеински шејк... не ми се јадеше.

    18/90 Скробен
    П. Ананас
    Р. Компири печени со печурки, салата, супа, без леб
    В. Половина од ручек.
     
    На Ladybug98 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fidorija

    Fidorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Феминки сакам да прашам дали ако пиам секој ден 3-4L вода е претерано и штетно?
     
  17. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Не е премногу ама пак е повеќе е од што треба
    2-2.5 литри дневно е доволно.
     
  18. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.166
    Допаѓања:
    105.726
    Пол:
    Женски
    Вчера јх, јагоди појадок, макарони со томатен сос за ручек, бомбици за вечера.
    Денес витамински,станата од 7 сум, банана, смути банана јагоди и чиа и сега ручек, си направив варен зеленчук без зачини ( лук, морков, зелка, млад кромид, спанаќ, згора наросив сончоглед)
    20200604_114249.jpg
    превкусно е.
     
    На Fidorija му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Fidorija

    Fidorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2018
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    64
    Пол:
    Женски
    Мене денес ми е 4 ден и имам 74 кила како и претходно,не сум ослабната воопшто,ниту едно килце
     
  20. Estranged

    Estranged Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    24.457
    Не си стварај притисок со мерење толку често. Мој совет, измери сега и обем на гради, струк и колкови и запиши си негде, и после на секои 29 дена (после воден ден) мери повторно и ќе видиш разлика. Или ако ептен не ти се чека цел месец, нека е после секој 4ти циклус (4Х4 дена) после овошниот ден.
    Ако се придржуваш по правилата на диетата, за кратко ќе осетиш разлика по облеката, без разлика што вика вагата.

    Инаку, тоа што „немаш ослабено ни килце“ зависи и во кој дел од денот се мериш, и од месечен циклус и од многу други фактори, нека не те демотивира. Ја во ист ден во различни периоди да се измерам, разликата е и до 2, 2 и пол кила.
     
    На Fidorija му/ѝ се допаѓа ова.