1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Уметничко лизгање

Дискусија во 'Спорт' започната од RainBow, 30 октомври 2011.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.894
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  Уметничко лизгање е зимски спорт во којшто поединечно, во двојка или групно со лизгање на мраз и со помош на други елементи, најчесто музичка композиција, се изведуваат различни чекори, вртења и скокови. На официјалните натправрувања, натпреварувачите во овој спорт се натпреваруваат во 4 дисциплини: поединечно во женска конкуренција, поединечно во машка конкуренција, танцови двојки и спортски двојки. Натпреварувачите, исто така се натпреваруваат и на различни натпреварувања, почнувајќи од почетниците, кои се натпреваруваат на локални натпревари и завршувајќи до најдобрите, кои се натпреваруваат на најсилните меѓународни натпреварувања. Уметничкото лизгање е олимписки спорт со натпреварувања на сите зимски олимписки игри. Во некои јазици, името на овој спорт е „артистичко лизгање“.

  Во светски рамки, официјална организација во спортот е Меѓународната лизгачка организација (ISU), основана во 1892 со седиште во Лозана. Голем број на меѓународни натпреварувања се санкционирани од страна на ISU, како што се натпреварувањата на Зимските олимписки игри, светските првенства, европските првенства, првенството на четири континенти и гран-при натправрите.

  Денес, уметничкото лизгање е поврзано со останатите комерцијални настани. На големите напреварувања, обично последниот ден има егзибициски карактер, во кој најдобрите натпреварувачи ги покажуваат своите разлилчни вештини и способности, надвор од очите на судиите. Голем број на лизгачи учествуваат и се дел од многу останати емисии, поврзани со спортот, но и надвор од него.
  http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A3%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE_%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D0%B0%D1%9A%D0%B5

  Го следите ли спортов? Мене ми е интересно да гледам, уште како мала со татко ми гледавме и коментиравме, ги знаев тогаш повеќето, ама сега веќе не сум баш во тек.
  http://en.wikipedia.org/wiki/ISU_Grand_ ... 012_season
  Моментално е во тек сезоната 2011-2012 на линкот погоре ги има настаните по датуми и земји.
   
  На mackica1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Немам гледано од дете, ама баш од некоја 9-10 годишна воздраст, и го обожавав ептен!
  Им се восхитував како беа облечени, и како се движеа на мразот, баш како лебеди :wasntme:
  Мислам дека даваат на спорт лифе пренос обично, кога има некои натпревари!
   
 3. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.640
  Како мала многу сакав да ги гледам. Најмногу им се восхитував на женските костими, прекрасни беа. И сега се, нормално. :)
  Сега веќе ретко кога гледам, скоро никогаш. Не ме привлекува веќе да седам покрај тв и да ги гледам како танцуваат. Сепак, се случува додека мама гледа да ѕирнам и јас, ама не ми е интересно некако...
   
 4. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Кога ќе начекам на телевизија си гледам.
  Јас си го сакам речиси секој спорт, така да уметничкото лизгање ми се допаѓа, грациозен спорт, убав за око, преубави лица се натпреваруваат. Секогаш си ги гледам од костими, до шминка, став, техника... штета е што нема кај нас вакви спортисти.
  Инаку најмногу ги сакам двојките сеедно дал спортски ил танцови. Јес да во спортските има повеќе атракција. И секако последниот ден кога танцуваат најдобрите само за очите на гледачите е супер.
  Иако повеќе сакам натпреварувачки ефект кога има, повеќе се внесува еден танчер во таа точка, иако па тука имаш поголем стрес.

  Oмилен за жал оној кој е суспендиран и не ми е јасно зашто не поднесе жалба за суспензијата.
  Стварно жалам што нема да го видам на некое големо натпреварување.
  Едноставно перфектен!
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Кога се натпреваруваше во оваа облека :rofl:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На BeYourself, teddybear, Doozy и 2 други им се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.894
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. HeidiDiWalt

  HeidiDiWalt Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2010
  Пораки:
  1.163
  Допаѓања:
  1.515
  Даааа и јас екстремно следам зимски спортови. Уметничко лизгање гледам некогаш до сабајле па право на работа =)
  Сакам да ги гледам во живо емитувани не репризите. И обично кога ќе се заредат
  Лизгање, [​IMG]
  па Боб Санкање, [​IMG]
  Па Сноубординг, [​IMG]
  па Скелетон[​IMG]
  [​IMG]
  (моето омилено) и да живеев негде надвор дефинитивно тој спорт би го тренирала. Обожавам екстремни спортови.

  Единствено глуп зимски спорт ми е оној, со тоа топката на лед шо ја фрлаат као у мета... Карлинг мислам се викаше[​IMG].
  Е*ате спортот....

