1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Убод од комарец

Дискусија во 'Тело' започната од m.W.a, 13 јули 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски

    Ова првото е репелент, те. ги одбива така? Како Аутанот?
    Благодарам што сподели, не сум ги побарала, ќе ми требаат. Се надевам дека се ефикасни, со оглед на мутантиве од комарци што ги имаме во околината (не реагираат на Аутан).
     
    На Biodevojka и papillonP им се допаѓа ова.
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Да, според она што го прочитав треба да ги одбива. Не сум го пробала ама го видов во ДМ. Ако го пробаш пиши импресии за да знаеме дали е ок. Поздрав.
     
  3. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Мене никогаш во животов ме нема каснато т.е. боцнато комарец :)
     
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Пред два дена гнасните комарци ја каснаја внука ми на чело,леле лом ја имаа направено,одма и се направија како меури големи,мајка и ја мачкаше не знам со некој крем и подпоминаја малку меурите,ама наредниот ден и потече челото,па ја однесовме на болница рекоја ќе помине не е страшно,рекоја да пие Лоратадин и пиеше.
    Сега после два дена еве,цело буквално цело око и се затвори и се направи лилаво и многу и е потечено,ја однесовме на болница во очно во кожно и сите креваат раменици,ни дадоја едни капки и креми и пак лоратадин сируп и да и ставаме ладни облоги.
    Исплашена сум многу,личниот опис и е сменет,не можам да ја гледам,цел ден плачев.
    Ве молам,ако знаете некоја помош споделете...
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  5. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    888
    Допаѓања:
    6.388
    Пол:
    Женски
    Јас користам течна пудра од Галафарм ја купив од Зегин. Многу е важно да не се чеша, а со течната пудра треба да се мачка на чиста кожа 2-3 пати на ден. Многу е ефикасен, за ден два убодите на челото ќе и се намалат и нема да ја чешат. А, за окото не знам, да пробата да ставите лед барем отокот да и се намали
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    @carangigia И ставаме цело време мраз на отокот на челото.
    Доктор од очно и даде капки Isomar,од кожно и дадоја една крема,башка и лоратадин за алергија пие.
    Не си свесна колку страшно и жално изгледаше овие два дена со затворено и модро око,не можев да ја гледам таква плачев од жал(бев и во Црква,се помолив и прочитав и молитва за оздравување,и еве денес машала многу е подобра,окото и се отвори целосно,само што е уште малку модро).
    И рековме нема за неа повеќе одење надвор после 18 h,се молам никогаш веќе ваква мака да не види.
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    За превентива некое средство за заштита, а после убод Камагел многу помага, го смирува чешањето, црвенилото и евентуално оток ако има.
     
    На Deva Path, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    И од Синопен сум задоволна :)
     
    На Deva Path, Queen8 и Adorabela им се допаѓа ова.
  9. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Да, добар е, го заборавив, ама Камагел ептен врши работа.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Мислите ли дека е од комарец или?
    Пред 2 дена имав дупче и наоколу зацрвенето, не ни осетив кога ми се случи штом го видов декотал го намачкав и апче за алергија се напив...но сега ми е во мисла да не е убод од крлеж и ме фати страв :sweat:
    Кога ќе го притиснам боли иначе не..
     

    Прикачени фајлови:

  11. gasimku

    gasimku Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2023
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    1.193
    Пол:
    Женски
    Да, од комарец е. Исто имав и јас пред некој ден (месец хаха) Кога ќе го доприш пече. Го имаш можеби стискано па затоа е така. Ќе ти помине за некој 2 недели, не го допирај со рака. Кај мене скоро и не се познава веќе.
     
    На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TMNT

    TMNT Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2023
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    646
    Пол:
    Машки
    Ne sakam da stvaram panika ali na mene ne mi liče od komarec da e, koa me uape komarec češe i kako brumče crveno se naprave i ne bole ni na dopir ni nikako samo ako go češeš češa, a ne se stvara dupče. ama te edna členka vika deka e od komarec možno e, može ona po znae. Krležite ja kao šo znam odat po govedata po životinite ako ne si imala kontakt so životini ne e krlež
     
    На Kaley и gasimku им се допаѓа ова.
  13. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    немам контакт со животни, но во двор мачиња идат колку ти душа сака не ги фаќам ич ама сепак..па незнам, не видов никакво црно бубаче за да е крлеж но ми е страв, само беше дупче и наоколу зацрвенето кога го приметив

    Фала @gasimku и на твојот одговор се надевам дека е исто од комарец, но го немам стискано само го мачкав со декотал :doh:
     

    Прикачени фајлови:

    На gasimku му/ѝ се допаѓа ова.
  14. TMNT

    TMNT Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2023
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    646
    Пол:
    Машки
    Ne e od mačinja sigurno, abe ne e niso strasno čim sa minale tolku denovi ke ti pomine
     
    На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
  15. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.832
    Пол:
    Женски
    Јас сум навикната од мај до септември да сум касана од комарци. Ама како што ги има последните години никогаш така не е било. Претходно кога ме каснеше имав мала фула која за пола час ја снемува. Сега станува оток цела плочка и си стои неколку дена.
    И секако чеша многуу.
    За разлика од кај нас во Грција никогаш не осетив кога ме касаа. Прво се нафрлував без реакција, така шетав како сипаници неколку дена па отпосле почнуваше маката кога почнуваше да ме чеша.
    Дефинитивно се е измутирано и наопаку. Како и да е маж ми ретко комарец го каса, јас сум таа на која како магнет и се лепат.
    Битно секое лето се прска по 3 пати. Во годините кога немаше прскање полесно поминувавме.
     
  16. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    134
    има во зегин нараквица за против комарци и баш е супер
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.832
    Пол:
    Женски
    Мене не ми помогна, и јас и син ми носевме, а освен тоа многу тешко ми мирисаат.
    Додуша и секој спреј за комарци е таков ама ова ептен не можев да поднесам.
    Чудно ми е кога и преку облеката успеваат лом да ме направат.