1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ултразвучна кавитација

Дискусија во 'Тело' започната од skorpija79, 9 мај 2010.

 1. skorpija79

  skorpija79 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Кавитација - липосукција без хируршка интервенција

  Zdravo na site!Jas nemam problem so tezinata,naprotiv mozebi treba i da se zdebelam malce.Pocna da odam na fitnis za da napravam muskulcinja malce,da se zajaknam i eve sega imam problem.Muskulite se tuka no odma pod niv imam topcinja tvrdi koi nemozam ni so masazi ni so nisto da gi ostranam.Ve molam pomognete mi so nekoj sovet.Prestanav so treninzi bidejci imav bolki,muskulite mi bea zategnati no ovie masni pernicinja nikako ne pukaa i mi stvaraa grcevi,bolki.Po netov razgleduvav i edinstveno sto mislam deka bi mi pomognalo e onaa liposukcija bez hiruski zafat-kavitacia.Dali znaete nesto vo vrska so mojov problem,ili pak nekoj od vas ima slucno iskustvo.Mnogu dermatoloski ambulanti a i studija za ubavina koristat aparati za kavitacija.Znam deka sigurno e skapa taa intervencija no neznam drug izlez.Bi vi bila blagodarna na sovet bidejki ona sto me luti e deka so mojava kilaza da imam noze sto ne izgledaat estetski.....
  Pozdrav!!!
  [mod-kirilica:3oa8usj9][/mod-kirilica:3oa8usj9]
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.803
  Допаѓања:
  140.439
  Какви топчиња девојче?
  Aко е тоа што мислам,тоа е масно ткиво кое само хируршки се отстранува,но не се препорачува на тој потег,освен ако пречи или притиска на некоја вена или артерија.
   
 3. 705nen

  705nen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Кавитација - липосукција без хируршка интервенција

  Мислам дека темава е актуелна може ли искуства да споделите ве молам???
  Освен тоа дека се прескапи кавитациите :)
   
 4. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  Кавитација - липосукција без хируршка интервенција

  Скорпија 79, мислам дека најдобро ти да не си играш играчки, и да не експериментираш туку да се посоветуваш со некое стручно лице, (козметичар, дерматолог) ..

  Се надевам дека ке ти помогнат.. :)
  Пиши што си направила :)
   
 5. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  198
  Кавитација - липосукција без хируршка интервенција

  Не знам дали е тоа исто, ама го има другарка ми. Имала инфекција со стрептокока пред 4-5 години и се направија такви топчиња кај колената од страна :worried: . Пиеше знам пеницилин (оспен) за да ја излечи бактеријава ама тие топчињата и останаа. Многу се нервира заради нив не носи кратко а нозете и се ок. Ама цело време вика дека како чирови и биле :?: :worried: Ако знае некој решение за проблемов нека каже. И постручни луѓе не знаат како да ги тргне. И мајка и е фармацевт и и вика дека не може така лесно да се отстранат зошто имало крвни садови во нив :?: Цело време по дома со тоа ги оптеретува, сакаше дури и на пластична операција да оди :|
   
  На душленце му/ѝ се допаѓа ова.
 6. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Кавитација - липосукција без хируршка интервенција

  Баш денеска читав за кавитација и се заинтересирав. Има некоја феминка искуство? Баш Мелина ја слушав на тв објаснуваше а и даваат два третмани на две гледачки гратис. Колку чини еден третман одприлика дали знаете?
   
 7. yawn

  yawn Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  697
  Кавитација - липосукција без хируршка интервенција

  Кавитацијата -2400 денари само еден третман а отприлика најмалку 5-10 третмани треба за видливи резултати.LPG е 900 денари.
   
 8. Buubica

  Buubica Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  245
  Кавитација - липосукција без хируршка интервенција

  Здраво феминки!

  Нова сум на форумов ама ве читам одамна кога ми треба за нешто совет па по ново еве смислив дека ќе одам на овие кавитации :D :D :D
  Видов една понуда доста поефтина со цена од последниов пост на темава ама па ме буни дали е ефикасно :worried: :worried:
  Бил некој пробал? Има некакви искуства? Се изначитав на форумиве во Хрватска и Србија сешто и се што можам да заклучам е дека дефинитивно има врска каков е апаратот точно (да не е кинески) и да го работи обучен персонал..а кај нас незнам дали некој ги исполнува овие услови :worried: Што мислите?
   