  Засега можам само да си возам сноуборд во Маврово или соседниве ски центри, но ништо од професионално тренирање кај нас... :(
   
 7. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Jevgenije Plušenko će ponovo moći da se takmiči na amaterskim takmičenjima u umetničkom klizanju pošto mu je ukinuta zabrana koju je zaradio 2010 godine zbog kršenja propisa.

  Plušenko je posle osvajanja srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Vankuveru februara proše godine propustio prvenstvo sveta navodeći kao razlog povredu.

  Međutim, ruski klizač se ubrzo pojavio na nekoliko profesionalnih revija, bez dozvole nacionalne klizačke federacije, zbog čega je usledila zabrana takmičenja.

  Plušenko, koji se oporavlja od operacije kolena, obavljene u Nemačkoj, izjavio je na svom Tviter profilu da će se vratiti na led kroz dve sedmice.

  Trostruki svetski prvak i olimpijski vicešampion iz Solt Lejk Sitija 2002. napuniće 31 godinu kada se bude takmičio na Igrama u Sočiju.  Read more: http://www.dodirnime.com/sport/jevgenij ... z1cIW8mFiW

  Еве му ја укинале забраната (извинете што е на српски ама ми е мака да преведувам) :D

  Иначе Росси и мене ми е најомилен...Најмн си го сакам...

  А уметничкото лизгање ми е платонска љубов...И да одам на лизгалиште, ама моите пируети и скокови, се ништо во споредба со оние кои професионално се бават со ова...
  Не трепнувам кога гледам уметничко лизгање... :lol:
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Браво росоњерка, сум го заборавила човеков, ама стварно беше најјак и најадобар!
  имам една слика баш од него хаха најмешен :lol:
  [​IMG]
  [​IMG] :rofl:
  А со овој костум ми текнува кога играше и победи и баш идеше у позадина песнава
  [​IMG]
  http://www.youtube.com/watch?v=6KUJE2xs-RE :lol:
  ѕвер, сега гледам се кинези и јапонци земаат злато :P
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. specificone

  specificone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  539
  Допаѓања:
  836
  Како малечка го обожавав овој спорт,сите дома ќе седневме и ќе гледавме.
  Паметам ќе ги облечев пандофлите, и си ги замислував како лизгалки за на мраз и изведував некои движења :lol: :lol: .
  И сега гледам кога ќе начекам на телевизија, како вчера на пример :)
   
 10. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.552
  Порано многу следев, пуста желба за сеир да пукам кога ќе паднат. Дури и сопствени статистики вадев, дека ако се германци, мора да паднат. :D

  Обожавав да гледам спортски двојки, таму највеќе се паѓаше, се џиткаа во воздух и правеа поинтересни работи отколку танцовите двојки. Само тие не ги гледав.
   
 11. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.123
  Допаѓања:
  56.408
  Пол:
  Женски
  Омилен зимски спорт.
  Мојот фаворит за жал не се натпреварува повеќе и послабо ги следам натпреварувањата оттогаш. Алексеј Јагудин - просто лебдеше на мразот, имаше најголема елеганција и уметност во движењата. Откако премина во професионалци конкуренцијата многу ослабна и натпреварувањата изгубија на квалитет (Јагудин беше тој што најмногу воведуваше нови елементи).
  Плушенко е повеќе шоумен, Јагудин е прав уметник. И Плушенко е празник за очи, но неспоредливи ми се.

  Изведбата Winter од квалификационата програма (кратка програма) е едно од најголемите достигнувања во уметничкото лизгање досега. Иако ја симболизира зимата, ми го топли срцево.
  http://www.youtube.com/watch?v=grLOpxcJ ... re=related

  Man in the iron mask е веројатно неговата најпозната изведба.
  http://www.youtube.com/watch?v=On65xmS5 ... re=related

  За Плушенко морам да ве исправам - во костимот на билдер не се натпреваруваше, туку беше во егзибициона програма.


  Други лизгачи кои ми недостасуваат и ме потсеќаат на покојната ми баба со која заедно гледавме уметничко:
  Philippe Candeloro
  http://www.youtube.com/watch?v=aDb3fuvslfc

  Surya Bonaly
  http://www.youtube.com/watch?v=rC7yJ4jez68

  Marina Anissina-Gwendal Peizerat
  http://www.youtube.com/watch?v=N4Wqpc4xL5Q

  Баш со Пирамидата еднаш се замуабетивме за Француските претставници - тие секогаш имаат свој заштитен знак, по кој се препознатливи. Канделоро и Бонали правеа салто наназад (подоцна беше забрането и не се даваа поени за тој елемент па го правеа само на егзибициона програма), а заштитниот знак на Анисина и Пејзера беше тоа што таа го креваше него. :)
  Затоа беа толку интересни за гледање.  Ќе мора да продолжам во друго мислење затоа што не се дозволени повеќе веб адреси, а сакам да им дадам внимание и на некои други. :)
   
