1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Улогите кои се наметнуваат на децата според полот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Purplelilac, 20 мај 2019.

  1. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.203
    Допаѓања:
    93.538
    Сакајќи да бидеме многу слободоумни и да одгледуваме деца gender neutral, затоа светот полека но сигурно оди во неповрат. Не, не сум заостаната, ама во некои сегменти од денешното живеење многу се забегува.

    Бидете искрени и кажете како би ви било вашата ќерка утре да ви донесе дечко во фустан облечен дома? Напудрен, налакиран, нацрвен? Еве мене не би ми било убаво.

    И што дека количките се сметаат како 'играчки за момчиња' претежно, денешните жени/девојки не се шофери?
    По играчките ли се оценува какво ќе биде детето кога ќе порасне?
    Колку девојчиња си играле со пегли, кујни, кукли па како жени се неодговорни спрема својот дом и дете/деца?
    Колку момчиња играле со мечови, пиштоли, а се поголеми пи*ки од сите жени на светов?
     
    На drugarka, oblace1, Chantal и 13 други им се допаѓа ова.
  2. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Баш тргнав да пишам, Вајлд ме престигнала.
    Верувам дека има мајки кои го практикуваат тоа што го зборат, дека би го облекле синот во 'женска ' облека, дека за роденденот на синот би му направиле торта со лик на барбика, место камион би му купиле сет кујна, за училишен натпревар би му 'дозволиле ' да иде маскиран во принцеза на пример.. Ама, свесни сте какво бреме е ова ? Да го испратиш некаде како такво, а да го мислиш дали ќе се врати натепан, исмејуван, со етикета Геј, да го толчат и возрасните како и врсниците ?
    Погоре ја видовме Шарлиз Терон со синот облечен во нешто што општеството го перцепира како женско парче облека. Ама тоа е Шарлиз Терон и и се може. Нејзиното дете сигурно не е во контакт секојдневно со проста маса од луѓе, веројатно иде во приватно училиште или има домашно образование, и обезбедување го прати и два корака да пушти. Славата, парите и моќта прават тоа дете да биде заштитено од сите можни директни удари врз него или бар у огромна мера да се минимизира целиот тој импакт врз него.
     
    На Someonespecial, Nausicaa, Bridget и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. elena.mak

    elena.mak Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.670
    Допаѓања:
    11.526
    Имам и ќерка и син. Имаат заеднички играчки, каде има и пиштоли, и топки, и бебиња, и се'. Кога пеглам ќерка ми бега, син ми застанува со даската играчка до мене и "пегламе" заедно. Си правиме муабет, си пееме песнички. Ќере обожава да оди по автомеханичари со татко и', син и ич не го интересира. Готвиме заедно со двајцата, посебно сакаат да се плеткаат со тесто. Правосмукалка со око немам видено, тоа е на мм обврска. Готвам јас он нема поим, ама затоа не сум испразнила ни 10 машини за садови сите години во брак. Переме двајцата, сушара полниме двајцата, јас пеглам он нема поим од таа работа. Високите прозори кои не ги достигам ги брише мм за да не се качувам на скала, исто и вратите. Сијалици менуваме кој стигне, кола на мајстор носи само он. Кречиме заедно, чистиме после тоа заедно. Ќере носи бои кои сама си ги бира, синко исто така. Нему омилена боја му е жолта, неа зелена. Кога и' ги лакирам на ќере ноктите, еден нокт ако не му излакирам нему ќе ја крене зградата во вис, и вика ете ист сум сега како дада. Па што?! Двајцата играат со кујна, двајцата шетаат бебиња, шутираат топки и играат се'.

    И? Што заклучок ќе донесеме сега? Маж ми е женче, или јас сум машкуданка? Што деца ќе излезат од нас? Ве молам... изборот си го прават сами. Јас не купувам киндер јајце за нив, си бираат самите. Од бебиња. Кога купувам за подарок, купувам неутрално. Немам проблем да има седиште за бебе на женскиот точак, затоа што секако главната грижа за децата ни паѓа нам од зачнување па се до тоа како функционираат мајчинските инстинкти. Син ми е помал од ќерка ми скоро години, не дај Боже да ја скараме одма заштитнички се однесува кон неа. Тоа се вика инстинкт на посилен пол. Она го рани, му помага да се облече, го гушка секое проаѓање, го теши. И тоа е инстинкт. Оставете ги децата да бидат деца!
     
    На Lolipop23, staycalm, VDT2906 и 14 други им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Исто како што ќе ми биде да донесе дечко, облечен во костим. Никако.
     
    На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.203
    Допаѓања:
    93.538
    А што му фали на дечко во костим? Согласно приликата, нормално.
     
  6. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Во изолирани племиња им се мандаат разголените пениси и цицки па лесно може да се увиди кој е машко а кој женско. А во денешно модерно време, гледаме мажи во фустани, жени со машки костуми, мажи без пениси, жени со пениси, не знаеш кој е кој. Е има разлика, не може да нема. Се е отидено во неповрат, како што пишала и @Emy867
     
    На oblace1, JuLleE, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.447
    Допаѓања:
    81.954
    Пол:
    Женски
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не му фали ништо.. исто како што сметам дека не му фали ништо на маж со фустан.. Баш тоа ми е муабетот.
    Абе шо, во неповрат. :D

    Не знам оти го гледате како трагедија, сите да сме во фустани, или сите во пантолони?
    Каква разлика ќе направи тоа во секојдневниот живот?
     
