1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Убиство во Ориент-експрес (Агата Кристи)

Дискусија во 'Книги' започната од ubava01, 5 јули 2011.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Убиство во Ориент-експрес(Агата Кристи)

    Книгава ја најдов случајно, во мини библиотеката во апартманот каде бевме сместени за време на летниот одмор. И онака не си понесов некоја книга со мене, па решив да си се послужам. Беше прва книга од Агата Кристи која сум ја читала и тоа ја читав на плажа! Сонце ми удри во глава, изгорев во сред пладне, се направив како ракче! Ама не можев да ја оставам ни за момент! Страница по страница, глава по глава и за еден ден ја прочитав. Премногу ми се допадна, сакам неизвесност и непредвидливост на крајот. И тоа беше предуслов да продолжам да ја читам Агата :)
     
  2. LUNA.girl

    LUNA.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    135
    Убиство во Ориент-експрес(Агата Кристи)

    Преубава книга.
    Неможеш да ја пуштиш од раце додека не ја прочиташ.
    Се од Агата Кристи е безпрекорно напишано,до самиот крај неможеш да знаеш каков крај ќе има книгата. :up: :up: :up:
     
  3. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Интерсна книга, те влече да ја читаш и читаш во еден здив. Те држи во неизвесност се до самиот крај, кој пак е многу непредвидлив.
     
  4. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Преубава книга, ја имам прочитано! Препорачувам... Како и сите останати од неа.... Агата Кристи е царица за вакви крими-романи!
    Малку оффтопик, предлог од ваквиот жанр на книги? И по можност со линк за спуштање... 8)
     
  5. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Убиство во Ориент-експрес ја имам читано во основно, а имам гледано и филм. Предобра е, но не можам да ја издвојам како омилена :$ Сите книги и се добри, со одлични заплети и неизвесност која останува до самиот крај. :)
     
  6. Bellatrix

    Bellatrix Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    26
    Неизвесна до последната страница. Препорачувам! :)
     
  7. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Книгата случајно ја имав дома и ја прочитав за еден ден. Ремек дело на Агата Кристи. Неизвесна во секој момент, непредвидлива, те тера да читаш се повеќе и повеќе.
    Една од најомилените книги од Агата Кристи, покрај Вашар злочина и Дивов хлеб
     
  8. Agatha

    Agatha Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.147
    Иако секоја книга на Агата Кристи е различна од било која друга, заплетот и решавањето на злосторството во Убиството во Ориент експрес, неможе да се спореди со ниедна друга книга дефинитивно.
     
  9. iveflower

    iveflower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    12
    Книгава ми е првиот подарок од дечко ми и многу ја засакав, покрај приказната тука си откривме дека сакаме ист жанр на книги со него. Најискрено ви ја препорачувам да ја прочитате Неочекуваниот гостин од А. Кристи и слободно останете со подзината уста на последната страница!!!!!!! :*
     
  10. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.641
    Пол:
    Женски
    Бидејќи не ја најдов книгата Гора од Тагоре,му предложив на професорката оваа книга да ја читам(бидејќи таа на секој ученик му дава книга да чита и кога ќе ја прочита да ја раскажи на час)...е јас ја имам оваа книга во домашната библиотека и сега наскоро ќе почнам со читање...кога ќе ја прочитам ќе ги напишам моите впечатоци овде :D
     
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Мојата редовна дрога. Одамна престанав да бројам колку пати ја имам читано наново и наново. Летово кога и да идев некаде си ја земав во мене и во два дена по еднаш ја читав цела (кога идеше силно сонцето, ми се лошеше и идев под сенка и постојано оваа ја читав).
    Ја имам во мојата домашна библиотека од кога бев 3-4 одделение и од тогаш си ја читам ... :inlove:
     
  12. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.641
    Пол:
    Женски
    Ја имам во домашната библиотека и сега ќе почнам да ја читам.... 8)
    Велат
    [​IMG]
    точно! ;)
     
  13. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Следна ми е на списокот за читање. Се надевам ќе успеам да ја најдам во библиотека.
     
  14. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Пред три-четири години почнав да ја читам ама уште не сум ја довршила :D Којзнае во која фиока ми е, кога ќе ја најдам и кога ќе имам повеќе време веројатно би ја прочитала. :)
     
  15. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Една од најубавите книги на Агата Кристи. Многу добар лик ми е Херкул Поаро, кој што се појавува во повеќе книги. Дејствието во книгата интересно, напнато, возбудливо. Добар е и филмот, стар е многу ама тоа е тоа.
     
  16. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.641
    Пол:
    Женски
    Имаше и една серија за Херкул Поаро,ќе да ја даваа на хрватската телевизија :^)
     
  17. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Сите книги на Агата Кристи кога сум започнувала да ги читам ми биле... онака :?: ама после доаѓа тоа што не ти дава да ја оставиш книгата на раат.

    Оваа ми е една од најинтересните, навистина вреди да се прочита. Посебно што сакам книги кои завршуваат секако само не така како што мислите. Ве мава еднаш квалитетно од земја и не можеш да се соземеш со денови. А посебно треба да ја прочитаат тие што се љубители на криминалистички книги. Ќе ви работи мозокот 200 на саат, милион прашања и подпрашања ќе си поставите и сто пати ќе се посомневате во сите ликови и пак на крај ќе испадне нешто што никако не сте го ни помислиле. Сакам да читам книги од Агата, страшно добри се.

    Посебно ме фасцинира тоа на каков начин се пишувани и интелигенцијата на самата писателка.
     
  18. Tolka

    Tolka Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Ова ми беше првата прочитана книга од Агата Кристи... Толку многу се фасцинирав што еден период од библиотека земав само нејзини книги кои исто така вреди да се прочитаат... Сакам криминалистички романи а посебно тие напишани токму од оваа авторка. Напишани се на интересен начин, на почеток можеби малце досадни но секоја следна страница станува се поинтересна и повозбудлива а крајот ве остава без зборови.
     
  19. BojanaLegija

    BojanaLegija Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    64
    Сеуште не. :)
     
  20. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.052
    Допаѓања:
    76.054
    Пол:
    Женски
    Ја имам читано и ми се допадна, како и сите досега прочитани дела на Кристи. Овој нејзин роман, како и другите, ме изненади со својата мистерија и не ме разочара воопшто.