  На Elen.b му/ѝ се допаѓа ова.
 9. antoaneta19

  antoaneta19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Кавитација

  Дали некој правел кавитација односно нехирушка липосукција ? Колко чини ..дали сте задоволни .Доколку некој правел нека пише или знае некој кој правел
   
 10. Willow

  Willow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  7
  Кавитација

  Здраво антоанета, јас се распрашував за истата постапка бидејки навистина изгледа примамливо ...
  искуствата на кои јас наидов се навистина различни бидејки резултатот зависи од личност до личност а многу зависи и до стручноста на лицето кое ја врши кавитацијата. Моја другарка направи 10 третмани а резултати никакви мегутоа поднесе тужба пред суд и парите и беа вратени бидејки третманот не беше правилно изведен.
   
 11. antoaneta19

  antoaneta19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Кавитација

  A taa kaj ja pravelaa znaesh i otprilikaa kolku pari e ..zoshto jas koga bi pravelaa bi pravela samo kaj doktor ancevski a ne po kozmeticki saloni bidejkii ne se strucni tie i zatoa me interesira kolko parii e otprilika,drugarka ti epten e podebelka bidejki 10 pravelaa ili ?
   
 12. Willow

  Willow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  7
  Кавитација

  Не е дебелка туку станува збор за следново има тврдокорен целулит на бутовите и отиде во не знам точно кој зашто сега има мн салони кои нудат разни пакети ... кавитацијата ја прават со различни фреквенции па ако е пр послаба фрекфенција подолг е временски третманот и обратно ... она одбрала 10 третмани бидејки врз основа на не знам што утврдиле дека и требаат мин 5 третмана за СИГУРНИ резултати ... она земала пакет од 10.
  Инаку бидејки ја спомна дебелината кавитација не те слабее .. таа топи масни наслаги и те намалува во обем.
  Кога ги спомна Анчевски, морам да кажам дека се професионалци имав проблем со бемка за која требаше хируршки зафат и се професионалци бидејки немам ни лузна ништо а станува збор за бемка на лицето ... така да сметам дека нема да згрешиш ако идеш кај нив но сепак прво и кај нив распрашај се што да очекуваш од третманот. Ако се одлучиш да одиш пиши како си поминала за веќе еднаш да го решам проблемов со "гумава за пливање" :D
   
 13. antoaneta19

  antoaneta19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Кавитација

  Ne sakam jas da oslabnam tuku vo oben na stukot bidejki nemam stomak nozete mi se super a samo strukot od nosenje tesni farmerki so nizot stuk ama znaesh epten imam salo samo vo obemot i zatoa sakav da otidam i da se rasprasham ama da ne mi zemat mnogu pari poima nemam ni otpilika kolku e ....inache doktor ancevski e vistinski profesionalec bratuchetka mi operirashe ushi kaj nego i prezadovolna beshe
   
 14. Willow

  Willow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  7
  Кавитација

  Епа ако сакаш отприлика да формираш претстава за тоа колку чини на страницата на силуете има ценовник каде вика дека еден третман е 2400 ...
  Додека пак некаде се пресметува по сантиметри т.е. само пример ти кажувам 1 сантиметар = икс денари ако треба површински да ти се поминат 10 сантиметри они си пресметуваат пресметуваат и колку третмани ти треба и цена ти кажуваат.
  Затоа кај анчевски нема однапред определена цена мислам не сум сигурна ... не сум била јас да прашам зашто преглед им е 600 денари.
   
 15. happy-girl-22

  happy-girl-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  2
  ОВЕ Е ТРЕНД КОЈ СЕ КОРИСТИ НА ЗАПАД А ГЛЕДАМ ПОЛЕКА СЕ ПРОБИВА И КАЈ НАС...
  ДАЛИ НЕКОЈ ЈА КОРИСТЕЛ И КАКВИ ВИ СЕ ИСКУСТВАТА???
   
