Улогата на медиумите во време на коронавирусот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од prominent, 11 април 2020.

 1. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  1.816
  Допаѓања:
  47.511
  Медиумите се неизоставен дел од нашите животи, а посебно овој период, кога најголем дел од денот го поминуваме дома.
  Знаеме дека главната цел на медиумите е да не' информираат, на објективен и неутрален начин.
  Сепак, сведоци сме на нешто друго.

  Чест на исклучоци, меѓутоа сметам дека медиумите се главните извори преку кои се шири паниката.
  Не зборувам само за вистинитоста на информациите. Зборувам за начинот на кој се презентираат информациите.

  Јазикот е моќно средство што влијае на човековата психа, а медиумите го користат тоа за да ја ,,обојат'' информацијата на начин што им одговара.

  Најпрост пример е истакнувањето на смртните случаи пред излечените, за кои понекогаш не се ни известува. Апокалиптични слики од интензивна нега, снимки од празниот град за време на полицискиот час со хорор музика во позадина итн.
  Ако починал релативно млад и здрав човек, тоа веднаш се истакнува, уште во насловот. Ситуацијата не е таква со постарите пациенти...

  Колку дозволувате да ви влијаат медиумите, пред се', телевизијата? Како ги филтрирате информациите? Дали сте биле сведоци на некоја вест што била презентирана на особено драматичен начин?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.