    На staycalm, bittersweet, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Поставуваш се едни исти прашања, колку да се вртиш во круг и да го влечеш муабетов во намера да негираш постојано. Дури и сеедно ќе ти било зет ти да биде во фустан и со отстранет пенис, ма немој молим те :D
     
    На ocicka2014 и Emy867 им се допаѓа ова.
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Од рубриката апокалиптични предвидувања за планетава Земја, посебно внимание заслужуваат
    маж во фустан и жена со кравата. :D
     
    На staycalm, Purplelilac, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  11. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.203
    Допаѓања:
    93.538
    Добро, следна прилика маж ти дотерај го во фустан.
    Ете, тој е возрасен и нема да изеде ќотек заради неговата 'различност'.


    А за јавните личности како ги облекувале нивните деца... тоа е само желба да бидат очите на светот вперени во нив постојано и ништо друго. Дека така се научени, па мора нешто да се дешава...и кога нема што повеќе, ај детето ќе го правиме и какво треба и какво не треба.
     
    Последна измена: 21 мај 2019
    На oblace1, JuLleE, ocicka2014 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ама навистина ми е сеедно.
    Не знам зошто толку ви е тешко да поверувате.
    Се додека е таа среќна (а и фигуративниот дечко со фустан), навистина не ми прави разлика.

    Не можам јас да го дотерам, или да го натерам, исто како тој што не може мене.
    Ама ако сака да излезе со фустан, нема да ми биде ич проблем.

    Пак ќе прашам: зошто ви е толку тешко да поверувате, дека некој размислува како мене?
     
    На staycalm, ane.bella, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  13. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    За точакот само ќе ви кажам.
    Вака, наивно, со куклата на точак се развива чувството за грижа, негување, па така ќерките после негователки и на 30 годишни мажи стануваат. Оти во глава уште од мали им е всадено да бидат грижливи, да чуваат, да пазат.
    Изборите кои ги правите уште од мали нозе за вашите деца можат многу многу да им влијаат во животот.
    Пишав пред некој ден, за муабет во бутик.
    Сака некое момче некои чорапи многу, и мајка му му купува. Ама женски се, шарата е женска па ја трга етикетата "да не види детето дека пишува дека се женски на нив, ќе се искомплексира".
    Сестра му поголема, стои и вика "како бе мамо ќе носи женски чорапи". И мајка ѝ ни две ни три: "па и твоите машки се купени, црни женски чорапи не постојат, а ти црни сакаш".
    Од тука се продаде и мајка ми со нејзиното: "те лажат, нема женски и машки бои".
    Значи ЧОРАПИ, чорапи поделени по пол. До чорапите стигнавме.
    Или комшивче нашо. Зело ролерки од сестра му. И се вози наоколу, ама розе биле. И нормално, нераснето во околина на родови стереотипи не му текнало дека розовите ролерки мора да се женски.
    И се врати, седна, му се смееле другите деца. Ајде утре други му купија.
    Наша одговорност е да ги учиме децата дека нема "машки и женски" работи. Едно заради нив, друго заради тоа што од нив правиме булис кои сметаат дека е во ред да се потсмеваат на другите деца.
    Ми текна кога ме малтретираше еден лингур во прво одделение. Едно малечко што можев во џебот да го ставам.
    Ме седна татко ми да ми каже дека не сфаќа зошто се плашам на некој така малечок. Да ме научи самоодбрана затоа што неговите се бранеа со "ами машко е, што да му правиме". И мене ми беше чудно. Што ми зборува татко ми од машко да се бранам. Јас мора да сум послаба, нели? И машко е, што ќе направам?
    Со засилување на родовите стереотипи создавате слаби девојчиња и насилни момчиња. Ни едното ни другото не е добро.
    Наша одговорност е да израснеме силни и здрави генерации. Само наша.
    Милион пати сум рекла. Да ме раснеле моите со родови стереотипи никогаш не би стигнала кај што сум сега. Затоа што цел живот само една реченица слушав: "Ама женско си, ова не е за женски".
     
    На Lolipop23, M.B., Purplelilac и 10 други им се допаѓа ова.
  14. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    Се забега со темава малце. :D

    Првичната дискусија се однесуваше на суптилното наметнување преку играчки на улогата на мајка и домаќинка за женските, додека пак на машките не им се доделува никаква одговорност за одгледувањето на децата (примерот со точаците).
     
    На Someonespecial, irrelevant, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.203
    Допаѓања:
    93.538
    Па УБЕДИ ГО дека е нормално де. Така ќе го натераш, како нема.
     
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И за него е нормално мажи да носат фустани, не мора да го убедувам.
    Не му се чудни мажи со фустани.
     
    На staycalm и Purplelilac им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ама остај не сега да се објасниме.. гледаш дека имаме проблем! Маж ми не носи фустан! :D
     
    На staycalm, Waverly Raven, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Оти ги ценат луѓето според изгледот и облеката. Не им е битно какви се навистина по карактер, туку одма фрчат предрасуди. Во такво општество живееме за жал, површно, стереотипно и полно со предрасуди.
     
    На staycalm, Waverly Raven, Someonespecial и 7 други им се допаѓа ова.
  19. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.203
    Допаѓања:
    93.538
    А која е разликата што ја проширивме дискусијата во рамките на истата тема? Само вметнавме повеќе можности кои се реални, што е грешно тука?

    @WildMk ,супер штом така, па која е причината што маж ти не носи фустани? Тебе ок, нему ок, што се чека?
    Бидете вие промената која сакате да ја видите кај другите, оти да не?
     
    На Lolipop23, oblace1, Harper и 3 други им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.103
    Уште малку муабетов ќе биде сите ние би ги шетале синовите во сукњи, ама другите се криви, ради нив не можеме.
    Еве дома, за низ куќа, може да си ги дотераат.
     
    На oblace1, JuLleE, Harper и 3 други им се допаѓа ова.