 16. Willow

  Willow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  7
  УЛТРА ЗВУЧНА КАВИТАЦИЈА...

  И мене овој третман ми го привлече вниманието, но бидејки е скап се потрудив да дознаам малку повеќе за него па наидов на најразлични искуства на лугето имено тие искуства го прочитав по странски форуми бидејки кај нас сеуште ретко некој кој се осмелил и бил на кавитација.
  Мојот заклучок е дека кавитацијата нема резултати кај секој бидејки зависи од кожата на личноста која ја прави кавитацијата, и обавезно со кавитацијата препорачуваат и друг третман најчесто мезотерапија или вакум.
  Притоа мн. е важно каде ја правиш кавитацијата бидејки нејзиниот резултат зависи и од стручноста на лицето кое ќе ја прави кавитацијата на тебе.
  Затоа ми се допадна тоа што пр. на некои места во соседна Србија првиот третман со ултразвучна кавитација е бесплатен за да можеш да видиш како ке реагира твојата кожа на истиот односно дали ќе има или не ефекти.
   
 17. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  161
  УЛТРА ЗВУЧНА КАВИТАЦИЈА...

  Јас правев ултразвучна кавитација, и уште првиот ден имав резултати 3 см... Ама можно е и да не се видат одма после првиот третман, бидејќи треба да помине и малку време. Мене ми рекоа после третманот од кога ќе стигнам дома, во рок од 2 саати да испијам 3 литри вода. За недела дена симнав 9 см. А инаку првиот третман го правев на грбот, потоа за 2 дена направив и на горниот дел на рацете и по неколку дена на стомакот. Овие третмани ги комбинирав и со третмани со стимулации. Така правев 3 недели третмани, и имаше доста разлика, и покрај тоа што немав некоја голема физичка активност. Третманот се изведува за сите на ист начин, но многу е и важно како и вие ќе се однесувате кон вашето тело за третманот да успее. Треба да се пијат многу течности, особено вода. Ми рекоа дека не треба да држам некоја драстична диета, туку да се движам, бидејќи имам потреба од продукти, бидејќи и покрај тоа што изгледа лесен третман, тука има ултра виолетово зрачење. Јас овие третмани ги комбинирав со аткинсова диета, која и не е баш најздрава варијанта, но е лесна за држење и се симнуваат килограми. Јас немав некоја посебна физичка активност од оправдани причини, а држев ригорозна диета.
  Во секој случај, ако се решите на кавитација и било кој третман за слабеење, треба да имате одреден режим на исхрана, за да успеат тие третмани. И што е важно да се пие мнооогуууу вода и да се мокри (оти тие масти што се топат преку кавитација излегуваат преку мокрење). Но, пред да правите третман треба и да бидете сигурни дека вашиот крвен притисок е во ред, како и вашето срце. Оти тие масти што се топат одат во крвотокот, а после се мокри... Како што мене ми објаснија. Еден третман трае половина час, а за една регија ме чинење 800 денари во студио Белеца во Прилеп, а истите во Скопје се како Дерма Бела. Редовната цена по регија сега мислам им е 1000 денари, ама по пакет цена ме чинеше 800 денари, како на редовен муштерија. :D
   
 18. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.390
  Допаѓања:
  4.934
  Има некој искуство со кавитација во Тренд Ас?
  Не можам да се одлучам за кавитација или антицелултни масажи, но повеќе ме влече накај ова.
  Али ако не се стручни, да одам на опција Б. (масажи)

  Фала, однапред :)
   
 19. hubba.bubba

  hubba.bubba Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  3
  си купи купон?? јас се мислам, знам до денес е рокот, 1 зема?? ја се јавив и ми рекоа дека од 5 кавитации нема резултати, евентуално 10 да напраиш па некое резултатче да видиш
   
 20. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.390
  Допаѓања:
  4.934
  Да, да го земав купонот.
  Еден, ама ќе го искористам за масажи.

  Таму доле пишува еден третман трае 40 минути што би требало да е за антицелулитната масажа.
  `(времетраење на 1 третман е 40 мин.)`

  Чисто сумљам дека се работи за кавитација. Многу е тоа.

  Ако ништо друго ќе ме размрда малку во бутките тоа масажата.