  На teddybear, Lilit, rossonerka и 3 други им се допаѓа ова.
 12. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.123
  Допаѓања:
  56.408
  Пол:
  Женски
  Марија Бутирскаја ми беше омилена од женските претставници. Нежна и бела, баш ме асоцира на зима и на мраз.
  http://www.youtube.com/watch?v=AGsgG8nNVdk

  Ирина Слуцкаја не ми беше пријатна за гледање. :worried: Техника и изведба ок, ама некако ми беше нехаризматична...
  http://www.youtube.com/watch?v=jSlFufwQRjc

  Оксана Гричук и Евгениј Платов - омилена танцувачка двојка (на баба ми и беа омилени исто така :) ). Прекрасни ми беа заедно, останаа легендарна двојка. После нив танцовите двојки беа крајно неинтересни за следење.
  http://www.youtube.com/watch?v=1U5uD2f5JRs

  Спортските двојки не ми беа омилени и не ги следев често, па и не ми останал некој посебен пар во сеќавање.

  Ќе прокоментирам уште за актуелниот олимписки шампион Evan Lysacek - ја нема харизмата на старите ѕвезди. Скоковите ги прави со напор, ја нема леснотијата на Јагудин. Како робот ми е, со извинување до обожавателите. :worried:
  http://www.youtube.com/watch?v=WbMk_fObrYc
   
  На Lilit и sesilija им се допаѓа ова.
 13. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.002
  Пол:
  Женски
  Уметничко лизгање следам години наназад, а со ова ме зарази мајка ми која инаку е голем фан на Евгени Плушенко. Колку зимски ноќи имаме поминато со неа пред телевизор, гицкајќи нешто и коментирајќи ги најчесто костимите на натпреварувачите.
  По Евгени, на второ место го ставам Stephane Lambiel. Кај згоден, па и добар беше во изведбите и обавезно добиваше второ место, веднаш зад Плушенко.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Од девојките, омилена ми беше Irina Slutskaya. Најдобра беше додека играше, ама како што кажа и LivingGlam - мене не само што не ми е харизматична, туку и ми е грда. :worried:
  Ама затоа ја обожавам Karolina Costner, толку е нежна и женствена. Зрачи со елеганција! Е сега, не е којзнае што во изведбите, ама добра е :)
  [​IMG]
  [​IMG]
  А од двојките обично навивав за еден пар, ама никако да се сетам како се викаа дечкото и девојката. Памтам дека девојката беше црвенокоса и секогаш беа најдобри во својата категорија. Ама колку што знам, не играат повеќе.
   
 14. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Да да, беше после тоа вратен на бис. И од 2001ва до ден денешен кога настапува се бара овој настап од него. Но сепак оригиналниот прв настап во 2001ва беше она интересното. Мене ми беше омилен. А дозволено му е да игра на аматерски натпреварувања, но за жал не и на професионални.

  Инаку Ана Каренина ме потсети на една од најдобрите двојки на мразот.
  Gwendal Peizerat & Marina Viatcheslavovna
  http://www.youtube.com/watch?v=N4Wqpc4x ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=1SE1Ciu-jk8

  Посебно беа атрактивни кога Марина ќе го кренеше мужево :D
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.971
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Кога ќе начекам ги следам. Ептен ми се интересни, и многу ми е жал кога некоја ќе се истреска, на тој мраз. :worried: :worried: Дури мене ме доболува. :D

  Инаку прееска фанав на Еуроспорт, и баш планирав да отворам тема, и кога гледам имало. :( :lol:
  Немам омилени некои, оти не ги следам многу, само кога ќе ги начекам. И општо ми се интересни зимскиве спортови, и ги гледам.

  На овие лизгачиве, ептен им се интересни е убави облеката, шминката, фризурата...
  И кога гледам, секогаш впечаток ми оставаат Русите, секогаш се спремни.

  Е и прееска видов реклама, утре во 11 мислам беше, ќе има на Еуроспорт. :)
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.894
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  Да, има викендов во Моква, Русија :) Тука на програмата стои во 15 д 5.
   
 18. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.208
  Допаѓања:
  89.526
  Пол:
  Женски
  Гледам кога ќе фатам на некоја од програмиве или кога ќе видам дека има во некој термин, па чекам.
  Им се воодушевувам на луѓево. Најмногу ги сакам двојките, зошто потешко е да се усогласат движењата, па некако поголема уметност ми е.
  Немам некој омилен затоа што не следам постојано.
   
 19. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.107
  Феминки, незнаев каде да го поставам прашањево па еве еве тука ќе ве прашам - Дали утре ќе работи лизгалиштето во Скопје, кај Кале што е. И колку е карта и лизгалки ? Ве молам некој нека ми одговори! :)
   
 20. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.799
  Обожавам да гледам уметничко лизгање, уште како дете....
  Еве ја песната која е најупотребувана во настапите (и тоа најчесто на победниците) :) :
  http://www.youtube.com/watch?v=QbN0g8-zbdY