1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Убавина во зима

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Lady-Mistique, 27 ноември 2009.

 1. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Ветар, смрзнувачки температури, сув леден воздух... резултат: испукана перутлива кожа, премрзнати раце, усни стиснати и помодрени, понекогаш во најлесна варијанта и растечено зацрвенето носе... Да не ги спомнуваме дните поминати заштитени од студот со куп топла храна, облечени ко зелкички со сто слоја облека се забораваме... И бутините, стомачињата и газињата отидоа во неповрат...
  Но сепак... знаеме и во зимски услови да се грижиме за себе, зарем не девојки? ;) ... Се што треба е малку воља и упорност во негувањето и задоволството кога се добие коментар "Ооо, па тебе зимата не ти поклонила перничиња, фустанов ти стои совршено... " е неминовно...
   
 2. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  39
  Нормално дека сите во зима ставаме некое килце на себе, но сепак треба да знаеме за граници, и да се одржуваме колку толку.
   
 3. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.642
  Треба да се користи обавезно лабело и хидратантен крем. Може и лицето да се чисти со камилица.
   
 4. iva.kitanovska

  iva.kitanovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Девоки, девојки... зошто ваков негативен став околу зимата? Имено, важам за една од закоравените противнички на студот, но искрено... не можам да опишам како и се радувам на зимата поради самиот факт што само таа може да ми го пружи задоволството да се дотерам во капутче и чизми, нормално, надополнети со ассесоари кои уште повеќе ме прават впечатлива :)
  Ма сите сите попатни промени на лицето и телото, се фала богу, привремени... и секако дека, силната волја да се избегне искушението наречено =зимски распуст= во целосна смисла на зборот, успева да не оттргне од привилегијата да накачиме килце + :D
  Како и да е... секоја сезона си носи свои благодети, не гледам причина да си го скратиме задоволството да уживаме во неа ^^
   
 5. Madonna

  Madonna Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  155
  Допаѓања:
  147
  Јас како зимско дете ја обожавам зимата :P снегот посебно .Што се однесува до негата , треба да се внимава на рацете оние кои имаат сува кожа- на помош добро доаѓа вазелинот со камилица/Зегин/ нашиот добро познат Бекутан, за лицето најсигурни ми се препаратите од Eucerin.
  А ако не се внимава килцата може да се стават и во другите периоди од годината. Затоа во овој период најдобро одговара во топлите домови да си пуштиме тивка музика, и да вежбаме YOGA.
  И да се чека да падне првиот снег и право на Водно или во парк.....
   
 6. ayla

  ayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  неможам да кажам дека ја сакам зимата, но тоа не значи и дека ја мразам :mrgreen: сепак сум си љубител на летото (најмногу поради сонцето)...
  иако зимата освен студот со себе си ги носи и настинките.. накачените килца.. и што ли уште не.. сепак да не е таа нема да има за што да се жалиме :D
  сепак една од причините кои повеќе се истакнува поради која што ја сакам зимата се топлите зимси вечери со добро друштво и муабет покрај топло огниште ааа надвор да врне снег (кој годинава уште го нема ;() мфмф мерации ;)
   
 7. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  obozavam zima i zimska ubavina! ima mnogu vistina vo toa deka vo zima mnogu potesko se odrzuva ubavinata no neli maldi sme i sakame vo sekoe vreme da bideme ubavi i vpecatlivi,pa zatoa ke treba da ja iskoristime i zimata za da pokazeme kolku sme ubavi,privlecni,kreativni i vo nekolku stepeni pod nulata! bluzoni, pamucni podebelki fustancinja, ubavo kaputce iskombinirabo so interesni cizmicki i ubava tasna, interesna kapa i ubavo salce...mmmm...za mene toa se ubavinite vo zima!
   
 8. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  Zima zimaaa ... Najubavo e koga nadvor e epten studeno a ti pod kebence vo milion dzemperi so toplo cajce i edno ogromno cokolado pred tebe ... pa posle nesto mrsnicko ... pa pak blagicko .. pa op stomakot porasnal :D Mora da se pazi,taka vaka zimata pominuva ... Jas si vezbam na sprava doma ( se trudam toa da bide sekoj den ) pijam mnogu mnogu zelen caj,redovno si nosam krem za race so mene,na liceto dobro e da se stava maslo od neven zaradi studot gi omeknuva obrazite ... i najvazno,uzivajte vo zimata ... toploto vreme ke dojde dodeka da trepnes ;)
   
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  јас обожавам зима затоа што обожавам чизми, а нив не би се осудила да ги облечам на лето..... и плус дополнителни асесоари: шалчиња, капчиња, ракавички..... лепота!
   
 10. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  668
  Ne ,ne ,ne sakam zima...za cizmi se slozuvam ,moze da se nosat samo na zima i jas bi dodala nekoj zgoden kaput,ali da e lepota ...NEEEEEEE!
  Nikogas ne sum sakala i nosela salovi i kapi,mislam deka ic ne mi stojat,p asekogas sum so rolk aili marama nekoja....
   
 11. GlamGirl

  GlamGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  3
  Не ја сакам баш зимата бррр ;( ;( ;( Незнам за вас,ама јас оваа зима ослабив,не покачив ни едно килце :roll: Иначе за да се заштитам од студот се облекувам топло,безразлика кое време од денот е,капче,шалче,топли чизми,палто,кожата на рацете секоаш ми станува груба од ладното и користам крем,исто и на лице,лабело за уста која ја омекнува е морално...
   
 12. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  хахахаха кога ќе се маскирам со капут,чизми,шал,ракавици,капа како еским само очите ми се гледаат...е тоа е убавина не ме препознаваат и слободно си се шеткам :lol: иначе се разбира дека не треба да се запоставуваме во зима негата за себе мора да биде во текот на целата година ако сакаме да има резултати.....само мнооогу ама многуу ме мрзи да се депилирам во зима....ај си викам ладно е ќе си облечам пантолони или дебели хулахопки и нема ич да се познава дека влакненцата подникнале....па ладно е бе луѓе брррррррррррррр :lol: :lol: :lol:
   
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.490
  Допаѓања:
  64.079
  Пол:
  Женски
  Јас во зима си имам проблеми со дланките,тука козата најмногу ми пука, и со устата. За устата само лабело ми помага, а за рацете па...ставам крема ама некако џабе е. А за депилација и зиме и лето тоа е. Што се мора се мора :)
   
 14. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  4.385
  Пол:
  Женски
  не сакам зима од проста причина шо сум натуфтана со милон алишта и милон дебели блузи и дебела јакна шо ме праи ужасно асиметрична ко што сум слаба и имам слаби ноџиња горе сум ко билер со тоа јакната,а и многу ми пукаат рацете ужасно ми е тоа ;( :lol: така да летооооо е најболље :D
   
 15. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  zimata ja obozavam :D snezni avanturi mmm.... prosto neodoliva e zimata ke si se naoblecem ... nadvor ladno a ti si izlegol na kafe t.e toplo cokolado ili toplo cajce koe te zatopluva od studot ...sedenje po doma so drustvo pienje i jadenje cokolada ...
  pa praaznicite koj moze da odolee ... jas nemozam da odoleam na novogodisnata euforija site se podnovuvaat so novi zimski parcinja i isprakanje na starat godina so nadezi za podobra godina. pa badnik vecera so najbliskite najsakanite ...bozik e tolku ubav sto site delat od se samo za da go proslavat ovaj praznik so polna trpeza.vasilica dobroto drustvo lugeto so koj pominvas mn vreme sobrani na edno mesto pa potoa sv trifun koj mora da se proslavi so casa crveno vino a ovaa godina ke slavime so casata vino i ke se prostuvame zs e procka :)
   
 16. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  120
  Леле ич не ја сакам зимава, ги бројам деновите ... Мислам дека најубаво би било ич да не постои! :twisted: сакам да се преселам на некое место каде што цело време е лето,да си се сончам,да си пливкам, да си уживам на сонцето со еден мохито коктел...уживанција
   
 17. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  399
  Ja сакам зимата поради облеката која се носи во зима-капчиња, шалови, чизми, капут...Но ја мразам поради мојата коса :x Бидејќи имам права коса, а кога е влажен воздухот или кога има ветер ми излегуваат бебешки влакна на површината на косата и ни силиконски капки, ни пегла за коса, ништо не ми помага :x Е тоа ме излудува ! :x
   
 18. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.070
  Сите годишни времињги сакам, сите имаат свои убавини.
  Сепак темата е како ја одржуваме нашата убавина во зима...
  Па.. за среќа не сум склона кон накачувања килца колку и да се трудам, во зима користам по мрсни и хидратанти млека за тело, крем за раце, кремови за лице, на косата ставам и бадемово маслоа на врвоите, а кога се киснам во када додавам масло за капење, тоа доста ја омекнува кожата. Користам и по мрсна пудра за лице, другото е воодичаената шминка. Носот ми е секогаш црвен во зима, за него немам лек.
  Зимската облека ја обожавам, капути, чизми, ракавици, капи, шалчиња... :inlove: имам многу, посебно обожавам дебели џемпери, тие ко што топлат ништо друго :D , бидејќи нозете секогаш ми се мраз, носам и дебели т.н. термо чорапи во зима :)
   
 19. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.641
  Обожавам зима :) Снегот посебно , шалови во бои , ракавици , капчиња , чизми , капутче , :) уфф .. се е толкуу... УБАВО ! :)
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 20. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Лично сметам дека убавина во зима нема.
  Барем јас не се сакам со испукана уста, замотана во шал, со капа, со налик на нинџа. Понатаму чизми, капути, џемпери, нема место кое не ми е покриено со барем два слоја облека.
  Можеби се слатки тие капчиња и шалчиња, целите пуфкасти и шарени, ама не се доволни!!!
  Се чувствувам целата натрупана, тежам 5 кила више и каде и да одам треба да правам облечи соблечи на капутот, шалот, капата и да ги влечам со мене.

  Понатаму и косата. Џабе да пробувам да ја скротам кога пак ќе лета, џабе да ја исправувам кога ќе се навитка. А да не спомнувам и како цела зима се шетам со расквасен нос, настината и како бумбар во лицето.

  Големо НЕ за зимата од мене! ГОЛЕМО!
   
  На marama му/ѝ се допаѓа ова.