УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

 1. lolitaa

  lolitaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  79
  Еве мајка ми се накани да ја држи диетава :lol: ,а може и јас сакам да ослабам 3килца,вечерата до колку саат најкасно може да биде???
   
 2. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.016
  Допаѓања:
  74.567
  Jas eve go izdrzav i vodeniot den i iskreno ne posakav nitu vo eden moment da se otkazam.A ovosniot mi e potesok od ostanatite denovi no jas so ovaa dieta voopsto ne se custvuvam gladna nitu pak deka sum uskratena od nekoe jadenje.Gledam da kombiniram sekoj den da mi e razlicen.Inaku sega se hranam 100 pati podobro otkolku porano,bidejki sum studentka i porano jadev gluposti i jas togas ete posto jadev se vo denot si go rasipav zeludnikot,se razbolev itn.Sega se custvuvam prekrasno inaku planiram da posetam lekar pa da vidam dali imam nekoi promeni vo zdravjeto.pozz
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sara89

  Sara89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  3
  Нова сум на форумот но од лично искуство може да ви кажам дека оваа диета е многу многу подобра од било која друга.Кај мене има навистина видливи резултати иако ја држам некои 2недели, а притоа имам правено големи пропусти,од типот на некое чоколатце,нес-кафе,гумени бомбончиња,а и поради обврски со факултетот не вежбам дури и многу малку пешачам..за воден ден уште немам држано поради тоа со мислам дека и немам некоја голема потреба затоа што целта ми е да ослабнам само уште 3кг..
  Вечерата како што јас сум упатена да е до 19 часот...позззз
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.318
  Допаѓања:
  41.029
  Знаеш Лилит, кај секој различно е :lol: мала шала.
  Ни една диета не е совршена, а и од прекумерна тежина се создаваат уште поголеми проблеми.

  Ех Лилит... ама ли легна со муабетов :lol: Ако се откажам, ти си крива :lol: Ова со појадокот како најважен оброк баш го мислев денес, веројатно под притисок на овошниот ден. Вечерва патам за нешто вкусно, што и да е... гурман!

  Диетава сум ја држела повеќе пати пати (до душа не се сеќавам дека сум издржала повеќе од 3 недели, ама не сум ни имала потреба). Минатата година почнав со неа недела - две, потоа продолжив да терам со многу салати и слично, и имаше супер резултати. Зеленчукот има многу помалку калории од овошјето, и баш се прашував зошто толку удриле на овошје тука, ама веројатно поради шеќерите.

  По две овошки за појадок на крај памет не ми паднало да изедам, без кило и тоа мешани не сум. И секогаш кога чувствувам глад јадам овошје, помеѓу оброците. Мора да се признае дека е досадно, особено ова време од годината, кога нема многу избор. Портокали и јаболка не можам веќе да поднесам.

  Во однос на разновидноста на храната во текот на денот, не мислам дека е голем проблем што секој ден јадеш по еден тип храна, туку повеќе е тоа што само еднаш на 4 дена се јаде вариво, а тоа е најважно, тука се сите јадења што традиционално ги јадеме, и што се богати со витамини.

  Мене лично ми претставува проблем млекото - навикната сум многу да пијам, а овде речиси и го нема, па имам грчеви поради недостаток на калциум. Исто така проблем ми ешто не можам секогаш да планирам што ќе јадам, и не можам да јадам секогаш тоа што треба, и на работа и дома. Денес ми беше проблем и што имав овошен ден, а целото овошје што го имав дома го изедов уште пред 4 саати, и сега сум мртва гладна. Прееска во моменти на очај јадев цитрон (да појаснам, за мене погрдо нешто од цитрон нема).

  Идеално би било кога би можела да се навикнам да се хранам здраво, во вистинска смисла на зборот. Ама светот не е идеален, а не сум ни јас. Моменталната ситуација - далеку од идеална.

  Се читам и гледам дека постов нема никаква поента. Затоа што додека го пишував бев на 300 ума, затоа.
   
  На Sirenaa86 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  102
  Денес ми беше 7ми ден од диетата, и да ви кажам искрено не ја осеќам, што знам може и не се тресам толку да внимавам по строго напишаното. Пример денес ден за пица, јас јадев две парчиња вегетаријанска пица, имаше на неа растителен кашкавал, печурки, домати, пиперка, за вечера си купив сладолед. Утре ми е овошен ден, меѓутоа сигурно нема да издржам цел ден на овошје само, туку ке јадам и доматаи, краставици. Засега ми е супер, глад не чувствувам. Ама се изненаив кога броев колку дена веќе се придржавам, миселев дека се помалку, значи дефинитивно не е тешко :D Поздрав диеталки ;)
   
 6. ines86

  ines86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  14
  hey zenski eve me men pak,denes mi bese ovosen den i go minav super,neznam kaj vas kako e ama eve jas veke vtor pat imam ovosen den i ne mozam mn ovosje da izedam a cuvstvuvam glad po malku ama ovosje ne mozam da jadam :roll: uste ne sum se merela ama ke go napravam i toa denovive da vidam do kade sum,se nadevam ima nekoi rezultati :? inaku ne sum pravela prekrsok vo ovie 8 dena samo sto edna vecer bev iskocena pa ispiv 2 casi sampanj i 1 tekila, e sega kolku ke ima toa vlijanie neznam :roll: bidete mi pozdraveni se citame pak :P
   
 7. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.016
  Допаѓања:
  74.567
  Jas nekade procitav deka vo ovosniot moze da se jade i zelencuk ama samo svez no jas jadam samo ovosje,za dorucek jadam po dve ovoski a nekogas i edna zavisi kolku sum gladana i so toa izdrzuvam do rucek a polus odam i na fakultet.Taka da za mene voopsto ne prestavuva teskotija dietata,mozebi zatoa sto sum silno motivirana pa ete i voden den izdrzav a i plus ne sum ja prekrsila ni so edna jabolka plus.Navistina sum uporna i vi predlagami vie da bidete.pozz do site
   
 8. ines86

  ines86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  14
  bravo juLleE :clap: a jas procitav na edna hrvatska strana deka vo ovosniot den moze da se gricne i nekoi jatkasti plodovi(orevi,bademi,kikiritki,lesnici...)ama samo vo umereni kolicini najmnogu 100gr, pa sega neznam,demek taka pisuvalo vo knigata za UH dieta :roll: a kolku imas ti so sega oslabeno juLleE :?: pozz i kiss
   
 9. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.016
  Допаѓања:
  74.567
  Ne znam kolku tocno sum oslabneta,ne sum se merila ama planiram pa ke pisam
   
 10. famozna

  famozna Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  ovaa diueta ja slusnav uste pred 8godini i sekogas mi pomozva da se vratam vo forma j.......as ja drzam po 10dena i slabeam 3kg bez nikakvo galduvanje ednsotavno ja koristam samo koga nekogas ke osetam nekoj kg odpoke a mnogu e efikasna a normalno ako se drzi poke vreme i povidlivi rezz ke ima.....na site vi ja preporacuvam :)
   
 11. famozna

  famozna Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  mislam deka se e do psihata.....i jas go imav toj problem se do pred nekoja nedela koga vidov kolkava sum i deka mora da se oslabi ...moras psihicki da se ubedis deka na vecer nema i ne smejs da jadis....i togas ke se custvuvas mnoigu poubavo :)
   
  На lalencee му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ines86

  ines86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  14
  hey zenski eve me pak,bas denes se merev i za 9 dena sum oslabela 2 kg stvarno mn se iznenadiv,obicno koga se merev se idese nagore denes bas se pocuvstvuvav ubavo i gordo na sebe :clap: prodolzuvam ponatamu do kraj i nemojte da se obeshrabruvate dietava e zlato :up: voopsto ne sum gladna i se cuvstvuvam nekako pozdravo i polesno,moze zvuci smesno zatoa sto se raboti za dve kg ama mene mi znacat...pozz pa pisete koj do kade e ;)
   
 13. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.016
  Допаѓања:
  74.567
  Jas te sosema razbiram i mene 2 kg mi znacat,i jas se custvucam ubavo i polesno od dietata.I da zlato e ovaa dieta...Bravo i za tebe sto se pridruzvas i prodolzuvas :D
   
 14. tanjaaaa

  tanjaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  12
  devojki da vi se pofalam za 11 dena 3 kg odlicno se cuvstvuvam pozz do site :lol:
   
  На thefuturedoctor му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bibii

  Bibii Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Najprvo da kazam za grupava,stvarno e dobra za site sto imaat problem so debeleenjeto..Gi proctav vasite komentari i preporakite a i pofalbi deka dietata e stvarno dobra pa planiram i jas da ja pocnam zdravje uste od utre-najvaznoto e samo da ima rezultati i da se pocustvuvaat na samata licnost posto doaga letno vreme tesko ke bide za dvizenje,edno vreme trcav pa pocustvuvav efekti makar so jadev sekakva hrana - samata licnost oseka na sebe polesno e vo ''dusata'' a i veruvajte pozdravo e...mojot problem poveke e stomakot pa so ovaa dieta se nadevam deka ke mi se resi toj problem....VE PODRZUVAM SITE ZENSKI SAMO PRODOLZETE I NE SE OTKAZUVAJTE POSTO SEKOJA ZENA TREBA DA IZGLEDA UBAVO I DA IMA VITKO TELO ( POKRAJ DRUGITE ZELBI ZA KALORICNI JADENJA ) SI ZNAM PO SEBE :) A ma krajno vreme e mislam da se pogrizimie site za svojot izgled ,so sreka na site i jas pocnuvam od utre...pozdrav
   
 16. Lollipop

  Lollipop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  27
  Да да дефинитивно добра група од причина што сите меѓу себе си ги споделуваме своите искуства.јас сум веке 9 ден од диетата и морам да признаам дека одлично се чувствувам,не се осекам надуено и тешко, туку баш напротив.Не сум измерила зошто вагата ми е најголем непријател :D , ама по гардеробата гледам дека сум симнала барем кило две. Поздравче и не се откажувајте така лесно..... :lol:
   
 17. Sara89

  Sara89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  3
  Јас сум денес овошен ден :? :? :? се надевам ке изджам до крајј :) позззз до сите и има ли некој друг што денес е оа овошен?
   
 18. marina22mk

  marina22mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  48
  И јас сум денес на овошен. Морам да казам, дека е супер диетава. Ја држам трета недела и сум прилично задоволна од резултатите. За кратко време имав накачено 8 кг кои со диетата почнаа да се топат. После подолго време пак имам половина :lol: Сега планирам да почнам и со вежбање за уште поголеми резултати. Позз до сите
   
 19. ines86

  ines86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  14
  hey dietalki moi :D jas sum denes 11 den i bas mi e super,3kg veke se vo kanta :clap: a vcera ja dobiv i knigata original od hrvatski izdavaci i ima za sekoj den razlicno jadenjde sto mozes da si go prigotvis,mn e dobra...ako ve interesira nesto slobodno prasajte.ve pozdravuvam i samo napred :up:
   
 20. maca.81

  maca.81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  17
  Леле, ги читам диетиве и советите и ви завидувам.
  Јас немам потреба од диета, јас сум слаба, односно не сум слаба туку најнормална, ни слаба ни дебела :lol:, најверојатно тоа е нешто генетски пошто сите во потесното семејство сме такви.
  Ви завидувам затоа што јас во принцип многу јадам и неможам да се воздржувам или да се придржувам кон некој одреден начин на исхрана.
  Некогаш толку сакам као наводно да подржам некоја полесна диета, онака, за чистење на организмот, за целулит, ама неможам, чим видам јадење...
  Ми останува само да се надевам дека нема нешто да се промени во однос на тоа да морам стварно да држам диета, поздрав до сите и голем успех со диетите :D