1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Убава Жена (Pretty Woman) [1990]

Дискусија во 'Филмови' започната од OzzyAngel, 10 март 2011.

 1. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Мислам дека овој филм заслужува да има тема тука ;) Кој го гледал- знае, а кој не го гледал- под итно да го симне од интернет :) Романтична и на моменти комична приказна, претставен е животот на една проститутка(Џулија Робертс) која се заљубува во милионер(Ричард Гир)...
  Останатото... Погледнете го сами.
  [​IMG]
   
 2. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  285

  Три пати го имам гледано..единствен е немам збор,колку ли шанси пружа животот,секој има право на поправка и втора шанса дефинитивно..
   
  На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Леле сега ме потсети колку време го немам гледано. Прекрасен филм,го обожавам.
   
 4. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  си го ставив да се полни ќе го гледам :D :D :D
  не за друго да се уверам дека животот не е фантазија :P
  Се шалам, убав филм е!!

  http://www.putlocker.com/file/9UWSC6MFQ1C80G8#
  стакло е сликава :)
   
  На OzzyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  да беа сите мажи романтични како Ричард Гир т.е. Едвард во филмот, жените ќе беа најсреќни... Што убаво
  на крајот и ја направи реалност бајката
  ... срце! :inlove:
   
 6. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.057
  Пол:
  Женски
  Прекрасен романтичен филм... Еден од најдобрите... Прекрасна глума на Џулија исто така и на Ричард... Го имам гледано 3-4 пати. Но сега кога ме сетивте пак ке го гледам.
   
 7. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Изгледа само јас мислам дека филмов е преценет. |(
   
  На tace73 и Trendafilka им се допаѓа ова.
 8. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  Кој му се гледа пак, бујрум :) јас сто пати го гледав и ќе го гледам 101, само да дозавршам една работа, што ја влечам цел ден :)

  http://www.youtube.com/watch?v=2MqPcOPlgRw

  ^^^ филмов е стар од едно старо време, во кое ваквите филмови палеа, пак, некако и што знам еве ме у денешнинава и не можам да најдам баш многу филмчиња, кои јас лично би ги гледала повеќе од да речеме два пати, пак остатокот ги гледам еднаш или на половина ги прекинувам. А, дека е жива идиотштина од приказна е богами, да. И јас не знам што е тоа магично, што делува врз публиката, не знам ни зошто делува врз мене, но.. ќе го гледам год дем ит! :D :smoke: :party:
   
 9. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Ако не сум го гледала повеќе од 50 пати, Лолита да не се нарекувам.... :lol:
  Мај фејврт...некои реченици и на памет ги знам...се сеќавате на зборчето синда-факинг-рела :D колку само често го употребувавме со сестра ми...ни беше многу важна уречица и само ние си се кикотевме..другите чудно не гледаа...во смисла што им е на овие :?

  Колку и да не е реална и измислена приказната за проститутка во која се вљубува билионер и доаѓа по неа како принцот на бел коњ, сепак не ме остава рамнодушна...не дека верувам во бајки, туку самиот филм ми е интересен, интересни се сцените како на пр. онаа кога Вивиен ја пее во кадата Кисс од Принц, кога ќе му рече на Едвард - i didn`t like shoping, they were meen to me :D потоа кога ќе и каже на една типка дека Едвард го користи само за секс, кога одат на опера и нема да знае како да ги намести очилата-двоглед...ма има еден куп сцени :)

  Убава тралалјка-како што јас милувам да си речам, филмче за тепање време и кое може да ве насмее.
  Еве една интересна сценичка
  http://www.youtube.com/watch?v=LGPbvOir ... re=related
   
 10. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Абе многу го сакав, си го гледав, класика, ама кога подобро ќе размислам некако се ми делува пренапумпано добар. :?:
  Може сум јас, ама веќе и не ми се допаѓа толку.
   
 11. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Супер филмче,го имам гледано 2-3 ...
   
