Убавина или шарм

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Silver.E, 10 октомври 2013.

 1. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.246
  Ако е потребно нека се премести темава :$

  Што ве привлекува повеќе, на што не можете да одолеете и какви сте ?

  Убави или шармантни?

  Мене лично поубави ми се шармантните луѓе, зошто во секое издание едноставно зрачат со некоја позитивна енергија, а шармантни се и на постари години.
  Додека убавината е минлива и мораш да ја одржуваш.

  Мене многумина ми делеле комплименти дека сум шармантна, иако не се чувствувам така. :P Повеќе се чувствувам убавка. :wasntme:
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mili4ka123

  mili4ka123 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  1.101
  Допаѓања:
  2.331
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно би избрала шарм. Не можам да одолеам на тоа. :wasntme: :mm:
  А лично за мене и сметам дека сум шармантна. :D
   
 3. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.885
  Нема ништо поопасно од шарм.
   
  На Serafima и Silver.E им се допаѓа ова.
 4. Dog-lover

  Dog-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.736
  Пол:
  Женски
  Јас би избарала шарм. Нели шармантните личности не привлекуваат со надоврешната убавина... туку со нивниот карактер... :) под шармантна личност подразбирам да ми е пријатно во нејзино друштво.. да е интересна, да знае да те насмее.. едноставо секогаш да шири позитивна енергија.. јас лично не се сметам за нешто убава .. ама со моето однесување мислам дека ги привлекувам луѓето, така да се сметам за шармантна личност... ова многумина ми го имаат тоа кажано :D
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.983
  Допаѓања:
  45.818
  Пол:
  Женски
  Јас повеќе паѓам на шарм, смешно е ама ми се случило да бидам со некој кој на прв поглед не е толку убав ама ќе го има сепак онај шарм што ќе те стопи :D
   
 6. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.066
  Допаѓања:
  1.398
  Пол:
  Женски
  Би избрала шарм.Бидејќи едноставно ако поседуваш шарм ќе шармираш секогаш а,убавината треба да се одржува постојано и е минлива.А,пак дали сум шармантна личност незнам.. :wasntme:
   
 7. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.325
  Допаѓања:
  69.088
  Пол:
  Женски
  Шарм, дефинитивно. Како што може шарм да освои, ништо не може. И убавината освојува, меѓутоа минлива е, но шармот е вечен. Шармантен може да биде човек на 25, ама и на 55. Шармот или го имаш или го немаш. Познавам луѓе кои се толку шармантни, што кога ќе се појават некаде сите во нив гледаат, едноставно тоа излегува од нив и привлекува.

  Шармот е нешто што зрачи од луѓето, ама како што кажав, или го имаш, или го немаш. Не сите убави луѓе се шармантни, и обратно (да не се сфатиме погрешно, секој си е убав на свој начин, тука зборувам за онаа „комерцијална“ убавина, со пропорционални црти на лицето, правилно распоредени, што се смета за најблизок идеал до нештото наречено „убавина“). На пример, Patrick Dempsey од Grey's Anatomy мене ми е крајно шармантен маж, а сепак не е совршен убавец, во смисла, ете, има малку поголем нос кој му доаѓа до израз, но сепак го има ТОА нешто што го прави привлечен :)
  [​IMG]
   
  На zhap4e и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
 8. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.630
  Допаѓања:
  102.728
  Пол:
  Женски
  Контрадикторна во врска со ова...
  Велат дека убавината иако е минлива, ниедна вистинска убавина не е заборавена, ниту ќе биде.
  (меѓутоа шо ќе ти лепота ако си глуп ко точак)...
  Од друга страна пак, шармот ги задржува личностите во близина.. И сасвим ок е, се додека можеш да шармираш, односно привлечеш со јазикот на телото, гестикулациите.... но затоа пак, потребна е убавина за да привлече кај оние кои се шармантни само на зборови... :)
  Ако треба да бирам едно, иако имам спротивставени ставови тука, сепак би избрала шарм. :)
   
 9. Avenged

  Avenged Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  1.485
  Пол:
  Женски
  Шарм дефинитивно :)
   
 10. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  7.589
  Пол:
  Женски
 11. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.371
  Допаѓања:
  54.101
  Реалноста е „убавината е минлива, а шармот е за цел живот“ 8)...
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Oneo

  Oneo Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2014
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  1.053
  Пол:
  Женски
 13. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.619
  Допаѓања:
  11.666
  Пол:
  Женски
  Џабе е убавината без шарм :D
   
  На Kristina... му/ѝ се допаѓа ова.
 14. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  4.482
  Пол:
  Женски
  двете хаахахахах :D:D

  и кажувам од искуство
   
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.078
  Пол:
  Женски
  Sepak i dvete vo paket. Iako ne poznavam ubav chovek koj nema nekoj vid na magnetizam :) Poznavam i ne tolku ubavi lugje koi ete, uspevaat da ja sharmiraat okolinata, no mene toa ne mi e dovolno - not my cup of tea.
   
 16. Ицолгудбејбе

  Ицолгудбејбе Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2015
  Пораки:
  404
  Допаѓања:
  1.121
  Пол:
  Женски
  Malce ubavina ,mnolgu sharm ...:) Koj sho saka neka vika ama sharmot "ubiva" :) mm
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  30.145
  Пол:
  Женски
  Убавината бара посветеност, нега и одржување. Шармот е константен и непрокосновен. Не секој го има и не секој умее да го изрази. И малку шарм ја нагласува убавината која може да биде сенка.
  Кога се споени тоа е како да не постои темнина.
  Ако треба да бирам, избирам шарм. За мене е неодолива и незаборавлива карактеристика кај една личност што ја прави исклучителна во средината.
   
 18. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.805
  Пол:
  Женски
  Секој индивидуално гледа на вас. За некоја личност можеби сте убави, а за друга шармантни.
  Шармантноста повеќе ја категоризирам како машка особина, чисто заради тоа што машките не користат декоративна козметика за разубавување и не можат да добијат повеќе на убавина. Жените можат.
  Шармантен тип секако дека привлекува внимание. Не мора да е убав, но начинот на кој се однесува, пријатниот разговор што го води со вас и тоа како влијаат на вашата заинтересираност.
  Јас би повеќе за шармантен тип :)
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Neodlucna

  Neodlucna Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  960
  Шарм секако. Убавина е и објективна и минлива.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.221
  Пол:
  Женски
  Шарм, дефинитивно. Не ми е толку важна убавината. Поважно ми е да знае како да ме освои на прв поглед, начинот на кој што разговара со мене, однесувањето. Отсекогаш сум ги сакала шармантните мажи.
   
  На Ицолгудбејбе му/ѝ се допаѓа ова.