1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. glow

    glow Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    3.023
    Допаѓања:
    1.264
    Нема проблем, ќе има ќотек... :lol: :lol: :lol:
    Јас да ти кажам право не се мерам, немам вага тука во Скопје,ама се чувствувам полесно...Почна да ми се намалува стомакот.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  2. ines86

    ines86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    sakam da ve prasam sto e so kafeto?dali smeeme da pieme kafe?jas ne pijam tursko tuku samo nes ama so voda i mn malku mleko sto da pravam koga ke ja pocnam dietava..ve molam za odgovor..pozzz ;)
     
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.289
    pa jas pijam sekakvo kafe,i nes:)
     
  4. ines86

    ines86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    fala za odgovorot,zneci nema da bide problem....dobro e zosto ne mozam bez kafe barem nautro moram.. :up:
     
  5. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.289
    i jas isto nemozam bez kafe,inaku eve ima i taka rezultati i koga pijam kafe so mleko
     
  6. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    JAS se otkazav :( sea pa sakam da pocnam od utre :((((((((((((((((((((((((((((((
     
  7. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.952
    Допаѓања:
    13.892
    Јас имам еден предлог...
    На многу форуми ( српски и хрватски) имам забележано како членови од форумот се одлучуваат за групно држење на диетава, односно се избира еден датум кога сите ќе почнат и понатаму секој ден заедно си пишуваат за своите искуства, споделуваат искуства и верувајте ми таке е многу полесно. Па нели во друштво се е полесно :) . И на крај сите постираат слики за да се прикажат резултатите и се бира најуспешиот :) . Па ако има кандидатки пријавувајте се да видиме колкав ќе биде бројот и да после да се избере датум и да се дружиме во следните 3 месеци :D
     
  8. ines86

    ines86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    mkdevojce ideata ne ti e losa jas sum ZA...jas pocnuvam eve od utre na primer i ke vi kazuvam kako mi odi koj saka neka mi se pridruzi...i btw sakav da ve prasam dali smeeme alkohol edna dve casi ako sme iskoceni vo eden mesec na primer?pozz ;)
     
  9. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.758
    МК девојче, идејата е добра, ама јас морам да почнам од денес, зошто сега сум цврсто одлучена, а ако почекам една или две недели може да ми помине ентузијазмот :D

    Во принцип знам дека ни кафе со млеко ни алкохол не би требало, ама не е страшно ако во кафето се става малку млеко, или пак ако се напие човек една - две чашки алкохол еднаш месечно. Има и така ефекти.

    Алкохол не е убаво многу да се пие, прво бидејќи со диетава доста се изгладнува особено на почеток, па одма те фаќа алкохолот :D, а и многу е калоричен. Ама сепак, ако е ретко - не е страшно.

    Бидејќи ја имам диетава држено повеќе пати, се чувствувам компетентна да давам совети :D . Сакав да кажам, ако има нешто што мнооогу ви прави мерак (кафе со млеко, алкохол, пица, што и да е), не се откажувајте од него, туку вметнете го негде, ама само повремено. На пример алкохол може наместо торта во деновите кога има тестенини, или сендвич од седмица (не цел :D ) исто во тие денови. Затоа што, барем јас, ако се откажам од нешто што многу го сакам, после полесно се откажувам од диетата. Мене оваа диета ептен ми одговара бидејќи сум зависна од тесто и благо, па и да ми се јаде некој ден, се тешам дека на пример за 2 или 3 дена ќе јадам благо, и така се издржува. Ако знаеш дека нема да јадеш нешто што многу го сакаш 3 месеци, има големи шанси да се откажеш. Само пак ќе кажам, повремено, и во помали количини.

    На овој начин можеби не се слабее 18-25 килограми за 3 месеци, ама пак се слабее многу.

    Јас уште од сега знам дека за Велигден ќе ја прекршам бидејќи нема да имам услови да ја држам, ама ќе се трудам да внимавам колку можам и да не претерувам со јадење, и веднаш после тоа ќе продолжам.
     
  10. butterflyyy

    butterflyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    59
    женски и јас почнав да ја држам диетава од пред 3 дена и денес ми е денот за тестенини и благо :). Бидејќи се ближат велигденските пости, сакав да ве прашам дали може во протеинскиот ден да се јадат печурки или соја, бидејќи тие се посни, а сепак сорджат белковини.
     
  11. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.289
    Mene eve denes mi e 22 den od dietata.Inaku jas strogo se pridrzuvam kon dietata,znaci ne sum zamenila seuste nitu eden obrok,ne se custvuvam pregladnete tuku naprotiv prezasitena.Seuste ne sum posakala da jadam nesto so ne mozam posto ne sum obozovatel na sendvici no sakam pica,no znam deka moze da se jade samo so kecap.Bas mi se dopaga toa sto se mozes da jades vo tekot na dietata znaci moze da ti bide sekoj den raznovidna,taka da site sto sakaat da ja pocnat dieta eve i od mene podrska.Isto taka ako sakate da piete sok mozelo da se pie po edna casa ama gaziran sok.A vo vrska so alkoholot jas ete na primer vo prvata nedela se imam napieno samo vino,e samo togas imam otstapeno i sepak ima neverojatni efekti.Od dietata ednostavno se topis,a ne si gladen :D
     
    На twitty30 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    a kolku kg.do sega si oslabena?
     
  13. nane7

    nane7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    12
    Jas ja drzam dietata 7 dena i super mi e.Sakam da prasam dali smeam da jadam maslinki i pecurki ko ke jadam pica.Pozdrav
     
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.289
    ne znam tocno kolu kg sum oslabena,nemam vaga ovde vo skopje,no i jas sakam da znam i ke se potrudam da se meram vikendo i ke pisam.A inaku vaka imam vidlivi rezultati,znaci ne mislam 2-3 kg tuku poveke.
     
  15. ines86

    ines86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    14
    zenski mene prviot den mi pomina super bas se cuvstvuvam dobro i ne dobiv cuvstvo na pregladnetost :clap: ke vidime ponatamu,a na primer vo picata sto se sostoi samo testoto ili pica bukvalno,vie ste mi golema podrska i da prodolzime samo vaka..pozz do site ;)
     
    На thefuturedoctor му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Devils-Candy

    Devils-Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    32
    Пошо си ја држела диетава поише пати.. Едно мало прашање :D Дали смеам на пример да не јадам месо? Ако смее да се изостави супер (затоа шо сум вегетаријанка), а ако не може да се изостави те молам пиши ми со што можам да го заменам и да има исти ефект, или барем сличен?? ФАЛА ОДНАПРЕД! И бтв луѓе супер сте, голема поддршка и мотивација сте ми и дефф вака ќе издржам коа знам дека не сум сама!! :up:
     
  17. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.289
    Pa i vo dietata pise deka namesto meso mozes da jades jajca,taka da mozes mesto da go zamenis so niv,i tie treba da bidat vareni ili peceni:)
     
  18. Devils-Candy

    Devils-Candy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    32
    Ууууу да беее..!! Не сум прочитала!! :D :D :D Сепак фала! Од утре се фрлам на работа!! Држете ми среќа луѓе!! :up: :up: :up:
     
  19. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.744
    Допаѓања:
    130.758
    И не само јајца, со што и да го замениш ќе има ефект. Ако јадеш риба - дефинитивно риба. Јас секако кога ја држам диетава наместо месо јадам риба. Месото ме тера на благо после :D . Можеш и со печурки, соја (само да не е похована). Важно е како е подготвено, и да не мешаш состојки.

    Инаку јас и овошните денови сум ги заменувала со некоја лесна некалорична храна, и пак има ефект (боранија, спанаќ, брокули и слично).

    Браво Julie што не си ја прекршила диетата. Штом до сега не си ја прекршила, немаш гајле. Вообичаено на телото му требаат 3 недели да се навикне на диета или фитнес.

    А за гладувањето - зависи претходно колку јадел човек. Јас обично првите денови гладувам, затоа што кога ја почнувам диетава, претходно сум качила неколку кила, и сум јадела мнооогу, па ми треба време да се навикнам на помалку количински, и помалку калорично. И да јадам цело време овошје и зеленчук, на страна од оброците, пак се чувствувам како да имам дупка во стомакот :lol: Ама за околу 2 недели се навикнувам.
     
  20. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    dali pecurkite moze da se kombiniraat koga imate mandza ili pak vo denot so jaglehidrati..mislam deka takvo nesto sum slusnala a vie ?prasuvam zasto plairam od utre da ja pocnam pozdrav ,