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  Знаете како секое семејство си има еден филм кој се извртел повеќе од 10-тина пати по дома?
  Епа нам ни беше овој! :D
  Многу го сакавме со мајка ми, јас сметав дека Џулија Робертс (Вивиен) е олицетворение на убава и паметна жена, а не можев како мала да сконтам дека е всушност дама на ноќта. :D
  Мислев дека е само сиромашна, затоа е облечена во такви партали, а кога му понуди кондоми на Ричард Гир на прашањето што се, мајка ми ми одговори - мастики сине. :^)

  Па еве ја мојата целосна збунка во врска со филмов.
  Многу го сакав делот со фустанот за на операта и ѓерданот, па колку плачев кога се скараа, па за малку ќе си отидеше...

  Го гледав пред неколку месеци, чисто онака од носталгија и сфатив дека филмот е неверојатно глупав, бајковит и нереален.
  Убаво рече Старфиш - преценет.
   
 13. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.458
  Допаѓања:
  7.886
  Не сум го гледала бе.. :^)
  Ама некако причава ми личи на една книга „Вљубена жена", што ја имам прочитано.
  Ееее, се намамив сега, да се искупам, ќе го симнам филмчево.

  Убаа жена шета по улицатаааа.. :music:
   
  На bibip му/ѝ се допаѓа ова.
 14. malechkata

  malechkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  1.141
  Филмов првпат го гледав сношти, заедно со сестра ми.
  Можеби и сум го гледала некогаш кога бев мала, но баш и не се сеќавам.
  А, можеби и да почнал некогаш на ТВ, најверојатно програмата веднаш била смената од страна на мама и тато.
  Сцените не се кој-знае-колку експлицитни, но сепак не се за мали деца.

  Anyway, let's stick to the topic.
  Ми се допадна, можеби затоа што првпат го гледав, а можеби и затоа што сум sucker за романтика и невозможни бајки.
  Најинтересен дел ми беше кога Вивиан отиде на шопинг по вторпат и кога им го плесна в лице на тие кучките што не ја оставија да купува претходниот ден. Oh, yeah! :rock:

  [​IMG]

  Интересен ми беше и делот кога ја однесе на опера.
  Како сум се смеела со одговорот што и го даде на бабата. :D

  Исто, крајот, леле колку совршен. :wasntme:
  Па и тој Ричард Гир, згоден бил некогаш. :wasntme:

  Уште неколку омилени и апсолутно прекрасни сцени:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 15. Grejsi

  Grejsi Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  73
  Класика, дефинитивно еден од најдобрите љубовни филмови во филмската индустирија, а мора и глумците да се пофалат. Не знам само колку пати го имам гледано и никогаш не ми е здодевен, секогаш со иста возбуденост го гледам како првиот пат :)
   
  На bibip му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.921
  Допаѓања:
  32.556
  Пол:
  Женски
  Филмов го имам гледано 3 пати. Пред 3 недели го даваа на Сител. Најинтересен ми е делот кога Вивиен отиде во продавницата од која што ја избркаа продавачките и кога им плесна во фаца некои работи.
   
 17. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Еден од ретките филмови од тоа време кој стварно ми се допаѓа.
  Се пронаоѓам во Вивиен, во делот кога им се појави во продавницата откако ја избркаа.
  Класика. :inlove:
   
 18. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Мене лично ми беше сосема просечен и сосема нереален.
  Ете, секогаш сум била суров реалист па малку повеќе нереалност и фантазија ми боде очи.
  Од друга страна никогаш не сум паѓала во несвест на љубовно романтични филмчиња па цела приказна ми е малку промашена... :angel:
   
 19. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Богаташ ќе се заљуби во проститутка и ќе си живеат среќно до крај на животот.
  Е да бе?

  Ќе се сложам дека приказнава е промашена, мене дури и смешна ми е, ама глумата на главните актери не смее да се занемари.
  Башка и саундтракот :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=hHBRIkJsk40
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.017
  Пол:
  Женски
  Го гледав прв пат пред една година и од тогаш уште два пати со истото внимание и возбуда. Многу ми се допадна. Убав филм и дефинитивно убав избор на актери. :clap: